Jump to content

Sfaturi achizitie Kodiaq


rempha
 Share

Postare recomandată

On 10/26/2018 at 9:01 PM, Dnest said:

A dispărut din configurator parbrizul incalzit, sau a devenit standard?

A disparut din cauza intarzierilor, inteleg ca a fost decizia importatorului de a renuntat deocamdata la el. Eu eram pe punctul de a comanda masina dar pur si simplu nu concep sa dau o caruta de bani pe o masina noua si sa razuiesc in continuare la parbirz in diminetile reci de iarna. Parbrizul incalzit si incalzirea stationara mi se pareau "must have", la urma urmei de aia dam bani sa ne facem viata mai usoara. Deh, Skoda...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara. Am dat comanda de Skoda Kodiaq Scout 2.0 TDI 190 CP 4x4 DSG la Reprezentanta Skoda Elcar Gid Buzău (ii recomand cu tot sufletul) pe data de 26.07.2018 și m-au anunțat ca la sfârșitul săptămânii viitoare o sa o ridic. Așadar timp de așteptare aproape 4 luni. 

Modificat de florin1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

? Eu am dat comanda in 18.06.2018. si de o luna am fost anuntat ca se va decala livrarea pe ianuarie 2019. :(

PS: nu e modelul Scout.

PSS: are cumva parbriz incalzit?

Modificat de Manoka
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am comandat parbriz încălzit. La ce dealer ai făcut comanda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca la Kodiaq-urile aflate pe stoc exista ***Actiune CleverPack*** 1250 reducere. Reducerea e oferita de dealer sau importator? Intreb sa stiu daca as mai putea obtine si reducerea standard  de la dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe langa asta in mod normal mai da si dealerul ceva, cat depinde de tine cum sti sa negociezi .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca apare pe skoda.ro, reducerea e oferita de importator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

In sfarsit a venit si 2.0 TSI 4x4 pe Sportline etc....!!!!

Maine urmeaza sa fac comanda ( inca oscilez intre Style si Sportline) dar am o mare nedumerire importanta care nu o pot testa, oare suspensia stock de pe kodiaq cu 235/50/19 va fi la fel de confortabila ca cea de pe superb cu 235/45/18 sau e musai sa iau totusi DCC?

de asemenea ii rog pe cei care au sa descrie in detaliu cum se comporta incalzirea/ventilarea stationara sa pot sa imi fac o idee. Stiu in mare ca dureaza cel putin 10 minute sa se incalzeasca, ca benzina ramasa in webasto trebuie sa fie consumata complet, ca vara pentru ventilarea interiorului se deschid toate geamurile un deget. Avand in vedere ca nu e disponil parbrizul incalzit(am avut pe superb, de vis.....) tot oscilez...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mutat discutia despre incalzirea stationara aici:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Epo: setup de suspensie nu are nicio legătură între kdk si s3. Pe viraje, chiar fără dcc, suspensia e mai ferma decât cea de pe kdk, care, desi are rebound si compresie scurtă pe amortizoare, arcurile le are moi. Din punctul meu de vedere, tinuta de drum la kdk nu o corectezi/imbunatatesti prin DCC, ci prin Sportline, care vine cu alte arcuri. Dacă poți evita anvelopele cu self sealant, ar fi bine, pentru ca au flancul foarte dur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și eu ma gandesc la Sportline. Nu reușesc sa aflu următoarele detalii:

1. Daca suspensia e mai rigida decat la Style sau LK (ar putea sa fie mai puțin confortabilă,  evident cu stabilitate mai buna).

2. Daca scaunele sport au reglaj lombar si daca sunt mai tari decât cele normale.

3. Scaunul din dreapta este sau nu electric? Nu apare in lista de optionale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confortul si stabilitatea sunt chestii diferite.

DCC-isi face simtita prezent pe Confort la viteze mici pana pe la 30 km/h...gasesti pe youtube teste comparative cu seismometru in sensul asta.

Scaunele sport au ambele reglaj lombar inclus in bază.

Reglaj electric si memorie doar pentru scaunul sofer. Se pare ca nu exista optiune si pentru pasager.

Oricum, la cate optiuni îi lipsesc lui Sportline din bază as inclina oricand catre un Style full. 

Daca vrei ceva sport cu adevarat îți iei vRS-ul, daca vrei preponderent offroad iei Scout. Pentru compromis intre toate modurile de utilizare e Style-ul...

20190122_215816.jpg

20190122_215831.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Dnest 2 ore am stat ieri in cele 3 variante( Style,Sportine si L&K pe cine ii intereseaza le gasesc la PBN pe toate inclusiv Scout) pana m-am hotarat intr-un final pentru Style cu optionale. Dupa filmuletele de pe internet ma dusesem ferm convins sa comand Sportline dar interiorul nu m-a convins ca merita diferenta intre cele 2 echipari plus ca trebuia sa mai tai cate ceva deoarece Sportline nu are nici un fel de clever pack si ii lipsesc destule din baza. Jantele Triglav antracit in realitate nu imi mai par atat de spectaculoase ca pe net, pentru cei care vor Vega 20'' cu  8J sunt cu totul altceva? . Fata de Superb Sportline chederele nu sunt piano black ci cauciuc negru?, trimm-urile prea anoste pentru gustul meu(nu au nici o legatura cu a simula  fibra de  carbon decat suprapunerea de straturi) si chiar si cele de pe L&K nu m-au dat pe spate iar pe deasupra erau deja zgariate serios. Scaunele pe Sportline sunt foarte misto din toate punctele de vedere daca cele de pe Style care se pot comanda si arata identic ar fi fost cu Suedia sau textil le bifam in schimb am remarcat o calitate foarte buna a pielii de pe L&K. 

Iar exteriorul de la Sportline se poate face in timp, cu niste costuri relativ decente?

Tot legat de exterior faptul ca nu se poate comanda grey bussines a fost alt minus pentru mine.

@75NOR mersi, dupa ce am renuntat la Triglav 19 si am ramas pe Trinity 18 am comandat fara DCC . 

@yanq perfect de acord!

Sper ca descrierea mea pe scurt, sa ii ajute si pe altii sa isi face o idee pana vad live!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Epo multumesc mult! In ce consta Clever Pack-ul la Style si LK? E valabil doar la cele din stoc? Și ce culori de caroserii au in showroom? Poate reușesc sa le vad, desi e mai greu, ca eu sunt din Sv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu dupa multe comparatii si analize am ajuns la concluzia ca Style e cea mai buna configuratie. Eram setat pe Scout insa in final nu am gasit ca ar merita cei 2000 de euro in plus doar pentru design. Scoutul nu aduce niciun beneficu in offroad asa cum sportline nu e mai rapid decat Style. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Dnest Clever pack: LA,BDS,incalzire stationara, Canton,ILA,pedalier sport, PA, Sunset sau Sleep pack.

Pentru L&K nu exista asa ceva, uitate in standard sa vezi ca majoritatea sunt incluse.

Scout grey business, Sportline Black Magic si L&K brown(maro)

@andreutzu Daca o sa faci comparatii de pret intre Style si Scout tinand cont de baza de la care pleaca fiecare o sa vezi ca iesi cu un avantaj de 1000 E pentru al doilea dar depinde ce configuratii se doresc? Eu am zis pas la Scout dupa ce am aflat ca trimm-urile lui nu se pot schimba(vin cu tot cu fete de usi si la fel pe bord?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din calculele mele, avand in vedere 2 masini echipate cat se poate de  asemanator, Scoutul iese cu aproximativ 2000 euro mai mult. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pentru cine doreste sa o vada, la PBV1 este proaspat adus un Kodiaq vRS :Driver:

IMG-3042.JPG

IMG-3043.JPG

IMG-3044.JPG

IMG-3045.JPG

IMG-3040.JPG

IMG-3041.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uff, preferam orice alta culoare in loc de negru. E prea "bronzată" pt mine, jantele sunt asa-si-asa, dar scaunele față sunt "adevărăciune", ca si tips-urile reale pe evacuare. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Azi am comis-o!

Am plasat comanda pentru un Kodiaq Sportline TDI 4x4 DSG MoonWhite cu urmatoarele optionale:

- al treilea rand de locuri

- camera video spate + pachet LED exterior (ACP)

- driving mod selection + Hillhold + Offroad (era standard pana azi!)

- duze incalzite (ACP)

- family pack

- faruri LEd cu AFS (rusinos ca nu sunt standard!)

- instalatie spalare faruri

- KESSY (ACP)

- pregatire BT

- rezerva dimensiuni reduse

- scaune fata/spate incalzite (ACP)

- senzori parcare fata/spate (ACP)

- navigatie Amundsen

-sound sistem Canton

- virtual cockpit (ACP)

 

Termen livrare: 15-28 saptamani 

Atentie! Kodiaq Sportline are delay de +8 saptamani!

 

Optionalele marcate cu (ACP) fac parte din pachetul Ambition CleverPack (~1600eur cu reducere 50%), Sportline fiind bazat pe acest model.

Acest pachet impreuna cu Style CleverPack (~2500eur cu reducere 50%) sunt disponibile doar in aplicatiile dealerilor!

Apropo de dealerii Skoda din Bucuresti... am ramas cu un gust amar dupa runda de negocieri si neseriozitatea celor de la PBN/PBV1 care dau oferte concurente in scris pana la un moment dat, ulterior doar verbal iar la final isi dau seama ca sunt aceeasi firma si ca nu se pot concura! Singura problema e ca nu-si respecta oferta sustinuta de pe o zi pe alta, ce am stabilit azi nu mai e valabil maine. Rusinica! Au pierdut un client hotarat cu banii de avans pregatiti...

Dar tot raul spre bine! Am obtinut o oferta si mai buna de la Avia care m-au tratat cu respect si seriozitate, adica discount serios + extra garantie + accesorii! (PM for details)

Acum ma asez si eu la coada, alaturi de cei care-si asteapta ursii!

Seara buna si scuze de lungimea postarii.

 

Modificat de lenco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari! Cand iti soseste jucaria te asteptam in grup  ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Yang! Abia astept sa zboare sapta-lunile astea...

PS: iti urmaresc topicul personal din Masina Mea de mult timp si m-ai inspirat cu pozele si aventurile tale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@lenco Nu ai zis motorizarea.

Grupul Porsche nu se stresează cu ofertele, tot prin ei se importă oricum.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o singura motorizare la configuratia indicata ?

20190214_043350.jpg

Modificat de yanq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!