Jump to content

Sfaturi achizitie Kodiaq


rempha
 Share

Postare recomandată

Din ce am inteles eu de la dealer ar trebuii sa primeasca VIN-ul cu 3-4 saptamani inainte de livrare. Daca VIN-ul se transmite dealerului la momentul fabricatiei, atunci masina face 3 saptamani pana la dealer. Perioada care imi pare mult prea lunga. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista VIN decoder.

Nu stiu, nu am folosit, insa nu cred ca pentru o masina abia fabricata vei gasii o lista cu dotari, ma gandesc ca actualizarea bazelor de date nu se face in timp real.

Sunt anunturi in aria servicii pe tema asta, daca nu gresesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le poti afla de pe erwin.skoda-auto.cz . Iti faci cont, platesti 8-9 euro pentru 1 ora de acces si poti vedea toate manualele, lista de dotari, informarile pentru seria ta de sasiu. Poti sa le si salvezi in format pdf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci, mi-am adus de acolo tot felul de informatii

din ce ma interesa: MY21, DQ381, FSI+MPI, fara predictive ACC, inca nu stiu ce tip de volan

 

 

Modificat de Fyl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fyl ce motor ai ales? Cumva 1.5TSI 4x2?

De asemenea, ne poti spune acum cat timp ai primit VIN-ul? Inteleg ca masina ta este deja in vama.

 

Multumesc!

Modificat de emihai90
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, am ales 2.0 TSI 190 4x4 (EA888 3b)

VIN-ul mi l-a dat dealer-ul acum 2 zile ca atunci i l-am cerut (ca sa incep sa caut oferte RCA+Casco), probabil era disponibil si mai devreme ... in erwin masina apare fabricata pe 11 sept.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai cum sa ai dq381. Doar daca au facut downgrade cei de la skoda intre timp...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi o problemă dacă Kodiaq-ul 2.0 TSI 190 4x4 este echipat cu cutia DQ381?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce mai citisem, s-a trecut la DQ381 (care are cuplul maxim suportat ceva mai mic decit DQ500, nu stiu ce alte diferente sint) pentru 2.0 TSI cam de cind s-a bagat si GPF (more or less) deci pt. mine nu era o surpriza

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

27 minutes ago, drign said:

Ar fi o problemă dacă Kodiaq-ul 2.0 TSI 190 4x4 este echipat cu cutia DQ381?

 

Nu este nicio problema. Doar sa te bucuri de masina.

Dq500 rezista la 600 nm  iar dq381 la 400 nm. Cam asta ar fi principala diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe un forum din afara am gasit acest document, de aici tind sa cred, ca in prezent motorizarile pe benzina 1.5 (4x2 sau 4x4)

si 2.0 TSI primesc cutia DQ381, in timp ce motorizarile diesel primesc DQ500.

De asemenea, pe acelasi forum am gasit printscreen din OBD11 cu DQ381 pe 1.5 TSI 4x2. 

TD-KODIAQ-en-2.pdf

 

Cu scuzele de Off topic, Karoq pe 1.5 tsi 4x2 pare ca primeste dq200

Modificat de emihai90
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

offtopic dar relevant la ultimele post-uri:

 

citind partial pdf-urile legate de DSG-uri aduse din erwin, singurul motor pe benzina pe care s-a pus DQ500 a fost 2.0 TSI de 132KW/180CP (din gama Skoda)

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta înseamnă că a mea se produce teoretic în săptămâna 41. O să fie balanță :)
@Fyl, ce informații voiai, în afară de anexa la contract cu dotările?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incepand de astazi incepe si pentru mine perioada dificila de asteptare.

Mai jos configuratia care a fost comandata:

image.thumb.png.b0d5b1f4329c3b9075e883c0aae695af.pngimage.thumb.png.e7aacb3a2f35c3217450a0f857a49f28.png

 

 

Ce as mai fi dorit sa adaug :

-Jante pe 19'' Sirius insa in acest moment crestea termenul de livrare cu inca 5-6 saptamani.

Asadar ramane cu Elbrus care vor fii de iarna.

 

Timp de livrare 15-20 saptamani,nsa recent a avut masina livrate pe comanda dupa 10 saptamani.

Si incepam sa numaram zilele si speram sa fie un cadou de craciun frumos...:P

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Yasmin eu am comandat jantele Triglav si nu am primit informatii ca ar intarzia livrarea.

 

Let the countdown begin!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@emihai90Triglav nu genereaza intarzieri.Insa noua personal (mie si sotiei) nu ne-au placut si vroiam Sirius ,insa nu se justifica inca 5-6 saptamani extra doar pentru ele.Nu e problema Elbrus vor ramane de iarna si cautam ceva de 19 pentru sezonul cald.

@yanqNu are sens sa ma invidiezi,motorul avand tot 400nm,ca si generatia anterioara.

 

PS:"Putin OT,dar voi de unde ati luat covorase de cauciuc si pentru portbagaj?Reply va rog pe PM sa nu stricam topicul "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

34 minutes ago, Yasmin said:

-Jante pe 19'' Sirius insa in acest moment crestea termenul de livrare cu inca 5-6 saptamani.

 

Doar niste jante sa intarzie livrarea cu 5-6 saptamani, mi se pare destul de "grav" ca organizare pt linia de "productie"... adica vorbim de niste jante, nu de niste sisteme sau subansambluri complicate :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 minutes ago, Yasmin said:

@emihai90Triglav 

@yanqNu 

 

PS:"Putin OT,dar voi de unde ati luat covorase de cauciuc si pentru portbagaj?Reply va rog pe PM sa nu stricam topicul "

 

Chiar din configurator ? scuze pt citarea de useri dar pe mobil nu-mi permite sa sterg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Yasmin am primit cadou de la dealer tava de portbagaj, din greseala, pentru ca vroia initial sa imi ofere presurile de cauciuc cadou. ( tava este mai scumpa conform listei de accesorii).

Echiparea style vine cu presuri textile in standard. Personal nu agreez presurile de cauciuc, insa la toate masinile am folosit pentru cateva luni, cele de asa zisa iarna presuri aftermarket(decupat exact pentru masina in cauza si cu prindere in podea) achizitionate din online la preturi mult mai mici decat cele originale.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@acidone77Da pare greu de crezut ca doar niste jante aduc intarzieri de 5-6 saptamani,insa e posibil sa fie fel si fel de probleme la producatorul jantelor(corona,lipsa materie prima,greva....etc).Am fost putin dezamagit de situatie,dar in felul acesta cu putin noroc poate voi gasi cele de pe Tiguan R-line care sunt si mai frumoase decat Sirius.

@yanqNo offence insa 160eur mi se pare pret cam piperat pentru "niste cauciucuri" 

@emihai90La mine nu cred ca se pune problema sa primesc cadouri extra la masina dupa discount-ul obtinut,dar voi incepe sa caut online(daca recomanzi de undeva da-mi PM pls)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-a venit ursul (cu noul volanul 'sport'cu tot) :)

~2 luni de la comanda deci

 

Modificat de Fyl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asteptam o prezentare a la carte si sa te bucuri cat mai mult de ea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!