Jump to content

Tiguan 5N2 - 2.0 TDI - 4motion - The New Explorer


Doomy

Postare recomandată

@DoomyExagerezi, pe drumul ala am vazut des de la Logan la Passat. Pana la urma masina are ceva modificari cauciucuri/lift este pacat sa nu profiti. Ieri am fost si eu pe acolo cu un Duster

 

Link către comentariu

@MyKe verifica poza cu traseul de mai sus si o sa vezi ca Vama 54 e in apropiere , dar nu e chiar pe traseul expus, portiunea aia de drum este plina de gropi dar nivelata . 

 

@qazqaz  nu putem  sa comparam mere cu pere , filmele expuse de mine fata de cel expus de tine arata doua activitati similare dar cu intentii clar diferite. 

In filmul expus de tine pe langa faptul ca este calea deschisa de un Raptor , e mult mai usor in doi atunci cand ai pe cine sa te bazezi la nevoie . Incepand cu secunda 27  ar fi fost bataie de joc sa bag tiguanul pe acolo indiferent de modificari . Nu prea poti sa compari un duster cu tiguan ca ne intoarcem la mere si pere din toate punctele de vedere. 

 

Raman ferm la cele spuse mai sus:

în urmă cu 1 oră, Doomy a scris:

fiecare isi foloseste agregatul cum considera sau fiecare isi bate joc de el cum considera 

 

Legat de trasee,  daca doriti sa continum discutia avem arie dedicata de Offroad , aici intram deja in Offtopic. 

Link către comentariu

@Doomy Frumos, în solo si fara vinci trebuie sa fii mai precaut, iar ca sa glumim, dacă depășești HIS time, atunci poate fi mai rau cu consoarta decat că rămâi noaptea pe munte! :))

 

Link către comentariu
  • 1 month later...

Uite ca a trecut si luna Ianuarie 21, a trecut si Covidu' peste mine si uite asa Exploratorul a facut doar 17 km , rusinos , dar adevarat.

 

In putinele deplasari facute  a primit si o julitura pe bara dreapta spate ........sursa anonima , probabil iese la polish , doar bara e afectata , fusta nu are urme:

page5.thumb.jpg.9e60965be864b0973da66816de826db0.jpg 

 

Intre timp , m-am ales cu un fluierat destul de tare la viteze mari , zici ca aveam barele pe masina,parca asa se auzea  ......mi-a dat putina bataie de cap sursa acestuia , dar am descoperit pana la urma: 

page4.thumb.jpg.dfc574e25c23c5dcfb8bbdee66a76575.jpg

 

Curatat , prins tot la loc si apoi spalat motor ,  totul este ca nou acum  :) ....astia sunt scheletii din 2020 care i-am tras dupa mine in 2021. 

 

Incerc sa o tin cat mai impecabil , in functie de cum imi permite vremea: 

page1.thumb.jpg.998952fe497f8b27387c50b5aace5b4d.jpg

 

Sa vina primavara! ca nu mai suport vremea asta de iarna si spalatul la fiecare 3 zile :))))))))) deja e obositor. 

 

Pentru vremea frumoasa avem pregatit un cadou pentru tapiteria de piele, dar la Chemical Guys tot nu renunt :)   Incerc sa vad cum e si produsul de la Ma'Fra.

page2.thumb.jpg.ea2a230007f1ba1c5af1c3b68b4005c5.jpg

 

In sfarsit am reusit sa gasesc cu ajutorul lui @Andrei_72  , setul de retus pentru vopsea OE pentru codul meu de culoare: Acapulco Blau ->vopsea+lac .  Am strans destule urme de pietricele si vreau sa le retusez pana sa vina rugina sa isi faca de cap.

page3.thumb.jpg.8f3c13c5427f211489411b8ec30395a8.jpg

 

Link către comentariu

Nasoală vremea, dar măcar tu o speli ca lumea. Eu le-am dat doar jet, din când în când, la temperaturi pozitive, exasperat de jegul din oraș. Sper că ai trecut cu bine peste covid, fără sechele prea mari.

 

La primele călduri vreau și eu să fac un tratament la pielea de la scaune, așa că aștept un review și la Mafra :P

 

Mă uit cu jind la cele 18°C de acum patru ani :). Sănătate și drumuri bune.

Modificat de grp
Link către comentariu
  • 1 month later...

Era vorba aia  ...."Cand te joci cu focul  .....te arzi"    cred ca e safe sa spun si eu una  "Cand te joci cu zapada .....ingheti"  

 

Cand ramai impotmolit in zapada in mijlocul pustietatii  fara semnal la telefon  , zapada se topeste vazand cu ochii si masina o ia singura spre prapastia de langa drum ......inseamna ca ai o poveste frumoasa de spus .....

 

11.thumb.jpg.d4b26306327d5ab190eaff26f4a751f0.jpg

22.thumb.jpg.54ab852e65425b8c51de51ace5c6631d.jpg

 

 

Dar... 

 

Atunci cand masina cu "muschi" care a venit sa te salveze   ramane si ea impotmolita  ....e safe sa zici ca povestea s-a transformat intr-o aventura......

 

33.thumb.jpg.3160ca57b9fc03ff0edc8193d9628703.jpg

 

 

Oare exploratorul a scapat nevatamat ? 

 

To be continued....

Link către comentariu

Am mai spus asta , si ma repet . Astept postarile tale cu mai multa nerabdare decat noutatile de la Netflix :Driver: !!  Chiar ma intrebam de ce nu mai postezi , nu cumva platesc abonament degeaba 😄 ?

 

Link către comentariu

Cred ca mai "vatamat" ai iesit tu decat masina, dar asteptam deznodamantul. 

Link către comentariu

@Doomy

Știi cum e, cei cu 4x4 rămân de regulă împotmoliți (era să o pățesc si eu), cei cu 4x2 stau cuminți în banca lor.

Hai cu telenovela că sună interesant! 🤘

Ai așteptat până s-a topit? Din text sună plauzibil...

 

Modificat de ct_act
Link către comentariu

@Doomy , poveste, nepoveste, dar aici deja tind sa cred ca un pic de "inconstienta" la mijloc, avand in vedere conditiile, si cam ce se vede prin poze... :)

Adica ala nu pare traseu ( de iarna ) pentru Exporator...

Link către comentariu

sigur a scapat, altfel daca era rostogolit in prapastie nu cred ca aveai chef sa povestesti aici.

urmatorul articol pe lista - troliu ?

Link către comentariu

Legenda spune că @Doomy încă mai lopătează la zăpadă 😆

7 hours ago, Muale said:

urmatorul articol pe lista - troliu ?

După puținele detalii pe care le-a dat mai degrabă telefon prin satelit 😁

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Aventura , aventura...... avand in vedere ca doar fiarele au fost puse in pericol  in aceasta poveste  , de aici deduc eu ca a fost doar o simpla aventura :) 

Inconstienta ar fi sa imi fi pus viata mea sau a altora in pericol , dar consider ca nu a fost asa ......vorba aia ... -> You Gotta Risk It To Get The Biscuit. 

 

Actiunea urmatoare a facut parte din aceasta categorie .....nu castigi la bursa daca nu investesti , nu poti sa ai succes daca nu esti dispus sa pierzi ....si nici peisaje frumoase nu gasesti daca nu risti sa ajungi la ele.... 

 

Acestea fiind spuse  , povestea noastra a inceput cu o deplasare catre Timisoara ....o deplasare fara stres , o zi intreaga alocata pentru aceasta deplasare , am zis totusi sa nu o iau pe traseul traditional ( ca de obicei)  , am ales un traseu mai cu peisaje de iarna.  Din lista mea de "to do" a iesit castigator traseul prin Cheile Cernei din muntii Retezat. De la inceput eram constient ca nu se pot traversa in mijlocul iernii , dar macar am vrut sa ajung pana aproape de lac , deoarece urcarea nu era asa nasoala si erau portiuni cu platou unde puteam sa ma bucur de piesaje .  


Asa ca zis si facut.... am plecat din Bucuresti dimineata la 4:00 special sa ajung cat mai devreme in destinatia dorita....  Drum lejer ,prevesteam o zi frumoasa si tot drumul am avut un vibe foarte bun....abea asteptam. 

Pe la 9:00 dimineata deja trecusem de Vulcan eram prin Lupeni , cu rezervorul proaspat facut plin , multa cafea si acelasi vibe bun.....

La un colt de strada prin Lupeni am vazut ca erau stransi cativa pasionati de offroad , avand masini dedicate , m-am oprit sa intreb daca se poate ajunge pana la Cerna Sat ( punctul de dupa lac)  .... la care am primit un raspuns  destul de motivant ca "Da se ajunge cu 4x4 dar coborarea dupa Cerna Sat este impracticabila si blocata temporar"  .  Nici nu imi trebuia , planuiam oricum sa ma intorc pe acelasi drum  . 

Am continuat drumul  , am trecut si de ultimul sat  (Campu lui Neag)  si am tot inaintat .....  drumul era partial acoperit cu zapada dar nimic ingrijorator : 

 

page6.thumb.jpg.52c2850d61ab51e8f233d1aac8871898.jpg

 

Intr-un final am ajuns la portiunea unde drumul se ingusteaza pe o singura banda , nimic special acolo numai ca drumul era acoperit cu zapada  , am studiat cat de cat inainte sa ma aventurez dar am vazut ca zapada era destul de batatorita semna ca era circulat acel drum .  Expertul din mine a luat decizia sa inainteze. 

page5.thumb.jpg.bf33ec0f3b74591441ebeed6b00f73d5.jpg

 

Am inaintat eu cateva sute de metrii , usor usor .... iar la un moment dat am inceput sa simt ca masina se chinuie sa urce, moment in care m-am oprit m-am dat jos si am mai studiat inca odata drumul , am scos telefonul , am tras o poza la masina , ca deh......instawhore... 

page8.thumb.jpg.294b03b80ed736204c99345565231eb1.jpg

 

cand ma duceam spre masina am calcat intr-un loc in zapada unde mi-a intrat bocancul pana la glezna . Zapada era inghetata la suprafata dar dedesubt era foarte moale.  Am decis ca sa ma intorc , usor usor cu spatele ca nu prea merita sa risc. 

 

Zis si facut , am dat usor usor cu spatele cateva zeci de metrii , simteam ca masina se chinuie sa calce zapada , era zgomotul ala de "zapada care se comprima sub greutate "  ....nu am mai inaintat mult , am prins cu roata stanga spate un sant ascuns in zapada si in cateva momente am ajuns asa: 

page7.thumb.jpg.8e5f11bfd2f8a3898dd0fbacb8b51091.jpg

 

Am incercat sa fac cateva manevre sa vedem daca mai poate ceva dar era complet pe burta , nici nu se clintea..... \

M-am dat jos sa evaluez situatia care nu parea deloc roza ......am scos lopata , am dat geaca jos,   dat un shot de redbull si m-am pus pe treaba . 

vreo 45 minute in care am incercat diferite metode de scoatere  si am sapat de mi-am vazut ingerasul pe umar cum rade , am decis sa continui sa sap dar 

subcostientul meu decizia a fost mai simpla :

473.jpg.ce9df9383131372ded5ab02180d5a7fd.jpg

 

Semnal la telefon p*** , pe statie nu raspundea nimeni , nici macar daca am adresat diferite injurii unor partide politice cunoscute , macar macar sa intre pe fir un asistat social.....dar totusi fara succes. 

 

Variantele erau sa o iau la pas spre civilizatie sau continui sa sap fara sa am certitudinea succesului , singura certitudine era ca imi va plezni splina  sau apendicul dupa cateva ore de sapat......nu prea era de ales aici...... 

 

Partea buna e ca semnal la GPS era destul de bun si am putut estima "plimbarea"  ce va urma :

1271313263_placeofstupidity.thumb.jpg.1a84ae2bef5f7546275c3429adaa7ce4.jpg

 

Am golit rucsacul de laptop , am luat cu mine "survival kitul" care se afla in permanenta in explorator , doua powerbankuri , lanterne si un pulover cu incalzire , destul de overkill dar nu se stie si ca sa fie pachetul complet , am luat si un baston telescopic cu mine care este si el prin kitul de supravietiuire al exploratorului. 

 

Am plecat la drum , dar nu inainte sa ma intorc dupa primii 15 metri parcursi ca am uitat sa iau cafeaua de pe usa .... gandire de bucurestean.  

 

Mersesem deja vreo 45 minute , in mintea mea deja aveam toate variantele posibile de rezolvare a situatiei , dar totusi speram sa intampin o masina , un turist sau un localnic cu care sa fac autostopul pana la civiziliatie. 

page4.thumb.jpg.79da51a1a9db213f283e7f7dbc338c29.jpg

page3.thumb.jpg.d16b874b1b1fc1f7129f5e445a33961c.jpg

 

 Imediat dupa ce am facut poza de mai sus am auzit niste latrat de caini in departare , caini care erau pe langa o cabana care nu parea sa aibe locuitori acolo mai ales ca nu erau urme in zapada .  Am decis sa continui si sa nu intru in conflict cu acele vietati . 

 

Dar aici este partea funny .......exista vorba aia  "scapi de dracu' dai de tasu"   ......nu am mers mai mult de 50 de metri in sus pe drum ca am dat de 5 namile de caini care pareau hraniti numai cu carne de minotarur......care odata ce m-au vazut si-au facut o pasiune din mine , probabil liderul lor a si zis  in timp ce veneau spre mine in mare goana " I'll have his soul"    si uite asa cum faraonul de mine se arunca peste  nametii de la marginea drumului in lipsa de alternativa.  

Ai naibii caini de ma lasau sa ma misc de dupa acei nameti , am stat , am rationalizat , am vazut ca snickers si batoane de energie nu mancau asa ca alternativa nu prea aveam , nici nu aveam cum sa inaintez pe langa acei nameti ...muream de nervi .......dupa vreo 45 minute in care eu m-am lasat pe vine si am stat cu curul pe zapada , cainii au luato in directia in care am venit eu , fiind distrasi de god knows what..... 

 

Am sarit nametele si am luato la fuga in directia opusa  , bagand warp speed si o fuga mai ceva ca atunci cand e oferta la KFC....... Mergeam , mai ma odihneam , apoi iar mergeam ..... doua ore mai tarziu , aveam deja vreo 14 km parcursi  , cu inca doi km pana la primul sat , m-am bagat si eu ca omul la marginea drumului sa "dau noroc cu presedintele" .......si uite asa cand eu stateam de "vorba"  trece prin spatele meu o dacie papuc cu vreo 2 localnici care nici macar nu au avut curiozitatea sa se intrerbe "ce face prostu' asta singur pe drum" ...... fara maini disponibile , nu am avut cum sa semnalizez. 

Chiar ca ma luau dracii in momentul ala  .... 

 

M-am pus la drum iar si dupa vreo 20 minute de mers , vad faruri de masina in distanta , o emblema de VW .....un Sharan  ,  mijto senzatie ..... ,  uite ce ma pun eu in pozitia X in mijlocul drumului incercand sa semnalizez cu bastonul intr-o mana si un snickers in cealalta ...... erau doua variante  , ori prindeam uberul ori devreneam roadkill.  

Acum ca ma gandesc mai bine ,  eu nu m-as fi oprit daca vedeam pe cineva cu baston in mana , dar norocul meu este ca acest om a oprit ....  I-am povestit patania si apoi s-a oferit sa mergem la locul faptei  sa vedem daca putem sa scoatem impreuna masina de acolo. 

Zis si facut  , am mers inapoi , acum cu un vehicol motorizat  in cateva minute eram deja la locul faptei ,  portiunea de zapda am parcurs-o la picior. 

 

Cand am ajuns la masina , era deja suspendata si era in alta pozitie fata de cum am lasato , zapada deja se inmuia vazand cu ochii . Am incercat impreuna vreo 30 -40 minute sa o scoatem si sa mai dam la lopata dar efortul s-a dovedit inutil .   Ne-am intors la masina lui si am plecat la civiziliatie .....

Pe drumul de intoarcere am aflat ca acest om a trecut prin zona asta din simpla nostalgie deoarece el lucrase sus la fabrica de lemne timp de 20 ani , iar anul trecut renuntase la aceasta meserie si trecea pe acolo sa mai vada si el schimbarile din zona aia .....norocul meu mare este ca avea deja numere de telefon de la recuperatorii din fiecare sat , doar trebuia sa ajungem intr-o zona cu semnal la telefon , deja nu stiam cum sa gestionez informatia ,ce sa aleg? Tractor sau echipa cu vehicole de offroad.

 

Intr-un final am luat contact cu echipa de offroad , care mi-a "preluat" cazul , au luat cea mai inalta masina disponibila ->  Un jeep cheroke modificat , au bagat motorina in el si apoi am plecat la drum , de mentionat ca era aproape ora 15:00 .....timpul zboara cand te distrezi. 

 

Si uite ca am plecat pe cai sa salvam printesa din turn . 

 

Am ajuns relativ repede la locul faptei si ne-am pus direct pe treaba ........zapda era deja maxim de topita  , ceea ce am postat eu in poza de mai sus , sunt urmele care le-am facut eu incercand iesiri fata/spate , drumul nu se prezenta asa initial.

11.jpg.0a3d77cde7961ebe32977c54f16367d8.thumb.jpg.c60b1703a35959b7b876461313031394.jpg

 

Efectiv era greu de parcurs si pe jos acum drumul , intrai imediat pana la glezna in zapada....  si la fiecare miscare a exploratorului fata/spate o mai lua putin la vale spre "prapastie" ,  decizia cea mai buna a fost sa il tragem pe diagolana folosind ca punct intermediar un copac .  

page2.thumb.jpg.0d790ed7c2eec39cc8d493b47c759a3c.jpg

 

Moment in care masina salvatoare s-a tras singura in acelasi sant in care am cazut si eu initial : 

page9.thumb.jpg.5ffc5ea9ea5cfac1b6beaebd76dd2b8d.jpg

 

DIn acest moment focusul echipei a fost pe masina salvatoare , daca ea ramane impotmolita , atunci insemna ca trebuie sa bat iar drumul ala pe jos .... Ne-am concentrat toti pe ea si intr-un final dupa vreo 2 ore de chin a reusit sa punem masina de salvare pe pozitia corecta. 

 

In acest moment exploratorul era deja pe burta , statea suspendat  de parca era la sedinta de streching:  

page1.thumb.jpg.60ff7434e1e905a66bcd2e761d2bf208.jpg

 

Cu rabdare , incet incet , exploratorul a revenit inapoi pe drumul principal .  Trebuie sa recunosc ca am avut cateva momente in care imi imaginam ce o sa fac cu banii de Casco in caz ca o ia la vale  , dar vad ca nu s-a dat batut asa ca voi continua sa lupt alaturi de Explorator in continuare  :cheers:

 

Povestea video este aceasta : 

 

Sunt sigur ca o sa existe intrebarea :  cat m-a costat toata povestea asta ? 

page10.thumb.jpg.030a9879c131e85b381faa0d6343e7c6.jpg

 

Sa fiu sincer raspunsul direct este = "O lada de bere Heineken si un senzor de xenon" :biggrin: Avand in vedere ca baietii salvatori au fost foarte amabili si nu au vrut efectiv sa imi ia bani , i-am cinstit la primul "magazin local" care servea in regim de terasa .  Sarsit fericit pentru o aventura frumoasa dar mai era totusi o scena de final dupa partea cu creditele unde sunt trecute numele actorilor ..... 

 

Intr - un final pe la ora 19:00 am plecat spre Timisoara , incepuse sa ninga sporadic si noaptea deja era peste mine .  Prin Vulcan mi-am dat seama ca farurile bat ciudat , bat in jos si nu prea vedeam mare lucru ..... m-am dat jos , m-am uitat cu lanterna la roata spate stanga  si am vazut cum atarna bratul de la senzor...... minunat ....am stat pe avarii , in ninsoare sa scot laptopul sa le fac setare manuala la faruri  :banghead: , dar a mers mai rapid decat ma asteptam , iar dupa 15 minute eram deja pe drum cu vizibilitate perfecta fara sa primesc flashuri din sens opus. 

 

A doua zi in Timisoara am comandat un nou senzor de xenon (Febi am gasit)   care mi-a venit in aceiasi zi   , operatie de montaj facuta chiar in parcarea hotelului cu o roata pe bordura , ca doar e hotelul cu multe stele si ofera conditii .  Dupa vreo 30 minute deja era montat si calibrat , totul revenint la normal. 

 

:icon_bounce:

 

Noroc sau ghinion , inconstienta  sau prostie , nu exlud nimic ca posibilitate , dar orice a fost ,mi-a lasat o amintire pe cinste  demna de povestit . 

 

 

Acum este momentul in care intra in scena trolii :  (insert posts below)  

 

 

 

 

Din episodul urmator : 

page11.thumb.jpg.4ef453e7f9b49264c8e1840ecaff5ea4.jpg

 

Link către comentariu

Asta da aventura 😊

polita Casco iti acopera si partea de offroad? La unele societati trebuia aduagata optional clauza.

Link către comentariu

Nu credeam ca o postare accepta un nr atat de mare de caractere..inca putin si depaseai Baltagul :))

 

Bine ca ai scapat :). Asteptam si alte aventuri cu Exploratorul.

Link către comentariu

Esti extrem de curajos. Dar curajul tine cu cei puternici (Sau era cu norocul zicala?)  Ai facut bine ca te-ai oprit si nu ai forțat înaintarea. 

Recuperarea mașinii a fost partea funny care a fost urmarea firească a deciziei înțelepte de a nu fortaavansul pe drum sau ieșirea pe cont propriu. 

Imi place ca esti echipat cu kit de supraviețuire. La 112 nu mergra sa suni? 

Sa pui ceva in kit si anti căței, daca te ataca haita aveai probleme uriașe.

Link către comentariu

Next time, completeaza kit-ul nu neaparat cu energy boosters, ci si cu 2-3 conserve. Imi aduc aminte cu placere, cand prin anul 2000...si ceva, cand nu era asa dezvoltata reteaua GSM iar acoperirea era....limitata, ca aveam mereu in masina un Hughes 7100 Thuraya si cateva scratch card-uri. Avantajul era ca tel putea functiona inclusiv cu sim GSM. Stiu ca am avut 2 terminale, dar unul l-am dat. Chiar o sa ma uit daca il mai gasesc pe cel de-al doilea si daca iti foloseste ti-l dau. 

LE-sa nu se inteleaga ca faceam offroad atunci 😀😀😀...eram doar "onroad". Standadul NMT 450 mhz era parca sigurul cu acoperire f buna-folosind linie analogica -statii tv, radio...etc...

Ce vremuri domne' 🥱

Overall...super faina si....educativa experienta. Keep going!

Modificat de pronet
Editare model tel satelit
Link către comentariu

@Bebeee am trecuta aceasta optiune dar nu cred ca era cazul aici deoarece era vorba de DN66A .

 

@HKHK din pacate nu era semnal , am incercat dar fara succes.  God takes care of drunks and fools........ iar eu nu beau  :)   

M-am gandit la ce spui tu cu "anti catei" dar problema este ca depozitarea  permanenta in masina a tuburilor cu orice fel de solutie comprimata prezinta un risc mai ales ca masina sta majoritar in soare vara . Iar pe timp de iarna cam toate au temperatura de depozitare peste 0 grade asa ca :( ramane de vazut.

 

@pronet zici bine , Multumesc de oferta dar deja este pe lista de "to do"  un astfel de device , dar la ceva mai modern ma gandesc :rolleyes: 

Cand am citit numele Thuraya un singur lucru mi-a trecut prin cap  

075.thumb.jpg.4d2876c742a2be3a846c42fdc62327bf.jpg

 

@16MAW a fost scrisa separat apoi luata cu copy paste  :)))) vom testa limitele posturilor si in viitor , am eu un feeling :pirat:

 

@ct_act  cam adevarat ce zici tu , cu Golful nu am ramas niciodata si am intrat prin locuri care pentru tiguan par cam dubioase.  Pe vremea aia sangele era mai rece.

 

 

On 19.03.2021 at 18:50, yanq a scris:

Legenda spune că @Doomy încă mai lopătează la zăpadă

:))))))))))))) daca continuam sa lopatez probabil asta scria pe crucea mea :) 

Link către comentariu

Mergeau niște donuts in zăpadă la finalul filmului. :)

Bună istorisirea, un fel de Marin Preda nedescoperit. Ma bucur ca a fost cu final fericit si nu ai fost ... "doomed". 

Pe la 4.40 in filmare ai uitat numărul neacoperit.

Link către comentariu

Ca tot intreaba lumea "Si ce faci cat timp se incarca masina?! Nu te plictisesti?!" eh, uite ca stau si citesc povesti si nici nu simt cum trece timpul 😂

Link către comentariu
12 hours ago, Doomy said:

Dar aici este partea funny .......exista vorba aia  "scapi de dracu' dai de tasu"   ......nu am mers mai mult de 50 de metri in sus pe drum ca am dat de 5 namile de caini care pareau hraniti numai cu carne de minotarur......care odata ce m-au vazut si-au facut o pasiune din mine , probabil liderul lor a si zis  in timp ce veneau spre mine in mare goana " I'll have his soul"    si uite asa cum faraonul de mine se arunca peste  nametii de la marginea drumului in lipsa de alternativa.  

Pentru cazuri de genul, personal, am o lanternă cu electroșocuri (Nu pentru a răni animalele!!!🦝🦌🐻😍😍, ci pentru a le speria - scoate un sunet tare enervant). În 25 de ani de umblat pe toate coclaurile cu rucsacul în spate am întâlnit to felul de vietăți: de la câini, bursuci, lupi și până la urși și nu am dat greși niciodată cu respectiva „sculă” care nu face mai mult de 50 RON (poate doar salamul gen „turist”, ori parizerul de altădată să aibă efecte superioare);

 

Bună comparația cu golful😁; sunt în situația de a face comparații asemănătoare - încă mai am golf-ul 5 cu care am umblat pe drumuri forestiere și pe la stâni și etc; niciodată nu m-a lăsat, deși „pe burtă” am mai rămas cu el, dar câteva „tehnici neortodoxe” văzute într-o zonă izolată a Africii, precum și disponibilitatea de a sacrifica „fierul” dacă este cazul, m-au scos la „liman”; oricum...ca o părere personală, golful e mai stabil decât Tiguanul - simt asta pe pante laterale etc.

 

NB: mereu m-am întrebat pe unde găsești astfel de drumuri; când ești din zona respectivă...înțeleg, dar altfel... există vreo aplicație dedicată sau hartă, sau informațiile sunt luate de pe forumurile de pasionați de genul acelora dedicate iubitorilor de munte?

Link către comentariu

@ct_act mergeu .....dar cui ii mai ardea de asa ceva atunci :)     Nu conteaza nr auto , e ascuns in anumite locuri doar pentru ca acele parti de filmare pot sa fie  folosite si pe alte site-uri . In special la imagininile care se indexeaza in google si yt acolo e important sa apara fara. 

 

@Rave  HAHAHAHA!    Cred ca dupa ce ai terminat de citit povestea de mai sus  , bateria arata 110% 🤣

 

@c_A_b  notat , mersi de pont . Singurul animal care as putea sa il ranesc este initiatorul acestui topic , mai am momente din alea de curiozitate  What does this button do?

 

Traseele au multe surse  ->  alte forumuri , bloguri , scouting pe Google Earth(majoritar)  , dar si in timpul deplasarilor vad niste intrari dubioase , pun pe avarii dau inapoi si apoi intram spre necunoscut .  Metoda aceasta din urma m-a facut maestrul la dat inapoi cu masina , cred ca am cutia de viteze manuala cu cea mai mare uzura in modul R - "Racheta" :lol:

 

Link către comentariu

Probail te-ai gandit deja, dar ar fi util un troiu manual pt situatiile de genul asta. Este ieftin si doar il iei in portbagaj in excursiile riscante.

Link către comentariu

Nu pot sa spun decat WOW !!! Nici la DIE HARD nu m-am uitat atat de cu sufletul la gura , fata de cum am parcurs postarea ta 😮.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!