Jump to content

Sfaturi achizitie Kodiaq


rempha
 Share

Postare recomandată

Din ce am citit pe diverse grupuri, facelift-ul va fi lansat in vara asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@drignEu am comandat pe 28.09.2020 si am facut receptie in 13.11.2020 => 7 saptamani.

@stryderda asa se svoneste,insa nu este nimic oficial, daca intra-devar va aparea la vara trebuie sa ne asteptam la o prezentare de la skoda in viitorul apropiat 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un dealer mi-a spus că la final de an va apărea FL.

S-ar putea ca pe piețele importante să fie prin vară, iar la noi spre toamnă, astfel încât să fie livrate primele mașini pe la sfârșitul anului.

 

Grea decizie dacă să comand sau să mai aștept. 

 

@Yasmin De când a apărut criza chip-urilor, cred că toți producătorii dau termene mai mari de livrare pentru a fi acoperiți. 

 

Dacă ai noroc poți să primești mașina și mai repede.

Modificat de drign
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda va lansa 3 modele noi în Romania în 2021. Unul este electric (wall-street.ro)

 

"Din iunie, Skoda Kodiaq facelift va fi disponibil în România. În prezent, modelul costă între 26.000 și 42.000 euro cu TVA.

Cehii au pregătit doar mici modificări atât în zona frontală a lui Kodiaq, cât și în partea din spate."

 

Acum e momentul pentru cele mai mari discounturi la Kodiaq, inainte de facelift. Unii dealeri ofera pentru PJ un discount de 5355 euro pentru varianta Ambition, 1.5 TDI 150 CP 4x4 (promotie numita Small Fleet) plus un 3% discount dealer. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea mai bună ofertă primită până acum conține reducere de 2.800 euro - Actiune Cleverpack KODIAQ Style și un discount de 3,75% din partea vânzătorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@drign nu stiu in ce oras locuiesti, dar iti recomand sa ceri oferte si in alte orase(mici sau mari) convenabile tie, prin mail sau telefon.

Preturile difera substantial.

Insa trebuie sa fi atent la ce dotari bifeaza agentul de vanzari, am avut surprize ca unele oferte primite pe mail sa nu semene cu lista mea de dotari trimisa inital.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc pentru sfat! Sunt din Popești-Leordeni, dar nu este în listă.

 

Am cerut oferte de la mai mulți dealeri. Cu reducerea Skoda (2.800 euro - sunt și reclame) și cea de la dealer se depășește 10% discount față de prețul de listă.

 

Am constatat că nu mai există opțiunea de podea variabilă la versiunea cu 5 locuri. ☹️

 

A folosit cineva acest tip de servicii?

https://autovantage.ro/

https://eblogauto.ro/oferta-auto/

Modificat de drign
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am comandat Kodiaq-ul.

Termen de livrare 15-25 de săptămâni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe ce configuratie te-ai oprit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Style 2.0 TSI 190 CP 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cerut oferte pe e-mail de la reprezentanțele din București/ Ilfov și cele de până în 200 km. Toate ofertele au conținut reducerea de 2.800 euro dată de Skoda. Unele doar atât (nimic din partea vânzătorului). Am negociat cu cei care au oferit cele mai bune oferte.

 

Am reușit să obțin un preț de 39.000 euro la o valoare de listă de puțin peste 44.000 euro.

 

Am încercat și cu Autovantage. Am primit doar două răspunsuri: 39.700 și 40.500 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A disparut Kodiaq-ul din configuratorul online. Ne bate facelift-ul la portofel, se pare.

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În configuratorul din Germania este.

 

În cel ceh sunt doar variantele Active, Ambition și Style.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

irinel.online

In ce consta mai exact optionalul "Elemente suplimentare protectie sasiu"? Este echivalentul pachetului de drumuri grele de pe Octavia?

Merita? Este un must? Majoritatea inteleg ca nu il bifeaza in lista de optionale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 02.03.2021 at 18:39, icename a scris:

Skoda va lansa 3 modele noi în Romania în 2021. Unul este electric (wall-street.ro)

 

"Din iunie, Skoda Kodiaq facelift va fi disponibil în România. În prezent, modelul costă între 26.000 și 42.000 euro cu TVA.

Cehii au pregătit doar mici modificări atât în zona frontală a lui Kodiaq, cât și în partea din spate."

 

Acum e momentul pentru cele mai mari discounturi la Kodiaq, inainte de facelift. Unii dealeri ofera pentru PJ un discount de 5355 euro pentru varianta Ambition, 1.5 TDI 150 CP 4x4 (promotie numita Small Fleet) plus un 3% discount dealer. 

Salutare! 

Este primul meu post aici. 

Sunt încă proprietar de Octavia 3, 1.4 TSI dar am primit și acceptat o oferta pentru Kodiaq (2.0 TDI 150 CP 4X4 DSG) exact cu valoarea de discount pe care l-ai menționat. 

Certific și faptul că în vară apare varianta facelift după cele spuse de dealer (Porsche Vest București) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, irinel.online said:

In ce consta mai exact optionalul "Elemente suplimentare protectie sasiu"? Este echivalentul pachetului de drumuri grele de pe Octavia?

Merita? Este un must? Majoritatea inteleg ca nu il bifeaza in lista de optionale.

 

Salut. Nu este echivalentul pachetului de drumuri grele, acela avand arcuri si/sau amortizoare diferite de standard. Elementele astea sunt doar un soi de protectii din plastic care prelungesc scutul pana in spatele masinii. 

Personal, am pe octavia 3 aceste elemente si consider ca merita, asta pt ca eu bag masina prin locuri unde multi n-ar baga un kodiaq. E un must? Eu zic ca nu, dar tu decizi, functie de cum consideri sa exploatezi masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@irinel.online Elemente suplimentare protectie sasiu cred că conține scuturi de plastic pentru baia de ulei și haldex.

Eu l-am bifat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt chiar curios ce plastice vin in plus in acel pachet. In standard exista protectie de plastic pana la rezervor/puntea spate.

Atasat 2 poze(poate nu cele mai clare) cu burta Kodiaq-ului meu 4x2 fara elemente suplimentare de protectie.

ADCB3CF9-A793-4BFD-BE77-12CD62029F0D.jpeg

E701FF57-29B7-4CBB-ACAA-C1D1AAA4FBEF.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@emihai90 Mulțumim pentru poze!

 

Vedem în iulie (sper 😃) ce conține în plus pachetul "Elemente suplimentare protectie sasiu".

 

Arată bine burta ursului. Este plat pe dedesubt. Văd în trafic alte SUV-uri la care coboară destul de mult elementele de suspensie. Garda la sol la Kodiaq de 18/19 cm este menținută peste tot.

 

Îmi place cum se reflectă pavelele în tobă. Are evacuare dublă?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@drign Evacuarea doar pe stanga, la 1.5 tsi este un vis evacuarea dubla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un vis si la Kodiaq vRS, una din evacuări e fake pe vRS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

irinel.online

Merci pentru clarificarile legate de elementele suplimentare protectie sasiu.

Farurile matrix led de care se vorbeste pentru facelift sunt diferite de farurile led AFS de pe versiunea actuala? Am inteles ca vor renunta la halogen, sa vedem daca se confirma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 5 weeks later...

Azi am primit de la dealer VIN-ul. Am plătit avansul pe 8 martie.

 

Estimare de livrare jumătatea lunii mai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@drign Ai luat modelul prefacelift? Sau va fi primul Kodiaq facelift de pe forum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!