Jump to content

Sfaturi achizitie Kodiaq


rempha
 Share

Postare recomandată

La cea cu dimensiuni reduse podeaua portbagajului poate fi asezata mai jos cu circa 10cm. Deci, mai mult spatiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta îmi spusese dealerul, dar nu înțelegeam exact cum. Am găsit că varianta cu dimensiuni reduse are 145/85/18. Dar nu știu cât are cea standard. Mai poate fi și varianta că roata e tot asta, dar portbagajul ar veni configurat ca pentru varianta de rezervă normală, iar „opționalul” în sine constă doar în acel organizator care apare în poza din configurator și care permite podelei să se așeze mai jos.

Modificat de vdragos
Citare inutila
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La golf (sper sa nu ma atentioneze iar ca amintesc de alt tip de masina pe un topic diferit) fundul portbagajului poate fi asezat pe 2 nivele, din fabrica. Doar ca, pentru a-l pune pe nivelul de jos trebuie sa ai roata de dimensiuni reduse. Altfel nu are loc. Cu roata mica, algerea va fi a ta. Poti sa il plasezi si sus, dar va ramane un spatiu, sub el, deasupra rotii. Eu asa il tin cand nu plec in concediu, iar acolo tin alte chestii: carte, compresor, trusa medicala, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Considera-te atentionat atunci :)) mai ales ca discutia este pe linga, omul a intrebat ce dimensiune are roata de dimensiuni reduse, ca la aia de uz temporar a gasit singur. Restul, cum e la alte modele, e poezie, subiectul este Skoda Kodiaq.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@zaboss am primit mașină în 2 luni. Platit avans pe 12 iunie, livrata in 13 august. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La un moment dat, când am semnat contractul și vorbeam de factură, consilierul de vânzări a zis „vedem peste două luni când o să luați mașina”, dar cu câteva zile înainte când definitivasem oferta zisese de „cam 15 săptămâni”.

Mai am o întrebare legată de geamurile atermice. Citisem pe un forum la o altă marcă faptul că acest tip de geamuri afectează semnalul la telefon și la un moment dat consilierul a zis că „e bine că ați luat opțiunea asta, fiindcă o să vă îmbunătățească semnalul la telefon fiindcă se leagă la antena mașinii” (deși nu-mi dau seama cum se poate tehnic asta). E vorba de opțiunea Pregatire telefon cu Bluetooth, conexiune wireless cu antena exterioara, PhoneBox cu incarcare wireless.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zona de incarcare Qi amplifica semnal Gsm. Nu cred ca geamurile atermice afecteaza semnalul, poate parbrizul cu inductie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parbrizul incalzit afecteaza calitatea semnalului GSM, de aceea e necesara optiunea respectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pina la urma parbrizul incalzit la MY21 de ce tip este?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parbrizul încălzit este de la început din ăl bun ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit data estimată de livrare, săptămâna 45, deci începutul lui noiembrie, adică 10 săptămâni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Șoșoni de iarna ai comandat? ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu încă, e timp, ocupă loc degeaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Am citit pe 1 forum  ca odata cu trecerea la MIB 3(cw 33 ->) ,daca ai sistemul Amundsen +Virtual Cockpit ,nu mai vezi in intregime hartile pe VC,iti arata doar sageti,gen maxi-dot style)

Stiu ca la MIB 2.5  pe Amundsen +VC, puteai sa vezi selectiv harta ori pe display amundsen ori pe VC,voi stiti ceva?

De asemenea am vazut ca pe Allspace apare deja in configurator motorul de 200PS in loc de cel de 190PS,any clue pe cand apare pe Kodiaq?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Mașina vine cu volan de „Octavia 4”, în 2 spițe, dar aparent nu și cu Predictive ACC :( Nu îmi este clar dacă acest Predictive ACC este doar un upgrade al sistemului ACC sau este extraopțiune (dacă e așa nu a apărut încă în configurator la noi).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dezamagitor. O consider o functie foarte utilă ce ar completa de minune acc-ul clasic. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si mie mi s-a fabricat ursul comandat in ultima saptamina din iulie, cica asteapta transport spre tara

mi se pare mie sau la Octavia 4 GUI-ul din VC s-a schimbat un pic fata de cele mai vechi (chiar daca display-ul a ramas de 10.25")?

oare si VC-ul meu va arata la fel? sper ca si volanul cu 3 spite sa fie de tip nou

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Volanul în trei spițe va avea numai două :)

Poza e de pe FB, mașina mea vine în noiembrie.

119433051_10224095703169102_342055338069557251_o.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1Superb_Sportline_steering_wheel.jpg

 

eu sper ca pe cel de mai sus l-am ales din configurator (ma rog, fara badge-ul de SportLine, am luat un Style)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A, cel cu două e cel standard. Dacă ai selectat ceva opțional nu știu dacă va fi derivat din cel standard sau din cel vechi. Sunt câteva chestii noi și cei de la vânzări nu le știu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Din informatiile de pe formurile din afara inteleg faptul ca volanul standard (incalzit sau nu) va avea 2 spite, iar cel sport (incalzit sau nu) va avea 3 spite. 

 

De asemenea, @Fyl si @Zaboss au primit, din calculele mele, termene de livrare 9-10 saptamani, in timp ce eu am comandat pe 31 august(saptamana36) iar masina este asteptata in saptamana 47. Astfel spus termenul a crescut.

 

Astept cu mare interes update-uri de la voi in privinta livrarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

citeam pe un forum din Germania (unde unora li s-a livrat deja MY21) ca si acolo dintr-o data a crescut timpul de livrare (nu stiu daca si de fabricare) datorita unor noi restrictii Covid in Cehia

 

la mine in contract scria 15-20 de saptamini (si ma asteptam si la mai mult), s-ar putea sa vina in mai putin de 10 intr-adevar ... daca stiam asa nu mai comandam direct de la ei rotile de iarna

 

PS. tocmai am aflat ca masina a ajuns in vama

 

Modificat de Fyl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul meu dealerul a precizat ca in contract apare 15-20 sapt, dar asta fiind un standard al grupului. Ei vorbind de aproximativ 2 luni jumatate livrare efectiva, de la bun inceput.

 

In ceea ce priveste jantele si anvelopele, poate poti renunta la comanda.

Eu le-am achizitionat deja separat.

 

Mult succes!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@emihai90E același termen de livrare, noi am făcut comanda pe 19.08, săptămâna 34, livrare săptămâna 45. Nu am primit nimic referitor la vreo schimbare, momentan. Teoretic, ar urma să fie fabricată în săptămâna 42, știu că durează cam 3 săptămâni de la fabricare până-n curtea dealerului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!