Jump to content

Sfaturi achizitie Kodiaq


rempha
 Share

Postare recomandată

Eu cred ca te-ai incadra in buget cu destule optiuni.

La urma urmei la leasing la porsche ai 3 sau 4% si mai poti incerca sa gasesti un dealer unde sa obtii tot cam atat discount de dealer.

Si la 35.000 de 8% din suma asta iei ceva optionale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am achizitionat doua Kodiaq de la Avia Motors in decurs de 2 ani, ii recomand numai prin prisma experientei mele.

la nivel de echipari, pe prima comanda, eu am crezut ca am pus tot ce imi doream (din ce stiam eu ca folosesc si ca exista) si la a doua comanda am adaugat inca o data pe atat, nu mai zic de motorizare.

Dupa experienta mea tb luat echiparea Style (cuprinde cele mai multe dotari utile) la care sa adaugi dupa bunul tau plac - mers in showroom si “pe testate”.

Dupa ce ti-ai pus tot ce vrei, vezi unde esti cu calculatia totala si incepi sa tai ca sa ajungi unde poti :) .

Bafta la cumparaturi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

citeva intrebari: 

1. chiar nu se poate comanda vreuna din culorile extra existente in configuratorul din Cehia? sint acolo citeva zeci care costa suplimentar cam 1000euro ca si rosul actual

2. 1.5 TSI DSG non-4x4 vine cu DQ380 sau cu DQ200? pare ca intentionat nu se mai gaseste usor aceasta informatie

3. la Style standardul de jante e de 18" ... daca masina se livreaza iarna vine cu cauciucuri de iarna de 18"? in talon sint acceptate si roti de 17"?

4. in tarile mai civilizate Sleep pack include si Acoustic Glass, noi nu avem onoarea nici macar separat sa platim pt. asa ceva?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. nu

2. DQ500 e pe toti kodiacii indiferent de motorizare

3. 17" de iarna e ok

4.  ? Ar trebui sa fie standard cu ultimul MY ? 

Modificat de yanq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina vine cu cauciucuri de vara, indiferent de data livrarii

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, yanq said:

 

2. DQ500 e pe toti kodiacii indiferent de motorizare

 

:sly: Visezi, nu ? :D

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru raspunsuri ! 

Inca o intrebare: Este asa mare diferenta intre 150 CP si 190 CP? Merita costul in plus de aproape 1500 euro?

Stilul meu de condus este unul linistit dar nici nu as vrea sa am emotii la depasiri?

 

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, merita negresit.

Insa, nu te astepta sa fie vreo diferenta senzationala. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@yanq, lasa vrajeala :D si zi de unde a bagat Kodiaq dq500 pe 1.5 TSI ? Ca sunt foarte curios de ce ar face Skoda asa ceva...este lipsit de sens. Si nu e nici o invidie stai linistit, degeaba pui cutia pe o motorizare unde nu va avea nici un avantaj (ca nu poti scoate suficient din motor oricum), exceptie poate fiabilitatea. Doar BiTDI-ul profita de pe urma cutiei sa stii.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu m-as multumi sa aflu ca nu se mai foloseste un dry DSG indiferent de motorizare/tractiune

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambele motorizari diesel (150 cp si 190 cp) au dq500.

Toate motorizarile 4x4 ( cele diesel+ 2.0 tsi) au dq500.

Pe 1.5 tsi care este doar tractiune față intradevar este dq381.

Ideea era ca la Kodiaq Skoda nu a facut compromisuri si nu exista dq200/dq250 cum au facut altii ce se vor cu pretenții...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Ateca am condus diesel'ul de 150 (vreo 350km cu cutie manuala, 4x4) si cel de 190 la un scurt drivetest si nu am vazut o diferenta semnificativa, insa masinile erau doar cu un pasager si portbagajul gol. 

La Kodiaq diferenta de greutate ar cere motorizarea de 190, dar nici cu 150 nu te faci de rusine/kko daca nu te arunci in depasiri de'aiurea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, yanq said:

Ambele motorizari diesel (150 cp si 190 cp) au dq500.

Toate motorizarile 4x4 ( cele diesel+ 2.0 tsi) au dq500.

Pe 1.5 tsi care este doar tractiune față intradevar este dq381.

Ideea era ca la Kodiaq Skoda nu a facut compromisuri si nu exista dq200/dq250 cum au facut altii ce se vor cu pretenții...

 

Si ceva palpabil pentru cele afirmate aici ai ? Da-ne si noua sa vedem te rog. Ar fi de apreciat sa fie asa (fara rost , ..dar de bine), dar eu cred ca NU e asa ? 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discutia a existat de cel putin inca 3 ori aici pe forum. Au existat atunci postate inclusiv log-uri de pe masini in acest sens. Asa ca nu mai reiau informatiile pentru ca tot timpul exista un Toma Necredinciosul ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acestea fiind spuse, am marea rugaminte sa ne focusam pe sfaturi de achizitie ... multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna

Pentru tehnic și opționale, colegii stiu mai bine, eu pot sa iți dau câteva sugestii pe financiar :)

 

Eu am luat leasing de la alta firma de leasing. (bine lucram cu ei ca și firme, și am obținut discount bun), dar oricum puteți încerca.

Din calculele mele cel de la Porsche e foarte foarte scump. ei iți oferă o reducere pentru mașină, dar te jupoaie la dobânzi, comisioane, comision de acordare (doar din comisionul lor de acordare plătesc dobânda si toate taxele la cealaltă firma)

Sfatul meu este sa cereți oferte de la toate firmele de leasing, și vedeți care și ce va oferă. Diferențele pot fi semnificative.

Sa nu mai zic ca au înmatriculat-o în doua zile (trebuia sa plecam în vacanta)

Pentru cele pe stoc, știu ca s-a schimbat ceva și trebuiau toate înmatriculate pana pe 1 septembrie (ceva cu poluarea) sau sa se ceara prelungire (sigur au cerut dar puteți folosi acest argument pentru a cere o reducere suplimentara)

De asemenea mai amintiți ca în curând va apărea face-liftul, si poate poate mai lasă la preț (eu am obținut într-un final o reducere bunicica adevarul ca doar de la dealerul din Bistrița), în București au fost mai reticenți (drept dovada unele și acum sunt pe stoc  la ei)

 

 

 

Modificat de Burka
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Burka imi poti spune si firma de leasing pentru a cere o oferta? de asemenea m-ar interesa si dealerul din Bistrita, poate cine stie....

 

Am reusit azi sa configurez un Style 2.0 cu 190 cp si tot odata sa merg si in test drive cu el.

 Ca si optoinale ar fi: 

• Area View si pachet LED exterior 

• Cod intern CleverPack 

Driving Mode Selection si Hill Hold Control cu functie Offroad

• Duze stropitoare parbriz incalzite

• Incalzire stationara cu telecomanda

• Intelligent Light Assistant

•  Parbriz incalzit si senzor de ploaie

• Parking Assistant 

• Pedalier sport    

 • Pregatire telefon cu Bluetooth 

  Roata de rezerva de dimensiuni reduse    

  Side Assist si Lane Assist    

• Sistem de navigatie Amundsen MIB2 touch screen color, USB, cititor card SD si harti Europa incluse inclusiv Smartlink+

• SKODA Connect    
Care Connect (1 an)
Infotainment Online (1 an)

• Sound System Canton

Sunset geamuri laterale spate si luneta in
    nuanta inchisa

• Travel assistant  si traffic sign recognition

• Virtual Cockpit    

• Volan incalzit multifunctional imbracat in piele (comenzi radio si  telefon)

Pretul final
37.345 Euro tva inclus , fara discountul oferit de Porche Leasing la care nu cred ca voi apela.

 

Ce parere aveti? Mie imi pare o echipare echilibrata? A-ti mai adauga ceva? Credeti ca se mai poate negocia ceva?

Multumesc ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In loc de sunset geamuri laterale întunericite ai putea opta pentru Sleep Pack ce include si sunset + tetiere de somn, paturici si preșulete. 

De asemenea si sistemul de monitorizare a presiunii e de luat in calcul. E acela ce indica presiunea exacta in fiecare roata, nu cel mediocru pe care il avem noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De masinile de stoc ce părere aveti? Am inteles ca nu sunt dupa ultimele standarde referitoare la noxe. M-ar putea afecta in vreun fel ? Intreb pentru ca am primit azi o oferta interesantă pentru o masina din stoc cu dotari foarte asemanatoare cu cele care eu le doresc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca te afecteaza pe tine, pe cei care au cumparat Kodiaq acu doi ani ce sa mai zicem? Peste 30 de ani la norma Euro 25 o sa te afecteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca am voie sa spun firma de leasing, eu am luat cu Raiffeisen Leasing. 

Puteți încercă la toate firmele, ca nu va costa nimic. Dați mail cu valoarea mașinii si sa va trimită scandare, apoi vedeți toate costurile acolo clar și frumos explicate

Atenție si la Asigurări (costurile diferă in funcție de firma, de opțiuni, de țara etc)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pot sa corespondez prin email cu diversi dealeri din tara specificind doar codul pe care l-am obtinut din configurator (ca sa nu mai listez toata configuratia)?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!