Jump to content

Golf Alltrack 1.8 TSI


CristiALF

Postare recomandată

@roc82 Daca voiam reclame și numai argumente pozitive si beneficii pentru a alege un anumit produs mă uitam la tv, Facebook sau orice alt loc unde sunt reclame mai multe decât informații utile. Pe forum intra lumea ca să discute, cu argumente pro și contra, comparații sau păreri personale, totul în ideea de a ajuta pe cineva să ia o decizie în cunoștință de cauză legata de ce află. Degeaba îmi spui tu că ps4 e o anvelope foarte buna daca ea nu se găsește pe dimensiunea mea, dar modelul concurent care pe tine te-a dezamăgit se găsește și poate chiar sunt aproape de a-l cumpără iar tu nu vrei sa informezi și restul colegilor de forum legat de probleme acelei anvelope și să îi ajuți să evite situația în care ai fost tu. Dar asta e părerea mea legata de cum ar trebui să funcționeze un forum, pentru laudat și reclame sponsorizate/ascunse e de ajuns sa deschid paginile de socializare sau youtube-ul. 

Link către comentariu

Va rog sa ne calmam si sa continuam discutia despre care anvelope sunt mai bune si de ce in topicul dedicat.

Va multumesc.

Link către comentariu

Observ destul de multa interactiune in postul anterior, probabil s-a inteles gresit motivul pentru care nu am detaliat si numele producatorului la care faceam comparatia.

Nu am avut suficient timp sa fac un review complet, prin urmare am preferat sa nu induc in eroare posibili cumparatori al acelui brand/model si sa astept momentul in care pot detalia corespunzator.

Pentru cei cu adevarat interesati de subiect, am facut un review mai detaliat in link-ul amintit mai sus (link), sper sa va fie de folos.

@mihai.onu94 CristiALF mi-a adresat aceeasi intrebare, dar intr-un mod civilizat. I-am raspuns pe privat, scopul fiind de a-l ajuta (doar de asta ne aflam pe forum)

Nu era mai simplu sa adresezi o simpla intrebare/rugaminte intr-un mod civilizat?

Si cu asta, inchei acest off topic.

Link către comentariu

@roc82 nu ai inteles ideea. Nu ma intereseaza anvelopele ps4 sau ce ai avut tu anterior pentru ca eu mi-am cumparat acum cateva luni anvelope de vara, moment in care am citit pe forum si pe site-uri de specialitate pareri despre modele pe care le urmaream si in functie de cele aflate am luat decizia. Tu i-ai raspuns lui cristi, insa ai facut asta in privat, nu ai scris pe un topic unde sa poata citi toata lumea. In final vad ca ai scris pe topicul de anvelope concluzia ta ceea ce ma bucura foarte mult pentru ca astfel ai ajutat si tu ceilalti colegi de forum si unde si tu la randul tau citesti ce altii scriu. Problema mea nu a fost legata de subiectul anvelope, de asta nici nu te-am intrebat care e modelul anvelopei vechi, ci de faptul ca tot mai multi useri se feresc sa spuna o parere reala, chiar daca e negativa, legata de anumite lucruri. 

Link către comentariu

Cand ai timp, ar fi interesant pentru publicul telespectator sa ne spui cum s-a schimbat motorul de la overclocking-ul APR. Poate ne facem curaj si altii.

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu

Cateva poze de azi, inclusiv cu un brother from another mother ?

De la APR?! ? Cu absolut nimic ! ?

Dar de la Revo in schimb...s-au schimbat cateva, mda.. 

Masina trage mult mai bine acum, castigul de cuplu este foarte important. Bineinteles demarajul este imbunatatit in orice treapta, lansarea si la viteza de autostrada este substantial crescuta, consumul este ceva mai mic. Aaa, si am un sunet de motor in acceleratie mai nervos nitel :)) 

Nu stiu ce sa mai adaug..intrebati si va raspund :) 

1C11E976-7516-4340-BC3E-30C28DF255D1.jpeg

182BE2CA-28A4-4190-AF03-9D130BAA09ED.jpeg

90559B18-A302-427B-A1C1-8EA1F2BD24CD.jpeg

0F5F2C14-7EB3-405D-A648-49793BC06016.jpeg

Link către comentariu

Fratele ala a fost crescut ... mai la tara :P (si ma refer la ce mananca, nu la praf), deci nu ne place

Link către comentariu
47 minutes ago, skodamen said:

Unde-i rascrucea de drumuri?

Foarte faina plimbarea.

Pe DJ730 spre Sirnea, dinspre DN73.

“Fratele” e dizelar ? 

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Azi am dat o fuga pana la Brady si am facut o igienizare a instalatiei de AC - este oferta la Brady daca e cineva interesat - 60 lei :)

Filtrul de polen a fost doar suflat, dar fiind ca are vreo 5k km doar. 

De asemenea, am urmat sfaturile colegului @RzzV si am dat o fuga la BMW de mi-am luat un odorizant de masina interesant :) 

 

IMG_1907.JPG

IMG_1910.JPG

Link către comentariu

Blasfemie odorizantul ala! :)) 

Foarte frumoase pozele din plimbari. Keep 'em coming! :beer: 

Link către comentariu

Cum ti se pare odorizantul? Vad ca grila de aerisire pe care l-ai montat are aerul oprit. Fără putin aer nu o sa simti mai nimic de la el. :D 

Las aici si link-ul unde găsești kit cu 3 bucăți refill noi. Au mai multe tipuri/arome, asta e doar de exemplu. 

https://www.colinauto.ro/Refill-Odorizant-BMW-OE-Sparkling-Raindrops

Modificat de RzzV
Link către comentariu

E foarte tare odorizantul si deja mi-am luat si 3 rezerve ? , merci de recomandare.

Poza am facut-o imediat dupa ce l-am montat, cand grila era inchisa. Ulterior am deschs-o, evident :) 

Link către comentariu

Chiar asa Cristi, nu miroase inca a nou? Eu nu am folosit nimic in masina de 1 an si 3 luni. :) 

Link către comentariu

Ba da, @RzzV poate sa confirme ca tocmai asta ii spuneam Sambata ca mie inca imi place mirosul de piele :D , dar am zis sa incerc si altceva...clar nu am pus odorizant ca as avea nevoie, e un moft..dar miroase frumos, sunt multumit, mai schimb mirosul :) 

 

 

Link către comentariu

Deja suntem offtopic, n-are treaba cu masina lui Cristi, dar odorizantul asta de la BMW dpmdv nu are nimic de-a face cu niciun alt odorizant existent pe piata. Cine-i interesat si e dispus sa dea destul de multi bani initial pe el (rezervele-s considerabil mai ieftine) go for it. Nu e un odorizant care sa acopere mirosuri sau mai stiu eu ce. E ceva foarte fin, lasa o urma de eleganta in masina, nu neaparat un miros.

P.S. la mine nu prea mai miroase a nou, sau nu mai sesizez eu - deja are 2 ani si 46k km masina.

Link către comentariu
  • 1 month later...

Cu chiu cu vai am ajuns si eu ieri la 30k km ?

Saptamana trecuta am reusit sa dau cu kit-ul corector pe bara fata, a iesit decent: de la departare nu se vede ! ?

In rest nu prea am noutati.?...nici nu merg prea mult, dar bottom line: totul e in parametrii. Ma gandesc daca sa merg la un detailing interior..sa vedem.

B1B561A0-06BC-4328-A998-B60A231601A7.jpeg

Link către comentariu
  • 3 months later...

Nimic nou sub soare, maine plec la munte si prin Martie cred ca merg la revizie.

Pana atunci insa...e rau: au inceput sa isi bage coada piticii... :unsure:

Apelez la ajutor de la voi :D . 

Daca ar fi...CARE sa fie ?? :blink: - mi s-a cam pus cu gri mat..ma gandesc ca ar trebui sa dea bine. Negru nu vreau ca nu merge bine fara a rezolva multe chestii in negru de pe masina (si n-am chef de colantari in draci, folii si alte asemenea), clasicul arginitiu imi place, dar parca a incoltit ideea ca griul mat ar da mai bine si ar fi diferit cumva...

In COC zice ca jantele Canyon 18" de Alltrack au 7.5J si ET45, 225/45/R18

Cele doua de mai jos au 8J cu ET35, respectiv ET48. Nu cred sa fie o problema acest lucru.

1. OZ Italia 150 GC

2. MSW 25 MTT

Bineinteles ca imi plac foarte mult OZ-urile, nah.. :))

Daca aveti si alte idei (doar 18", doar ceva cu care sa mearga cu anvelope 225/45) va rog sa nu fiti timizi :) 

 

Si mai sunt si alti pitici, dar despre ceilalti altadata !, astia sunt destui pentru moment...:screwy:

 

oz-150.png

msw-25-mtt.JPG

Link către comentariu

Mie sincer nu imi place niciun model.. nu gasesti niste Canyon OEM?

Merita sa faci trecerea la 18? Confort mai mic, mai multe griji in soft offroad..

Nu stiu cum e pe MQB dar la generatia anterioara ET35 +8j pe spate nu era neaparat ok.

Link către comentariu

Canyon OEM nu gasesti, iti dai seama.  Doar cu 3000+ lei / buc la dealer :))

Merita? Clar ca nu merita cand te gandesti financiar si ca stai cu mai mare grija. In ce priveste confortul nu stiu...in functie de anvelope s-ar putea ca diferenta sa nu fie foarte mare - Oricum ar fi probabil Pilot Sport-uri.

De ce zici ca nu era ok ? Uitandu-ma la mine pare ca e loc sa bagi si o gaina pe acolo :) , nu cred ca ajung eu sa imi fac griji ca iese janta 10mm mai in afara, ochiometric pana sa ajunga in linie cu aripa cred ca mai am 2.5 cm acum..

 

 

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu

Am facut o confuzie, eu aveam si arcuri sport, si atingea. Dar din cate tin minte si cu arcuri stoc si masina incarcata atingea la denivelari. Oricum Alltrack-ul e si mai inalt, deci no problem. 

Cu ET35 si 8J janta ajunge cu 16mm mai in afara decat 7.5J si ET45.

Eu parca as merge pe ceva jante gen Sparco Asseta Gara, cu toate ca nu le pot "vizualiza" pe Alltrack.

Link către comentariu

Sau, daca-ti plac spitatele, de ce nu asa?! :D 

ad67281110329954.jpeg

Oricum, eu zic sa ramai pe ceva oem

Modificat de Rave
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!