Jump to content

Achizitionare Passat B6


DArtagnan
 Share

Postare recomandată

E bun si ce ne da colegul Gabi dar as fi vrut defapt un istoric in reteaua VW, ca diverse decodere de genul se mai gasesc pe net.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar cu proprietarul direct la un service VW

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Doresc sa achizitionez un Passat B6 2.0 TDI 140cp 2009-2010. Dispun in momentul asta de aprox 12000E. Un coleg de-al meu are un passat inmatriculat la inceputul lui 2009, 2.0TDI 140cp, Euro 4, 130.000km reali, cu motor CBAB - model Comfortline. Sunt coleg cu el de aproape un an si jumatate - din cauza lui m-am si oprit la passat :). Mi-a zis ca nu a avut nici o problema mare cu ea - si il cred, pentru ca e un tipicar, care are grija de masina personala. Ce ziceti, merita 12000E? Singurul lucru care ma trage putin este faptul ca este Euro 4 si nu Euro 5. Cat de mult conteaza asta la revanzare?

Aceasta va fi prima mea masina, si intentionez sa o tin maxim 2-3 ani.

M-am oprit la masina colegului meu. La sfatul mai multor prieteni, vreau sa o duc la o reprezentanta Volkswagen pentru o testare. Puteti sa imi spuneti care ar fi reprezentantele din Ploiesti si Bucuresti? Si cam cat m-ar costa testarea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost la o reprezentata din Bucuresti si mi-au luat 140 ron pentru verificare rampa, lichide, faruri, calculatoare, frane si test de amortizoare. Tot ei m-au ajutat si cu cateva informatii despre istoricul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi puteti lasa un link catre un vin decoder ? sau daca imi puteti spune daca dupa seria motorului este una cu probleme.

WVWZZZ3CZ6P206254

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost cu masina la reprezentanta - Avia motors (ms tony pentru recomandare). Pe partea mecanica nu au gasit mai nimic - masina mergea impecabil, dar kilometrii erau dati inapoi cu aprox. 50.000 - reali avea 190.000. Nu am mai luat-o.

Am sanse reale la o masina adusa din Germania sa aiba kilometrajul real? (pot sa dau 12.000 in momentul asta)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea. Uita-te pe mobile.de la preturi 12000E fara TVA si vezi ce kilometrii sunt: minimum 150k km pentru 2.0 TDI 140CP, dotat decent. Samsarii pierd TVA-ul pe drum, mai scot o reducere daca iau mai multe masini si dupa ce isi acopera cheltuielile cu drumul trebuie sa faca si niste bani, macar 1000E la masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Samsarii nu platesc TVA deoarece cumpara masinile pe firma si apoi si-o vinde lui la o valoare mult mai mica dar fara sa o inmatriculeze. In cazul achizitiilor intracomunitare nu se achita Tva dar nici nu se deduce. Samsarul cand vine cu masina la "targ" adauga Tva-ul in pretul masinii dar el e persoana fizica si nu trebuie sa il plateasca statului, de aici ii ramane 1000-1500, el mai pune inca 1000 cel putin la valoarea masinii si uite profitul. Cand se duce in DE dupa masina, se combina mai multi si platesc transportul mult mai putin decat am plati noi. Inchiriaza platforme de la transportatori gen Lagermax si aduc 6 masini odata, implicit costurile sunt mai mici. Cu kilometrajul au baietii lor si majoritatea o fac in Romania ca e mult mai ieftin. Undeva in zona Budapesta in Bucuresti , cu 100 de lei ti-o face la cat vrei tu... Am stat 6 luni, in fiecare week-end in Targ Vitan sa vand o panarama de masina si dimineata la cafea daca te bagi in seama cu ei iti spun vrute si nevrute. La un moment dat ei credeau ca si eu sunt samsar :) aflii multe trucuri si m-am jurat ca nu imi iau masina de acolo niciodata indiferent de situatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cu "pierd TVA-ul pe drum" la faptul ca nu platesc TVA nici in Ger nici in Romania ma referam, doar ca un pic mai plastic. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda... nu ma grabesc, vreau un Passat cu km putini. Pot sa mai astept 2-3 luni, mai putin 3000-4000E

Pe de alta parte, am aflat de un Passat 2007, 140CP - model confortline, cu 67000km reali - unic proprietar, masina luata din Romania, cu ultima revizie facuta la 60.000km - schimbare curea de distributie. Merita 2007? Este pump in duse modelul corect (NU este CR)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la banii de care dsipui nici nu te uita la PD , doar la CR

da , merita sa astepti , pe zi ce trece , pretul scade

ptr masina asta ai discutat cu proprietarul ? :

http://vwforum.ro/topic/88394-vand-vw-passat-3c-tdi-cr-2010/

cere 12.000 in anumite conditii

fata in fata si cu banul jos va puteti intelege sa iesiti amandoi bine

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prefer varianta de 140CP, cu cutia in 6 viteze, avand in vedere ca voi merge cu ea mai mult in afara - si acolo viteza a 6-a se simte.

Modificat de mihaip86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merita 2007? Este pump in duse modelul corect (NU este CR)?

CR s-a vandut cam din Aprilie - Mai 2008.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, urmaresc acest forum de ceva vreme, am citit acest topic cat si cel cu injectoarele si inca cateva adiacente :) de ceva vreme m-am oprit asupra B6-lui dupa parcurgerea mai multor marci , si acum mi s-a oferit ocazia prin mecanicul la care imi duc actuala masina sa iau un B6 din 2006 BMR 2.0 170 CP HL (piele,navigatie,senzori parcare etc...)

Masina are 140k si dupa cumparare nu ar avea nevoie decat de un schimb de filtre/ulei dupa spusele acestuia , tin sa precizez ca am incredere in el pt ca la actuala masina m-a rezolvat de fiecare data fara probleme, de asemenea are toate injectoarele originale pe ea :) si dupa cate am citit pe aici pare un pic utopic dar anyhow am negociat cu proprietarul la suma de 8800E.

Intrebarea de baza este daca vi se pare un pret corect? Eu sunt chitit sa o iau, pentru ca dupa destule cautari pe net si perindari pe la parcuri auto,autovit, societati de leasing, samsari numai deceptii una si una ajungand la concluzia ca cel mai safe este prim proprietar roman sau cunostiinte...

Ms si bafta.

Modificat de MouseCriss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Eu sunt chitit sa o iau...

S-o stapanesti sanatos! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte de a cumpara masina actuala, am asteptat de la o ruda, care s-a razgandit intre timp, un B6 cu caracteristicele descrise de tine, plus cutie DSG. M-am interesat mult si am vorbit cu colegii de pe forum si am ajuns la concluzia ca merita. A avut probleme cu 2 injectoare si le schimbase pe toate si cu compresorul AC in 150k km.

Daca masina ta nu are injectoarele schimbate, asta ar fi singurul inconvenient. Daca dupa verificari la service, tester si rampa iese bine, nu mai sta pe ganduri.

In rest masina e super, mai ales daca mergi mult la drum in afara orasului. Pe mine, cel putin, m-a fascinat.

Eu am cautat 3 luni masina in tara, m-am tot dus sa vad diverse masini, dar samsareala si prosteala de prost gust e la putere. Din cauza ca nu am gasit sa cumpar de la un cunoscut, am ales sa mi-o aduc de afara, sa numai am de a face cu astfel de oameni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Salut baieti , ce parere aveti despre masina din link , am discutat cu propietarul , am facut o oferta urmeaza sa primesc un raspuns astazi , daca este pozitiv maine plec spre Ploiesti.
  • http://www.autovit.r...-C26008486.html

Last edit:* Descrierea este cam exagerata( probabil sa fie samsar,are 2-3 anunturi pe autovit),la capitolul dotari are mai mult decat imi doresc,a precizat ca are carte service/facturile la tot ce a inlocuit/revizii etc.Daca totul e ok, verificarile o sa le fac la o reprezentanta in Ploiesti (daca sunt mai multe , astept recomandari).

Modificat de inspirion
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU e highline, volantul cade la fel ca la celelalte motorizari, de km nu stiu ce sa zic...

In rest motorizarea e ok, nu sunt probl cu injectoarele. Poate reusesti sa aflii ceva despre revizii dupa VIN.

Cu pretul tu stii, ce oferte mai sunt pe piata, etc... Oricum daca ar fi sa iau PD doar BMP as lua...

Succes! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand eu zic ca este Comfort line . In rest: istoric service verificat la reprezentanta (km parcursi mi se par cam putini) si o verificare la pe rampa la un mecanic de incredere. Din poze masina arata ok.

succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In poze chiar pare impecabila !

Cand vezi asemenea exemple ,nu-ti mai vine sa te apropii de sh-uri . :icon_idea:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic:

NU se joaca romanasii... Te doare mintea... "ASPECT IMPECABIL , UN SINGUR PROPRIETAR , VEHICOL NEFUMATORI , FARA ACCIDENT."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina arata ok.

Atentie la asta.....

Aici era praf .... http://www.tocmai.ro...at-5573766.html

Aici e deja impecabila.... http://www.tocmai.ro...10-6040420.html

... si aici e ce s-a intamplat cu ea http://bistriteanul.ro/Accident_rutier_grav_pe_Centur%C4%83_Impact_teribil_%C3%AEntre_un_taxi_%C8%99i_un_VW_Passat-1344971412218.html

Oricum, daca o verifici atent, vezi ca a fost lovita bine. Totul e ca inainte sa cumperi o masina SH, sa o verifici bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

referitor la primul link, eu vad doua tipuri de trim-uri. carbon si in jurul butonului de avarii e de aluminiu.

din ce mai stiu eu, tipul acesta de navigatie nu este de b6. este ceva de genu de la b5.5 sau de audi, nu stiu exact dar am impresia ca nu e de b6, deci de aici niste modificari.

Multa bafta!

Modificat de DonzDonz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!