Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

da, asa e. Euro 3 o sa iasa - norma D, e aplicabila numai la ei si nu e similara cu norma de poluare Euro.... deci D4 nu e aceelasi lucru cu E4... ci cu 3, asa cum scrie si la tine in documente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e lista cu motoare Euro3 pentru Opel Astra Caravan:

Model (tip) Cod motor Cmc kW km/h CV

ASTRA-G CARAVAN Z12XE 1199 55 165 5H

ASTRA-G CARAVAN Z14XE 1389 66 175 5H

ASTRA-G CARAVAN Z14XE 1389 66 163 4A

ASTRA-G CARAVAN Z16SE 1598 62 177 5H

ASTRA-G CARAVAN Z16SE 1598 62 167 4A

ASTRA-G CARAVAN Z16XE 1598 74 183 5H

ASTRA-G CARAVAN Z16XE 1598 74 173 4A

ASTRA-G CARAVAN Z18XE 1796 92 200 5H

ASTRA-G CARAVAN Z18XE 1796 92 200 4A

ASTRA-G CARAVAN Z22SE 2198 108 208 5H

ASTRA-G CARAVAN Z22SE 2198 108 202 4A

Singurele din lista 1.6 62kw sunt astea dar nu corespunde codul motorului:

ASTRA-G CARAVAN Z16SE 1598 62 177 5H

ASTRA-G CARAVAN Z16SE 1598 62 167 4A

Modificat de Juliaen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Taxa e in jur de 600-650 euro. Ai scapat ieftin ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

Poate sunt putin offtopic, dar as vrea sa fac omologarea la RAR la o masina adusa din Germania. Am facut ieri programare pe saptamana viitoare marti, dar am uitat sa intreb ce acte trebuie sa am cu mine. Azi am tot incercat de dimineata sa sun la RAR Cluj si nu mai raspunde nimeni. Puteti sa-mi spuneti daca mai am nevoie de alttceva inafara de brief-urile germane ale masinii, contractul de vanzare-cumparare? Masina am adus-o personal din Germania. Am nevoie de ceva traduceri de pe brief-uri sau altceva?

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De traduceri ai nevoie dupa ce faci RAR si scoti cartea,ca sa depui actele pt calculul taxei;la rar,biref,buletinul celui care face RAR si bani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, eu am platit - 418 lei la RAR - ca sa imi faca cartea si tot ce mai trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putin offtopic: cum vede Romania integrarea in UE din acest punct de vedere: pentru a inmatricula in Germania un autoturism din Romania nu este necesara absolut nicio traducere, actele se depun asa cum sunt. Singura cerinta de traducere se aplica tarilor in care aceste acte sunt scrise cu caractere chirilice. Chiar nu inteleg de ce reciproca nu este valabila :)

Similar, un permis de conducere romanesc poate fi schimbat cu unul German fara absolut nicio problema, se preda permisul, se achita o taxa si atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, nu mai zic ca in Bucuresti - ANAF - sector 3 - e singurul care cere ca traducerea autorizata sa fie si legalizata la notar. Astfel, costul a doua pagini, sare de la 60 lei la 140 lei.... sau mai bine.

P,S. - la un cabinet de traduceri, mi-a cerut 260 lei, numai sa imi traduca brief-ul mare.... ca lor le ies 4 pagini.... am mers in alta parte, unde a socotit o singura pagina... ca doar eu am o pagina de tradus .. ce ma intereseaza pe mine pe cate tiparesc ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Doresc sa achizionez o masina pentru tatal meu din Germania, eu locuiesc in Danemarca si o voi achizitiona din imprejurimile Hamburgului. Problema este ca oscilez intre cateva modele si nu pot sa ma hotarasc:

1. Vw Bora, berlina 1.6 16v an 2001-max.2002 (la banii de 3500) aprox. 160 mii km, dotari bune( climatronic, volan piele, incalzire scaune)

2. Seat Toledo berlina 1.6 16v 2004 , aprox. 140 mii km, (climatronic, volan piele, model tapiterie sport)

3. Ford focus break an 2007, diesel , 1.6 tdci 109 cp, aprox 200 mii km

4. Peugeot 307 break an 2005, diesel , 1.6 hdi 109 cp, apox. 180 mii km

Toate sunt in jur la 3500 euro de la persoane fizice. As prefera Bora pentru ca am avut si stiu masina dar totusi parca si ceva mai nou ar fi bun. Astept pareri obiective.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seat-ul Toledo este pe platforma de Bora, pe toate piesele de la motor scrie VW-Audi, este de fapt tot din familie si este de preferat pentru ca este mai nou ca ani si are mai putini Km. Motorul este absolut identic cu cel de VW. Daca are cartea de service in regula si Km sunt reali asta as lua.( daca nu vrei cumva diesel care au un consum mult mai mic - eu as lua Peugeotul la care motoarele HDI sunt f. bune).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jeep :)) Modificat de golf3ale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca Peugeotul e cinstit si arata bine face toti banii-supermotor,consum foarte mic,taxe mici,an bun....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel si Ford-ul, e cu acelasi motor. 1.6 HDI/D/tdci e motor comun pe Ford, Citroen, Peugeot si Volvo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul in care vanzatorul german a radiat masina si trebuie sa iei numere de zoll pentru o luna din alta localitate, exista alta varianta in afara de a lua numere pe 5 zile pentru a duce masina la oficiu si apoi pe o luna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai numere de 5 zile, de ce sa-ti trebuiasca pentru 1 luna, 5 zile sunt suficiente sa ajungi acasa si aici numerele de 1 luna sunt mai ieftine.

Din cate stiu pentru numere de 1 luna iti trebuie TUV valabil, nu cred ca merita efortul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau numere pe o luna pentru ca nu vin in Ro cu masina doar peste 3 saptamani (eu locuiesc in Danemarca si masina o iau pt tatal meu). Ideea e ca i-am spus vanzatorului ca cei de la biroul de inmatriculari cer masina pentru a verifica seria de caroserie si el s-a oferit sa vina cu mine (fara masina care o cumpar) si sa vorbeasca cu cei de acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti lua nr. cu capatul rosu,pe doua saptamani,o luna sau mai mult chiar daca a fost radiata-trebuie TUV valabil insa sunt foarte scumpe-aprox. 200e-poti sa o aduci cu cele de 5 zile si iti iei in tara rosii,astfel iesi cam la jumatate.Dupa ce iei rosii in Ro sa pastrezi cartonasul roz si placutele,le cer la inmatriculare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut baieti , m-am hotarat sa imi cumpar un Vw Golf 5 - As vrea sa il iau an de fabricatie dupa 2007, la motorizare am inteles ca ar fi bun un 1.9 tdi 105 CP , de verificat in mare am inteles la ce sa ma uit din mai multe posturi de pe acest forum , oricum o sa fiu insotit de mai multe pers care sa aiba experienta, precizez ca o sa fie prima mea masina .

Intrebarile mele sunt : imi recomandati si alta motorizare? (precizez ca o sa o folosesc mai mult in oras) , am inteles ca si 1.6 FSI ar fi ok ,am mai inteles ca ar fi bine sa fie adusa recent din Germania ! La echipare este diferenta mare intre CL si TL ?Cam cat costa toate actele sa fii cu masina la zi ? Bani am cam 7000 euro , astept sfaturi daca se poate si in plus , multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.6 fsi are multe bube... cel putin asa zic posesorii

oricum bine ca te-ai orientat catre germania... in romania nu gasesti golf5 1.9tdi la 7000 euro... se tine cu dintii la pret :)

nici in germania nu gasesti asa multe, dar totusi gasesti.. de la 150.000km in sus evident

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU iti recomand 1.6 FSI. Are foarte multe boli ale copilariei, plus ca e lenes sub 3000 ture. Mult mai lenes decat un MPI obisnuit, nu mai zoc comparativ cu un TDI.

Sfatul meu, fie MPi, fie TDI.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspunsurile legate de motorul 1.6 FSI . Zisesem ca as vrea sa fie adusa recent din Germania ..deci in banii aia sa intre si taxa , daca o sa gasesc si la un 7300-400 si imi place.. ii dau si p'aia .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

@Marrius: corect ar fi fost sa spui ca Ungaria nu mai recunoaste numerele provizorii GALBENE, alea ROSII raman valabile. Desi nu ma intereseaza problema, am citit sa vad ce i-a posedat sa ia o masura aberanta de-asta, dupa care m-a lamurit cum sta, de fapt, situatia. Hai sa incercam sa dam inforrmatii corecte si complete, OK?

Oricum, multumim pentru informatie :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alta ardere la buzunar......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut! Vreau sa imi inmatriculez masina Golf 4 din 2001...persoana de la care am cumparat-o mi-a zis ca inmatricularea costa 200 euro fara deprecierea aia ca nu am gemuri electrice si ESP..cam la cat ajunge pretul dupa depreciere?

Care sunt costurile totale pentru inmatriculare cu tot cu RAR si alte taxe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member unpinned this topic
  • laduncaag a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!