Jump to content

Sfaturi achizitie Kodiaq


rempha
 Share

Postare recomandată

Ar fi mai multe de comentat la ce ai scris.

- cu DCC si 7 locuri o sa ai garda mai joasa decat "clasicul" 18.6 cm. Suspensia e suficient de rigida si fara a DCC, iti zic dupa mult offroad ?

- TJA nu exista in echiparea pentru România chiar daca ai ACC 210 km/h. Iti zice unul cu full option in materie de sisteme si asistenti...si nici nu poate fi activat din cauza modelului de camera ce necesita un update de firmware (indisponibil) si reparametrizare. Am dezbatut tema cu cei de la TCM Garage, printre primii care au reusit sa activeze TJA pe kodiaq ( cu alt model de camera fata de ce vine in Romania)

- scuturi metalice nu exista...doar plastic.

- trapa panoramica tine de gust daca intradevar îi gasesti utilitate sau nu

- cantonul e ok in kodi dar se putea si mai bine in materie de volum si bass ( asta lipseste din cauza pozitionarii in roata de rezerva)

- recomand scaunele textil-piele

-incalzirea/ventilatia stationare sunt ok. Le poti declansa din aplicatia de pe mobil.

- vopseaua nu mai e asa "sanatoasa" ca cea de pe skodele de prin 2007, se zgaraie mai usor, recomand moon white daca vrei alb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11. Nu este nevoie de alarma la Casco. Nu are nici o importanta

13. Textil / Piele. Eu fug de piele full ca dr*** de tamaie: iarna rece si vara incinsa - nu ma pasioneaza deloc.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Epo ma bucur ca ai ascultat ceva si de la mine si ai renuntat la 1.5 TSI, tu venind de la 1.8 TSI generatie noua.

Referitor la greutate, mi se pare foarte nasol sa iasa 2000+ kg. In carte e data 1600 si nu cred ca optionalele fac mai mult de 150-200 kg. MAi ales daca in CIV ai trecuta aceasta greutate. Chiar este de domeniul penalului daca este chiar asa.

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kodiak RS e dat ca avand 1880kg. Pana la cele 2050kg de care se vorbea mai devreme e mult, tinand cont ca oricum RSul vine cu DSG si 4x4.

Ventilarea pe timp de vara nu are nevoie de geamuri coborate, oricum sub bara din spate exista aerisitoare, altfel ai avea tot timpul suprapresiune in masina.

Se preiau comenzi "in alb"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ursul meu cu 2.0 TDI 190CP 4x4 DSG are 1846 kg trecut in CIV. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La a mea scrie 1883 kg si am in plus dispozitivul de remorcare si incalzirea stationara ca diferente notabile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@yanq

- nu o sa am 7 locuri si nici panoramic....le-am insirat anterior doar pentru ca din cate stiu sunt cele mai grele optionale deci care adauga in plus si de care poate trebuie sa tina cont cei care isi comanda 1.5 TSI.

- referitor la TJA multam pentru ce ai impartasit cu noi, am citit zeci de pagini cu google translate pentru a ma lamuri..clar ACC 210 a picat din lista...

@CristiALF

- 11 - ok, o sa ma mai gandesc ce fac

   13 - alegeam intre piele/textil si piele/piele artificiala(alcantara) inca mai oscilez

@Doc Morelli

 - ai avut dreptate in practica este diferenta enorma.

- referitor la greutate, nu cred ca acea persoana avea de ce sa minta cu 2000+ de aceea am intrebat mai sus daca Scout e mai greu stock decat un Style stock si daca vine cu scuturi metalice fata/spate. Oricum cand vine ursul meu il pun pe cantar sa vad ce si cum!

@puscasu.marin

- asa zic si eu ca 2.0 diesel biturbo, jante 19" atarna ceva la cantar dar la 2.0 TSI de la 1600+ pana la 2000+ este enorm sa zicem ca discutie ca rotile crater 19", panoramic,carlig de tractare,scaunele extra pentru 7 locuri, toate scuturile montate si incalzirea stationara plus pentru cei fara canton roata normala de rezerva ar fi cam tot ce se poate pune extra inafara de ce vine stock si care sa urce acul la cantar. Ca o paranteza eu nu am vazut ce scrie in CIV-ul acelei persoane, nu stiu de la cat a plecat doar spunea ca 2.0 TSI 180 cp are marja de consum reala intre 8-12 mers frumos si ca dupa ce a pus agregatul pe cantar a inteles de ce. Daca o sa am timp o sa urc Karoq-ul pe cantar sa vad daca exista diferente intre realitate si CIV.

- nu se accepta comenzi pana nu devin disponibile motorizarile....stau ca pe ghimpi sa nu prind scumpirile de la sfarsitul lunii

Dintre colegii care au moon white pe Kodi sau Superb imi poate spune careva daca e la fel de pretentioasa ca Lava BLue de exemplu? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg de ce ai pus la piele artificiala in paranteza Alcantara?! Alcantarea are textura de catifea, nu de piele.

Eu recomand Acc 210. Are o acuratete mai buna fata de cel stock 160, nu doar faptul ca functioneaza si peste 160 km/h e diferenta.

Moon white nu e o culoare pretentiosa, pare curata mereu privita de la oarce distanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu m-as baza pe TSI pana la sfarsitul lunii, deocamdata nu a trecut omologarea pe Kodiak decat 2.0 TDI 150CP (fara 4x4)

Modificat de puscasu.marin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@puscasu.marin din pacate ce apare dat de ADAC chiar asa e...am vazut ca e listat 2.0 TSI 190 DSG la Octavie si surpriza am verificat in configurator si apare cu o diferenta fata de 1.5 TSI cu 1657 de euro sunt curios daca raportul se va pastra si pe gama de SUV-uri.

 

@yanq

''Nu inteleg de ce ai pus la piele artificiala in paranteza Alcantara?! Alcantarea are textura de catifea, nu de piele''

Pentru ca Alcantara este un material ce seamana foarte mult cu pielea intoarsa,asa apare in configurator si am vrut sa fiu cat mai clar ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva, daca acele ornamente fake lemn? de pe Kodi Scout se pot scoate usor, sunt prinse in cleme, vin cu fata de usa lipite din fabrica etc? Am tot cautat pe net schite dar nu am gasit nimic....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru cine este interesat au aparut in configurator Sportline si L&K, comenzi benzina am inteles ca la sfarsitul lunii si in combinatie de 4x4 in ultima saptamana din Noiembrie si bonus? se aplica deja celebrele scumpiri 2% pentru default si 1% pentru fiecare optionala!

Sa vedem la ce bani o sa fie si benzina 4x4 pe Sportline.

P.S. un Sportline mult chelit iese mai scump cu 2000 fata de un Style de vis? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da tu tot SportLine vrei ... nu?

Configurand pe gustul meu Sportline si Style, primul a iesit mai scump cu 1000 euro, dar pe Style am lasat tapiseria standard.

Oricum, pe 2.0 de 190CP sarisem bine de 40k cu ambele variante, iese deja din zona mea de comfort, mai ales cand stiu ca un Tiguan BiTdi e mai ieftin (evident, si mai mic, dar mie oricum mi'e "mare" Kodiak'ul)

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andrei0241

 Din pacate nu putem avea mereu ce ne dorim 100%...

La Sportline sunt cam multe neajunsuri pentru mine:

- gama de culori( as fi vrut business grey pentru metalizat sau white candy pentru simple) nici nici

- gama de jante, combinatia white moon singura culoare pe care cu chiu cu vai as merge din ce se ofera si triglav antracit, nu imi place in poze sau pe configurator zici ca e interesant dar in realitate am pus antracit langa alb metalizat plus accente negre si nu imi place

- nu se poate comanda virtual cockpit

-pentru a ma incadra in buget renunt la Columbus, incalzire stationara etc ceea ce la Scout si Style nu se intampla

La L&K nu imi plac Sirius antracit dar sa zicem ca le vopsesc si basta dar interiorul piele bej sau negru nici eu nici consoarta nu mai vrem,am avut stim ce inseamna daca ofereau si posibilitate comenzii cu alcantara black....era altceva. Si din nou fara virtual cockpit....

La Scout daca pot aranja chiar contra cost sa beneficiez de varianta  de a venii masina din fabrica cu trim-urile de la Style in locul acelui ''lemn'' asa cum se poate in Anglia sau Republica Moldova exista optiune clara, deci la noi problema este de importator nu de ''doar asa face fabrica'' am batut palma!

Daca nu raman la Style.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu n'as renunta la incalzirea stationara, indiferent ce'ar fi. Oricum, mi se par ciudat configurate nivelele, la Sportline inclusiv climatronicul era optional ... wtf! Ca sa nu mai zic de farurile LED, optiune care dintr'un foc urca totalul cu 1000 euro

Mai ai timp sa te decizi pana dau drumul astia la TSI + 4x4 :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum as putea sa aflu daca dieselul vandut e conform EURO6d? Nu gasesc informatia pe site.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu este masina de pe stoc si faci comanda este cu EURO 6 D daca masina este de pe stoc ai foarte mari sanse sa fie euro 6 . Nu se mai pot produce masini noi cu standard euro 6 de la 1 septembrie 2018 toate trebuie sa fie aliniate la noile standarde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A dispărut din configurator parbrizul incalzit, sau a devenit standard?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna intrebare ... eu din cauza parbrizului incalzit ... mi s-a decalat livrarea din 12 noiembrie pentru prima saptamana din ianuarie 2019 :( Termenul initial ar fi fost 10 decembrie. In sistem a primit numar de sasiu ... 

Modificat de Manoka
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate un pic off topic:  2 luni decalaj...sper sa merite...sau deja ai primit o reducere de 10% sau vreo 20 plinuri de combustibil?

Dar sa nu ne mire, cand cererea este mai mare decat oferta ---> asta se intampla, insa sa nu ne minta pe fata ca nu e frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In contract nu scrie nimic de penalizari ptr dealer, cel mult cred ca se poate renunta la contract la intarzieri mari. 10% reducere ptr intarzieri sunt vise umede ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Decalarea termenului de livrare al masinii nu tine de fabrica ci de furnizorii de componente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Are cineva o poza din realitate nu photoshop sau un link cu style pe business grey in combinatie cu triglav negre( cu antracit am gasit)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scormonit si eu dar nu am gasit nimic.

Parerea mea este ca da foarte bine business grey cu triglav antracit ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu triglav antracit am postat eu mai sus, dar aceasta varianta nu mai este posibila si am de ales intre argintii\polisate si negre\polisate....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!