Jump to content

Sfaturi achizitie Kodiaq


rempha
 Share

Postare recomandată

Acestea fiind spuse, va propun sa trecem peste discutiile tehnice si sa ne limitam la sfaturi de achizitie, multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 08.04.2019 at 15:52, Dnest a scris:

@mmm13 eu am riscat și am comandat trapa. Pentru copii e singurul lucru care nu poate lipsi de la mașină.  Si, oricum, avem in dotare umbrelele din portiere. ?‍♀️. Dar poate voi avea noroc.

Si eu la fel. Am avut trapa la cele 2 Skode Superb comandate din 2009 in prezent si n-am avut nici o problema. Si nimic nu poate compensa cu senzatia de spatiu si lumina care inunda habitaclul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce termen de fabricatie/ livrare aveti pentru mașinile comandate in ianuarie sau februarie? Știu că pentru Sportline e ceva mai lung și, momentan, parbrizul încălzit prelungește și mai mult așteptarea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

22 hours ago, BogdanC76 said:

Si eu la fel. Am avut trapa la cele 2 Skode Superb comandate din 2009 in prezent si n-am avut nici o problema. Si nimic nu poate compensa cu senzatia de spatiu si lumina care inunda habitaclul. 

Si totusi e adevarat ce se spune ca iarna se simte ff rece si vara ff cald din cauza trapei?? Adica e chiar asa de evidenta aceasta diferenta? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are nicio treaba temperatura cu trapa, este din sticla atermica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

18 hours ago, Dnest said:

Ce termen de fabricatie/ livrare aveti pentru mașinile comandate in ianuarie sau februarie? Știu că pentru Sportline e ceva mai lung și, momentan, parbrizul încălzit prelungește și mai mult așteptarea. 

Salutare! Eu am primit termen confirmat de productie (status C) saptamana 20 pentru un Sportline comandat pe la mijlocul lui februarie. Sper sa nu se modifice... (termenul trecut in contract ma poate duce pana in august).

Deja am inceput sa tai zilele din calendar! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@lenco Deci nu sunt singurul cu Sportline! Aveți configurat și parbrizul încălzit? Am înțeles că  ăsta mai poate întârzia termenul de fabricație. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Dnest You are not alone! Intradevar nu am bifat parbrizul incalzit si nici trapa. Asa am inteles si eu de la dealer ca cele 2 optionale prelungesc termenul de livrare cu 2-6 saptamani. Optionalele puse de mine pe masina le gasesti cu cateva pagini in urma...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/25/2019 at 12:09 AM, Mef said:

Termen de livrare in contract maxim in septembrie.

Astazi confirmat sfarsit de mai ( săptămâna 21).

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

    In atentia celor care doresc 2.0 TSI echipare Style si care nu opteaza pentru DCC aveti grija ca vine cu suspensia''sport'' de pe sportline - amortizoare cu indicativ rosu! m-am dus la vulcanizare sa verific presiunea in anvelope..

   Legat de rece/cald , trapa sau panoramic-ul au un mare efect chiar daca sticla este atermica, am pe Karoq si am avut si pe Superb iar pentru Kodiaq am zis pas cine vrea sa nu aibe diferente majore fata de varianta cu plafon normal le recomand llumar ceramic 5% transparenta restul sunt povesti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat și eu să aflu dacă sunt diferențe la suspensie la diferitele versiuni de Kodiaq. Cei de la reprezentanța locală spun ca singura diferență o reprezinta DCC (optional). Până la urmă pare cea mai simplă variantă.  Mai ales că la toate versiunile lista de echipamente suplimentare e lungă,  unele adaugă greutate mare. Cred că de aici apar diferențe la percepția suspensiei. Plus dimensiunile jantelor - de la 17 la 20. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu confundam lucrurile, daca masa e mai mare atunci chiar este nevoie de arcuri mai tari si de amortizare mai fermă, altfel ar țopăi pe stradă... (ca sa folosesc un cuvânt din înțelepciunea prezidențială).

Diferente sunt si intre oamenii care le conduc, unul vrea moale, altul vrea sport si pe langa asta unii nu pot face diferenta intre reglajul arcului si al amortizorului, ce sa mai vorbim de reglaje de preincarcare si revenire... la asta adăugăm diferențe de diametru la jante, greutati diferite ale masinilor, diferente de putere motor (impinge mai mult motorul, creste entuziasmul dar suspensia nu poate prelua sarcina) si ajungem la opinii diferite.

Iar cei din showroom, nu ii mai credeti ca au lipsuri mari, unii nu merita numele de consilier vânzări ci sunt niște ghizi locali ai dealerului. Clientul e mai informat ca ei. Putini am vazut care au noțiuni tehnice vaste, unii nu stiau nici cu ce jante vine standard un model.

Luati, probati si alegeti functie de ce va place. Sau puneti toate optiunile care trebuie dar macar sunteti siguri ca nu greșiți.

DCC este foarte util si in acelasi timp nu risti sa strici o masina de 40k ca te-ai zgarcit la 1000 de euro, inseamna 2.5% care ii scoti usor dintr-un discount.

Modificat de ct_act
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din tot ce-a zis colegul mai sus trebuie ssa retineti doar ca DCC merita pus pe masina, diferentele intre modurile de condus chiar se simt. Restul sunt detalii tehnice  mai putin importante pentru fundul nostru, principalul beneficiar :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe langa pret (evident), minusul DCC-urilor (pentru anumiti oameni) este ca iti coboara garda la sol cu -10mm. La un SUV, pentru unii, poate fi un lucru nedorit. In rest, doar de bine (eu nu mi-am pus :)))

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbim de un 1 cm practic, nesemnificativ. Oricum 95% din timp masina sta pe sosea si nu pe off road. Insa senzatia de plutire cand dai pe Confort e foarte misto.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conteaza acel 1 cm intrucat kodi nu are o garda la sol mare. Sunt doar 18.6 cm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu stii mai bine, ca o "tavalesti" peste tot? dar totusi nu e motiv sa nu iei DCC, la asta ma refeream. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine vrea masina pentru offroad isi ia Jeep Wrangler sau altele asemanatoare cu diferentiale blocabile, moduri LOW, roti de offroad, etc.

Aici vorbim de modele pentru cel mult un offroad usor si mult ON road, care pot face mai mult decat ai zice la prima vedere,  dar nu e scopul lor chiar daca sunt prezentate ca SUV.

Numai sa nu vreti sa faceti offroad cu un Kodiaq cu suspensie sport. Asta chiar ar fi dureros.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ct_act pari sa stii ce spui cu reglajele si asa mai departe dar legat de ultima postare trebuie sa te contrazic, fara sa stiu ca Style 2.0 TSI vine cu duritate rosie nu am ales DCC mergand exact pe ideile lui @yank ca din teste nu e mare diferenta intre cele 2 tipuri de suspensii sa le zicem si weekend-ul trecut m-am avantat pe drumuri forestiere si surpriza atata timp cat nu depasesti 15 km/h la ora sa zicem cu anvelopele umflate la 2.3 nu e nimic dureros, dur etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor, va reamintesc repectuos ca topicul prezent se refera la sfaturi de achizitie. Va rog sa reveniti ontopic, multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna seara tuturor. Doresc sa cumpar si eu un Kodiaq Scout, 2.0 TSI 190 cp. Am fost in showroom m-am uitat la doua modele Scout, am discutat un pic cu dealerul de acolo, ca a doua zi sa-i trimit configuratia aleasa. Dupa 3 zile, primesc oferta...Cu de toate, pretul final de catalog al masinii configurate de mine ajunge la 45.800 euro. Doresc achizitia prin leasing. Pretul final ce mi s-a oferit azi pe mail, a fost de 44.000 euro...adica discount de 1800 euro ( 4%)...care este chiar discountul de la Porsche Leasing ...dar in rest...nimic,nimic,nimic,nimic....M-a socat. Ce parere aveti, la aproape 46.000 euro sa dai discount de 1800 euro si nici ala de la tine ci de la firma de leasing, nu este cam bataie de joc? Sa dea si Skoda acolo 3-4,% si ceva clever pack...inca 1-2-3 %... Sau eu sunt absurd sa cred ca un discount de 8-9% este inimaginabil...mai ales ca deja se apropie poate la anul faceliftul, comand si 2.0 tsi care oricum se vinde mai greu ca mai toata lumea doreste diesel...si totusi...doar 4%.... Ce parere aveti de asta? Ma puteti face absurd sau nebun daca asta-i maxim ce se poate obtine si eu doresc macar dublu, adica 8-9%....

Modificat de DDoc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai incearca si la altii eu am primit 8% la o Octavia pret de lista 27 de mii de euro .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La pretul ala poti sa gasesti Mercedes GLC  cu putin noroc , serios ca nu merita 50k Skoda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt perfect de acord cu @GTD. Trebuie sa ai ochelari de cal sa nu vezi cate variante exista la banii astia. 

- glc

- x3

- discovery sport

- x5

- gle

- touareg!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toureg ul chiar e la oferta parca, de la 43k V6 231 cp, automata. Nu stiu ce optionale sunt...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!