Jump to content

Sistem de franare Polo 9N


vladDC
 Share

Postare recomandată

WVW au toate VW-urile. Primul W reprezinta mai degraba tara producatorului. Al 11-lea caracter reprezinta fabrica unde a fost asambata masina. La tine e probabil Y (Pamplona - Spania) sau D (Bratislava - Slovacia), iar la mine e B (Brussels).

Stii cum arata "senzorul" de frane? Acel senzor e defapt un fir care e montat cand s-a turnat materialul pe placutele de frana (deci e in placuta). In general e pus cam la 3-4mm de marginea metalica a placutei, tocmai pentru a te avertiza cand mai ramane putin din ea. Cand ajungi la acea limita, firul se intrerupe si asa apare martorul in bord. Daca tu ai condus mai mult dupa ce a aparut, e posibil ca firul ala sa se fi rupt de tot, deci nu mai sta deloc lipit pe placuta si nici nu poti vedea daca l-a avut sau nu. Ceea ce poti face e sa te uiti cu mare atentie la roata stanga fata si sa vezi daca ai 2 fire. In mod normal e unul care e folosit de ABS si inca unul pentru frana. Asta ar trebui sa il gasesti "in aer", adica un capat sa nu fie conectat nicaieri. Uita-te cu atentie, eventual fa si niste poze si tine-ne la curent.

L.E.: Un articol interesant pe Wikipedia cu fabricile grupului VW: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Volkswagen_Group_factories

Modificat de Budaca
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cum ziceam nu ma intereseaza foarte tare tara ... stiu de unde este cumparata masina si cine a condus-o inainte ... cat despre senzorul de frane vad ca trebuie sa atasez poze cu placutele vechi :) ... senzor de frane implica o mufa care se conecteaza la ceva nu ? :sly: ... am mai schimbat placute inainte ... cele vechi nu au avut mufa ... totusi senzorul in bord este aprins ... intrebarea initiala a fost : s-a pus si alt sistem pentru senzorul de placute de frana in afara de cel obisnuit ?

ca sa iti raspund legat de tara de provenienta totusi, Da, acea litera este Y care dupa spusele tale semnifica fabrica de la Pamplona (dar nu este relevant acest aspect pentru ca toti respecta standardele date de Vw pentru asamblare). Calitatea asamblarilor precum si cea a pieselor livrate de furnizori poate lasa de dorit intr-adevar in functie de tara unde sunt asamblate si tarile pentru care sunt destinate masinile.

Oricum iti multumesc inca o data pentru raspuns :)

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

pana la urma am descoperit singur problema ... smecheria aia de baetas din service care i-a schimbat placutele inainte i-a taiat mufa si a ascuns-o foarte bine ... se poate repara porcaria asta ? adica sa schimb mufa din dreptul etrierului astfel incat sa pot monta placute cu senzor ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta pe la dezmembrari o mufa si refa legaturile (bineinteles ca si placutele trebuie sa aiba mufa).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti multumesc pentru raspuns ... dar nu se poate schimba "cu totul" ? ... nu`mi place sa recurg la metode mecanice decat daca nu exista alta solutie sau este mult prea scumpa. Nu prea imi dau seama cum as putea cauta piesa ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atasez doua poze: una cu placutele de frana (cu indicator de uzura) si una cu cablu ce se mufeaza la placute. Daca am inteles bine tie ti-au taiat mufa de la cablul care pleaca catre bord. Ai doua variante:

1- fie inlocuiesti cablul cu totul - munca mai multa si costuri mai mari

2- fie inlocuiesti numai mufa cu una similara de la dezmembrari (pentru a fi sigur ca se potriveste iei cu tine placuta de frana cu mufa).post-10189-0-62308400-1320756475_thumb.j,si post-10189-0-32332400-1320756505_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact lucrul de care aveam nevoie ... iti multumesc frumos ... operatia a fost facuta barbar si este suparator sa vezi ca un lucru care a fost destinat confortului detinatorului masinii in romania este tratat ca un neajuns ... deh, de ce sa platesti in plus 10 lei pt placute cu senzor ... acum ca stiu ce trebuie o sa caut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

am un polo din 2004 motor 1-2 ce ar putea sa aibe cum apas un pic frina ma scoate prin parbriz

o fi saboti prea apropiati sau sa fie din abs va rog un ajutor de la voi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

as vre sa stiu cum se regleaza frana de mana la polo din 2003 motor 1-2

exista ceva intinzatoare pe undeva pe dedesupt a mea incepe sa tina abia la al

9 tacanit de crichet cred ca nu este bine doresc un raspuns din partea cuiva care se pricepe sau a umblat la asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa te supar, dar de cautat ai cautat putin?

Incearca cu Search-ul cateva cuvinte cheie. Chiar daca nu vei avea sansa sa gasesti din prima pt Polo, vei gasi macar ceva similar pt alt VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Am o problema legata de ABS. Imi apare martorul de la abs in timpul mersului iar daca opresc masina si iau contactul se stinge din nou. Am facut o diagnoza dar am sters logul din greseala si nu am fost atent la ce mi-a zis dar am vazut ca problema imi apare la roata din dreapta fata. Mi-am bagat degetele prin vdcs si cu masina oprita, stand pe loc senzorul de pe dreapta imi arata diferite valori. De exemplu imi arata ca masina ruleaza cu o anumita viteza ajungand si la 70km/h. Acum nu mi-a mai aparut alarma sa fac din nou o scanare dar o sa revin cu un log daca mai apare.

Ce vreau sa mai zic e ca acum o saptamana am luat o gura de canal desfacuta care nu a fost semnalizata dar am avut noroc ca am mers foarte incet in acea zona si canalul a avut cam 30-50 cm latimea si nu a fost unul normal. Ori cum atunci la o prima verificare vizuala nu sa vazut nimic si nici in timpul mersului nu sa schimbat ceva. Alarma la abs abia azi mi-a aparut si nu stiu daca are sau nu legatura cu canalul respectiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

ce placute de frana recomandati? Am 55k km si trebuie sa le cam schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am mers pe Textar. (am tot sistemul de franare Textar mai putin lichidul de frana,etrierii si cilindrii de frana pe spate). Sunt foarte multumit de frane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am o problema legata de ABS. Imi apare martorul de la abs in timpul mersului iar daca opresc masina si iau contactul se stinge din nou. Am facut o diagnoza dar am sters logul din greseala si nu am fost atent la ce mi-a zis dar am vazut ca problema imi apare la roata din dreapta fata. Mi-am bagat degetele prin vdcs si cu masina oprita, stand pe loc senzorul de pe dreapta imi arata diferite valori. De exemplu imi arata ca masina ruleaza cu o anumita viteza ajungand si la 70km/h. Acum nu mi-a mai aparut alarma sa fac din nou o scanare dar o sa revin cu un log daca mai apare.

Ce vreau sa mai zic e ca acum o saptamana am luat o gura de canal desfacuta care nu a fost semnalizata dar am avut noroc ca am mers foarte incet in acea zona si canalul a avut cam 30-50 cm latimea si nu a fost unul normal. Ori cum atunci la o prima verificare vizuala nu sa vazut nimic si nici in timpul mersului nu sa schimbat ceva. Alarma la abs abia azi mi-a aparut si nu stiu daca are sau nu legatura cu canalul respectiv.

 

 

Buna, raspund mai tarziu dar incerc sa te ajut,

Are legatura cu capacul de canal. Vezi ca pe partea rotii respective ai dedesubt un burduf in care sunt protejate contactele ABS-ului.Baga mana si incearca sa le bagi mufele mai bine, unele in altele.

Am avut si eu asa ceva si am rezolvat-o pe o rampa in camp.

Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns. Problema a fost senzorul de la abs pe care l-am schimbat si nu am mai avut probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sistemul BAS (Brake Assist System) e standard la Polo 9n sau optional?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut

 

Am urmatoarele eroori pe vag com:

 
00287 - ABS Wheel Speed Sensor; Rear Right (G44) 
            003 - Mechanical Failure - Intermittent
00283 - ABS Wheel Speed Sensor; Front Left  (G47) 
            003 - Mechanical Failure - Intermittent
 
Valorile indicate de acesti doi senzori difera fata de cea indicata de senzorii fara probleme.
La o intrebare referitoare la aceste eroori, pe forumul dedicat eroorilor din vag com, mi s-a recomandat verificarea discurilor de ABS.
 
Am dus masina la mecanic, si dupa ce mi-a schimbat degeaba senzorii de ABS, a ajuns si el la concluzia ca discurile ar fi problema...insa spune mecanicul ca ar veni doar cu rulmentul. Nu se gasesc ca piesa de schimb. O fi adevarat? A mai avut cineva problema asta?
 
Si inca o chestie ciudata, masina are senzor de uzura placute si pe fata ST si pe spate DR. (fara nici o legatura cu problema mai sus descrisa, insa se nimereste sa fie exact rotile cu probleme)
Modificat de dorin grosu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai,care disc?!?Ca citirea se face de catre senzor pe rulment,acesta avind banda magnetica pe inelul de etansare catre interior.Vezi sa fie suprafetele curate si sa nu aibe deteriorari pe inelul magnetic.Daca ai prins ceva pe banda magnetica si s-a deteriorat nu mai ai ce face.Faptul ca ai senzorii de uzura placute de frina exact pe aceste roti e pura coincidenta si nu are legatura cu erorile.De asemenea,vezi sa nu fie diferente de distanta intre senzorii aceleiasi punti in raport cu rulmentii si pozitionarea corecta a senzorilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, inlocuit rulmentii de la rotile cu probleme si ABS-ul functioneaza corespunzator. Suprafata magnetica era "ciobita" sau "roasa" neuniform.

Atasat aveti o poza cu rulmentul nou vs rulmentul vechi (cu mentiunea ca la cel vechi , partea magnetizata e inlaturata de pe rulment, dar sta deasupra). Deci daca cineva o-ar vinde ca piesa de schimb nu ar fi nevoie sa schimbi rulmentul cu totul, dar manopera tot acolo ar fi cu cea pt inlocuirea rulmentului.

Numa' bine!

 

post-88990-0-94103300-1376334264_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa nu gresesc topicul...

O problema am: cand apas frana, stopurile se aprind doar cand apas foarte tare pedala...chestia asta se intampla de cateva zile incoace, am observat fara sa vreau cand era masina parcata cu spatele la un geam. Are idee cineva care ar fi poblema?

Multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica/schimba switchul de frana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut,

 

trebuie sa schimb discurile pe fata, dar nu ma pricep la dimeniusi. am vazut ca sunt o gramada de dimensiuni.

pt un polo 1.4 TDI 70CP cu tambure pe spate, ce discuri ar fi bune?

"Pt. Numar PR: 1LQ;1LR;1ZF;1ZG" ce inseamna?

 

Pâna în An Fabricatie: 05/2009

Pt. Numar PR: 1LQ;1LR;1ZF;1ZG
Punte Fata Cod MAPP disponibil   Suprafata acoperit (cu un strat protector) Procesare continut ridicat de carbon Articol extins/Info extins 2 cu suruburi Tip disc frâna ventilat Diametru asezare gauri -Ø [mm] 100 Diametru interior [mm] 133,5 Alezaj-Ø [mm] 15,6 Grosime minima [mm] 19 Grosime disc frâna [mm] 22,0 Diametru [mm] 256 Înaltime [mm] 36,7 Numar gauri 5 Diametru de centrare [mm] 65
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este un coleg care face decodari VIN si PR numbers,pe el trebuie sa il rogi sa iti spuna ce inseamna astea.Pentru discuri,te duci cu certificatul la magazinul de piese si mergi pe recomandarile lor sau citesti topic-urile astea cap coada si vezi ce au pus altii.Printre altele,Brembo...Si nu sint o gramada de dimensiuni,te uiti la etrier ca scrie pe el cit este,FS III presupun,si merge doar un tip de disc ventilat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este un coleg care face decodari VIN si PR numbers,pe el trebuie sa il rogi sa iti spuna ce inseamna astea.Pentru discuri,te duci cu certificatul la magazinul de piese si mergi pe recomandarile lor sau citesti topic-urile astea cap coada si vezi ce au pus altii.Printre altele,Brembo...Si nu sint o gramada de dimensiuni,te uiti la etrier ca scrie pe el cit este,FS III presupun,si merge doar un tip de disc ventilat.

 

salut dan,

poti sa'mi spui userul (numele) colegului care se ocupa de decodari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Vizitator changed the title to Sistem de franare Polo 9N
  • Vizitator pinned this topic
  • Marian unpinned şi pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!