Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

Daca stie cineva de pe aici germana si binevoieste sa-mi traduca astea ii sunt recunoscator :

1. "HU-fällig"

2. komplettes Fahrzeug nachlackiert

3. Tür hinten rechts Delle smartrepair

Multumesc ! :icon_thumleft:

Modificat de tobo`
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Poate primi ITP = HU fallig

2.toata masina revopsita= komplettes Fhrz nachlakiert

3.O indoire(=Tojpadas) la usa drapta din spate indreptata si reparat (inteligent)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Beyond Invisible

1. trebuie facut ITP in viitorul apropiat

2. masina revopsita

3. Portiera dreapta-spate indreptata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si din experienta voastra, este vreo problema daca are masina ITP-ul expirat ? Se poate aduce masina in tara sau se face ITP acolo ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti s-o aduci insa nu cu numere de tzoll rosii.exista varianta cu platforma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai fiind avariata cu siguranta nu va lua TUV-ul in Germania, singura modalitate de transport ramane platforma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari,

Azi am gasit un passat 3 GB V6 4 Motion Highline din 09. 2002 frontal avariat adica partea de jos a spoilerului este rupt , farul stang cu aparator de noroi distrus etc.cum se vede si pe poza. Dar are 116 tkm pe bord e cu cutia automata, full options aerbagurile nu sunt sarite numai unu care se afla pe scaun (lateral), distibutia este facuta recent a costat 750eur)

Ce parere aveti merita 2300 de euro? Pretul normal a unui astfel de masina parca e la 5-6000 de euro?? sau preturile aste sunt in Germania sunt can prea mari?

Tnks

1. Trebuie verificat si ce mai are lovit la ea, pe sub plasticaraie.... intercooler, etc - sigur nu e doar ce vezi..... ca e destul de mutata fata.

2. Taxa de poluare - nu sunt la curent cu ultimele reglementari, dar in varianta actuala, nu are sens sa aduci acea masina in Romania si sa o inmatriculezi.... doar sa o inmatriculezi in Bulgaria - nu recomand....

3. Taxe mari, intretinere scumpa - din cauza motorizarii.

una peste alta, nu merita..... adusa si inmatriculata. Asta merita dezmembrata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare dragi colegi,

Sa va povestec ce am patit eu cu o masina recent adusa din Germania.

Am hotarat ca a venit timpul pentru a doua masina, in special una mica de oras si mai fistichie. Asadar am ales un SMART FORTWO Cabrio diesel. Dupa indelungi cautari am gasit una chiar cool (avea si cutie full automata, aer conditionat, tapiserie partial piele, jante aliaj originale, si mai ales diesel). Masina a fost adusa de o cunostinta din Germania, Duisburg dintr-un parc auto. Avea toate actele ok: brief mic, mare, acte numere tzoll, numere tzoll, c-v, TUV, plus o gramada de alte hartogarii. Am fost am faut rar, identificare, impozit, taxa poluare, traduceri, IDENTIFICARE AMANUNTITA (dupa cum se stie smart-ul nu vine cu serie de motor pansonata), ca apoi sa ma ma trezesc la inmatricularea definitiva ca nu se pot obtine numere negre, deoarece vechiul proprietar declarase candva ca i-au fost furate numerele negre de germania!. Se pare ca neamtul, proprietarul din carte, tuc de origine, nu a mai avut rabdare sa radieze cei din parc masina la vanzare si s-a dus el sa o radieze, motivand probabil ca i-au fost furate numerele.Din aceasta cauza eu am ajuns la al 4-lea set de numere rosii, iar cei de la Politie inca nu au nici un raspuns de la autoritatile din Germania (eu mai degraba cred ca ai nostrii se misca fara talent).

Rog un sfat de la cei care s-au mai confruntat cu aceasta situatie.

Ps: ieri, la sfatul unui prieten am trimis un mail cu toata povestea si catre Politia din Duisburg, precum si catre Directia taxe, impozite si radieri din cadrul primariei de acolo.

Daca ajuta cu ceva pot da o fuga si pana in Germania cu Golful fara nici o problema.

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desigur ca daca vii personal in Germania ajuta dar din pacate dureaza, nu poti rezolva imediat. La cum lucreaza politia aici, cu siguranta nu vor da un raspuns pana nu ii vor audia pe cei implicati (vanzatorul in acest caz intra putin in belele pentru ca a radiat autoturismul in baza unei declaratii false).

Cel mai bine pune mana pe telefon si suna la politie direct, te ajuta cu informatii si prin telefon fara nicio problema.

Mult succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva ce inseamna Dienstwagen?!!!!

Am tradus cu google in romana, franceza si engleza si nu ma ajuta cu nimic :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai exact - company car / autoturism de servici, nu in sensul masina inmatriculata pe firma ci autoturism oferit spre folosinta unui angajat al firmei in sens impozabil (in Germania se impoziteaza folosirea autoturismului de servici in interes personal, se considera ca si beneficiu material, implicit impozabil).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri.

merita astfel de masini? In general sunt inmatriculate pana intr-un an si au putini km iar preturile sunt cu cateva mii de euro mai jos decat una noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, vreau sa imi iau o masina din italia Audi A6 din 2004, la un pret foarte avantajos. Problema e ca am umblat la toate companiile de asigurari din oras(aici in italia) si nici una nu face asigurarea pe termen scurt, numai pe termen de un an. Deci caut variante alternative. M-am gandit sa o radiez(adica proprietarul) aici si sa iau numere provizorii din Germania, e posibil asa ceva? Si acum informandu-ma imi dau seama ca pot sa iau doar numerele galbene din Germania, care nu sunt valabile in Ungaria si cele rosii nu am cum pentru ca nu am TUV din Germania, deci unica solutie rentabila e platforma? Sau pot sa fac asigurarea masinii in alt stat si sa obtin targa C1 din italia? Daca stii cineva ce se poate face, va multumesc anticipat pentru raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti sa faci in Italia o asigurare pe 1 an pe care sa o platesti in rate cat mai multe? Si platesti doar prima rata, pana aduci masina in Romania.

Si eu am vrut sa aduc o masina din Spania si aceeasi chestie e si acolo, numai ca e si mai nasol ca nu poti face asigurare deloc daca nu ai rezidenta spaniola. Asa ca am renuntat complet si am luat masina din Germania pana la urma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer platforma, rezolvi mai repede, nu te mai duci la asigurari, tuv si altele + motorina sau benzina pana in tara + oboseala ca nu ajungi cu una cu doua in Ro. Sa ai grija sa ai toate actele, ala cu platforma sa iti dea factura ptr ca ai nevoie de ea la RAR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit doar o companie care mi-a propus sa fac aisgurare pe termen de un an si dupa ce fac targa c1 (care demonstreaza ca vehicolul e destinat pentru export) sa anulez asigurarea, caz in care mi se intorc banii pentru restul perioadei de asigurare, dar imi sunt retinute taxele (in jur de 20% din valoarea totala). Deci trebuie sa calculez cheltuielile respective cu cele pentru platforma si sa aleg cea mai ieftina solutie, ca alta din cate vad, nu mai am. Solutia perfecta ar fi cu nr germane, dar ce sa fac cu ungurii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca odata: numerele galbene germane NU sunt pentru export, sunt doar pentru uz intern: mutarea autoturismului, deplasarea la inspectia tehnica.

Numerele germane de export sunt cele rosii, pe o luna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai exact - company car / autoturism de servici, nu in sensul masina inmatriculata pe firma ci autoturism oferit spre folosinta unui angajat al firmei in sens impozabil (in Germania se impoziteaza folosirea autoturismului de servici in interes personal, se considera ca si beneficiu material, implicit impozabil).

Si uite asa...azi am semnat contractul pentru o masina noua la 23.500 E in loc de 35.000 Euro.

Cei care aveau anuntul cu pricina (dealer), mi-au spus ca vor veni 3 masini gata configurate si le vor inmatricula ei, iar timp de 6 luni vor fi masini de test drive. Daca-mi convine sa o iau in martie-aprile la anul cu 5000-10000 km atunci pretul era de 19.900 EURO, daca o vreau cu 0 km pretul final e 23.500.

Sincer am fost foarte sceptic si inca mai am ceva semne de intrebare: de unde reducerea de 11.500 Euro? Ce mai castiga ei?

Faza ok este ca voi plati masina la livrare peste o luna, fara nici un fel de avans sau alte jmecherii.

Daca ma poate lumina si pe mine cineva care e faza, raman profund indatorat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil nu castiga nimic.... dar nici nu pierd. La cati bani castiga per ansamblu... nu e o problema pentru ei, sa vanda cateva masini, fara castig.

oricum, ca achizitie - mie imi pare ca e mai mult decat ok, alegerea ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acele masini de care zici tu sunt Tagezulassung (inregistrare de o zi).

Fiecare reprezentanta are obligatia in decursul unei perioade sa compercializeze un numar minim de autoturisme (contrar pierd anumite avantaje - discounturi, chiar si licenta de operare). In anumite situatii e mult mai rentabil pentru reprezentante sa cumpere ei un anumit numar de autoturisme astfel sa se incadreze in limitele contractuale - astfel de autoturisme sunt cele din categoria Tagezulassung.

Pana la o revanzare sunt tinute in showroom, folosite ca si company car, test drive si sunt vandute cu un pret mult mai mic (chiar si 30-40% discount) dar fii sigur ca ei nu pierd prea mult, scazand din pretul de catalog adaosul reprezentantei cam pe acolo e pretul.

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Juliaen iti multumesc frumos. Stai in DE?

Se pare ca am avut noroc sa prind oferta asta.

Mi s-a parut ciudat ca dealerii de aici (locuiesc in Belgia) nu au putut sa-mi faca oferta asa buna, mai ales ca masina asta tot aici se produce, la GENT.

.

Modificat de Roger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OT: esti departe de mine, dar cu prima ocazie daca ne intersectam, dau un ci-co.

ON: am tot cautat sa vad daca mai gasesc astfel de oferte si la alti dealeri, dar fara succes. Se pare ca asta a fost bafta mea.

M-au ajutat si au contat sfaturile voastre.

Merci inca o data :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oferte sunt (pot fi selectate pe mobile dupa Tagezulassung/Pre-registration).

OT: cand ajungi prin zona da-mi de stire.

Modificat de Juliaen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member unpinned this topic
  • laduncaag a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!