Jump to content

Golf Alltrack 1.8 TSI


CristiALF

Postare recomandată

Nu e nici o baliverna de marketing. Ai aici UOA pentru uleiul nou:

https://www.oil-club.ru/forum/topic/34484-mobil1-esp-5w-30-svezhee-new-2018/

Again Mobil1 produces advanced, high-tech oil unlike any other brand of oil. The main changes compared to the old ESP Formula are - cleaner and more synthetic base oils, even higher detergent / neutralizing properties, even more stock before drawdown, even more fuel economy. The oil has good thermal stability at high temperatures. Due to molybdenum, low viscosity, esters, provides even greater fuel economy. Due to the synthetic base oils has a decent low-temperature characteristics and does not save in the cold. To protect the engine from wear there is a whole arsenal - molybdenum, anti-wear additives ZDDP, Esters, thermostable base, I suspect also not a simple polymer thickener + boron-based anti-wear additives. The only negative, if it is of course the correct data - the ash content is too high.

Link către comentariu
  • 1 month later...

7.5xR18/ET45

Primele sunt Ronal R57 si sunt diamond cut (si sunt un pic ingrijorat de cum rezista in timp jantele diamond cut....)

Celelalte sunt Speedline-uri Corse, SL5 Vincitore.

 

Link către comentariu

Ca jante, al doilea model arata mai bine. Ca si combinatie jante/masina, totusi prima varianta e preferata mea dintre cele doua

Diamont cut rezista cu un pic de extra-atentie, doar ca odata zgariate nu se reconditioneaza usor/ieftin

Link către comentariu

Primele aduc a stea mercedes iar al doilea set seamana a BBS ch pe un golf 3. No offence!

Primele par solide, de zici ca vei face doar offroad cu ele, al doilea set, par prea slim, de stat in ambuteiaj in mamaia, vara!

Subscriu la ce a zis cineva mai sus, se poate mai bine de atat! :)

Daca e de ales strict intre cele doua, votez pentru primele.

Modificat de ct_act
Link către comentariu
On 3/10/2019 at 12:12 PM, CristiALF said:

am luat si un nou extinctor to de la Brady (atentie, expira dupa 1 an - am aflat si eu acum..). 

eu am luat din Auchan, valabilitate 5 ani

 

13 hours ago, CristiALF said:

Ceva pareri ? :) 

 

Ronal R57.JPG

Eu as alege primul model

 

 

 

 

 

Link către comentariu

Acestea mi s-au parut cele mai interesante de pe site-ul Ronal, care site e foarte misto ca iti pui masina si vezi exact cum arata. 

Nu am cautat inca si la alti producatori, oricum nu e ma grabesc.

Link către comentariu

Am gasit pe site la Borbet acelasi sistem de configurare (foarte bun). Din pacate, doar modelul Y pare cat de cat ...desi janta este 18J in acest caz. Restul modelelor nu dau bine....

 Pentru restul chibitilor :) , astept sugestii ... dar vedeti si voi ca e altceva o janta pusa pe masina fata de poza generica.

 

 

Borbet Y.JPG

Link către comentariu

Merci, din pacate nu am reusit sa pun masina mea ca si referinta , nu cred ca se poate..

Link către comentariu

Pai da, sunt o mie de tipuri de jante AM, dar as lua ceva cat de cat brand mai cunoscut daca ar fi (Borbet, Oz, Ronal, etc). 

OE cred ca doar Dartford/Sebring imi surad momentan (si care sa fie si pe dimensiunea mea), nici nu le stiu pe toate evident. Talladega sunt de G6/Jetta, nici gand sa imi pun asa ceva, nu imi plac oricum.

In weekend am vazut niste Dartford-uri, dar 850 EUR pentru niste SH-uri (chiar daca in stare buna), mi se pare mult in conditiile in care imi iau jante noi AM de acesti bani (sau chiar mai putin).  Sunt f f scumpe jantele OE SH de VW, mai scumpe decat cele de Audi, Mercedes sau BMW :wacko:

Modificat de CristiALF
Link către comentariu

Nice.:icon_thumright:  Când speli mașina înainte de decontaminare iți recomand sa folosești detergent de vase in loc de șampon. In felul asta degresezi mai bine și înlături orice urma de ceara rămasa de la aplicări anterioare. De asemenea ti-as recomanda chiar înainte sa aplici ceara sau sealant-ul sa stergi tot lacul cu IPA 50%. 

Link către comentariu

Tu crezi ca mai am eu ceva ceara ramasa de 1.5 ani ? Sa fim seriosi..nu mai e nimic de mult timp, heheee...

 

Link către comentariu

Am mai gasit un configurator foarte bun. Primele sunt 7.5J, celelalte sunt 8J. ET-ul difera putin fata de cel 45 de referinta (42 la primele, 40 la cele 8J). Nu prea gasesc nici aici modele care sa ma dea pe spate insa si care sa dea bine pe configurator :(

 

dezent-1.JPG

dezent-2.JPG

Link către comentariu

Zilele trecute am bifat ceva cu multi de 3.

Azi a fost o zi a suferintei dar am bifat prima mea operatiune :): 2 spalari, 2 decontaminari si o aplicare de Fusso Coat. Vreo 8-9 ore in total, cu o mica pauza.. Incepator fiind, ma declar multumit de rezultat, desi sunt rupt de oboseala :) Ma asteptam ca masina sa fie mult mai contaminata.

 

 

 

IMG_3014.JPG

IMG_3016.JPG

IMG_3019.JPG

IMG_3027.JPG

IMG_3029.JPG

IMG_3030.JPG

Link către comentariu
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Momentan suntem plecati in vacanta:

709E7BFF-49F4-417E-B575-4D8E1DD9B434.jpeg

4343BAE4-AC7B-482B-84B3-181654E81FF6.jpeg

B253C99C-4AB8-4B06-A6B5-3190EA650760.jpeg

80338877-3D64-4940-A15B-F9B06EAA5C40.jpeg

Modificat de CristiALF
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!