Jump to content

Sfaturi achizitie Kodiaq


rempha
 Share

Postare recomandată

PBN, dar nu l aveau nici ei, l au luat direct de la importator; l au dus inapoi joi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

2.0TSI 180CP DSG 4x4 va fi la Test drive la PBV 1 vineri si sambata - pentru cei care vor sa il testeze!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare tuturor. In primul rand multumesc celor care ati binevoit sa ma ajutati cu informatii cu privire la kodiaq. Astazi am finalizat configuratia si am dat comanda pentru un Kodiaq 2.0  tsi style. Pen t ru cei interesati de astazi este disponibil clever pack style cu reducere de 1250 de euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca productia de Kodiaq atinge cotele normale de asteptare.

Acum il pozitioneaza acolo unde-i e locul in gama VAG.

Cand cererea se va mai aseza cred ca va fi loc si de un clever bonus. E loc de mai bine oricum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce implica acest clever pack style ? Am comandat si eu una similara, 2.0 tsi style plus cateva dotari. Ar trebui sa ajunga pe final de iunie  conform dealerului.

Modificat de 2Mr.M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In configurator, la benzina, nu mai apare decat 2.0 de 180CP :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pachetul obliga la incalzire stationara, lane assist si blind spot, canton, sunset si park assistent din care se scad 1250€

Modificat de tod.adrn
Tastatura gresita
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi a fost ultima zi pentru 1.4. Eu de aia m-am dus dar avand in vedere reducerile m-am razgandit

Din putinele informatii pe care le am va fi inlocuit in vara de 1.5 tsi care vine cu filtru de particule(surse)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20 hours ago, kpk1 said:

Inseamna ca productia de Kodiaq atinge cotele normale de asteptare.

Cand cererea se va mai aseza cred ca va fi loc si de un clever bonus.

Nu cred ca are legatura nici cu productia si nici cu cererea ci doar cu politica fiecarui importator.

Ungurii au avut - 2000 eur fara absolut nicio conditie inca de cand a aparut kodiaq-ul in configuratorul lor.

 

 

20180310_115908.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde si care erau preturile, Opel de ex avea tactica asta, venea cu preturi umflate si dadeau de la inceput discount

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca suntem pe partea de sfaturi achizitie si avand in vedere experienta avuta va indrum sa mergeti in showroom pentru ca diferenta de pret de la configurator la pretul final este foarte mare.

P.S. Important este sa gasiti dealerul hotarat sa vanda si care cunoaste toate posibilitatile de a reduce costurile. Eu din fericire am gasit persoana care a avut rabdare doua zile cate 6 ore sa imi arate cum functioneaza fiecare componenta de pe masina si la final pretul de achizitie este cu mult sub cel din configurator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti vreo informatie referitoare la  bordul digital si anume cand va  fi disponibil?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din octombrie incep sa produca Kodiaq cu virtual cockpit, deci probail va aparea in toamna in configurator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat, totusi la cehi exista in configurator. E alegerea importatorului nostru sau cehii primesc au intaietate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca se procedeaza la fel ca la Ateca, unde primele tari care au putut comanda dotarea asta optionala au fost Germania si Austria, tarile care vand cel mai mult, deci e vorba de producator, nu exista capacitate de productie suficienta si atunci introduc treptat optionalul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeam pe grupul Skoda Kodiaq - Europe Group / Noncommercial de pe facebook ca la toate comenzile kodiaq si karoq cu display virtual au fost amanate livrarile.

Modificat de yanq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care e grupul ala?

Citarea inutila a postului anterior se sanctioneaza conform Regulamentului!

Modificat de vdragos
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor, 

Sunt un doritor de Kodiaq si ma pregatesc sa fac achizitia. Cea mai mare dilema pe care o am este TDI vs TSI. 

Unul din argumentele ce le consider in acesta decizie(TDI vs TSI) este consumul de carburant. De aceea feddback-ul vostru m-ar ajuta.

Ceva detalii despre modul in care utilizez eu o masina:

  • 16-17K km pe an
  • 70% autostrada:
    • 50% autostrada Pitesti - Bucuresti (8000 km pe an) - Pitesti - Bucuresti 1-2 ori pe saptamana
    • 20% autostrada - excursii in afara (3000 km)
  • 20% DN + drumuri la munte (3000km) - include drumuri forestiere si pe zapada
  • 10% oras(1600 KM)

Preferinta personala: TDI - am diesel si apreciez lejeritatea si consumul scazut oferite la viteze superioare pe autostrada.

De ce iau TSI in considerare:

  • dieselgate: care va fi depreciere pentru masinile diesel in urmatorii 6-10 ani? ce taxe suplimentare vor aparea? 
  • amortizare diferenta cost TDI s TSI: 
    • din calculele mele - TDI-ul se amortizeaza in 100K KM comprativ cu TSI-ul (diferentza 2700 euro. Pentru mine ar insemna 6 ani. Precizia calcului este limitata de necunoasterea detaliilor relativ la consumurile pe autostrada la viteze superioare si diferenta intre costurile de intretinere intre TDI si TSI.

Ati putea sa imi oferiti urmatoarele informatii?:

  • As fi interest in consumul mediu pentru  2.0 TSI/1.4 TSI pe autostrada la 130 km/h pentru distante de 100 km+ si pilot automat activat. Ar putea cineva sa posteze ce consumuri are pentru acest tip de deplasare?
    • Ce cosum are area TDI-ul in conditie de mai sus?
    • dar la viteze de 140-160KM/h pentru autoban (germania) are convex ceva date pentru TDI vs TSI?
  • care este diferentza de costuri de intretinere(revizii) intre TDI 2.0 190 CP si TSI 2.0 180 CP?
  • orice feedback relative la alegerea recomandata este apreciat!

Multumesc!

 

Modificat de cotud
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Cotud. Nu pot sa iti spun prea multe despre consumuri iar pentru asta gasesti info in sectiunea dedicata dar iti simplific putin alegerea.

1. 1.4 nu mai este disponibil asa ca nu are sens sa il mai iei in calcul.

2. Tdi iti iei daca te gandesti la consum iar Tsi in cazul in care vrei liniste diferenta dintre ele din ce am citit fiind de vreo 2l/100km. 

3. Diferenta de pret la calculele mele intre 2.0 Tsi si 2.0 Tdi se amortizeaza undeva mult dupa 150.000 pentru ca mai apar si niste cheltuieli suplimentare la tdi.

4. Pretul la revanzare este clar in favoarea tsi'ului.

5. Avand in vedere ca vb de Germania nu stiu cat timp se mai poate intra prin orase cu Tdi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca discutasem ca nu mai facem versusuri in aria tehnica? Cine doreste, poate sa-si faca calcule, exista date despre fiecare motorizare astfel incit sa ai vizibilitate pe total cost of ownership, iar in ceea ce priveste cum se conduce fiecare motorizare, ca intotdeauna se recomanda drive testul inainte daca nu stii ce vrei.

Daca vrea cineva sa mai faca versusuri aici, ne apucam de impartit sanctiuni. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tod.adrn - ms. fain de raspuns!

Relativ la 4. - ai ceva argumente obiective/observatii din piata relativ la pretul de revanzare tsi vs tdi sau se bazeaza tot pe perceptia generata de dieselgate?

Tind sa am aceeasi parere cu tine dar void sa situ daca ai mai multe date pe care iti bazezi argumentatia.

Ms,

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cotud: Sunt foarte curios, ai apucat sa vezi mesajul colegului @vdragos, sau e mai simplu sa dai "ignore" ?

Regulamentul forumului ai apucat sa-l studiezi ? 

Avem zona de VERSUS pe forumul asta, e chiar atat de greu sa deschizi un topic acolo referitor la modelele de Kodiak dorite ? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta dupa ce am dat si PM colegului :))

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

se pare ca variantele pe benzina au disparut din configurator in Romania.

Am verificat in Bulgaria, Moldova, Ungaria si Germania => acolo se mai poate configura varianta pe benzina.

Pe 19 Martie am semnat contractul pentru varianta 2.0 TSI 180 CP,  pe 21 Martie mi s-a emis proforma pentru avans (dupa confirmarea eligibilitatii pentru Credit), pe 23 Martie am facut plata avansului si pe 27 Martie am fost anuntat ca nu se mai poate face comanda in Fabrica Skoda pentru varianta ofertata datorita motorului.

 

Variantele oferite au fost:

1. returnarea avansului

2. comanda de Diesel in loc de Benzina

3. asteptarea pana la intrare in productie a noului motor pe benzina (undeva prin Iulie / August) 2.0 TSI, 190 CP cu GPF dar in acest caz masina mea va ajunge prin Ianuarie / Februarie 2019 :scratch:

 

Simt ca innebunesc!!!!!!!!! :banghead:

 

@tod.adrn masina ta a fost comandata sau esti in aceeasi situatie - pe ce data a fost comandata?

Modificat de cicad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astia nu sunt sanatosi? Ei pe ce planeta traiesc ? 

Naspa situatie. Si daca ti-o fabrica in Iulie/August, nu se poate sa ti-o livreze si tie mai devreme ? De ce dureaza 6 luni ?!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!