Jump to content

Sfaturi achizitie Kodiaq


rempha
 Share

Postare recomandată

Pentru ca inca sunt intarzieri cauzate de numarul mare de comenzi. Pe Ateca din februarie nu s-au mai putut face comenzi pentru 1.4 tsi, se stia deja ca dispare aceasta motorizare si pana in vara/toamna nu se mai poate comanda nici o motorizare pe benzina.

Urata situatie, aici cred ca e vina vanzatorului, care nu a verificat inainte sa lanseze comanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai atunci sa-i dea un Tiguan/Allspace TSI 220 la acelasi pret, ca vad ca acolo inca merge comandat :D 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se fabrica in aceasi locatie cu Kodiak, probabil implementarea motorizarilor noi, cu filtru de particule, se face treptat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte ciudata situatia, cum au acceptat plata avansului fara a avea confirmarmea de la fabrica? In contract ce este mentionat ? Nu depasesc termenul de livrare si sunt buni de plata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Contractul e foarte bine facut, ei "cad in picioare" in orice situatie nasoala... In acest caz vanzatorul declara contactul rezolvit pentru ca nu a putut pune comanda la fabrica in 5 zile de la data intrarii in vigoare a contractului (data platii avansului)

 

Partea nasoala e ca l-a lasat pe cel de la vanzari sa configureze masina in system si sa-mi faca oferta... Exista o circulara interna care le spunea ca pana la jumatatea lui Mai se mai poate comanda motorul meu dar nimeni nu stie din ce cauze acest termen s-a redus brusc fara a fii instiintati.

 

Vad ca e la fel si la altii (dar cu motorul 1.4)

https://www.briskoda.net/forums/topic/447343-availability-of-the-14tsi/

 

asta mi-a placut maxim:

 

"A customer walks into their showroom with the intent of doing a deal on a Kodiaq with the 1.4 TSI engine.

- Sorry sir I can't take your money.

- OK, I'll have the 1.5 TSI then instead.

- Sorry sir, I can't order one of them either, so again I can't take your money.

- When can you take my money?

- August, maybe July.

- OK, thanks, bye!"

Modificat de cicad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi Octavia si Superb poate fi comandat pe benzina. Sa intelegem ca e vorba doar de Suv-uri?  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Superb nu mai poate fi comandat pe benzina de vreo 2 saptamani cel putin. Pe Octavia 1.8 a iesit de ceva vreme, avem un coleg care a prins  "ultimul tren"

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR ... daca la mine te referi ... da .... am reusit sa "apuc" ultima (probabil) Octavia 1.8 TSI 4x4 DSG comandata in Ro. Asta a fost pe 13 februarie. Pe 12 era (inca) disponibila in configurator ... pe 13 nu mai era !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca si eu am fost printre ultimii care "am prins" motorul de 1,8 TSI, pe o comanda de Octavia Scout DSG6 cu 4X4 data in 14.02.2017. Termen de livrare estimat saptamana 24, adica pe la mijloc de iunie. Cam grea asteptarea dar sper sa merite in final si sa nu-mi para rau ca nu am avut rabdare sa astept pana se lanseaza noul 2.0 TSI de 190 CP....

Modificat de Leotsi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

39 minutes ago, yanq said:

.....2017?

2018, desigur!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

#Cicad eu nu am primit nicio notificare. Sun dimineata si tinem legatura. Eu comanda am facut-o in data de 9 si plata avansului in aceeasi zi.

Modificat de tod.adrn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR .... saptamana 20 am primit termenul de livrare ...dar poate o veni mai repede ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit azi oferta pentru Diesel, pentru 200 EURO in plus (in loc de 2213 EURO) primesc varianta Diesel 2.0 TDI 190 CP

De ce sa fie mai usor cand se poate si mai greu :)

Problema e ca citesc forumurile din UK si acolo e nebunie cu Diesel-ul in sensul ca din Aprilie anul asta vor creste taxele pentru Diesel + posibile restrictii in orase...

https://www.buyacar.co.uk/cars/diesel-cars/460/diesel-tax-proposed-charges-and-surcharges-for-uk-drivers

 

Pe langa asta ma ingrijoreaza:

- costurile de intretinere mai mari la Diesel fata de Benzina

- adblue - indicat e sa-l pui la Service deoarece sunt riscuri daca pica acea solutie pe masina, daca intra aer in rezervorul de adblue, daca solutia a stat o perioada mai lunga in rezervor, pe scurt o grija in plus

- filtrul de particule la Diesel e mai sensibil. Din cate am citit cel de la Benzina e mai OK - ma ieftin si regenerarea se face mai usor din cauza particulelor mai mici si a caldurii mai mari la benzinare care apare chiar si pe distante mici - nu e nevoie de drumuri lungi

- injectoare mai scumpe la Diesel

 

Pe de alta parte parca nici nu as astepta un an pentru masina cu motor pe benzina, mai ales ca momentan nu se stie exact data la care va putea fi comandata (motorul fiind acum in teste din cate am inteles) si la cum evolueaza lucrurile prin vest cred ca multi vor incerca sa comande din vara masini pe benzina (deci timpul de asteptare va creste).

 

Voi ce ati face in locul meu tinand cont ca masina va fi utilizata 80% in oras si fac aproximativ 15.000 km / an

 

@todadrn cu siguranta tu ai scapat daca nu te-au anuntat nimic - norocosule!

Modificat de cicad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cicad eu m-as orienta catre o alta masina tot cu motor pe benzina. E plina piata de SUV-uri. Eu nu mi-as lua motorina si nu as recomanda cuiva sa o faca. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

#Cicad, din cate stiu tu vrei foarte multe optionale asa ca variantele ti se cam restrang daca vrei sa ramai la niste preturi omenesti chiar daca si altii au reduceri destul de mari. Daca vrei parerea mea eu as incerca ori sa scot la o alta masina tot benzina un pret apropiat de ce ai obtinut tu la Kodiaq ori as astepta pentru ca normal ar fi cazul tau sa fie prioritar si consider ca noul motor va avea si unele avantaje.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cicad  "King's view was echoed by the car industry trade body, the SMMT "We welcome the publication of government’s proposals for improving air quality across the UK, which clearly states that the new Euro 6 diesels which have been on sale for the past two years will not face any penalty charges anywhere in the UK," said Mike Hawes, the SMMT's chief executive." Se pare ca Euro 6 nu este vizat momentan de sanctiuni. Si oricum cred ca la noi va dura destul de mult pana sa se ia asemenea masuri tinand cont ca sunt foarte multe masini diesel in circulatie.  In rest ai dreptate sa te gandesti la restul neajunsurilor insa daca oferta vine cu un discount bun poate e mai bine. Depinde si cat ai de gand sa tii masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog sa va opriti aici cu versusul, nu discutam de benzina versus diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 30.03.2018 at 11:24 PM, Leotsi said:

Cam grea asteptarea dar sper sa merite in final si sa nu-mi para rau ca nu am avut rabdare sa astept pana se lanseaza noul 2.0 TSI de 190 CP....

Deloc nu o sa-ti para rau. Dupa ce o iei, cauta si fa un  TD cu TSI190 cu filtru de particule si EGR si o sa-ti multumesti. Diferenta de raspuns a motorului e net sesizabila. 

@SorinnH: hai ca mai e putin... :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

.. sa mai animam putin topicul...

Fost posesor de Passat 4motion si 2 Golfuri-5 incerc sa ma reorientez spre un SUV marisor:

- Sportage - ramane "chinezarie-chiar daca se vinde in draci in RO; 

- Renault Koleos - f rar; "nereprezentat" in RO-nici modelul nou nu prea a prins, pret spre 36 k EUR in echipare "full"

- X-trail - scumput si nu prea am info despre model; 

- Tiguan - micut si destul de scump :( 

- BMW X3 nou in jur a 50 k EUR, deja intram in alte chestii...

Am inceput sa sondez piata (inclusiv citit tot topicul legat de achizitie Kodiak) si pare interesant modeul. Dar in zona +36 k EUR, mi se pare mult pt o masina noua pe care te vei "chinui" probabil sa o dai in 6-7 ani cu 10-12 kEUR  :( asa ca ma gandesc la un second f nou:

https://www.autovit.ro/anunt/skoda-kodiaq-ID7Gw9na.html#2d670666ea

Ce parere aveti de aceasta masina? probabil pretul de nou a fost in jur a 36 k EUR (aviz colegilor cunoscatori care au sondat si care ne pot ajuta). Deci un 80% din pretul de nou (dupa 1 an si 35 k km), ar ducea pretul corect in jurul a 29 k EUR pt o masina destul dotata si "aproape" noua ?

 

 

Modificat de catanexus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scumpa.

Cum si-a luat cristi si bobalex audi a4 b9  de 1 an vechime cu 20-30.000km la 25.000 maxim 30.000euro cand masina era configuratie de ~50.000euro de noua?

 

Un pret mai aproape de adevar ar fi in jurul sumei de 25.000euro. De obice e posibila o negociere de macar 5% cu ei.

 

 

 

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragilor, am o mare rugaminte: aici nu e topic de versus, nici de nou versus second, nici de Kodiaq versus alte masini. Luati-o ca pe un avertisment. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Stie cineva din orice surse cand va fi disponibil Kodiaq Sportline benzina pentru comanda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Se vehiculeaza Noiembrie/Decembrie pentru Sportline pe Kodiak.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!