Jump to content

Golf Alltrack 1.8 TSI


CristiALF

Postare recomandată

Publicat (modificat)

Da, normal ca 4m are pierderi mai mari, dar ne referim la valorile normale, nu cele de la roata de “dupa” pierderi.

Despre consum inca nu pot fi sigur. Ultimul calculat prin Bucurestiul ultimelor 2 sapt este de 12.7%, aglomeratie f mare + perioade de trafic lejer/liber. Azi plec la munte si o sa pot vedea si la drum intins daca observ ceva.

@roc82: merci. Pe partea de look nu prea am planuri. Mi-ar fi placut stopurile led de fl dar am spus ca nu dau atatia bani, jante de 18” ar fi frumos dar - scump si afectez confortul - deci nu si aici. Ma mai gandisem la acele aripioare negre pe hayon, dar ma complic si nu sunt convins ca rezultatul va da bine la mine. Deci...nope, nimic in plan momentan :)

Modificat de CristiALF
Link către comentariu

Bravo pentru rezultat! Grija la bocanci! Sa nu aibă talpa prea groasa...:))

Părerea mea de roti e ca arata foarte bine asa cum sunt. In fond vorbim de un Alltrack nu un GTI.

Link către comentariu

Cel mai important dyno e cel pe care il faci zilnic, butt dyno de fiecare data cand apesi accelerata mai hotarat. In rest sunt cifre.

Adevarul e ca stopurile led pt variant sunt banale si extraordinar de scumpe. Practic sunt ca cele de trendline de pe golf fl.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
3 hours ago, Andrei_72 said:

Bravo pentru rezultat! Grija la bocanci! Sa nu aibă talpa prea groasa...:))

Părerea mea de roti e ca arata foarte bine asa cum sunt. In fond vorbim de un Alltrack nu un GTI.

indraznesc o blasfemie.

cred ca acum cu softul asta plus 4mo se misca mai bine decat un gti stock.

Link către comentariu

Alo, alo, ce inseamna asta?! Putin respect, GTI rulz ?

La plecarea de pe loc poate ia ceva avans, dar apoi are de tras ~200kg plus cu aceeasi cai si acelasi cuplu. Iar o data ce se termina linia dreapta devine un break nu tocmai lipit de sol.

Insa in viata de zi cu zi sigur este mult mai distractiv cu soft si intre el si GTI nu cred e mare diferenta. @CristiALF: sa te bucuri de caii in plus si ai grija la radare ?

Modificat de toni
Link către comentariu

Slow down everybody! Eu ma refeream doar la look, nu la performante și strict din acest punct de vedere vorbim de caractere diferite care nu prea merg amestecate: Beefy vs sporty.

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Merci @toni si nu fii invidios, adevaratul GTI e tot la tine :) 

Nu stiu Florine, Toni are dreptate, am 200 kile in plus care la un moment dat te ajung din urma. 

Important e ca sunt multumit ?

@Andrei_72: am grija, am. Uite am ajuns la munte pe stilul relax, incetisor :)

Modificat de CristiALF
Link către comentariu

Ce frane ai pe fata? 312mm? :)

merge si un upgrade la frane de pp ?

Link către comentariu

Buna intrebare...am frane de...Alltrack! :D 

Pentru frane de PP e nevoie de roti de 18” din cate stiu...deci nu :) 

Link către comentariu

Da, f bine atunci dar tot nu ma intereseaza :)) 

Link către comentariu
mihai.onu94

Și diferențialul de la PP, nu uita de el :))

Link către comentariu

M-am intors de la munte. La dus am fost prin Targoviste, la intoarcere am venit pe DN ca a fost liber. La dus am mers relaxat, nu mai stiu ce consum am avut, 8 si un pic parca. La intoarcere azi, 7.5% pe 143 km cu o medie de 90Km/h. Nu pot trage inca o concluzie despre consum, pare ca nu a crescut, a fost chiar mai mic, dar si masina a avut o idee mai putine bagaje ca alta data.

La plecarea din Sinaia, dupa 15km aveam 5% consum :)) 

Poze nu prea am avut unde sa fac in acest weekend, am doar una nu foarte spectaculoasa.

 

2517D031-700F-4993-A0B5-7E5524E7D67C.jpeg

Link către comentariu

Ai fost spre Targoviste prin DN7 respectiv DN71? Drumul e ok? Nu stiu daca sa imi bat capul pe acolo sau pe A3

Link către comentariu

Da, exact asa am fost, nu pe A3. Drumul e ok, dar nu e ca in palma daca asta cauti. Dar nici nu are gropi. Eu am preferat siguranta drumului liber la dus si oricum am mers linistit, a fost ok, am iesit direct in Sinaia.

 

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Si pentru ca stergatoarele au inceput sa scartaie de vreo 3 saptamani, desi ele sterg bine in continuare, azi am facut o vizita la Brady si am lasat 210 lei :) 

ACC2138A-E6CB-45B1-A000-F1D78F9B79EC.jpeg

Link către comentariu

or fi speciale astea si tin mult? cele originale cat au rezistat?

eu dau 50 lei pe ele si ma tin destul (testat cativa ani pe fosta masina). dar schimb doar lamela, nu tot.

Link către comentariu

Pai au tinut cat are si masina, aproape 2 ani

Link către comentariu

Cred ca asa sunt gandite sa faca. :)) Tot la 2 ani am schimbat si eu, de 2 ori la Golf si o data la Leon, tot originale. Mai am putin si fac 2 ani cu ele pe Leon, parca vad ca trebuie sa pregatesc inca un set...

Link către comentariu

La astea nu se pot schimba doar lamelele de cauciuc?

Link către comentariu

Nu stiu si n-am chef sa ma chinui cu tot felul de incercari din luna in luna. Azi n-am apucat sa le montez, ramane pe maine.

Link către comentariu

Cam asa tin cele originale, minim doi ani. Eu le-am schimbat la 2 ani si 10 luni; nu scartaiau dar incepuse sa se rupa cauciucul. Le-am inlocuit cu Bosch Aerotwin; au fost 150 lei tote 3 comandate online.

Modificat de CristiM
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Alta viata cu noile stergatoare, liniste totala ! :)

Azi am facut 25000km. Zilele acestea sarbatorim 1 Iunie cu o iesire la munte:

 

E71A8C64-3E16-4803-A16A-BEBA485E0DDB.jpeg

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!