Jump to content

Sfaturi achizitie Kodiaq


rempha
 Share

Postare recomandată

  • 4 weeks later...

Livare record pentru Kodiaq 2.0 TDI...comandat pe 26.08...livrat pe 03.10 ??

5 saptamani jumate.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi se pare mie sau s-au 'indexat' preturile in configurator cu vreo +1.5-2% ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ti se pare. Eu am observat la karoq ambition 1.5 tsi o crestere de 250 euro la pretul de baza  = 1,1%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am configurat și eu un Kodiaq 2.0 TSI 4x4, Style cu următoarele opționale:

4KF Sunset geamuri laterale spate si luneta in nuanta inchisa
9S0 Virtual Cockpit
PF3 Driving Mode Selection si Hill Hold Control cu functie Offroad
PJD Roata de rezerva de dimensiuni reduse
PT4 Pregatire telefon cu Bluetooth
PWC Side Assist si Lane Assist
PWG Area View si pachet LED exterior
RAC Sistem de navigatie Amundsen MIB2 touch-screen color, USB, cititor card SD si harti Europa incluse inclusiv Smartlink+
YOY SKODA Connect Care Connect (1 an) Infotainment Online (1 an)

Urmează acum să mă înțeleg cu un delaer la preț. Până acum, experiența a fost cam stranie. Am inițiat discuțiile cu cei de la Brady, am făcut test drive cu RS, ne-am tot conversat pe mail cu diverse variante de opțiuni, și rămăsese ca luni să trimită un mail cu configurația finală și prețul. Sufletul. A urmat apoi Metrotehnica, am făcut Test Drive cu motorul acesta, ne-a plăcut, am mai făcut și cu ea câteva variante de configurație, am stabilit varianta finală, am rugat-o să-mi trimită ultima variantă de ofertă comercială ca să merg cu ea la finanțator să demarez dosarul de leasing, sufletul. Deși o și sunasem să-i reamintesc.

Am fost și la Avia, doar că discountul oferit a fost destul de mic și, momentan, nu am vrut să intru în „licitație” cu el. Sugestii de alți dealeri? Nu mă grăbesc foarte tare deoarece vreau ca mașina să vină în aprilie. Dacă întârzie nu este o problemă, dacă vine mai devreme mă încurcă, fiindcă leasingul actual se termină în martie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ceva similar imi doresc si eu dar mai astept citeva luni pina dau comanda, poate apare si MIB3 intre timp

daca nu te deranjeaza (macar pe PM), ce discount-uri (procentuale) iti promisesera cei cu care ai vorbit?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

0/1,5%/3,5% ca discount de dealer.

Altfel, toți au oferit 1500€ discount la achiziția prin Porshe Leasing. Numai că, discount Porsche + Discount dealer și tot iese o rată mai mare cu minim 10% decât finanțatorul cu care lucrăm noi, fie pe operațional, fie pe financiar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@zaboss eu am lucrat cu cei de la cluj cand am luat ateca. Tot timpul am avut impresia ca sunt mai seriosi cei din vestul tarii.

Totul a fost mail/telefon/curier pana la ridicarea masinii.

La mine au fost cei de la topcar dar poti incerca la compexit.

Spor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19 hours ago, zaboss said:

Am configurat și eu un Kodiaq 2.0 TSI 4x4, Style cu următoarele opționale:

4KF Sunset geamuri laterale spate si luneta in nuanta inchisa

Decât optiunea Sunset nu mai bine iei Sleep Pack ce o are inclusă si ai in plus si tetiere+paturici...?

In rest esti sigur ca nu iti va lipsi nimic? Ai bifat puține chestii.

Modificat de yanq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Sop@zaboss Si eu am discutat cu cei de la Compexit Cluj, sunt seriosi, dar tot maxim 3,5% am primit de la dealer reducere, pentru Kodiaq RS, respectiv 3% pentru Kodiaq 2.0 TSI. In conditiile in care RS-ul ajungea la 49.500 euro pret de lista si 2.0 TSI-ul pe la 45.800 euro.... Daca alegeam Porsche Leasing mai primeam inca 3,5-4%. Dar per total cu Porsche ieseam mai scump decat cu firma de leasing cu care lucrez de ani de zile...

Modificat de DDoc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@yankAm citit recomandarea ta (bine, am citit tot topicul acesta cap-coadă) și m-am uitat la Sleep pack, însă pentru mine nu se justifică diferența. Nu sunt șanse să doarmă cineva în mașină :) În plus, am parcare subterană, deci nu este nevoie de încălzire, parbriz încălzit etc. Mă mai gândesc dacă să comand scaunele cu piele, am văzut pozele tale și arată foarte mișto, par de o calitate mai bună decât cele standard. Ar mai putea fi pilotul adaptiv până la 210 kmph, despre care ai zis că funcționează mai precis decât cel standard.

@vdragos

Titlul topicului este, totuși, sfaturi achiziție. În context, cred că mențiunile legate de dealeri sunt la obiect, mai ales că nu au fost referiri legate de profesionalism sau altceva, s-au amintit doar oferte comerciale, iar pentru cineva interesat de achiziție cred că sunt utile și aceste discuții.

Nu m-am uitat deoarece o vreau pe comandă și trebuie să temporizez sosirea mașinii până cel mai devreme la jumătatea lui martie. Un dealer mi-a dat azi termen de livrare două luni și jumătate, ceea ce ar însemna februarie :)

Modificat de zaboss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Ma simt nevoit sa intervin (a cita oara?) si sa va precizez ca acest topic este despre Kodiaq, nu despre dealeri si nici despre discounturi. Pentru serviciile dealerilor avem arie separata. Daca doriti sa impartasiti experiente personale de negociere, aveti PM la dispozitie sa discutati cit vreti. Urmatoarele derapaje vor fi sanctionate. Multumesc.

La Weltauto te-ai uitat? Au Avia un Style 2.0 tsi bine echipat, la pret foarte competitiv, 5 mii de km :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa clarific: este decizia echipei de moderare sa nu permita pe acest topic compararea ofertelor dealerilor. Acu' e clar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Modificări începând cu săptămâna de producție 48.

  • Option codes for 17"/18" wheels changed
  • Removal of rear door safety lights, now replaced with reflectors
  • Removal of passenger side footwell net
  • Removal of chrome on window switches
  • Removal of rear door sill plates
  • Removal of net program in boot
  • Removal of removable flashlight in boot
  • Removal of seat rail covers
  • Footwell lighting no longer standard, now only included with ambient lighting package
  • Exterior mirror lighting is now only available with electric memory front seats
  • Interior rear-view mirror now always black instead of headliner colour
  • 5 seater: two bag hooks instead of four
  • 7 seater with spare wheel: removal of cover under loading floor
  • Sleep Package: One blanket now included instead of two
  • Umbrella: only one included instead of two
  • Sportline/RS: rear badges now black
  • Sportline: air vent frames now black instead of chrome
  • RS/L&K/Scout: Removal of logos on rear seat rows
  • RS: Change to Dynamic Sound Boost in different driving modes
  • RS: Frame in front seat backrests now in black instead of red
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Minunat...la un moment dat o sa ajunga si volanul o optiune. 

Rear door safety lights - a mea nu are asa ceva si nici nu am vazut la nici un model

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e geniala:

''Removal of removable flashlight in boot''

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, kadettro said:

Rear door safety lights - a mea nu are asa ceva si nici nu am vazut la nici un model

Pai nu exista așa ceva...

Cu a doua umbrelă oare ce au avut? ?

20191118_170457.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ca acum poti opta pentru umbrela sau perie pentru zapada :))

Modificat de kadettro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este preluată de pe forumul din Marea Britanie, posibil ca anumite dotări să fie specifice unei țări. 

Azi am văzut pe stradă primul Kodiaq 2020, avea spatele fără logo, doar cu Skoda scris mare.

Nu am găsit nicăieri ce mai aduce nou faceliftul ca să văd dacă merită așteptarea și, probabil, creșterea prețului. Eu oricum sunt nevoit să aștept până în martie, iar modelul FL e prezentat tot în martie, deci ar mai fi vreo lună-două până intră în producție și 2-3 luni până vine.

Modificat de zaboss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Emblema spate lipsa inlocuita acum de logo, side assist dispare din geamul oglinzii si va fi mutat pe carcasa exterioara pentru o mai buna vizibilitate, anumite parti din pachetul de piele sunt acum din piele sintetica, cam de astea imi aduc aminte acum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acestea sunt deja pe modelul 2020, nu par să fie legate de FL. Updateul de SA chiar îmi place.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modificarile din saptamana 48 - noiembrie sunt ceva in genul my 2020.5 (adica sunt minore si țin de acelasi an de productie my2020 care este deja pe strada).

Si a mea a fost la fel...a primit ca modificare adaugarea celui de-al doilea usb in consola centrala.

Face-liftul cand va veni va fi cu modificari si la aspectul vizual (cel putin bara fata si spate). Circula deja camuflate prin Cehia versiuni de test. 

Modificat de yanq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut un Superb fără emblemă, avea doar textul SKODA scris centrat, arată de parcă lipsea ceva dar ăsta e trendul in tot grupul.

Modificat de ct_act
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acesta este unul din lucrurile pe care l-am apreciat la grupul VAG față de competitorii săi, acela că diferențele între generații sunt discrete, ceea ce păstrează și valoarea de revânzare a mașinii.

Referitor la „micile economii” puse mai sus, impresia mea este că se renunță treptat la ceea ce era „simply clever”. Dacă revedem primele videoclipuri de la noi sau de aiurea, cam astea erau chestiile remarcate - umbreluțele, lanterna, protecțiile la uși... Desigur, nimeni nu ia decizia de achiziție pentru o umbrelă sau 2 cârlige în minus în portbagaj, dar, cumva, după ce știi că au fost, e o ușoară dezamăgire că nu mai sunt.

(Acum, sper să nu lase portbagajul complet fără lumină :D).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!