Jump to content

Golf Alltrack 1.8 TSI


CristiALF

Postare recomandată

5 hours ago, DDoc said:

Misto jantele! ?

Merci ! ?

@ct_actpai uite ca am rezolvat problema, ceea ce e cel mai important. Nimeni nu a vrut sa bage presiune in draci, dar daca altfel nu a mers.. Merci, le rotesc cu placere :) 

@cris.g: Pai daca stiam ce o sa patesc...dar nah, necazul vine pe neasteptate..Merci de urare! 
 

Am mai facu vreo 6km acum pe seara cu ele, clar este un plus de rigidate la denivalari mici pe asfalt de ex, dar la mici bumpere sau santuri mici parca e mai bine decat cu 17. Dar nimic de speriat pana acum, e foarte bine. O perioada trebuie sa merg linistit, sa se aseze si toceasca putin. Sunt curios daca o sa simt ceva (in minus) la demaraj, voi vedea..

 

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu

Arata foarte bine "pachetul" final. Sa le folosesti cu placere! :)

Sunt curios si eu de feedback.

Link către comentariu

Felicitari! Arata exceptional! Nu are nici pe naiba ca ai bagat atata presiune. 

Link către comentariu
On 3/14/2020 at 9:59 PM, cristi511 said:

Pui si tu niste poze cat de cat decente?

Hai ca de-abia azi am apucat sa merg la spalatorie:

 

IMG_6307.jpg

IMG_6308.jpg

Link către comentariu

Parca ar merge niste distantieri de 10 mm pe fata si de 20 pe spate ... au ET mai mare decit specificatia de Alltrack? Ma gindesc la asta avind in vedere ca overfenderele mai latesc un pic aripa. 

Link către comentariu

Da, au ET-51 acestea, fata de ET-45 cat ar avea cele originale. Nu stiu ce sa zic de distantieri, niciodata nu m-a incantat ideea de a folosi asa ceva.. :wacko:

Link către comentariu

Eu am fix acceasi problema de la overfendere la Touran cind pun rotile de iarna- unde neamtul a facut la OE jantele pe spate mai late - si am pus distantieri H&R de vreo 3-4 ani, merg fara probleme si s-a imbunatatit aspectul semnificativ.

Link către comentariu

...daca nu te grabeai si luai aceleasi jante dar cu specificatii de Passat...

Aia e, ele arata bine dar pe masina...nu prea. Cel putin pe spate se vede clar ca roata nu e de acolo.

O sa te bosumfli pe mine...dar nah...trebuie sa accepti si pareri mai putin favorabile.

Iete: Jante Aliaj 18 5x112 Sebring ORIGINAL VW PASSAT ALLTRACK 3G ARTEON #f7
https://www.olx.ro/oferta/jante-aliaj-18-5x112-sebring-original-vw-passat-alltrack-3g-arteon-f7-IDdp1ep.html

Pacat...

Link către comentariu
1 hour ago, cristi511 said:

Pacat...

Tu cate seturi de jante ai schimbat pana acum ? :))

Arata foarte foarte bine modelul. Pune distantiere H&R si lasa prostiile.

Link către comentariu

@cristi511 Nu ma supar, ca n-am de ce. Mie imi plac :))8J nu am vrut, tocmai ca am cautat 7.5J, ca sa fie optim pentru 225-le meu. Da da, stiu ca se pot pune si pe alea, dar nu asta e ideea. 

Merci @C Z R. Cu distantierele alea, iti afecteaza ceva la geometrie, unghiuri sau alte chestii de genul asta ? Va ca sunt pe dimensiuni...deci...10/buc pe fata si 20/buc pe spate cum a zis @vdragos ? Sunt multe dimensiuni..

 

Link către comentariu

Abia si-a pus omul jantele ca ati si sărit pe el!

Arată foarte bine, cu niște distantiere de 10mm o sa fie perfect, nu trebuie scoase nici prea mult in afară, va crește brațul de pârghie si vei avea solicitări mai mari in brațe/articulații.

Probabil vor fi necesare si alte șuruburi, mai lungi.

Modificat de ct_act
Link către comentariu

@CristiALF Ideal la fel fata spate sau 5-7mm diferenta intre punti. Asta pentru ca Haldex. La Torsen nu sunt permise diferente. Eu as incerca cu 12mm fata si 18mm spate (daca iei H&R).

Nu afecteaza nimic nicaieri. Doar sa fie montate corect (sa calce corect pe butuc). La peste 8mm sunt recomandate si suruburi mai lungi (stock sunt 25mm deci cauti 25+cat adaugi). Eu cand am avut, am luat de la awesomegti suruburile iar distantierele de pe eBay Germania.

Link către comentariu
  • Administrator

Em distantiere H&R pe una dintre masini si @Laurentiu_LWR cred ca a pus si el pe a lui.  Daca sunt mai late de 20mm asa cum a zis si Cezar mai bine flanse decat prezoane foarte lungi. Daca pui distantiere sa nu uiti sa faci un test de geometrie si sa o reglezi

Link către comentariu

La H&R daca nu ma insel orice de la 15 mm in sus vine cu prezoane separate si alea originale se insurubeaza in distantiere.

Link către comentariu

Voi va referiti la cele 2 optiuni: cu prezoane in ele sau fara? Parca nr 1 nu erau atat de indicate?? , la  varianta 2 trebuind sa schimbi prezoanele originale cu unele mai lungi care sa compenseze plusul aferent.

5BA75000-938A-4E93-9853-40021A82D288.jpeg

8DEF1902-A491-4ADD-BB30-BA86B5F644AA.jpeg

Modificat de CristiALF
Link către comentariu

Mult mai simplu sa scapi de anostele astea cu et51 si 7.5j si sa iei varianta de passat, cu et40 si 8j. Diferenta la confort...neglijabila. :)

 

Link către comentariu

Da, pai ma miram, credeam ca recomandati var 1, ca citisem ca nu sunt cea mai buna optiune. 
Oricum, o sa vad, nu e timpul acum sa ma ocup de lucruri marunte - la ce se intampla in lume si la noi :( 

 

Link către comentariu

Eu nu recomand prezoane lungi, sunt mai sensibile la forfecare. Ce am eu sunt prinse in suruburi de butuc si janta se prinde in distantiere cu prezoanele originale, distantierul are inelul central identic cu al butucului OE.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!