Jump to content

Sfaturi achizitie Kodiaq


rempha
 Share

Postare recomandată

   Multam de raspuns, speram ca poate devinde disponibil odata cu inceputul lunii Octombrie cand se poate comanda 1.5 TSI 4x4 DSG cica....sa nu prind nici scumpirea de la sfarsitul lunii...greu cu planurile.

 Intrebare:

   Daca am avut Superb 2017 1.8 TSI manual si am realizat vazand cu o aplicatie Skoda ce iti afiseaza in timp real cati CP si NM dezvolta agregatul, ca in 95% din timp nu folosesc mai mult de 140 de cp si 280 nm, cu 2 persoane in masina, scaun cu bebe si bagaje decente pentru o saptamana pe Kodiaq 4x4 DSG este suficient 1.5 TSI sau sa astept cine stie cat 2.0 ULTRA? Diferenta de 170 de kg intre ele nu mi se pare chiar nenorocire...

 de asemenea a avut cineva ocazia sa testeze ''pe fundul lui'' scaunele sport cu care vine Sportline default? La optiunea tapiterie textil/piele acele zone mici de pe fetele de usi vin ca la Superb Style cu eco piele sau plastic?

 Am vazut in modificarile aduse pentru MY2019 ca partea de sus a bordului va fi imbracata in piele, stie cineva daca vine si pe optiunea cu tapiterie textil/piele sau trebuie piele/piele perforata cu scaune ventilate? La dealer au ridicat din umeri...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Epo:

1. Referitor la motor, cele 170kg in plus atarna greu la cantar in viata reala, adica se simt in conditii de acelasi motor. Daca mai adaugi o scadere de de 30 de cai, o estimare grosiera este ca masina se va comporta cum s-ar fi comportat Superbul tau cam cu 300kg incarcatura - imagineaza-ti ca in afara de tine, in masina mai erau 4 adulti a 80kg fiecare.

Din testele facute de mine, 150kg in plus, pe aceeasi caroserie, e drept cu diesele, anuleaza in 80% din timp 30 de cai in plus.

Mai departe, decizia e a ta.

2. Scaunele de Sportline sunt foarte misto - atat ca forma a spumei, cat si ca material. Sunt dintr-o alcantara cu model romboidal si cusatura constrastanta. Sunt foarte placute la drum, confortabuile si par andurante.

3. Fetele de usi la Sportline (cel putin la Superb) sunt din alcantara, nu din material piele eco ca la Superb

4. Unde ai vazut partea de sus a bordului in piele ? Sincer, nu cred ca Skoda o sa aiba voie asa ceva de serie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca din 180 foloseai 140 atunci din 150 vei folosi ~110 la acelasi stil de mers, adica vei merge mai incet. Daca vrei sa pastrezi stilul atunci va trebui sa folosesti motorul aproape de limita lui maxima, 140/150, si asta inseamna consum mare, probabil mai mare decat aveai pe 1.8...

@75NOR scria intr-o brosura de UK, parca, chestia asta cu piele pe bord. Nu mai tin minte la ce echipare, ma astept doar la cele de top...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Rave Am revizitat schimbarile de MY19

Nu cumva e vorba de ?

New interior stitching to dashboard and door armrest
New dashboard stitching in black will be introduced as standard to Scout and SportLine from MY19.
New door armrest stitching to match interior colour will be introduced as standard to Scout, SportLine, SE L and Edition at MY19.

image.png.ff21661e7d576762046a7959c30ac0c1.png

 

Nu se mentioneaza absolut nimic de piele pe bord. In schimb lateralele soclului scaunelor (lateralele catre usi) si o parte a consolei dintre scaune vor fi imbracate in piele Eco pentru anumite dotari - de vazut pe ce dotari va ajunge asta la noi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR

1. Referitor la motor deja sunt pus pe ganduri, eu nu alerg dar sa depasesc un autocar care merge cu 100km/h trebuie.. plus viteze de autostrada. Crezi ca daca ma plimb cu  1.4 TSI 4x4 manual pe varianta Style cu 7 locuri pot sa ''vad'' cum ar fi 1.5 TSI cu filtru de particule 4x4 DSG sau etajarea cutiei M6 o face mai sprintena? Altceva nu am la indemana si pentru TD oficial nu am gasit decat TDI.

2. Exista vrun dealer care sa aibe un Kodiaq cu aceste scaune? Imi e teama sa le iau fara sa le incerc, pe de alta parte ma gandesc sa renunt la Columbus si sa raman cu Amundsen pentru a da comanda cu ele incluse. Din cate am vazut ele vin si cu fetele de usi cu alcantara imbracate sau asta e doar pentru Sportline?

Tot apropo de fetele de usi de la Kodiaq echipare Style cand vin cu eco piele negra?

3. Cand m-am referit la fetele de usi am uitat sa precizez echipare Style...greseala mea....

4.''New interior stitching to dashboard and door armrest
New dashboard stitching in black will be introduced as standard to Scout and SportLine from MY19.
New door armrest stitching to match interior colour will be introduced as standard to Scout, SportLine, SE L and Edition at MY19''

Ca si pe @Rave din cate observ aceasta modificarea m-a pacalit cu eco pielea pe bord, nu pot sa faca cusaturi aplicate pe plastic. Pe de alta parte avand in vedere ca echiparea  SE de la englezi este Style la noi am zis ca poate poate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Daca gasesti de TD un Kodi 1.4 TSI incarca-l cu cel putin 5 persoane ca sa-ti faci o idee. Totusi...eu as merge pe 2.0

2. Nu, evident. Nu exista Sportline pe Kodiak in Romania. Daca vrei sa vezi pe viu Sportline pe Superb gasesti la dealerul din Brasov. Tot acolo o sa gasesti si primul Kodi Sportline din tara cand va aparea. Ti-am zis mai sus, fetele de usi in alcantara, doar pe Sportline. Le poti vedea pe un Superb Sportline.

3. My bad, ma refeream la Superb Style, care are piele eco pe fetele de usi.

4. Told you. Nu cred, foarte sincer, ca nici macar pe Kodi L&K va exista piele pe bord. Devreme ce nici la VW nu am vazut sa fie.

Echiparile de la englezi nu prea au de a face cu ale noastre. Sunt piete diferite cu importatori diferiti. Doar echiparile generale ale masinii, aduse cu diverse MY se regasesc intre piete.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, Epo said:

      Daca am avut Superb 2017 1.8 TSI manual si am realizat vazand cu o aplicatie Skoda ce iti afiseaza in timp real cati CP si NM dezvolta agregatul, ca in 95% din timp nu folosesc mai mult de 140 de cp si 280 nm, cu 2 persoane in masina, scaun cu bebe si bagaje decente pentru o saptamana pe Kodiaq 4x4 DSG este suficient 1.5 TSI sau sa astept cine stie cat 2.0 ULTRA? Diferenta de 170 de kg intre ele nu mi se pare chiar nenorocire...

Ba da, diferentele vor fi mari. Este irelevant ce se intampla in acei 95% . Ceilalti 5% sunt cei care vor conta !

2.0 zic si eu. A nu se intelege ca nu vei putea merge cu 1.5 (ar fi mers si cu 1.2 aspirat in 3 cilindri la o adica), dar cred ca vei ajunge sa regreti cand in masina vor mai fi persoane/bagaje. Mai ales ca vei ajunge inevitabil sa compari cu 1.8.. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, Epo said:

Tot apropo de fetele de usi de la Kodiaq echipare Style cand vin cu eco piele negra?

3. Cand m-am referit la fetele de usi am uitat sa precizez echipare Style...greseala mea....

Echiparea Style include deja fetele de usi din piele eco si la Kodiaq.  Min 3:15 din clipul de  mai jos.

 

Modificat de stryder
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Epo 

Eu am 2.0 tsi 4x4 dsg si consider ca o varianta mai mica de motorizare nu este de luat in calcul la masina asta. In ceea ce priveste scaunele eu am standard dar am mers cu scaune sport pe karoq si acelea erau mault mai confortabile si ofereau suport mult mai bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tod.adrn: tu te referi la 2.0TSI pe Jetta aici ? Topicul asta este despre Kodi. Ca sa nu inducem colegii in eroare actualizeaza-ti datele de profil si fa precizarea la ce masina te referi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Epo Cred ca acest test este suficient sa te faca sa bifezi doar motoare de 2.0 pe Kodiaq. Eu nu as trece niciodata de la seria 1.8 / 2.0 TSI la ceva ma jos pe o masina mai grea.

 

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Testul este un pic misleading pentru ca la cutiile automate reprizele nu se cronometraza in trepte separate de viteza ci in D, chiar daca vitezele se pot selecta manual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa testez 1.4TSI 4x4 manual jante 18''(eu ca o paranteza optez spre triglav) al unei persoane care umple masina cu 5 adulti, 2 copii,bagaje, jet pack(parca ii spune celui de pe plafon) si care este multumit si surprins de cum se misca ascutitoarea?

Multumesc tuturor pentru pareri si sfaturi!

In familie avem si un Karoq 1.0 TSI jante 17'' de care sunt multumit cum presteaza pentru 2 persoane si bagajele pe o saptamana.

Legat de acel filmulet sunt de acord cu @vdragos totusi un DSG o va duce in treapta 2 unde raportul de demultiplicare este altul si va schimba in 6000 rpm pentru o depasire?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alegerea este a ta in definitiv dar eu unul as avea mare grija la alegerea motorizarii, avand in vedere incarcarea mentionata la care va fi supus ursul.

Sunt tare curios cum se descurca respectivul cu ascutitoarea pe un drum in panta sau serpentine.

Modificat de Marius82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fost proprietar de ascutitoare Jetta 1.2 tsi. Pot sa iti spun ca pe urcari aveam mari dificultati iar la depasirea autobuzului de care vorbea epo stateam cuminte in spatele lui sau urcam in 5000 de turatii ca sa depasesc si transpiram tot. 

Eu pot sa spun doar ca am avut mare noroc pentru ca si eu am vrut motor mai mic dar nu s-a mai putut comanda insa in momentul de fata daca ar fi sa iau genul asta de masina as vrea neaparat sa fac test cu ambele motorizari pentru ca sunt niste diferente mari si late: alta cutie, alta greutate. 

@Epo in cazul in care nu gasesti 2.0 tsi poti face un test cu a mea.

Modificat de tod.adrn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citind cele de mai sus, am senzatia ca s-a spus tot ceea ce trebuia a fi spus -  referitor la motorizari. De aici incolo este redundant.

Colegul a cerut un sfat, i s-au oferit multiple sfaturi, dar...alegerea este a lui. Mai multe nu are sens, deja am deja-vu, cu alti (fosti) colegi de forum care cereau sfaturi... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e, le-am intors pe toate partile in teorie, practiva va fi edificatoare!

@75NOR am studiat scaunele de pe Superb Sportline difera de cele de pe Kodi dar am observat ca sunt aceleasi care vin pe Karoq in varianta textil, deci daca gasesc unul pot sa vad ce si cum. Ma ingrijoreaza acea tetiera( nu mi-am putut da seama nici din filmuletele de pe net daca nu te obliga sa stai cu capul in fata in raport cu umerii).

@tod.adrn multumesc frumos pentru oferta, vreo sansa sa ajungi in apropiere de Bucuresti curand?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19 minutes ago, Epo said:

Ma ingrijoreaza acea tetiera( nu mi-am putut da seama nici din filmuletele de pe net daca nu te obliga sa stai cu capul in fata in raport cu umerii).

E de gustibus. Eu la 1.87 nu sunt fan al scaunelor Sportline - cel putin nu pe Superb, unde le-am incercat. Pentru mine e tensiune prea mare pe cervical la drum lung cu scaunele astea. Vorbim de pozitia corecta in scaun, nu varianta "smecher" cu spatarul foarte pe spate... 

Va rog sa va potoloti cu discutia despre ornamentele cromate. S-a discutat de 1,000 ori pe toate topicurile posibile, s-a spus deja tot ce trebuia. E OT aici si va fi sanctionata continuarea ei !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR E de gustibus. Eu la 1.87 nu sunt fan al scaunelor Sportline - cel putin nu pe Superb, unde le-am incercat. Pentru mine e tensiune prea mare pe cervical la drum lung cu scaunele astea. Vorbim de pozitia corecta in scaun, nu varianta "smecher" cu spatarul foarte pe spate... 

Si eu la 1.85 am aceeasi problema, am purtat 6 luni de zile guler cervical deci doar pozitia corecta este folosita!

Daca e cazul rog un moderator sa mute post-ul cu ornamente unde crede de cuvinta.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu mentiunea sa aruncati un ochi si aici unde colegul Blitz a avut amabilitatea sa clarifice problema:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Observ ca nu se poate configura cutie automata cu tractiune integrala. E o eroare a configuratorului sau e inca o limitare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nicio eroare. Masinile cu cutie automata si 4wd nu sunt INCA disponibile la vinzare din cauza de WLTP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Buna ziua dragi colegi, vreau sa va multumesc tuturor pentru parerile exprimate si sfaturile date. Dupa multe teste, documentari, TD-uri etc lucrurile stau cam asa:

 1. Scaunele sport nu sunt pentru mine, le-am testat pe cele de pe Superb Sportline si lipsa unui suport lombar adecvat fata de cele standard, ce sunt nesperat de confortabile ma fac sa zic pas( le-as fi luat crezand ca se sta mai bine in ele si pentru a recrea interiorul de RS sau Sportline ...?)

2. Am mers ore bune cu 1.4 TSI 4x4, manual,jante 18, plafon panoramic si 7 locuri(optionalele cele mai grele) si m-am hotarat clar...nu as putea sa ma impac cu 1.4 TSI/1.5 TSI(sugrumat de filtru de particule) diferenta a fost atat de mare fata de 1.8 TSI (jante 18, trapa si scaun sofer electric) incat cand am trecut din nou pe Superb in modul eco aveam senzatia ca fuge(simteam si cuplu?). Pe aceasta cale vreau sa le multumesc tuturor care mi-au scris si in PM ca 1.5 TSI nici pomeneala. Pentru cei care se uita pe acest forum si sunt in proces de achizitie ,le recomand la modul cel mai serios sa nu comande fara TD sau sa opteze fara 4x4, DSG, plafon panoramic si 7 locuri cu jante pe 17 pentru a ajuta ascutitoarea.

3. Dupa ce am citit pe un alt forum, descoperirea unui coleg de Kodiaq Scout aproape full cu 2.0 TSI DSG, care a avut curiozitatea de a cantari agregatul si a iesit 2045 de kg voi avea emotii pana o sa vina masina cu 2.0 TSI 190(filtru de particule) si voi iesii din rodaj, avand in vedere ca totusi nu alerg, crosetez etc. poate totusi exagerez putin dar 2 tone goala...

4. Stie cineva inafara de diferentele pe echipare prezentate in configurator, Scout mai difera si cu alte lucruri gen(modf off-road optimizat, garda la sol mai mare decat un Style cu jante pe 19'', scuturi metalice fata/spate )? Este mai greu un Scout decat un Style cu jante pe 19''?

5.Avand in vedere ca suntem la inceput de Octombrie si 2.0 TSI tot nu e disponibil ma gandesc ca poate nu mai este asa mult pana se poate comanda Sportline?

6. Pentru cine avea dubii daca pentru TJA trebuie ACC 210 km/h le confirm. Acel comportament pe care il are ACC 160km/h in care daca masina stationeaza sub 5 secunde pleaca fara ajutor dupa cea din fata, nu este TJA. La ACC 210 km/h, conform colegilor de pe kodiaqforums.co.uk si reprezentantilor Skoda din Anglia,precum si raspunsul primit de un prieten in Germania, TJA va opri si va pleca de pe loc indiferent de perioada de stationare fara ajutor daca toate conditiile necesare sunt indeplinite( din pacate nu le detaliau si pe acestea).

7.Desi eram in dubii cu DCC, dupa aceste TD-uri facute, voi bifa si aceasta optiune, diferenta de rafinament intre suspensia acesta si cea stock este mare, desi avusesem acelasi feeling si la Superb, pe Kodi fiind gandit si pentru off-road(cursa de amortizor mai mare, talon mai mare) am zis ca poate nu va fi o diferenta notabila.

8. Columbus am avut pe Superb si am zis ca o sa o iau tot timpul dar dupa cat de bine se prezinta Amundsen in combinatie cu Virtual Cockpit cele 3 diferente(SSD 64, DVD si modul LTE) plus obligatia la phonebox de 400 si ceva de euro optez pentru 8".

9. Legat de incalzirea stationara, stiu ca face si ventilare vara( nu A.C.), un coleg care are poate sa-mi explice exact cum face asta, gen lasa geamurile 2 degete sau cum?

10.ILA are 3 setari in meniu, a fost ok, fara sa primesc orbiri daca era pus pe nivel mediu, avand in vedere ca vine obligatoriu in pachetul de Clever Pack este ok.

11. Poate sa confirme cineva este obligatoriu sa ai alarma la masina pentru polita casco in caz de furt? Ma bate gandul sa nu ma mai complic cu Viper pe CAN-ul masinii si sa iau varianta varianta de fabrica care include si update de soft pentru KESSY nu stiu daca este acelasi soft in echiparea standard.

12. Sound Canton pentru cui ii place sa aiba si fidelitate pe mp3 320 kb/s, flac etc merita. Este totusi de mentionat ca acesta comunica pe fribra optica pentru o calitate cat mai buna si pierderi cat mai mici? In alta ordine de idei venind dupa Canton pe Superb am ramas surprins de sistemul stock de pe Kodi Style ascultand un post de radio pe stereo, bila alba pentru Skoda.

13 Nu stiu ce sa aleg intre tapiterie textil/piele si piele/piele artificiala din considerentul ca fibra de textil pentru a avea acel luciu contine si fir de matase chimica si unii se plangeau ca cica aluneca in curbe pe cand pielea artificiala se scamoseaza si trebuie tunsa.....? Cred ca pana la urma bugetul influentat de pretul nestiut la care o sa vina 2.0 TSI va decide?

14 Culloare Alb Candy ma gandesc ca tine bine la zgarieturi si se repara usor, nefiind metalizata se poate face chiar retus daca e cazul, asezonata cu triglav argintii sau grey business cu triglav antracit la care se adauga oglinzi si prelungirea de scout neagre si daca mai ramane ceva in buget pragurile laterale, dar la 3400 ron fara montaj...cam scump....

Cam asta ar fi echiparea spre care optez, la care se mai adauga LA, BSD, Area view,oboseala sofer,duze incalzite,parbriz incalzit,PA(obligat tot de clever pack),pedalier sport,sunset,TA.

Poate totusi devine disponibil Sportline 2.0 TSI si atunci regandesc tot?

36759564_1877861135567454_3625163349437710336_o.jpg

wwww(1).jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!