Jump to content

Tiguan 5N2 - 2.0 TDI - 4motion - The New Explorer


Doomy

Postare recomandată

Tot nordglass am pus si eu și la prima ieșire spre București am luat o piatră în el... nu s-a întins, a rămas doar găurica de la impact, deci pot confirma duritatea. 

Link către comentariu
On 8/16/2020 at 10:29 PM, Doomy said:

am vazut 835 ron.... l-am intrebat totusi daca nu este o gresala , totusi de la 1100  e diferenta destul de mare

atat de corect...meriti un premiu :))

Link către comentariu
On 8/2/2020 at 7:33 PM, Doomy said:
  • Un pasat b5.5 4motion inaltat cu Ledbar pe portbagajul de pe plafon .....mergea pe drumurile alea de zici ca era "posedat"  , anvelope AT in echipare  , se vedea si dupa roata de rezerva de pe plafon. 

La Passatul B5, din cate am inteles sistemul 4x4 este faimosul Quattro de tip Torsen

Nu stiu daca la b5.5 au trecut deja la Haldex? 

superba postarea ta, ca de obicei!

Link către comentariu

Revin, se pare ca si la B5.5 motorul era longitudinal si quattro torsen

Ce vremuri... Ce vremuri...

Link către comentariu

Saptamana trecuta am avut cateva zile de relaxare prin Maramures .  Exact ce a prescris doctorul ,  drumuri lungi si relaxare zone cat mai pustii si aer curat. 

Ma rog din toate acestea zonele cat mai pustii sunt mai greu de gasit prin zona  dar nu imposibil. 

Zona strabatuta pentru diferite obiective turistice a fost aceasta : 

image.thumb.png.edc784b684fbf4b920369b2a8132b33b.png

Cazarea a fost fix in mijlocul drumului , aproape de Viseul de Sus , aproape de Mocanita ....

Ca si obiective turistice vizitate care merita mentionate ar fi : Cimitirul Vesel din Sapanta , Cascada Cailor ,Manastirea Barsana....+ alte manastiri din zona carora nu le-am retinut numele dar sigur erau manastiri ca aveau cruce si maicute prin curte.....sa nu uitam bineinteles de Mocanita de la Viseul de Sus, principalul obiectiv al zonei. 

Page1.thumb.JPG.81cdc3d79c88582fc302f95d882619b1.JPG

1176545058_CascadaCailor2-001.thumb.JPG.d9e69765441a40443260b835b9d8b3ae.JPG

21523377_CascadaCailor-001.thumb.JPG.4c3c6e49bbd2b69bc198fb3742242e89.JPG

Pai si cam atat cu pozele cu obiectivele turistice ......asta e o arie in care masinile sunt vedete , cine are de comentat sa fuga pe Facebook :)  aici vorbim despre "user+masina"  ,   "user+pasiune" asa ca sa incepem :cheers:

In primul rand am activat modul de "concediu" al exploratorului si am pus portbagajul Thule , ca deh nevoia de spatiu este mare.

page4.thumb.JPG.2734c6c6e4ed62b0706817f7c76981ec.JPG

Page5.thumb.JPG.7219022bc876e63a5722d9b3ac22a659.JPG

Inca sunt foarte multumit de acesta , dar totusi am un gand sa il schimb ,  nimic batut in cuie ca decizie . Schimb pentru ceva mai mare , mai aerodinamic si mai modern  :)   cam astea ar fi motivele . Dar sa vedem cum decurge 2020 pana la sfarsit. 

Fiind limitat cu timpul (ca de obicei) am recurs la o noua metoda de a descoperii trasee frumoase de explorat .   Am trimis "soimul" in recunoastere sa vedem de sus privelistea  si cam asta a iesit : 

In prima sesiune de explorare am descoperit frumusetea asta de zona : 

Ce sa mai zic , vroiam sa dorm acolo , mie unu nu imi mai venea sa plec , o superbitate de peisaj ,seara la apus de soare pe niste dealuri pustii aproape de Viseul de Sus.   Ce sa mai , iti venea sa tipi ca Tarzan si tot nu cred ca te auzea nimeni. 

Pe filmare nu prea iti dai seama , dar erau destul de abrupte acele urcari , nu ca ar fi problema pentru Explorator dar zic si eu asa....

 

Page3.thumb.JPG.7024893c63c58a7d1958bb49941bae16.JPG

 

Iar pentru a doua sesiune de explorare am dat de un alt trasu frumos, tot cu "soimul" gasit  , un traseu care m-a impresionat nu numai prin peisaj dar si prin frumusetea vegetatiei din zona ( ca punct de reper ar fi unul din dealurile din nordul muntilor Rodnei)   

 

Page2.thumb.JPG.dd50a54e2d8558670d9d66e6faa9efe7.JPG

 

Exploratorul a fost extrem de murdar la sfarsitul acestei expeditii , asa ca a primit o spalare  interior + exterior+motor corespunzatoare .  

In curand vine revizia mai am doar cateva sute de km pana intra la scadenta asa ca in Septembrie ne pregatim de revizie.  7 luni au trecut de la ultima revizie , in conditiile in care 2 din ele am stat numai in casa. Si eu care imi faceam griji ca sta prea mult pe loc.  

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Saptamana trecuta am avut "inca" un scurt concediu tot in tara, se pare ca Grecia se lasa greu de atins anul acesta  .  Am ales o zona mai retrasa de pe litoralul nostru astfel incat sa ne simtim si noi confortabil si sa nu stam cu stresul de multime.   Cand am trecut cu masina prin zone gen Mamaia , m-am speriat cata lume am vazut  la "imbulzeala" ,  atat de tare incat am pus AC pe recirculare.....:biggrin:

 

Statul la plaja nu e de mine ......mai bine zis statul intr-un singur loc nu e de mine :)   , asa ca nu vor urma poze si filme cu picioarele pe sezlong  si berea in mana , don't get me wrong, nu am nimic impotriva celor care fac asta , fiecare cu pasiunea lui ....doar ca nu e de mine..... 

 

Asa ca am trecut direct la explorarea zonelor fara sa stau pe ganduri sau mai bine zis fara sa stau pe sezlong : 

 

Peisaj de vis , natura "aproape" salbatica , pustietate ..... o placere sa conduci , pacat ca batea vantul foarte tare si la fiecare deschidere de geam mai larga mancam nisip si insecte , altfel era ceva de vis .

 

 

Am avut si eu in sfarsit ocazia sa ma joc in nisip , sa ma distrez asa cum imi place mie:

Princess-Sand-Castle-Mold-Tools-Play-In-The-Snow-Die-Paddle-Model-Toys-5pcs-lot-Unisex.thumb.jpg.a2775c93b1dd000191a49e01eb5c2fa9.jpg

 

 

se pare ca am gresit joaca ......era vorba de joaca pentru baieti mari ...stiti voi de care  ,joaca din aia care se lasa cu miros de ambreiaj :biggrin:

page3.thumb.jpg.3c56ee1f96f54031aa791ed0afea1f33.jpg

page5.thumb.jpg.8c1b1522d656d1d26ed973bb27c44b27.jpg

 

 

page4.thumb.jpg.1c61d0300a25f9b90a209111b3985a91.jpg

 

410240448_page2.thumb.jpg.a5550946adea2d9c91eb4e1345d9e449.jpg

 

Odata ce am vazut ce poate pielea anvelopelor  , am devenit din ce in ce mai linistit si mai relaxat cand era vorba de nisip , emotiile au disparut usor usor si a aparut curiozitatea , sa vedem limitele....

Gandul era asa : lopata aveam la mine , apa aveam destula sa ajung la civilizatie :)  semnal la telefon avem indeajuns de mult incat sa gasesc un numar de telefon de la "Tractari cu tractorul zona XXX"  asa ca am zis sa vedem cat pot sa duca. 

Nu aveam ca target sa raman impotmolit , targetul era sa nu raman pe burta, ca de acolo incep belelele , atata timp cat nu raman pe burta exista sanse mari sa iesi fara lopata , mai ales ca te ajuta mult cutia manuala si balansul care il poti face . 

 

Asa ca la sfarsit am transformat distractia si testele mele intr-un "review" pe nisip al anvelopelor , ce a iesit.....vedeti mai jos

 

 

Ne-am distrat ce sa mai zic , o aventura care mi-a pus zambetul pe buze nu numai odata , dar care a si pus exploratorul la munca . 

 

Pustietatea plajelor vine si cu anumite dezavantaje , unele din ele le-am auzit de la cei care erau deja "familiari" cu zona  , cum ar fi : soareci la motor , serpi prin masina .....paienjeni prin aerisiri sau ..... mai trecem una pe lista de "warning"   : Lilieci la portbagaj

Zic ca mai trecem una pe lista ca pe asta am patito chiar eu  : 

1059067821_page5.thumb.jpg.49f51b5bbb4dbb3f686125ce196eb345.jpg 

 

Daca ar fi fost atat de simplu , nu cred ca ar fi meritat povestit :)   

 

Intr-o zi vin eu de la plaja si caut prin portbagaj diverse ustensile , dau si deschid portbagajul si incep sa caut , ca sa vad cateva secunde mai tarziu o pata neagra pe bara , care la prima vedere a parut sa fie un soarec. 

Prima reactie a fost cam asa:

cat.jpg.5d41b9911cfff08864c38ccf1ef0d240.jpg

 

Dupa ce m-am calmat aveam numai scenarii in cap , daca il imping de pe bara si zboara in interior si se agata de parasolarul de la trapa :eek::eek::eek:  vai ...    sau zgarie pielea.....sau cine stie ce altceva...... 

Concluzia a fost ca cel mai bun scenariu , avand in vedere ca liliacul dormea bustean , ar fi sa il iau intr-o laveta de microfibra si sa il pun pe camp, asa ca zis si facut , l-am luat pe bastard intr-o laveta si l-am pus pe camp , bineinteles ca dobitocul s-a trezit si a chitait de l-au luat dracii , eu imi faceam griji sa nu il strang prea tare , dar in acelasi timp sa nu scape , l-am pus pe camp si imediat si-a luat zborul in apusul de soare .... 

In mintea mea ce bine ca am scapat  , bag picioarele in ei de lilieci scarbosi , ca nu am auzit niciodata pe Batman sa faca cum facea scarbosul asta. 

 

Bun , m-am intors la masina am terminat ce aveam de facut la portbagaj , am inchis portbagajul si am dat sa plec spre plaja . 

 

Nu apuc sa fac 2 metri de masina ca incep sa aud aceleasi chitaituri scarboase....si mult mai tare ....... 

Dau si ma intorc si cand colo ce vad: 

1183476086_page6.thumb.jpg.90210acf5c77baf075b56bac364f4750.jpg

 

Inca un liliac prins intre portbagaj si bara:tuktuk: , unul care a stat tot timpul prins de haion in timp ce eu  contemplam situatia cu fratele lui .....unul care a stat tot timpul deasupra capului meu ...... in mintea mea ziceam "Asta mai trebuia ......zeama de liliac pe bara.... cu cine stie ce bacterii si microbi"..........Corona direct de la sursa.....cum ar fi sa vin la plaja pustie si sa iau cine stie de la un liliac...... cum ar fi asta?  ar fi ceva de genul ......"Sa bei alcool toata viata si sa nu mori de ficat........sa mori calcat de camionul cu bere" 

 

De unde sa iau laveta sa il iau si pe asta , ca toate erau in portbagaj.... daca deschid si intra in interior  se aplica scenariile descrise mai sus...  vai......

Am rabatat o bancheta , am luat o alta laveta , l-am pus in laveta apoi l-am eliberat  , l-am pus si pe asta in camp .... , i-a luat ceva sa isi revina dar pana la urma si-a luat zborul , hapciuparlit  asa cum era. 

 

Am trecut cu bine zic eu , dar paranoia de dupa ......ce altceva  zace prin alte locuri ale exploratorului......gandul asta m-a macinat cateva zile pana am ajuns la prima spalatorie cu fise  , daca nu a fugit nimic din masina la cum am spalato :)  e  clar ca nu era nimic altfel murea innecat mai rau ca pe Titanic. 

 

Nisipul inca nu a disparut tot , o perioada o sa mai fim colegi de camera dar incet incet il evacuez eu .  

M-am ales si cu cateva scartaituri pe la articulatie de la nisip , sper sa scap in timp de ele , daca nu.....stim ce e de facut. 

 

Am depasit kilometrii de revizie , asa ca urmeaza sa comand consumabilele si apoi revizia. 

 

 

Link către comentariu

sa inteleg ca niciun liliac nu a fost ranit la producerea acestui film?

cel prins la bara  ma mir ca a scapat.

Link către comentariu

Multumesc ! 

 

@Muale  ranit cu siguranta ca da  ....... de murit cel putin nu cat am fost acolo....  tu vrei sa incadrezi fapta ? la tentativa sau omor? :soothe[1]:

 

Link către comentariu

@Muale voia sa dea textul ca "disclaimer" la final de film, in stilul productiilor hollywoodiene ;)

Oricum, mișto numărul de înmatriculare, măcar daca îl puneai si tu cu España ca e tărâm românesc. :)

Modificat de ct_act
Link către comentariu

Intre timp ne pregatim de revizie , au venit consumabilele (mare parte)  , trecem si noi pe ulei Ravenol VPM  ,  pentru ca  : de ce nu? 

388996125_Page6.thumb.jpg.0e5a48f0d7f98a8f035e092089adb871.jpg

 

Am inlocuit in sfarsit ambele lampi de la numar , ironia este ca a cedat si cealalta cu putin timp inainte sa vina un set nou  : 

page5.thumb.jpg.b55aea8d2be14cc60ef2c4a58749835c.jpg

 

 

Intre timp curatam , spalam  si testam diferite solutii pentru intretinerea masinii

page1.thumb.jpg.12e589b3eae5fcb944a733c95671522f.jpgpage4.thumb.jpg.e4f1717b67e4e333c8dc5f6a00dfcfec.jpgpage3.thumb.jpg.ba3271166e5b5573db85a857a3749bae.jpg

 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Din cand in cand mai avem si buget de retrofituri sau mofturi/risipa/prostii  dupa cum zice sotia ,   asa ca un om normal gandeste rational cand vine vorba de cheltuiala in acest sens. Noroc ca nu ma consider un om normal   asa ca  avem ce povesti :)   

Lupta interna cu piticii a fost cam asa ...

687105008_Part1.jpg.d6f0382a99c51452a333f0834de585b6.jpg

1992570148_Part2.jpg.70477324ef1dc7e658b17432b1dff942.jpg

 

Pana si pe pitici i-am surprins cu decizia :)   Avand in vedere ca vroiam ceva nou  ,  am zis sa schimb anvelopele de vara , nu pentru ca sunt uzate ( au peste 50%) , simplu motiv pentru ca asa vreau eu  ,  altii schimba jantele de 3 ori pe an , nu vad diferenta , asa ca don't judge me. 

 

Bine , aceasta crima a fost si premeditata , eu studiam subiectul de cateva saptamani bune , dar decizia a fost spontana..... pentru ca vremea inca permite utilizarea lor , am zis sa mai profit inca o luna si sa ma distrez cu noile incaltari !  

 

Si acum despre atractia principala  :  Cooper Discoverer ATT  - 235 60 R17 106V  aceasta a fost alegerea facuta.   Acelasi rating C cu C si aceiasi decibeli ca Michelin Latitude Cross.  

page1.thumb.jpg.9c52c376d70363307f2831a2abf5bbb9.jpg

 

Dierenta este ca am scazut un numar la talon am trecut de la 235 65 R17 la 235 60 R 17 , in acest sens am sacrificat 1 cm la garda la sol ......trist intr-un fel daca stai sa te gandesti dar pe masura ma gandesc mai bine , decizia a fost foarte buna. Stii cum se zice daca ai de unde sa dai ....nu e problema asa ca de la 24cm garda stam doar pe 23cm acum ..... vai ce nasol.....incredibil.....:))

Motivul pentru care am scazut talonul a fost  ca anvelopele noi nu intrau de amortizor  pe dimensiunea veche datorita formei lor :  dreptunghi fata de trapez la Michelin.  Dupa cum se vede si in poza de mai jos , cu toate ca ambele anvelope au 235 latime , pana si un ochi de cartita vede diferenta de latime intre acestea doua mai precis de 20 milimetrii la suprafata de contact / pe roata   :eek: 

page2.thumb.jpg.c1639c00e4064a4573b02ee3ea6be8c1.jpg

 

Un alt motiv de "upgrade" (ca asa  am de gand sa ii zic de acum , suna mai bine decat moft)   .....a fost tipologia anvelopei  -> 

Cooper ATT 40% Offroad - 60% Onroad    fata de Michelin care erau cu 20% Offroad - 80% Onroad. 

Si nu numai asta datorita latimii actuale ale anvelopelor am putut sa renunt la distantiere Eibach......care dupa cum stiti aveau problemele lor .  

In acest moment anvelopele arata cam asa la nivelul caroseriei

page7.thumb.jpg.6b2fc9919d9ba51ce44d5fe2a5b8d83b.jpgpage8.thumb.jpg.693b910f0dc91679d4fada2d5c5bbc36.jpg

 

Eu consider ca este fix ce trebuie acum  :)    

Inca un mare plus , este ca am salvat ceva kilograme bune de la diferentele diametrice intre anvelope , greutati diferite , minus  distantiere , minus  prezoanele lungi...... diferenta care deja o simt in accelerari .....ce sa zic +10 cp de la mine !  

 

Inca o diferenta sesizabila fata de Michelin este ca adancimea zimtilor pentru Cooper este de 10 milimetri ....da am zis bine 1 centimetru , faa de 8mm de noi cum  au venit Michelinurile. 

page3.thumb.jpg.64732612070c18b182b8c202fe7a9eb9.jpg

 

Ce sa mai  , sunt indragostit de ele ,  deja am parcurs 100+km cu ele si  sunt multumit , pentru review detaliat , mai asteptam pana vad ce le poate pielea . Momentan e perioada aia ciudata de "cunoastere" in care te abtii sa nu dai o basina pana nu o lasi pe gagica acasa. 

Trece si perioada asta si apoi intram in paine.  

De asta am zis sa le si pun  acum , nu aveam de gand sa stau cu ele in dulap  toata iarna  ca imi puneam scaun langa acesta si incepeam sa stau la barfa cu ele.

 

Diferente la diametru este sesizabila , dar mica , daca pun poze una langa alta atunci se vede diferenta cu adevarat , asa ca momentan nu o sa pun poze cu comparatul intre ele ......  inca este perioada aia de "Too Soon"  in care imi ling ranile gandindu-ma ca am scazut in mod voit si cerebral garda la sol. 

page4.thumb.jpg.8255264e34f00f5c12acd7f4af37ffe7.jpg

 

Dar trebuie sa recunosc  : 

page5.thumb.jpg.f8194bedd001f99d3f51b152c42d6904.jpgpage6.thumb.jpg.a1b655d4471523d2291d74e862df5da8.jpg

 

Arata intr-un mare fel !  

 

so_good.thumb.png.61ee3b6d2ea0545f0edc8715e2fc5ce8.png

 

Link către comentariu

Like pentru masina, like si pentru "nebunie" :))

P.S.: sa le invarti sanatos !

Modificat de qwk
Link către comentariu

1 cm nu il vezi dar il simti...pun intended!

 

Spor la "tocit" noile "anvelopuri". :)

 

Link către comentariu

235/6517, respectiv 235/60/17 nu sunt dimensiunile recomandate din cate stiu. Standard sunt 235/55/17. Poate de aceea nu erau "fit". Talon de 65 sunt pe 16". Cu cat creste circumferinta, scade talonul-de ex 50 ptr 18". Anyway, sa le porti cu placere si prin locuri deosebite...asa cum obisnuiesti. ?

Link către comentariu

"Cooper ATT 40% Offroad - 60% Onroad fata de Michelin care erau cu 20% Offroad - 80% Onroad"

 

N-ai gasit niste anvelope mai "echilibrate", sa dea bine cu un 50/50? :D

Link către comentariu
în urmă cu 3 ore, Doomy a scris:

in care te abtii sa nu dai o basina pana nu o lasi pe gagica acasa

 

în urmă cu 3 ore, Doomy a scris:

nu aveam de gand sa stau cu ele in dulap  toata iarna  ca imi puneam scaun langa acesta si incepeam sa stau la barfa cu ele

:biggrin: :biggrin: in rest daca tu si piticii va simtiti bine totul e in regula. Eu pun praguri cu lumini si butoane cromate :)) 

Link către comentariu

@pronet Multumesc !   Stiam la perfectie dimensiunile care merg si care nu merg :)  acum cred ca e cea mai echilibrata versiune din toate cu talon de 60. 

@qwk Multumesc ! 

 

@cristi511 Multumesc !   Cateodata centimetru ala face diferenta , sa speram ca nu voi avea nevoie de el . 

 

@acidone77  sa stii ca exista si ce zici tu se numesc BF Goodrich K02 - dar linia  catre "dark side"  si imi impuneam noi limite de confort si viteza  asa  ca lasam asa cum este acum, cel putin o perioada   :)  

Link către comentariu

Fain , arata super

Ai largit aria de pietre pe care le poti colecta ?

Mi-am adus aminte cu placere prin 2015 cand am pus bocanci AT la Sorento

Am oscilat intre BF , Cooper si Grabber

Pana la urma am luat General Grabber AT2 si dupa 3 ani cand am dat masina , nu au mai fost mutate , nu se vedeau uzate deloc , au fost foarte confortabile

Sa te poarte prin locuri minunate fara probleme

soento cu bocanci noi.jpg

Link către comentariu

"vede pana si un ochi de cartita" - sau de liliac, ca sa fim in ton cu povestea anterioara

 

felicitari, un upgrade absolut necesar! toti barbatii casatoriti confirma in fata sotiilor!

Link către comentariu

@pronet: i-am mai spus și eu  dar nu îl afectează acest lucru! :D

 

@tavitara: eu cred că el își face o alee cu pietricele alea de tot le strânge :biggrin:

 

@Doomy: ai cedat rapid anvelopelor, prea rapid... eu mă gândeam mai mult la jante sau stopuri led :biggrin:. Anyway să le învârți fără incidente și pe astea. :Driver:

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Am reusit in sfarsit sa fac si revizia cu ~ 1500 km intarziere  , adica la 11500 km si 8 luni de la ultima revizie , am bagat licoarea magica de Ravenol si acum astept sa vad cum merge magia ?  ODO  ~ 120.000 km 

 

Revizia unde altundeva putea fi facuta decat la Catalin @EEXCALADE la Bacau :)   Asa ca am legat un weekend de drumetie  cu o revizie care intra in categoria " ce trebuie" . 

675307282_page11(11).thumb.jpg.33f7b24fa844a9a12fc17a4934deeff5.jpg

 

1)  Verificat regulatorul si filtrul de motorina  => zero span   

749612316_page11(2).thumb.jpg.7ce166c2ef9d212ffb4218efe3d02298.jpg

 

2) Curatat Degetarul de la conducta :  era mizerabil dar nu asa ca la inceput 

786892515_page11(3).thumb.jpg.c5b9f66df25b84911500cb0056310e49.jpg

 

3) Am curatat si clapeta de acceleratie , care surprinzator era curata :cheers:...dar la sfarsit , a fost si mai curata :) 

938736155_page11(4).thumb.jpg.462beee14b9528169e97b5ca1155577e.jpg

 

4) Am verificat distributia , sa iau si eu pulsul situatiei de acolo,  sa stiu la ce sa ma astept , inca se prezinta in stare buna dar nu extraordinara , asa ca am luato la ochi preventiv pentru anul viitor 

1367630308_page11(9).thumb.jpg.615c631036d43e7deb683496cfc9b8f5.jpg

 

5) Am aerisit ambreiajul  , de data asta s-a prezentat mult mai bine comparat cu ce am gasit in Februarie , se vede ca a fost Covidul in floare. 

805436130_page11(8).thumb.jpg.e0e4b8158ef8dad35f640a91b38982bf.jpg

 

6) Apoi am trecut sa fac ceva care nu a fost facut pana acum pe explorator =>  Am curatat si galeria de admnisie:

2111351339_page11(5).thumb.jpg.7a05d9c84725cda24dd5046c23e5c8c5.jpg

Prima curatare de cand este la mine , din punctul meu de vedere curatarea era necesara , depunerile erau destul de mari , nu indeajuns sa se simta , dar totusi , destul de mult 

page12.thumb.jpg.fbeef10671c39b11d9c186b7a68ac162.jpg

 

Asa ca dupao curatare laborioasa si detaliata , a iesit 99% curata  si cam atata mizerie a iesit din ea: 

 

1007174596_page11(10).thumb.jpg.5c2b1c25c8d1f4c5df013a682333ca63.jpg

 

Cu ocazia asta am putut sa vad si starea supapelor ,  se prezinta foarte curate , asta inseamna un schimb de ulei la timp si de calitate

1080361595_page11(6).thumb.jpg.2d14ad2041e716ae8af2cd2447f657a9.jpg

 

La scoaterea scutului pentru a scurge uleiul am gasit si un semn de buna purtare :

1979870273_page11(7).thumb.jpg.be80b88b5b739f68d0ee75f800b262ca.jpg

Doar surubul este pagubit aici , filetul este intact :)  inca un motiv pentru care scutul si-a scos banii , nu are rost sa cautam vinovat ca eu sunt vinovatul nr 1 . 

 

Apoi la sfarsit , totul pus la loc frumos si ordonat

808217610_page11(1).thumb.jpg.972b61b4f22a9cecaa08c18b1d309c8e.jpg

 

Cu impresii despre Ravenol  o sa revin dupa cateva mii de KM , nu mai mult de 2 saptamani :)  la momentul scrierii acestui articol deja am peste 1000k parcursi cu el si cu noile anvelope .  

 

Momentan Exploratorul invarte anvelopele prin Cluj cateva zile , ne plimbam si ne distram asa mai de toamna.....

 

:Driver:

 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!