Jump to content

Sfaturi achizitie Kodiaq


rempha
 Share

Postare recomandată

@Yasminun "beneficiu" al MIB3 este lipsa slotului SD pentru carduri de memorie. Eu as renunta la jantele pe 19 si as lua de diferenta sistemul de camere 360.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/24/2020 at 2:34 PM, Yasmin said:

DSG 7 este cutia umeda,nu?

 

DSG cu 7 trepte: dublu ambreiaj cu frecare uscată.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista niciun fel de cutii automate cu ambreiaje uscate pe Kodiaq si in general pe VAG cu 4wd. Deci DSG 7 pe Kodiaq este Dq500 cu ambreiaje in baie de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar o luam de la capăt? Este Dq500! A fost dezbatut de mai multe ori subiectul.

S-au postat inclusiv log-uri ale masinilor si chiar informatii oficiale furnizate de skoda.

In poza info tehnice ale DSG-ului din Kodiaq-ul meu.

20200729_092209.jpg

Modificat de yanq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kadettro

Nu pot sa nu remarc faptul ca desi avem o cutie identica hw, software tu nu ai doar un update ci o generatie noua sw...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@yanq am remarcat si eu, dar nu stiu in ce consta diferenta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, Rekwire said:

@Yasmin MIB3 vine si cu eSIM

Interesant de stiut ar fi daca eSIM ul necesita numar separat sau daca se poate face "clona" al celui din telefon cum e la ceasurile inteligente.

Pentru mine Android Auto fara fir e cea mai interesanta noutate la MIB3

@kadettro

Nu putem decat specula. Varianta dorita este o optimizare mai buna a functionalitatii iar cea nedorita ajustari pentru incadrarea in normele de poluare din ce in ce mai drastice...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

momentan doar Apple Carplay va merge wireless, nu si Android Auto

in alta ordine de idei, am vreun avantaj sau dezavantaj daca aleg si optiunea de bare longitudinale pe plafon in conditiile in care am ales si trapa panoramica? nu cred ca voi folosi vreodata bare transversale cu vreo cutie sau suport montat pe ele

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@yanq din cate stiu poti trece cu orice numar pe eSIM doar ca intr-o oerioada nu foarte departata optiunea de eSIM era disponibila doar la abonament. Acum sa fac abonament pentru masina ar fi totusi prea mult :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Barele iti vin oricum pe acoperis, standard vin negre iar optional argintii, nunai cum sa le scoti de tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda, n-am fost atent ca oricum vine cu bare negre

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

În martie când am finalizat leasingul la mașina actuală, s-a intrat în starea de urgență și cei de la WeltAuto n-au mai avut voie la buy back așa că am pus on hold achiziția, aveam inclusiv contractul de leasing semnat, mașina verificată și ofertată :) 

Am revenit de luni, am făcut un test drive și cu Superb și cu Passat, motorul hibrid (doar pe Passat, că la Skoda nu am găsit pe nimeni cu mașină de test drive, dar 2 unde am fost dealeri au în showroom expus), care chiar mi-a plăcut, dar când m-am urcat în Kodiaq mi-am dat seama că deși și Superb și Passat sunt superioare, tot Kodiaq este cea care ne place așa că, rămâne să finalizăm procedurile de buy back și semnarea contractului. Față de oferta din primăvară, prețul final e mai mare cu 850€, din care 481 sunt opțiuni noi.  La prețul de listă, diferența este 1066€. Prețul de bază a crescut de la 33303 la 34094, o parte din opțiuni au scăzut un pic (Amundsen cu aproape 100€), altele au crescut cu 1-7€. Pe aceeași configurație, prețul de listă era cu 714€ mai mare.

Față de varianta inițială, am schimbat culoarea, din albastru lava - sunt foarte multe pe stradă - în magnetic brown și am mai pus ceva opționale. Termen de livrare ar fi 15-20 deci poate fi cadou de moș Crăciun. Mașina va fi MY21 chiar dacă livrarea va fi în 2020?
Merită opțiunea „Pregatire telefon cu Bluetooth conexiune wireless cu antena exterioara, PhoneBox cu incarcare wireless”? Mi se pare cam mult 265€ pentru un încărcător wireless.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incarcarea prin inductie (foarte lenta de altfel) merita daca te limitezi la dimensiunea unui s10+.  S20 Ultra nu are loc ( intra in locasul dedicat dar sta ridicat pe o margine despartitoare a spatiului de incarcare).

Daca nu este inca fabricata clar va fi my21. Poate chiar my21.5 ( exista si versiune intermediara ?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@zaboss ce opționale ați mai adăugat față de configurația postată pe 4 noiembrie 2019?

Pentru o configurație de Kodiaq Style 2.0 TSI de aproximativ 40.000 euro am primit de la doi dealeri un discount de 800, respectiv 1.400 euro.

Mașina o voi comanda în 2021 - trebuie să mai strâng niște bani și poate apare FL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu e mare graba, mai asteapta. Skoda nu vrea sa dea nimic discount daca s-ar putea (eventual sa le mai dai tu ceva pentru favorul pe care ti-l fac..). Dar s-ar putea ca realitatile economice din urmatoarele luni sa le mai zdruncine putin convingerile.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mai astepti pana in 2021 poti lua direct Enyaq-ul iV ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un coleg de forum spunea de un discount de 10%..si cum piata auto e in continuare in pom, mi se pare stupid sa tina la pret de parca ar vinde flote intregi de kodiaq acum.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

@The_Ego  10% discount sună fabulos. Dacă aș reuși să obțin 5%, aș fi bucuros.

@yanq Cred că este mai mic decât Kodiaq-ul; poate chiar și decât Karoq-ul. Din ce a apărut pe net aș zice că va avea dimensiunea între Kamiq și Karoq. Să vedem prețurile, dotările și performanțele. La 1 septembrie parcă se lansează.

 

Modificat de drign
Offtopic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti discuta cu dealerii din toata tara apropo de o oferta mai buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, drign said:

@zaboss ce opționale ați mai adăugat față de configurația postată pe 4 noiembrie 2019?

Pentru o configurație de Kodiaq Style 2.0 TSI de aproximativ 40.000 euro am primit de la doi dealeri un discount de 800, respectiv 1.400 euro.

Mașina o voi comanda în 2021 - trebuie să mai strâng niște bani și poate apare FL.

Față de varianta din noiembrie am în plus încălzire scaune spate (pe față este standard), încărcare telefon wireless și Traffic Sign Recognition și am schimbat culoarea. Nominal, discountul oferit este cu 10% mai mare, care acoperă o parte din creșterea de preț. Din câte știu eu, acesta este FL, dacă mai schimbă ceva e generație nouă, nu cred însă că se va întâmpla ceva anul viitor, poate 2022. Dealerii sunt din București? Nu sunt sigur dacă ofertele pentru persoane juridice sunt mai bune decât la persoane fizice. Ce am spus eu mai sus sunt valabile pentru PJ. 

Apropo de dealeri, ca amuzament, mă sună unul care îmi făcuse o ofertă și se dovedise complet inflexibil, la modul că dacă nu voiam finanțarea prin Porsche Leasing, prețul era cel de listă, nici măcar așa, covorașe gratis :) (sunt și astea incluse). Îi spun că am primit o ofertă mai bună, că să i-o dau și lui și-mi dă similar. Nu, mersi, nu stau să fac licitații. 

Mâine predau mașina actuală și semnez contractul, let the Santa come in time :D

2 hours ago, drign said:

 

@The_Ego  10% discount sună fabulos. Dacă aș reuși să obțin 5%, aș fi bucuros.

@yanq Cred că este mai mic decât Kodiaq-ul; poate chiar și decât Karoq-ul. Din ce a apărut pe net aș zice că va avea dimensiunea între Kamiq și Karoq. Să vedem prețurile, dotările și performanțele. La 1 septembrie parcă se lansează.

 

Eniaq este aproape cât Kodiaq, https://ev-database.org/car/1187/Skoda-Enyaq-iV-50
Full electric e prea devreme pentru mine. Hibrid m-ar fi tentat, Superb iV chiar m-ar fi tentat, avea și un preț mai bun pentru dotări similare + pachet Full LED, însă am preferat poziția mai înaltă la volan. 

4 hours ago, The_Ego said:

Un coleg de forum spunea de un discount de 10%..si cum piata auto e in continuare in pom, mi se pare stupid sa tina la pret de parca ar vinde flote intregi de kodiaq acum.

Nu cred că sunt atât de disperați. Cumulat, discountul la Superb iV combinat cu Rabla + depășește 10%. Eu am primit, în ordine - 0 (4% prin finanțarea Porsche Leasing, la care iese rata cu 10% față de firma cu care lucrez eu), 800€, 1200€ și oferta actuală care cred că mai conține suplimentar un 2% pentru PJ special la Kodiaq. La Passat 7,5%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care este la modul concret diferența între „roată de rezervă de oțel pentru uz temporar” și roată de rezervă cu dimensiuni reduse (opționalul PJD)? Unul din consilieri mi-a spus că opționalul crește spațiul în portbagaj fiindcă vine podeaua acestuia mai jos, dar ce dimensiuni are una și ce dimensiuni are cealaltă. Adică, dacă sunt amândouă „de uz temporar” este clar că nu sunt pe dimensiunea standard.

A, și încă o chestie, dacă în discuțiile verbale tot timpul s-a folosit termenul 15-20 de săptămâni, în contract este trecut 15-25. Verbal mi-a spus că ar putea veni „cam în două luni”. În primăvară era două luni jumătate termenul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19 hours ago, zaboss said:

„roată de rezervă de oțel pentru uz temporar”

Probabil e o roata de genul 205/55 R16 cu janta de tabla

iar

19 hours ago, zaboss said:

roată de rezervă cu dimensiuni reduse (opționalul PJD

e acea asa zisa roata de bicicleta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   1 membru

    • Bebeee
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!