Jump to content

Sfaturi achizitie VW Golf V sau VI (second hand)


Wug
 Share

Postare recomandată

Salut,

 

Am nevoie de un sfat legat de anuntul de mai jos.

 

http://www.autovit.ro/volkswagen-golf-C35369912.html

 

Caut sa cumpar o masina SH (leon, G5, civic, astra J) motorizare benzina <2000 cmc, +100cp, 4 usi, buget maxim efectiv 7000E pentru a fi folosita preponderent in Bucuresti.

 

Ma puteti ajuta cu o parere?

 

Multumesc,

Dan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pur subiectiv : CIVIC !

Insa va fi cam greu cu piesele si servisul ;

2nd, as alege leon ( 1P 1.4 tsi ) ; intretinere relativ ieftina , fiabilitate buna, sportivitate, etc ;

Astra J & G5 ; golf 5..o masina banala in ochii mei, foarte comuna, clasica ; tipica..trecuta deja de tinerete si cu un pret mare pe piata SH..in schimb e o masina calitativa , peste J ; J-ul in schimb e mai frumos si mai ieftin, dar motorizarile vw sunt mai performante, la fel si cutia si tinuta de drum ; dar J-ul repet, mi se pare mult mai frumos si are un pret mai mic pe piata Sh, deci il poti lua cu km mai putini si an mai bun ; in schimb nu imi place deloc consola centrala..arata ok dar nu e ergonomica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de sfat. Eu nu ma pot hotarî momentan asa ca de fiecare data imi atrage atentia altceva - spre exemplu ieri mi-a sarit in ochi un BMW 116i dar se vanduse deja.

Civicul e intr-adevar o masina deosebita care isi tine sus pretul, am urmarit vreo 2 dar cand am sunat am constatat ca nu aveau taxa platita.

La G5 caut sa iau un GT care nu e atat de clasic, arata putin mai sport. Leonul e o pasiune mai veche dar nu prea gasesc 1.4 TSI mai noua de 2010 (cea cu interiorul schimbat, cel vechi e oribil in opinia mea) in bugetul meu.

 

Am vazut ieri masina din linkul dat de mine mai sus: a fost lovita frontal si revopsita integral. Maine va verifica un mecanic masina si imi va da verdictul, as mai vrea sa ii verific numarul de km si ma gandesc si la un test dyno.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiecare cu părerea lui, dar mie nu mi se pare deloc banală vw , dar cum am spus-o mai sus, fiecare cu părerea lui , probabil de aia își tine prețul pe piața, ca e asa cum ai descris-o tu. No offence.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

revin si eu cu o alta gaselnita pe autovit... masina adusa din Germania.

http://www.autovit.ro/volkswagen-golf-C34991943.html

Ceva pareri? Mie mi se pare un pret bun pentru dotari si an. Despre reprezentanta din Tg. Jiu - pentru o verificare - se stie ceva(de bine/de rau)?

Ultima data cand am vorbit cu respectivul era cumva suparat ca il pun sa ii scoata numere rosii ca sa iasa cu ea la verificare :)

Mersi.

PRETUL E FOARTE MARE PENTRU CE ARE MASINA

PAREREA MEA

FOARTE FOARTE MARE

RECENT AM LUAT UN PASSAT 2010

DE PE AUTOVIT

Nu mai scrie cu caps lock.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa ne spui ce piese incep sa cada la Passat dupa cateva luni sau cati km reali ai aflat ca are.

Eventual ce accidente a avut.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu va cadea nimic

Km sunt reali 

Ti am zis...trebuie sa cauti mult si sa ai mult noroc 

Si eu am fost sceptic,credeam ca nu gasesc masina nici in juma de an 

Dar dupa  2  tepe(una in Bucuresti,alta in Pitesti) am gasit  ce vroiam cand numai speram

Singura ''problema'' la Passat e  schimbul de ulei care trebuie facut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@angelgolf , dupa numarul de inmatriculare asta pare sa fie masina ta la un anunt din Olanda. 10.500E si 147.000Km. (nu stiu din ce data e anuntul). Tu cat ai dat acum pe Passat-ul tau si cati km are? Ziceai parca 137.000km intr-un alt post.... Vezi daca si alte date din anuntul din Olanda se pupa cu ce ai tu (de exemplu acel 09-06-2010 (probabil prima inmatriculare))

 

Tot dupa numar de inmatriculare, intr-adevar datele se pupa cu ce apare aici: 09-06-2010 data de prima inmatriculare si 08-12-2014 data de export din tara.

 

Asta e o simpla cautare pe Google facuta de mine. Mergi la VW si verifica istoricul complet.

Modificat de iwolffy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite alta: 73-LBH-3:

 

Pe site in Olanda aici la 230k, iar in Romania aici cu 137k.  Iarasi, pe site in Olanda cine stie cand a fost postat acel anunt......

 

Asa ca mare grija cu Passat-urile TDI la 150k km si cu pret sub Golf :)

 

(poate sunt doar coincidente dar aceste masini merita verificate mai mult de potentialii cumparatori)

Modificat de iwolffy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa verific si va anunt 

Mersi pentru spontaneitate iwolffy

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu va cadea nimic

Km sunt reali

Ti am zis...trebuie sa cauti mult si sa ai mult noroc

Cu atitudinea asta era si normal sa-ti iei teapa...ai " cautat cam mult " unde nu trebuie...stii vorba aia, daca toate mustele ar face miere...hehe...

Wolfy, i-ai luat cheful omului...sa-ti fie rusine :))

Angel..passaturi corecte la preturi de golf nu prea exista..oricat ai cauta.

Modificat de bgd_b92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil sa nu fie masina lui cea care am gasit-o eu in anunt, sau daca samsarul a luat masina de pe acel site cu 147k si a dat inapoi kilometrajul la 130k, nu e un capat de tara.

 

Doar ca e bine sa faca o verificare la reprezentanta a istoricului pentru a sti bine ce masina e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am  facut programare la reprezentanta

I am dat omului  seria de sasiu 

Mi a spus istoricul masini 

Mi a spus cat avea masina in  aprilie 2014( el zice ca sunt reali)

Luni cand ma duc la ei ...verific si cu siguranta  o sa pun aici ce  km avea masina...

Si de la 147k la  138k cum zice si iulian nu sunt asa multi...

Bine...eu  zic(si sper) ca nu sunt  dati inapoi dupa spusele celui de la care am cumparat o

O zi buna sa aveti


E posibil sa nu fie masina lui cea care am gasit-o eu in anunt, sau daca samsarul a luat masina de pe acel site cu 147k si a dat inapoi kilometrajul la 130k, nu e un capat de tara.

 

Doar ca e bine sa faca o verificare la reprezentanta a istoricului pentru a sti bine ce masina e.

Cu 138k am luat o eu Iulian 

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor si felicitari pentru cel mai complet si organizat forum de specialitate!

Sper sa postez unde trebuie... As dori sa achizitionez o masina sh in limita a 5000 euro. Poate chiar 5500 incluzand cheltuielile adiacente.

Mentionez ca am posibilitatea sa merg si in Germania in cazul in care este rentabil acest lucru.

O sa circul atat in oras cat si in afara, cel putin o data pe luna va fi un drum mai lung de peste 300-500 km.

Dorintele mele se invart in jurul unui motor 1.9tdi - golf v, jetta.

Ce ma sfatuiti in acest sens si buget? Pot detalia si mai mult daca discutia o va permite.

Multumesc si apreciez!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in primul rand, inainte de a vedea masini gandeste-te la ce vrei neaparat sa ai pe masina ca dotari. Apoi mergi si vezi masini, ca sa iti faci si o impresie practica, nu doar in teorie. Masini sunt multe, nu la fel de multe si merita banii. Apoi, daca ai intrebari, vino aici si sigur se gaseste cineva care sa te lamureasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu faci mai mult de 20k pe an nu lua diesel..


daca nu faci mai mult de 20k pe an nu lua diesel..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da..ia un 1.6 benzina care e lesinat si consuma 12% pe oras si 7-8 afara :)) omul a zis ce ar vrea..

Radone, depinde ce nevoie de spatiu ai si in ce oras locuiesti..eu nu as lua golf 5, un model vechi si o motorizare antica la banii aia, as lua un focus 2 facelift din 2010, dar asta e alta poveste..daca vrei sa discutam si despre alte masini, o facem pe p.m ; poti sa iei in calcul si benzina + gpl daca vrei costuri mici de intretinere si consum mic.

Modificat de bgd_b92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De doua luni ma tot gandesc, studiez piata si forumurile. Saptamana viitoare o sa dau o fuga si in targ la cluj sa imi fac o idee.

Acum sunt mult mai nehotarat decat la inceput :) am citit sfaturile voastre si majoritatea aveti puncte de vedere solide.

Ca dotari as puncta clima, computer de bord, scaune si parbriz incalzite.

Tata are un golf 4 1.4 16v. Jos palaria pentru masina asta. Benzina, consumabile la timp si nicio problema pana acum. Consumul o idee mai mare decat la diesel insa principala problema dezbatuta si aici de altfel e la depasiri pe distante mici. Trebuie neaparat treapta inferioara si dusa in 5000 de rotatii si tot ai emotii.

Desi ador masina, simt de fiecare data o frustrare ca e talpa la podea si nu ma ajuta cat ar trebui. A nu se intelege ca rup asfaltul in doua de obicei, vorbesc strict in situatiile de fata.

Legat de benzina + gpl nu prea ma incanta intrucat nu e instalatia din fabrica si nu e tocmai cel mai conventional "accesoriu".

Sunt deschis insa si la alte sfaturi si variante mai noi si mai recomandate din punctele astea de vedere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Nu va cadea nimic

Km sunt reali

Ti am zis...trebuie sa cauti mult si sa ai mult noroc

Cu atitudinea asta era si normal sa-ti iei teapa...ai " cautat cam mult " unde nu trebuie...stii vorba aia, daca toate mustele ar face miere...hehe...

Wolfy, i-ai luat cheful omului...sa-ti fie rusine :))

Angel..passaturi corecte la preturi de golf nu prea exista..oricat ai cauta.

 

Salut bgd

Mi a revenit  cheful de care ziceai tu....

Am fost cu masina  la reprezentanta...

Km Reali... istoric vw

Se mai gasesc si  vanzatori  cinstiti in ziua de azi

Nu trebuie sa pleci cu ideea ca toti sunt samsari 

De doua luni ma tot gandesc, studiez piata si forumurile. Saptamana viitoare o sa dau o fuga si in targ la cluj sa imi fac o idee.

Acum sunt mult mai nehotarat decat la inceput :) am citit sfaturile voastre si majoritatea aveti puncte de vedere solide.

Ca dotari as puncta clima, computer de bord, scaune si parbriz incalzite.

Tata are un golf 4 1.4 16v. Jos palaria pentru masina asta. Benzina, consumabile la timp si nicio problema pana acum. Consumul o idee mai mare decat la diesel insa principala problema dezbatuta si aici de altfel e la depasiri pe distante mici. Trebuie neaparat treapta inferioara si dusa in 5000 de rotatii si tot ai emotii.

Desi ador masina, simt de fiecare data o frustrare ca e talpa la podea si nu ma ajuta cat ar trebui. A nu se intelege ca rup asfaltul in doua de obicei, vorbesc strict in situatiile de fata.

Legat de benzina + gpl nu prea ma incanta intrucat nu e instalatia din fabrica si nu e tocmai cel mai conventional "accesoriu".

Sunt deschis insa si la alte sfaturi si variante mai noi si mai recomandate din punctele astea de vedere.

 

 

La dotarile astea  ti se va ridica un pic pretul zic eu 

Adica....scaune,parbriz

Intai sa vezi o masina sa ti placa....sa  fie ok din toate punctele de vedere(posibile)

Apoi.....o dotare in minus......se poate adauga pe parcurs..

Si crezi ca vei  gasi ceva bun  in targ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur pt tine, sincer ! Dar sansele sa gasesti o masina buna la samsari sunt foarte mici..probabil ai cumparat o masina care a fost scoasa la licitatie ceva, fiindca majoritatea au fost grav lovite si reparate sau manarite la km ;

Radone, cum ti-am zis si pe pm, eu m-as uita si la alte masini : focus 2 facelift, fiat bravo 1.4 tjet 150 cp, alfa romeo 159 1.9 jtd, seat leon 1P, astra H GTC 1.9 cdti, peugeot 308, si probabil si altele sunt masini care mie mi-ar atrage interesul in gama asta de pret ; probabil iti vor spune colegii ca fiaturile sunt cele mai proaste, alfa problematice la electrica si directie, dar atunci cand iti alegi o masina cu inima si te urci mereu cu drag in ea, micile reparatii nu te vor face sa o vinzi asa usor ; si avand in vedere ca si vwurile au avut probleme majore cu orice, chiulase, distributii rupte, cutii dsg stricate, ax cu came, injectoare, etc, deja factorul fiabilitate numai e asa important in discutia asta ; n-am nimic cu vw, masini calitative, tinuta de drum buna, piese ok la pret, insa eu nu ma regasesc in nicio astfel de masina ( exclus scirocco si CC-ul ) ; asa ca bafta, sper sa faci o alegere buna pt tine, in functie de ce iti place tie, nu de ce iti spun altii ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eye, tata si-a luat golful 4 din targ de la cluj de un an jumate sunt 99% sigur ca vanzatorul a fost samsar, dar a avut noroc de masina buna.

Nu o sa cumpar inca, dar vreau sa am o idee de calitate/pret.

Am ales golf v ca punct de plecare pentru intretinerea relativ accesibila, piese usor de gasit etc.

Bgd, alfa 159 e dementiala. Din pacate nu cred ca imi permit sa o intretin chiar daca as cumpara-o in buget.

Nu suna rau nici ideea unor masini mai noi, poate chiar euro 5 care sa corespunda dorintelor mele.

Cu siguranta trebuie sa fac un compromis, insa nu stiu deocamdata care ar fi acela. Aici ma refer la factorii an, kilometri, dotari, combustibil, motor, chiar si caroserie (combi am vazut ca au preturi ceva mai mici?)

Nu ma astept sa fie noua, dar nici nu-mi permit sa o tin mai mult in service decat pe sosea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iti place G4, te poti uita dupa unul 2004, 1.9 tdi 131 cp, ( sau un break din 2006, last edition ) un Highline cu multe dotari care sigur iti satisface orice nevoie, si eventual il mai aranjezi tu cum iti place daca esti pasionat ; astfel iti raman si bani in caz de probleme ;

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea asta cu g4 o am si eu in minte si cu siguranta o sa o pun in practica daca celelalte solutii pica. E ca un fel de plasa de siguranta.

Cu toate astea, nu pot sa nu ma gandesc la posibilitatea achizitionarii unui model mai nou, chiar si daca ar fi sa ma gandesc la o eventuala revanzare dupa cativa ani.

Sa vad cum pot impaca si capra si varza...nu vreau neaparat rachete pe sosea cu 130-150 cp, 90-105 mi-ar fi de ajuns daca e sa judec dupa ce masini am condus pana acum.

La urma urmei, vreau o investitie cat de cat rezonabila dpv al costurilor de intretinere si al raportului performanta/fiabilitate/consum. Vreau sa o tin cativa ani si sa ma folosesc de ea mai ales la drumuri lungi.

Nevoie de spatiu nu ar fi uriasa, dar vreau totusi 4 usi. Daca in final o sa fie chiar combi, pot trai si cu asta desi in prima instanta as prefera hatchback sau berlina daca e cazul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O masina e usor de cumparat, e greu de intretinut (cauciucuri, piese de calitate, revizii la timp nu cand ai bani, impozit, taxe, RCA etc). Gandeste-te si la aspectele acestea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Catalin, de aceea nu vreau sa ma arunc cu inima inainte si caut si vocea ratiunii, inclusiv aici pe forum. Neavand pana acum masina proprie pe care sa o intretin eu, nu am aceasta constiinta a necesitatilor de intretinere.

Cauciucuri, revizii, consumabile, taxe si rca le-am luat in calcul. Doamne fereste sa ramanem fara loc de munca sau fara bani, dar atunci bagam masina in garaj sau o vindem.

La fel si in situatii nefericite si neprevazute in care pica ceva si costurile de reparatie sar de cateva mii de lei... Daca nu sunt pregatit, va trebui sa-mi asum.

Ca sa trec la o nota ceva mai optimista, sper totusi sa am un zambet pe buze atunci cand ma pregatesc sa urc la volan si sa nu devin ipohondru in privinta "sanatatii" masinii care nici macar nu e cumparata inca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ioana a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!