Jump to content

Achizitionare Passat B6


DArtagnan
 Share

Postare recomandată

E diferenta si de confort la interior, de la modul la care arata si la modul la care se 'simte'. O Skoda Superb nu ofera confortul unui Passat, asa si cum si un Passat este sub un A4 sau A6. Aici intra inclusiv o comparatie la modul la care masinile celor 3 branduri scartaie la interior, un aspect care in Romania trebuie privit avand in vedere calitatea drumurilor.

Totusi la o masinuta mica nu cred ca e asa important ce marca e, toate sunt cam la fel.

Modificat de geovadim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mariusmotorist

Salutare la toata lumea.

Sunt in cautarea unei noi masini si m-am oprit la un passat b6, pana acum tot ce am gasit la un pret vs km este unul de la welt auto 2009/36000km 15000euro, voi ati auzit pana acum ca ei sa aibe masini masluite?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da am mai auzit! chiar un prieten care lucra la porsche mi-a spus ca un coleg de-al lui s-a mutat la welt auto si i-ar fi spus ca se cam dau km inapoi. Asta se intampla anul trecut cand eu oscilam intre a-mi cumpara o masina noua sau una de la ei cu km putini si verificata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !

Am luat de la Weltauto Passatul din semnatura: 09 cu 65 000km. A venit cu carte service la zi, toate reviziile facute pe bune, le-am verificat in sistem.

Ce-i drept masina era iesita din leasing operational, de la ALD. Am mers inapoi pe fir pana la firma care a utilizat masina si am verificat km cu foile lor de parcurs, In felul asta am avut garantia ca ceea ce cumpar e pe bune.

Am primit garantie 15 000km sau 6 luni, tocmai schimb pe garantie, dupa 14 500km rulati capsula vacumatica turbo, deci garantia e pe bune, se aplica.

Experienta mea cu weltauto a fost una ok, din primul moment pana acum, cand ies din garantie.

Masinile cu km putini de obicei sunt buy back-uri, masinile sunt date ca avans la una noua.

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multe sunt posibile in ziua de astazi. Nimeni nu mai are niciun D zeu.

Atentie mare cand verificati masinile, nu de lovituri neaparat. Km. sunt mult mai usor de dat spre -, mai ales la masinile noi.

Nu mergeti singuri la cumparaturi, puneti intrebari profi si o sa aveti de castigat. Luati pe cineva cunoscator si bun de gura.

Sustineti negatia pana la dovada contrarie, asa este la noi si in mare parte din acest continent. Continent pe cale de inumanizare si disparitia oricarei urme de bun simt.

Sa nu mi spuneti legea, care lege, a cui lege?

Pestele mic inghite pe cel mare, end of story.

Ochii mari, bulbucati, iesiti din orbite chiar. Sunt prea multi care plang ca au dat o poala de bani pe masini fake.

Iar treaba cu carte service....chiar ma face sa rad...

De ce nu vorbesc cei care au luat teapa?

Tac malc, asa, deodata. Au de bagat in masini cu miile de euro si nu mai zic nimic. Asta este.

Masina ieftina vrei, masina ioeftina ai (dar scumpa la reparatii).

Chiar nu intelege nimeni ca masinile bune nu sunt ieftine?

Ma rog, comparativ cu ce? Poate cu un logan sau Clio...care si acelea sunt scumpe de noi...

Wake up friends...

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, colegilor forumisti, imi permit sa va zic asa deoarce am mai discutat pe forum. am avut un Seat Toledo 1.6 16v 105 cp 2003.

Doresc sa-mi cumpar un Passat iar bugetul alocat este de cca 10 000 E , am vazut pe vestitul site de achizitie auto , un VW din 2010 1.6 diesel 105 sau 110 cp la 10 000, ( s-a vandut intre timp ) ce sa-mi iau cum sa fac, are cineva timp sa mearga, eventual sa testeze impreuna cu mine o astfel de masina ?

1.9 ?

2.0 ? 4motion sau bluemotion ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@theo: stii ca te respect si iti respect parerea. Eu doar imparaseam experienta mea cu Weltauto. A fost una ok, dar am facut toate verificarile si contraverificarile posibile. Exista si masini pe bune la Weltauto, trebuie doar sa stii ce sa cauti. Iar garantia e pe bune, se aplica, eu unul am beneficiat de ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nicio problema.

Ce spun este atentie marita, toti sunt in stare de prostii.

Aici vorbesc de angajati. Stau mult degeaba si au tot felul de idei.

Inlocuiesc acumulatori, roti, roti de rezerva si multe altele.

De asta am zis ce am zis...

O zi frumoasa tuturor.

A, cand va place o masina, cautati sa o si ridicati in ziua respectiva. Este mai sanatos asa.

75NOR, respectul este reciproc :)

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal all, eu am fost unul din cei care nu au fost prea atenti si am luat-o ( tre sa fie si cineva care sa bage bani in masini). Oricum de cate ori bag niste bani ma mai rog de 'sanatatea' samsarului care e si coleg cu noi pe forum :(.

In legatura cu Weltauto trebuie atentie sporita in special la masinile (chiar daca sunt VAG) pe care le intermediaza .Anul trecut aveau un A5 cabrio pe care il vindeau ca avand 15000 km ( avea 92000) . Si se jurau ca e dreapta si toate cele. Asa ca grija si sa nu aveti incredere in nimeni.

In ziua de azi pentru 1000 -1500 de euro sunt unii care se transforma in vome de oameni...

Va pupa tata si :Driver: safe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa stau lucrurile domnilor. Despre asta vorbeam mai sus.

Radu a si recunoscut, singurul.

Ceilalti tac, de rusine....

Si eu va pup (doar pe fete bineinteles) :lol: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm faza cu rotile, mi-am furat-o eu: am luat masina in martie cu cauciucuri de iarna - ce-i drept in stare excelenta - ,dar gumele de vara mi-au spus ca nu le-a livrat ALD. Am mers pe fir inapoi prin niste metode, direct la ALD si am aflat ca vanzarea masinii s-a facut cu gumele de iarna pe masina si cele de vara in portbagaj.... Au manarit gumele baietii de bine de la Weltauto, desi au avut masina doar 2 zile din momentul ridicarii de la ALD.

Asta e, cu ocazia asta mi-am luat roti de 17'' :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa fac 99% din samsari ( ca si weltauto tot asta sunt pana la urma ) , trebuie sa castige din orice

cauta masini care au ambele seturi de roti si le livreaza doar cu roti de iarna

mie mi se pare ceva normal , cred ca si voi ati face la fel ca sa mai scoateti ceva bani la revanzare

cine cumpara o masina buna de 9000-10.000 trebuie sa mai aiba minim 1000 ca sa faca masina super ok ( roti , consumabile , eventual o navi , etc )

nu sunt de acord insa cu cei care schimba navigatiile si sunt multi si astia

domnule Radu , nu e nimic rau sa spui aici cine e domnul samsar care ti-a cauzat probleme si care au fost problemele

din punctul meu de vedere , a fi samsar e ceva ok , atata timp cat nu tragi tepe

daca pui adaos mare la o masina si o vinzi , nu e teapa

daca insa dai 100.000 km inapoi este definitiv teapa

@Volfied , cine sunt cei din Belgia, unde ai licitat ? ce site au ?

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare , motoarele din seria BWV sunt cu probleme?

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ce sfaturi si pareri astepti?

Asta in cazul in care "probabl am sa ma intorc cu ea".

Pare ok. la prima vedere.

Taxe si impozite mai mici, daca asta urmaresti.

Verificata din bara n bara si cu D zeu inainte.

Eu sunt asa mai de moda veche, nu mi place tara de provenienta.

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit cu Iulian si cu nicury de pe vw forum , cred ca vor veni cu mine maine, astfel protejat de experienta lor voi fi mai decis in luarea deciziei.

Daca mai este vre-un coleg de pe forum prin campina maine, il invit la testdrive, berea ( sucul ) si micii vor fi din partea casei ;)

Modificat de aurel_ian81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca motorul te multumeste, e ok.....

B6-le este peste Octavia 2 - sunt clase diferite - trebuie sa te hotarasti, ce vrei.

.

.

Pe ce te bazezi cand afirmi asta ? E aceasi platforma tehnica. Pladticele se cojesc mai repede la passat decat la octavia. Si mai sumt destule argumente cat si defectiuni specifice passatului.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Aceeasi platforma, in scris.... in rest, nu prea. O2 nu e altceva decat un G5 imbunatatit, asa cum 01 era G4 imbunatatit.... restul, cu platforma, e marketing. Oricum, o masina buna, la un pret bun.

B6-le din 2005-2008, a avut problemele lui, arhicunoscute..... dar sa nu uitam ca aceleasi injectoare - vb de Siemens, s-au montat si pe O2 si pe Audi.....

Nu compara O2FL cu B6 le din 2005.... compara cu facelift - dupa 2009 - nu se mai cojesc plasticele, nu mai au probleme - motoarele CR, nu mai au probleme pompele.....

eu ma refer ca nu joaca in aceeasi clasa, indiferent cat se vrea.... Octavia e afectata de cost saving..... vezi fete de usi trase in nituri... etc, etc.

Tinuta de drum, siguranta, confort, spatiu interior, dotari.... nu sunt aceleasi....

oricum, aici trebuie sa discutam de B6.....

Pana la b6, b5 era alta clasa , avea alta suspensie. De la b6 s-a terminat cu diferentele. Tinuta de drum este aceeasi.

Cum sa fie O1 un g4 cand actavia se produce din 1995 si g4 a apart in 1997 ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

01 - G4 - aceeleasi soluti, multe componente identice, aceeasi amplasare, etc..... totul, de la pozitie motor, instalatie electrica, ECU, etc.... multe. Marketing - ca tine la romani.... 01 e de fapt Passat B5.... asa o vindeau atunci - mare vrajeala.....

02 - G5 - solutii identice, amplasare componente identice - forte multe sunt identice, etc....

B6FL (dupa 2009) - alta jucarie, fara suparare - e adevarat, nu mai e ce a fost B5-ul (tanc de masina) dar ofera multe alte lucruri..... nu stiu vreo componenta care sa mearga la 02 ....

da - multilink - se simte lipsa lui.... din pacate,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am achizitionat acest passat http://www.autovit.r...-C25566017.html . Astept ziua de luni pentru a demara procedura de inmatriculare.

off-topic Imi poate spune cineva ceva despre istoricul masinii folosindu-se dupa acest VIN wvwzzz3czap053161

Dupa inmatriculare am sa o prezin in topicul " Masina mea "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

felicitari pentru achizitie!Arata bine masina chiar ma mira asa an de fabricatie cu asa km putini la un asa pret...eu am cautat mult prin Germania dar asa ceva la asa pret nici o sansa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este curios, dar masina se comporta si arata foarte bine si pe tester si la drum, m-am intor cu 200 km/h merge foarte bine ( a condus iulian)

Sper sa nu intampin probleme cu actele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

istoricul numai la reprezentanta si doar dupa ce esti proprietar....poate vei ramane uimit de cati km are....sper sa nu fie asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum, sa o stapaneasca sanatos, sa nu aibe probleme..... in rest, km sunt can-can.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poate spune cineva ceva despre istoricul masinii folosindu-se dupa acest VIN wvwzzz3czap053161

Doar ca e fabricata in mai 2012, nu iunie. In rest poti afla doar la reprezentnta. Vezi ca Porsche (sau VW) le cam interzice printarea informatiilor. Vezi cum te intelegi cu ei...

Sa ai bafta de ea! O masina superba la un pret foarte bun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vali.... 2010... ca daca era 2012, era B7 si pomana cu lumanare.... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!