Jump to content

Probleme specifice Kodiaq


stryder
 Share

Postare recomandată

Ca sa nu deviem de la titlul topicului, aici discutam de probleme tehnice si nu de garantie sau servicii. Experienta userului este regretabila, personal sunt extrem de curios care e cauza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mergi subturat cu o cutie DSG? Nu pot intelege rationamentul unei astfel de afirmatii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca tot a fost sters postul la care am comentat mai sus expun si eu una problemă specifică.

Asa arata minunatul crom dupa 4 luni de viață. Doar cel de la portierele față e afectat..

FB_IMG_1533369330755.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La tine e de la reni, degeaba te duci la garantie ... ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O logica elementara poate sa demonstreze ca nu detergentul de la spalatorie este vinovat ci calitatea indoielnica a componentelor. 

Daca detergentul ar fi inculpatul tot cromul de pe masina ar trebui sa fie afectat. Dar cand doar 2 componente sunt pătate iar toate celelealte sunt ok iese din discutie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit exact acceasi chestie, am observat dupa ce am spalat masina la o spalatorie normala. Cel de la geamurile fixE din spate nu are absolut nimic, in schimb cele de la usile din fata sunt afectate rau. Sa avem ceva sanse sa fie inlocuite pe garantie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei au zis ca nu face obiectul garantiei intrucat au un raspuns oficial in acest sens de la producator...probabil singura variata de rezolvare pe garantie este protectia consumatorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema o am si eu la a mea, fix in acelasi loc,  mai putin pronuntat insa. Partea pasagerului este perfecta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e militian dar pe acest forum sunt interzise discutiile despre lucruri ilegale, de orice natura ar fi ele (unele mai periculoase decat altele), si unul dintre rolurile lui aici este acela de a avea grija ca regulamentul forumului sa fie respectat. Deci... ;) 

PS: nu am dat eu downvote, eu am dat cu ?

OT: @vdragos si EGR / DPF Off este o activitate considerata ilegala dar discutiile despre acest subiect sunt permise pe forum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru vitejii care vor sa revolutioneze Regulamentul: echipa de moderare este dispusa sa aplice litera lui indiferent daca va convine sau nu, daca nu va convine e o țara libera si nu va tine nimeni cu forta aici.

@Rave preiau remarca ta cu privire la alterarea sistemelor de depoluare, personal nu sunt nici fanul modificarii sistemelor de lumini sau al bricolajului in spatele blocului, aceste aspecte au fost discutate in colectivul de moderatori si s-a decis ca nu incalca politicile forumului. Forumul sustine insa siguranta rutiera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

@bishny2003 

@yanq

FYI:

Citat:

Din momentul în care ai tastat adresa site-ului, ai intrat pe o proprietate privata, unde gazda are dreptul de baza al oricarei societati democratice, acela de a si-o administra dupa cum crede de cuviinta.
Daca un principiu enuntat nu coincide cu un principiu de-al tau la care nu poti renunta, esti invitat, fara suparare, sa renunti la frecventarea forumului, eventual sa-l frecventezi doar citindu-l si fara a interveni în niciun fel.
Nu sunt acceptate discuțiile privind orice tip de activitate ilegală sau imorală, postarea fișierelor video, a imaginilor, a link-urilor sau adreselor web unde sunt gazduite fișiere sau relatări despre încălcări ale legislației. In particular, orice mențiune despre viteze care depășesc limita maximă legală de viteză, conform legislației române, va fi ștearsă iar initiatorul sanctionat.

Please DO NOT REPLY!

Multumesc pentru intelegere!

Razvan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

@stryder

ce urmareste postarea ta mai precis?!?! Sunt 3 moderatori din care 2 admini care va confirma decizia... Vrei semnale cu fum?!?! Morse??

Fratilor, pentru ultima oara: Perfect sau cu nu, regulamentul este unul si este facut pentru a fi respectat. Alte discutii, interpretari mai mult sau mai putin dupa ureche ale lui sau ale altor legi nu-si au locul. Rog pastrati-va poliloghiile avocatesti pentru unde vi se solicita. 

Punct!
Acest post va ramane vibizil 12 ore dupa care personal voi lua acest topic la cernut prin cea mai fina sita. Am gasit postari de neinchipuit, sunt la un pas de a interzice postatul direct aici ci numai dupa aprobarea unui moderator.

 

LE: Nu doresc raspunsuri si nu accept dialog pe marginea a ce am scris mai sus

Va las cu asta

Citat:

Administratorii si moderatorii forumului vor avea intotdeauna ultimul cuvint si nu sunt obligati sa dea explicatii. Este frumos din partea lor atunci cand se explica, dar, de cele mai multe ori, explicarea fiecarui gest in parte ar necesita mult prea mult timp - iar timpul este un material pretios, cel putin pentru noi.
Toate reclamaţiile sau criticile privind activităţile/acţiunile de moderare/administrare de pe forum se vor face doar în secţiunea "Condica de reclamaţii" ori prin intermediul PM (private mesage) către administrator. Orice încercare de a deschide o discuţie pe această tema pe forum este considerată abatere şi sanctionata.
În cazuri extreme, ne rezervam dreptul de a închide conturi, chiar dacă nu se aplică niciuna din regulile de mai sus. Decizia de banare aparţine echipei admistrative a forumului şi nu se va efectua cu scop abuziv. Cei care vor intra sub incidenta acestei măsuri sunt spamerii, clonele, instigatorii la discuţii violente, agresive, cei care ignoră avertismentele, toţi cei care aduc vreun prejudiciu forumului.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am cititt pe grupul de facebook din italia ca au fost inlocuite ornamentele cromate pe garantie, la noi a facut cineva asta ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La noi te ia cu "exista raspuns de la fabrica si de vina este ph'ul detergentului". Acum am sunat la garantii si am primit raspunsul asta minunat. Eu am masina de doua luni si am problema cu ornamentele de la toate cele 4 usi insa cele de la geamurile fixe sunt perfecte. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A gasit cineva vreo solutie pentru protejarea ornamentelor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 1/1/2018 at 2:07 PM, stryder said:

- zgomot la viraje sub scaunul soferului: se aude ca o lovitura metalica slaba, posibil ceva nefixat sau care se deplaseaza la viraje. Se manifesta doar la primul viraj. - zgomotul nu s-a manifestat in service, voi reveni in aproximativ o saptamana la o alta verificare deoarece tehnicianul nu era disponibil pt. o proba de drum. 

- zgomot geam sofer: pare ca atinge ceva de plastic la coborarea geamului, la inchidere nu se aude nimic. - rezolvat pe garantie prin gresarea macaralei, acum este impecabil. Aviz celor care au probleme similare.

- zgomot usa pasager la denivelari: se aude ca un carait de plastic/geam nefixat; pt. cei cu urechi fine ca mine, e destul de enervant :) - a incetat sa se manifeste.

- uzura prematura piele volan: o bucata de aproximativ 5cm, din partea de sus a volanului, a inceput sa se toceasca (vezi poza).
Mi se pare inadmisibil ca dupa 6 luni de la achizitie sa se toceasca pielea de pe volan. Pana acum pentru intretinere s-au folosit solutii Skoda OEM pt. curatarea si hidratare, cu exceptia acestei suprafete restul volanului aratand ca in prima zi, adica mat. Masina sta in garaj atat acasa cat si la locul de munca, deci protejata de soare.   - defect cunoscut, volan schimbat pe garantie.

 

 

Mai sus un update la problemele din primul post.

Intre timp am mai avut urmatoarele 2 bube:

- ornamente crom patate - vedeti mai jos raspunsul celor de la Skoda. Raman la parerea ca avem de aface cu o calitate indoielnica a acestor ornamente "cromate" pe toate modelele.

- protectie usa stanga spate sarita - nu s-a putut schimba pe garantie, mi s-a imputat defectul prin deschiderea incorecta a usii/prinderea protectiei la inchidere.  Obiectul a picat din senin intr-o zi dupa ce am deschis usa, fara sa-i fac nimic. Este o problema comuna, pe forumurile din afara am vazut o gramada de cazuri insa se pare ca la noi e mai greu cu acceptul rezolvarii pe garantie; nu este o problema de bani ci mai mult de principiu, am comandat alta noua pe care o voi monta saptamana viitoare. Protectiile sunt un exemplu perfect de o idee stralucita implementata prost, nu-i de mirare ca la Karoq s-a renuntat la ele.

prot.jpg

sk1.jpg

sk2.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Or sa faca reprezentantele Skoda si spalatorii in curand...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au deja. Dar sunt cu circuit interior. Si 100% de o speli doar la ei cromul tot așa va arăta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am 17.500 km pe Kodiaq-ul achizitionat in ian 2018 si in afara de capacul de la rezervorul de lichid de parbriz care tot iesea de pe pozitie (si pe urma a cazut in zona motorului) nu am avut evenimente nedorite;

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca se poate face retrofit la capacul model nou cu balama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/10/2018 at 10:39 PM, stryder said:

20180310_184312.jpg

 

Mai jos starea volanului la 6 luni dupa inlocuire. A inceput iar sa se exfolieze. :( 

Ori sunt eu mega ghinionist ori calitatea materialelor e foarte proasta.

Voi apela din nou la garantie, de data asta voi cere upgrade la varianta sport deoarece pielea pare de mai buna calitate.

20181029_090618.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie intrebat la dealer. Garantia inseamna inlocuirea cu acelasi reper, in trecut stiu ca nu se accepta plata unei diferente pentru un alt reper

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!