Jump to content

Tiguan 5N2 - 2.0 TDI - 4motion - The New Explorer


Doomy

Postare recomandată

frumos, elegant :D

si eu vreau sa curat galeria.

clapeta am curatat-o, sunt curios cat de repede s-a depus pe ea.

Link către comentariu

M-am intors  de la Cluj  , vremea nu prea a fost de partea mea , destul de multa ploaie si vant , dar la intoarcere ....cu toate ca am plecat intr-o dimineata innorata si cu ploaie , pe drum am decis sa o fac o aroganta de toamna si sa fac dreapta la Sebes spre Tansalpina  :cheers:

 

A iesit ceva epic dupa parerea mea .... cu 18 grade afara , soarele ardea destul de puternic , drumul pustiu.....sper ca ma intelegeti ......"I am Legend" style de pustiu :biggrin:   o ocazie numai buna sa te bucuri de masina si de trapa.....

 

Daca a existat vreodata un moment in care iti trebuie trapa pe masina , acesta a fost ....o zi de toamna  pe sfarsit , soare puternic , vant racoros......si un drum in care urmaresti apusul de soare

c6afe701531a7e2011d7ba3d27f918c7.jpg.d9e3075b2f1aaa37ba6a04153ac76863.jpg

 

Vremea pe urcare a fost absolut superba ! 

Page1.thumb.jpg.2ae321acec0606ca0e31d49d476603d2.jpg

page2.thumb.jpg.c9e616aa944cde6c397b3c4a22362200.jpg

 

Imi venea sa ma opresc la fiecare popas sa trag in piept aerul si peisajul ,dar eram deja contratimp cu apusul de soare.... asa ca daca nu am putut sa ma opresc , atunci macar sa ii dau bice , sa ma bucur de curbe si de noile anvelope

page5.thumb.jpg.734984a4cedfceb3acf0d275eec54beb.jpg

 

page7.thumb.jpg.4fd2db690a337961af0d82f7e2279248.jpg

 

page6.thumb.jpg.abde5080695ee0cd9e04467916175cae.jpg

 

Usor , usor am ajuns aproape de varf unde am avut parte de un peisaj mai rar intalnit.... norii se aflau chiar deasupra drumului , poti sa zici chiar ca atingeam cu antena de la statie..... un moment in care am regretat ca nu am avut drona la mine ........

page3.thumb.jpg.3a60f66a20015fd1e1f5fcdbcd0c8d12.jpg

 

Iar apoi in varf , povestea de toamna  s-a incheiat :

page4.thumb.jpg.1f5392d1cc737935f1d9a7466fcf067f.jpg 

 

page8.thumb.jpg.5c23dc53afaf0eff8b8cecda9ba6b817.jpg

 

Cu putina atentie , am trecut si de ceata , sus in varf era -1grad si ceva zapada topita pe asfalt , am testat anvelopele cu cateva franari mai violente si am fost placut surprins , nu mi-au dat emotii deloc , ma simt perfect confortabil cu ele  , pot sa zic ca ne-am imprietenit .

Inca 1000+km se aduna la cureaua anvelopelor  si un total de peste 2000km de la montare , mai am sa le testez si in alte conditii si apoi voi revenii cu impresii. 

 

Urmatoarea aventura a exploratorului va fi in Satu Mare :icon_cool:

Link către comentariu

Frumos! Am deja-vu, doar ce am trecut și noi pe acolo, doar că am avut o zi de toamnă frumoasă până la capăt, de la Sebeș până la Tg. Jiu. :Driver:

Link către comentariu

Momentan suntem plecati in "expeditie" prin ....Apuseni :)  ......ahhh ......nu as mai pleca de aici !       page1.thumb.JPG.fa96c09b8f7964b0e000a8f0d177fe49.JPG

 

page2.thumb.JPG.ae533728f91eaa919b8b2ebffc67cec1.JPG 

 

Hai hui umblam si exploram :)

page5.thumb.JPG.9ca70925afab376b5090fbfe6aab19d2.JPG

 

page3.thumb.JPG.219edb509aa9c1ce4907c5c9b47836bb.JPG

 

 

Am ajuns si pe Transursoaia :)   Asa ca am mai bifat  un "Trans" 

page8.thumb.JPG.29476ac0c43232bff970b60b33eb7b90.JPG

page6.thumb.JPG.36f03b5a72a228e24a885cc14bad8f28.JPG

 

Sper sa iasa si un film .......zic eu frumos :)  

 

 

Pana atunci , continuam "expeditia"  . 

 

Link către comentariu

Ți-a plăcut Transursoaia? Mie mi-a plăcut, chiar dacă nu e Transalpina sau Transfăgărășan, are un farmec aparte. Iar Apusenii toamna... :wub: distracție frumoasă și vreme bună!

Link către comentariu

Daca ai timp de explorat poti incerca si traseul catre Pestera Ghetarul Vartop...

Pana acolo mai sunt obiective precum Izbucul Tauz , Pesterile Coiba Mare si Coiba Mica dar sa ajungi la ele presupune si mersul prin padure.

Am facut traseul acu ceva timp...cu Bora...deci a implicat mai mult mers pe jos dar este un traseu frumos de strabatut cu un explorator :)

Am prezentat si AICI obiectivele daca ai timp si de plimbare la pas prin padure.

Link către comentariu

Am stat si am citit toate cele 36 de pagini din acest topic. Ce pot sa spun, jos palaria @Doomy am crezut ca eu sunt obsedat de curatenie si cu pitici, dar tu m-ai depasit. Te urmaresc de ceva timp si pe youtube. Si eu sunt posesor de Tiguan 5N, 2.0 TDi, 2009, 136CP, Sport&Style. Admir cata pasiune pui in ceea ce faci. Ce pot sa spun, drumuri bune. Daca te simti vreodata privit/urmarit, sunt eu, pe forum si YouTube ?.

Link către comentariu

@Florinion multumesc de apreciere , ai acum un motiv sa faci si tu topic in aria Masina mea pentru prezentarea tiguanului tau :cheers:

 

Revin cu prima parte ( din doua )  din "expeditia " in care am fost  ,  am facut peste 1600 km prin tara  am strabatut toate tipurile de teren posibil ( zic eu)  si am vazut ce poate pielea anvelopelor  .....pentru acestea voi face o postare separata si cat mai detaliata. 

Prima destinatie a fost Satu Mare , cu masina nu am mai fost de ceva timp prin acest oras  , asa ca drumul de dus a fost special "configurat" sa mai explorez din zonele inca virgine pentru explorator . 

Targetul a fost simplu - >  Multii Apuseni ......au o frumusete aparte , o atmosfera deosebita si chiar si oamenii sunt diferiti de alte zone ale tarii. Asa ca ,zis si facut. 

 

Am bifat mai intai doua portiuni care sunt noi pentru explorator , ambele fac parte din Transapuseni :) 

page3.thumb.JPG.492739fdece31ba5d9a283e8a5ebeabc.JPG

 

Zona superba , linistita si plina de peisaje care iti fac ochii sa se usuce pentru ca vei uita sa clipesti cu siguranta.....

 

Apoi am continuat exlporarea si am luat-o pe Transursoaia , un "Trans" care este relativ nou mediatizat care este tot cu asfalt , are o frumusete aparte dar nu este chiar de zis "wow" dar pentru pasionati de curbe mediocre , drumul stramt  si relativ pustiu   merita bifat macar odata . Este vorba de portiunea de drum dintre Albac si Poiana Horea 

 

 

Apoi dupa TransUrsoaia a urmat un drum prin padure , pustiu ....ma rog , fara oameni normali , doar plin de hoti de lemne , dar in rest se poate zice ca a fost pustiu. Drumul duce la o intersectie care a mai fost vazuta in trecut de explorator, frumosul DJ763 care strabate o mare parte a muntilor. 

 

Peisaje incredibile de toamna

page4.thumb.JPG.0a4155fa80d5317aba811e0b08b04414.JPG

Indiferent cat de mult namol este pe acolo , merita parcurs pentru peisaj .  Pacat ca am prins -1 grad  afara , macar a fost cu soare dar un vant relativ puternic . 

 

Apoi la final m-am dus catre o locatie secreta marcata pe harta de la ultima vizita a zonei ,"restanta" dupa standardele mele ,   trebuie sa recunosc ca a meritat asteptarea , mai ales ca acum aveam anvelope mai cu "muschi": 

 

 

Un inceput perfect as zice eu pentru o expeditie de toamna , numai buna sa ma incarc cu energie pozitiva :)  . 

 

Dupa o pauza de cateva zile in care exploratorul nu a fost implicat , am plecat catre Baia Mare  , cu destul timp pe ceas si cu harta bifata cu 3 trasee care vroiam sa le bifez , am plecat la drum cu provizii si plin de entuziasm . 

Zona care era in target este la Nord de Baia Mare , aproape de granita sa zic asa ...... ca sa ajungi la punctele de interes trebuiau parcursi ceva kilometrii in 3 directii diferite .   Dar cum nu toate explorarile se termina cu orgasm , rand pe rand , drum dupa drum   , am dat numai de dezamagire , ori drumuri blocate de bariere , obiecte lasate pe sosea sau chiar jandarmerie in mijlocul padurii . La final m-am ales cu o plimbare intr-un labirint la care cunosteam doar calea pe care am venit  :) O singura poza din aceasta plimbare in care m-am oprit sa golesc proviziile si nu numai. 

page1.thumb.JPG.557ef1ca03d7284ed4e57d17f6a1af3e.JPG

 

Eu unul m-am obisnuit , am mai dat de drumuri blocate , mers in aceiasi directie 1 ,2 sau 3 ore apoi sa fiu nevoit sa ma intorc pe acelasi drum ......cateodata e frustrant , dar cred ca cel mai bine este sa fie vazuta situatia ca un WIN/WIN  :))) decat sa te risti sa te bagi pe undeva posibil periculos sau chiar cu o amenda , mai bine mergem pe premisa "Live to explore another day" .

 

Dar sunt sigur ca partea a doua va fi mai "epica" decat aceasta prima parte ....

 

 Stay tuned ! :cheers:

Link către comentariu

Ca de obicei , o placere sa-ti urmaresc topicul ! Transursoaia o am si eu plan pentru la anul . Banuiesc ca indiferent cat de ingust e drumul , 2 masini pot trece una pe langa alta pe tot traseul ?!

Link către comentariu

@vwblabla Multumesc !     

 

Transursoaia este destul de lejer sunt foarte putine portiunile unde nu incap 2 masini , numai ca latimea totala nu este chiar de doua benzi  .

Link către comentariu

@detinator cam asta si fac in mod normal , dar in unele cazuri cum este si in ultima poza de mai sus , unde padurea este deasa si vantul bate destul de tare :)  nu prea se poate ,  adica vreau sa ma limitez la 2-3 seturi de elice schimbate/luna  :biggrin: pana acum am mai multe seturi schimbate din fericire am avut noroc sa fie doar elice. 

Link către comentariu

cat costa un set de elice? nu m-am prea gandit la asta, bineinteles :)

Modificat de detinator
Link către comentariu

@detinator intre 70 si 100 ron sunt ofertele  ,  depinde foarte mult de noroc/ghinion/talent sau chiar de pasari curioase cate vei schimba .

 

Si acum sa revenim la partea a doua din "expeditia" mentionata mai sus :)  

 

La intoarcere am decis ca vreau sa ma intorc tot pe Transalpina !  dar de data asta , am vrut sa o fac cu stil , sa o luam pe unde ii place exploratorului si sa ne uitam de sus la cei care merg pe traditionalul DN67C asfaltat :) bine ....vorba vine , ca de vazut nu am avut pe cine sa vad  , a fost pustiu , apocaliptic de pustiu........I am legend style. 

 

Am facut in asa fel incat la 09.00 AM eram deja trecut de Sebes , plin de provizii si cu zambetul cizelat pe buze . 


Am primit un pont de la cineva ca exista acest drum , un drum care este paralel cu drumul principal o mare parte din portiunea Sebes-> Obarsia Lotrului , am primit niste indicatii orientative unde s-ar afla intrarea pe acest drum  , am mai intrebat si pe acolo , incercand sa identific "localnici" , dar intr-un final pot sa spun ca tot "soimul" a fost baza aici , am gasit intrarea  pe acesta din aer .  Aventura incepe cam asa: 

 

 

 

Cand am zis de sus ,  am vorbit serios de sus !  Incredibil drumul , practic atingi toate sfarcurile , pardon , varfurile care sunt paralele cu traditionalul dn67C ( sau hai sa zicem o mare parte ).

Drumul nu este pe harta si pe cat de frumos este , scopul lui nu este turistic din pacate , mai curand poate fi numit "drumul hotilor de lemne". 

Fiecare peisaj frumos sau spectaculos era anulat de un peisaj trist sau dezolant de portiuni intregi defrisate sau zone de "incarcare" a lemnelor. 

 

 

 

Un peisaj de toamna care iti lasa lacrimi in ochi ....?

page6.thumb.jpg.8795836cd3d45d2df91970683c4a43ef.jpg

 

Incet incet , am inaintat pe drum ......5 km......10 km......cam dupa acesti primi 10km am inchis si eu gura si am sters balele de pe centura si apoi am continuat drumul ...usor usor s-au facut 20km ....apoi 30 km  ......parca nu se mai termina , orientarea era stict dupa busola . 

 

Usor usor , am dat si de portiuni unde mi-am adus aminte de ce am nevoie de anvelope potente , niste pante destul de abrupte sau portiuni  cu noroi proaspat udat de o ploaie de toamna . Si din cand in cand o groapa adanca mascata de apa acoperita cu un strat de noroi superficial , senzatii tari cand nu esti atent si le iei de te stropesti pana pe oglinda sau mai sus . 

Dar atunci nimic nu mai conta , traiam momentul , ma bucuram de peisaj , eram atat de absorbit de peisaj incat nici nu am realizat ca incepuse sa ploua destul de tare si soimul era inca in zbor , dar , pana la urma am vazut ca a facut fata la prima baie din viata ei , si inca nu vad urme de rugina ? in mintea mea pestrita era un singur lucru ,  sa nu pateasca ceva cardul de memorie ca altfel chiar innebuneam daca ramaneam si fara filmari  , fara sa imi treaca prin cap (atunci)  ,  chiar daca supravietuieste cardul ,  daca cade soimul printr-o vale abrupta sau printr-un copac ....cine o mai recupereaza ...cine se mai catara prin copaci , pe ploaie dupa o shaorma si 3 snickers....... bine ca nu am ajuns in situatia aia ca altfel posibil ajungeam hrana de ursi , la mine ma refer.

 

Si uite asa am mai prins cateva cadre frumoase din care a iesit un film.....epic , zic eu:

 

Mai jos sunt doua portiuni din acest drum , nu neaparat "best parts" dar totusi destul de frumoase cat sa merita sa fie vazute  

 

 

 

 

Si uite asa , kilometrii treceau , din 30 s-au facut 40  .......am dat de cateva poteci care se terminat brusc , direct intr-o infundatura  sau care continuau pe anumite carari pe care si tractorul le refuza de buna voie.  Si uite asa , cu dute vino , dute vino nici nu am realizat ca eram de peste 5 ore in aceasta explorare , ploaia deja incepuse sa fie mai puternica si martorul de esp incepea sa se aprinda la orice virare mai brusca , asa ca a fost timpul sa incheiem . Si uite asa dupa ~48 km petrecuti pe aceste carari intortocheate , am revenit inapoi pe traditionalul DN67C deja cu gandul si cu planuri cand sa revin sa continui si celalalte bucatele de drum ramase inca ne explorate.  

 

Nu pot sa zic ca nu mi-a placut deja prea cunoscutul Dn67C , ocazie buna sa ma bucur de curbe , asfalt umed , anvelope si nu in ultimul rand sa scot ultmul gram de depuneri din EGR si DPF  

1234.thumb.jpg.0fc8e32772d6fccf14405af9b8597c75.jpg

 

Am ajuns apoi si la Obrsia Lotrului ......normal ar fi fost sa fac stanga direct , sa ma duc spre Voineasa si apoi home sweet home ....dar a trebuit sa ma asigur ca nu ratez o ocazie "legala" , important de mentionat legala :rolleyes: , de a trece inca odata Transalpina ....pe anul asta deja batut de soarta. 

 

Dar , se pare ca s-au tinut de cuvant , au inchis drumul  :(  pacat de vremea frumoasa , ploaia se oprise , soarele incepea sa traga pantalonii pe el si sa se dea jos din pat , numai bine de o ultima explorare. 

 page2.thumb.JPG.30bfc18c31d21cc37e8ccbe952af2c2a.JPG

 

Dar nu a fost sa fie  .......

 

Better safe than sorry......Live to explore another day!:cheers:

 

Link către comentariu

Am ajuns sa astept postarile tale , mai ceva cum astept noutatile de pe Netflix :icon_thumleft::Driver: ! Pacat ca moderatorii nu pot primi like-uri , ca ai avea valiza plina .

Modificat de vwblabla
Link către comentariu
23 hours ago, Doomy said:

 Si uite asa dupa ~48 km petrecuti pe aceste carari intortocheate , am revenit inapoi pe traditionalul DN67C

nu prea se intelege, cum ai facut revenirea? retur sau cumva ai gasit o strapungere spre asfalt din acel loc?

Link către comentariu

Ne pregatim pentru iarna , dar nu inca cu anvelope :D mai le tin putin pe astea de vara , nu imi vine sa ma despart de ele  ......chiar si pentru cateva luni. 

 

Am inceput cu 

- o curatare si o hidratare pentru tapiteria de piele si mocheta  

- hidratare toate chedere 

- igienizare sistem AC

page1.thumb.jpg.f1b5c924f7e889c46856391c947ab74d.jpg

page4.thumb.jpg.4c7bfdf231c90a8c4c578db5fdee8102.jpg

 

Apoi am continuat cu Trapa , o curatare corespunzatoare , lubrifiere chedere......tot ! sa o pregatim pentru iarna corespunzator

page3.thumb.jpg.66ad8227a9f1c2cb9c4bccad8a9e3d9f.jpg

page2.thumb.jpg.0657ba75cdda487553241f8b2fa4d584.jpg

 

- Am continuat cu scurgerile de la trapa , desfundat toate 4 scurgeri si facut mentenanta preventiva la furtune:

page2.thumb.jpg.fc12cf6cf765d6fed73c1b6c85ad1b2d.jpg

 

Cam asa se prezentau scurgerile superioare dupa 6 luni de la ultima curatare : 

page1.thumb.jpg.e1c20225b37129359404a056adb63c79.jpg

 

Scurgerile inferioare din fata s-au prezentat extrem de curate , asa ca deocamdata nu am avut motive de alarmare .

Pe spate , scurgerile inferioare m-au ofticat , in partea de jos erau destul de infundate , cu ace de brad care au favorizat depunerea de mizerie.....asa ca am prelungit furtunele si am eliminat mustiucurile inferioare

page3.thumb.jpg.7a1e04f90bfc6fc7ee22755ab70629a6.jpg

 

Le-am pozitionat si prins in dreptul rotii asa ca toata apa curge acum direct pe roata masinii - monitorizez acum cu usurinta nivelul de mizerie care se strange in aceste scurgeri. 

 

Pentru partea superioara a scurgerilor din spate/fata am facut izolare preventiva cu solutie si tehnica specifica. Nu este vorba de reparatie , doar asa preventiv. 

page4.thumb.jpg.0331b6393c84f7d8aaa38919c94aa711.jpg

Furtunele au implinit 2 ani de la primul schimb , ( putin dupa achizitie am schimbat preventiv toate 4 furtunele )  si vreau sa spun ca le masor cu sublerul deschiderile si lungimea , vreau sa spun ca s-au comprimat cu peste 6 milimetrii  iar gura de la mustiuc are 1 milimetru mai mult la deschidere , eu consider ca se apropie de  limita de prindere eficienta,  asa ca va fi tinuta sub observatie si verificata la fiecare 6 luni.  

Durata de viata a unui furtun este de 4 ani ( asta daca totusi trapa a fost curatata si nu a fost supra stresat furtunul)   , anul viitor o sa comand un set de furtune si le schimb sa resetam cronometrul de imbatranire ........si sa stau si eu linistit macar un an de zile. 

 

Link către comentariu

Nu....asa arata.

Felicitări pt munca depusa.

 

E problema la toate modelele, dar in special la Tiguan. Am N rezolvate, cu problema furtunaselor ieșite din mufele de scurgere,  mufele de scurgere infundate, etc.

 

Link către comentariu
On 11/6/2020 at 9:00 PM, Doomy said:

 

- igienizare sistem AC

cu ce?

On 11/6/2020 at 9:00 PM, Doomy said:

 

am eliminat mustiucurile inferioare

 

in sfarsit ai ajuns la vorba mea. cand am vazut ce se strange in ele, le am scos pe toate.

Link către comentariu

Pentru Ac am folosit Liqui Molly 4087  ,  curatat zona filtrului  si traseul de la intrare in habitaclu pana la filtru (sub stergatoare). 

 

Legat de scurgeri.....testam si vedem  :)  trebuia sa o vad pe pielea mea ca sa ma decid . 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!