Jump to content

Golf Alltrack 1.8 TSI


CristiALF

Postare recomandată

Nu are 19 in COC dar 18 originale se gasesc de toate felurile si in Romania, slava Domnului.

Link către comentariu

Canyon cu negru nu imi plac, daca as lua ar trebui sa fie cele de Alltrack probabil, de 7.5J. 

Originale de VW/Skoda/Seat - nu exclud, dar inca nu am gasit ceva la sh care sa imi placa cu adevarat...Pentru BMW de gasesc jante de M garla , pt noi...mai mult modele vechi..

Si am mai vazut ceva in stil Audi RS chiar pe Alltrack, tot pe gri mat:

 

 

tuning-roti.jpg

Modificat de CristiALF
Link către comentariu

https://www.einfachtim.de/raeder-reifen-felgen/felgensaetze/alufelgen/vw-passat-3g-b8-alltrack-kalamata-alufelgen-18-zoll-felgen-3g0601025aa/a-47313

Kalamata care au 8x18 ET41 si s-au pus pe B8 alltrack. Latimea de 8 si cu ET41 merg la fix ca sa mai reduca din distanta pana la aripa, fara insa a fi prea aproape.

Oricum vad ca la FL apar pe Golf, dar in doua nuante.

 golf-alltrack-001-front-alltrack-exterio

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Oz-urile nu seamana in linii mari cu jantele lui Cristi? doar ca ale lui sunt mai dinamice, iar Oz-urile au linii drepte.

 

Am impresia ca asa multe spite arata bine in poza cu janta si nimic altceva iar cand e pusa pe masina nu da la fel de bine.

 

IMG_20180802_232557.jpg

Link către comentariu

@deenman urat urat :P

Glumesc, frumusetea e in ochii privitorului si e normal sa nu ne placa tuturor aceleasi lucruri.

Personal, sunt de acord cu tine, nu cred ca o janta cu multe spite va da bine pe Alltrack. Prefer oricand, spre ex, look-ul unor jante precum Budapest.

@CristiALF mai cauta, nu te grabi, mai ales cu AM-uri. Vezi Borbet, vezi Ronal...sunt variante destule.

Link către comentariu
On 2/1/2019 at 10:55 PM, Bebeee said:

Am facut o confuzie, eu aveam si arcuri sport, si atingea. Dar din cate tin minte si cu arcuri stoc si masina incarcata atingea la denivelari. Oricum Alltrack-ul e si mai inalt, deci no problem. 

Cu ET35 si 8J janta ajunge cu 16mm mai in afara decat 7.5J si ET45.

Eu parca as merge pe ceva jante gen Sparco Asseta Gara, cu toate ca nu le pot "vizualiza" pe Alltrack.

Am eu Sparco Assetto Gara pe 18, foarte multumit de ele, sunt si usoare, dar ale mele sunt pe negru si colegul a zis ca nu vrea. Pe gri arata cam banal ...

Link către comentariu

Recomandarea mea este sa te duci cu masina la vânzătorul de jante si sa le pui pe rând lângă masina, chit ca nu are fix mărimea care iti trebuie tie, eventual sa le poata aduce la comanda, pui un carton pe jos sa nu le zgârii.

Eu am patit-o in sensul in care plecasem cu gândul la un OZ si am cumparat un Sparco care desi in showroom nu ma atragea, la lumina soarelui arăta mult mai bine. Nici eu nu as fi crezut.

Ce găsești pe configuratoare nu sunt intotdeauna puse în cea mai bună lumină, trebuie cautate neaparat pe web poze reale.

Link către comentariu

Corect. Dar asta doar daca vanzatorul are modelul dorit. Stii tu unul care sa aiba zeci de modele pe stock ? ?

Oricum, nu ma grabesc si nici nu arunc cu banii aiurea. Daca nu gasesc ceva care sa ma multumeasca, raman cu astea si aia e, nu e nici o problema. 

Pe variantele de originale nu ma pot atinge sub 2200+ / buc, cele mai ieftine. Nu are sens sa dau min 2000 E pe jante + vreo alti 650 E pe anvelope. 

In cel mai rau caz mai astept 1.5-2 ani pana se duc anvelopele actuale si fac atunci schimbarea.

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu

Cei care importau OZ/Sparco si alte mărci erau din bucuresti si aveau destule pe stoc. Tipul de la showroom era de treaba si a scos afară modelele ce ma interesau. E drept ca au trecut niste ani de atunci, erau pe nerva traian aproape de splai, acum vad ca sunt undeva pe iuliu maniu, iesirea spre A1.

OEM nou este foarte scump cu excepția unora care aduc OEM sh din cine știe ce surse si pun anunțurile pe olx, dar trebuie sa stai sa le urmărești stocul.

Just my 2 cents. :)

Modificat de ct_act
Link către comentariu

@deenman: primele arata foarte bine, dar sunt scumpe, anvelopele sunt 235 deci nu ce imi trebuie mie si seamana prea mult cu ce am acum parca. Varianta 2 nu imi place.

In principiu evit jante sh, pot fi multe probleme cu ele. Iar daca sunt originale noi/aproape noi - sunt f scumpe.

Ronal vad ca au cateva modele interesante, ex R57 (black polish, matt black polish). Ce misto erau R58-urile dar sunt doar pe 20/22” :( 

Ronal ca brand sunt tari? Care ar mai fi acolo sus in top? Trebuie sa aleg brand foarte bun, altfel riscul sa vina dezechilibrate e mare..

Link către comentariu

Se poate gasi ceva interesant si in ro...

https://www.olx.ro/oferta/jante-vw-arteon-pe18-5-112-passatcc-b6-b7-b8-golf-skoda-tiguan-phaeton-IDazyaZ.html

https://www.olx.ro/oferta/jante-vw-toulon-pe18-passatcc-b6-b7-b8-alltrack-golf-5-6-7-tiguan-eos-ID8l8yp.html

https://www.olx.ro/oferta/jante-18-vw-beetle-2014-golf-passat-model-twister-cu-anvelope-iarna-IDbZY1a.html

https://www.olx.ro/oferta/jante-vw-t-roc-passat-cc-tiguan-golf-jetta-skoda-seat-noi-r18-IDbTHDq.html

https://www.olx.ro/oferta/roti-jante-aliaj-r18-originale-vw-golf-7-6-5-jetta-passat-IDbYL1e.html

Personal nu sunt fanul jantelor after market, nu mai sunt. Prefer sa dau ceva mai mult pe ele, sau sa nu le cumpar pe firma, dar sa para cumva din film. Multe jante am sunt frumoase dar puse pe masina nu par de acolo... Nu stiu, chestie de gusturi.

Mai conteaza si ce fel de jante vrei. Simple, 5-6 spite, incarcate, cu multe spite drepte, cu multe spite in Y... Culoarea nu e de luat in calcul pentru ca poti sa le faci ce culoare vrei tu cu putin peste 100 de euro, atata timp cat iei asta in calcul la achizitie si nu sari calul cu pretul :) 

Iarasi, personal nu as lua cauciucuri sh ci as prefera sa iau jantele goale si sa cumpar eu ce cauciucuri vreau. Pentru mine astea sunt cele mai importante lucruri la o masina fiind, pana la urma, singur contact pe care il are masina cu asfaltul si factorul decisiv in acceleratie, franare si aderenta.

Link către comentariu

@Rave

Subscriu, cauciucurile trebuie sa fie noi si cele mai bune posibile, daca guma nu are aderență atunci degeaba e masina TOP.

Link către comentariu

Problema cu penultima este ca e doar 7J

Aveti idee cat mai se negociaza de fel la astfel de jante? ?

Modificat de CristiALF
Link către comentariu

Acuma tu incearca cat vrei. Merge, bine! Nu merge, ajungeti la un numitor comun pana la urma... :D 

Link către comentariu

Vezi ca al 2lea model de jante au ET35. O sa iasa binisor afara din ce stiu. Eu pe un Golf 7 normal am ET45 cu 8.5j si sunt la linie.

Link către comentariu

Ronal oricum echipeaza din fabrica multe masini VAG.

Personal nu m-as feri din start de jante SH atat timp cat nu au fost sudate, vopsite si ai certitudinea ca sunt originale. Apoi conteaza si sursa evident. Eu am avut experiente pozitive cu 2 seturi luate dinafara tarii. Da, daca vrei jante sh impecabile, este aproape imposibil. 

Link către comentariu

@minu94 Jantele de 18” de Alltrack sunt 7.5J si ET45. 1cm nu cred ca ar fi problema, dar ma gandesc acum la ultima..desi asta cu “impecabile, aproape noi” eu nu o halesc fara dovezi si drept urmare nu cred ca as da 800 eur pe ele.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!