Jump to content

Sistem de franare Polo 9N


vladDC
 Share

Postare recomandată

Nu are nimic daca schimbi doar placutele fata, fara sabotii de pe spate. Nu e nici o regula, decat cea a uzurii. Oricum, sabotii sunt mai longevivi decat placutele.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut

si la masinutza mea s-a aprins senzorul de placute in bord....

urmeaza sa le shimb saptamana ce vine. recomandati-mi va rog niste producatori de placute care sunt de o calitate mai superioara

multzu....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ferodo

Si daca doresti cele mai bune placute -> ATE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara dragilor

Mi-am cumparat placutele de care vorbeam zilele trecute

Producator TRW la 120 de lei setul ...buget de criza :rolleyes:

Acum urmeaza sa le pun pe masinutza , daca avetzi ceva schite sau indicatii cum se monteaza sunt bine venite .

Pe vw inca nu am schimbat dar sper sa ma descurc

toate cele bune :)

Am uitat sa precizez , m-am interesat si de ATE dar erau la 235 de lei setul ! vanzatorul imi zicea ca diferenta intre ATE si TRW e doar pretul calitatea aproape aceeasi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.....vanzatorul imi zicea ca diferenta intre ATE si TRW e doar pretul calitatea aproape aceeasi !

Am senzatia ca acel vanzator de piese auto,aproape ca stia ce vinde.De unde stie de calitatea apropiata a placutelor?...le-a testat el?Diferenta de pret mi se pare prea mare,ca placutele sa fie aproape la fel si s-ar putea ca noile placute aproape sa-ti strice discurile de frana si aproape sa-ti fluiere cand franezi.

Ma asteapta si pe mine un schimb de placute de frana si cred ca o sa-mi iau ATE(chiar nu ma dau banii afara din casa),dar nu degeaba au pretul pe care il au(dublu fata de TRW),ma astept ca si calitatea sa fie superioara.

Din pacate,in tarisoara noastra draga,nici produsele scumpe si de firma nu sunt toate de calitate....cele mai ieftine nici atat.S-auzim de bine!

Modificat de FLO-RIN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Flo-rin la 70 de ponei ai nostrii crezi ca conteaza placutele de frana sa fie top?Eu am TRW si merg lafel ca cele care le-

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

none - de acord cu tine si ......nu ma vrut sa spun ca TRW nu sunt ok si nici nu am pretentii ca masinuta mea este vreun bolid si trebuie sa folosesc mama placutelor de frana....dar,in postul anterior,eu ma refeream la faptul ca multi vanzatori de piese auto isi dau aiurea cu parerea,fara a avea habar de calitatea pieselor vandute si ne aburesc cu tot felul de texte...am niste prieteni care sunt patiti si ei chiar au niste masini cu multi caluti si tot s-au tepuit cu piese proaste dar scumpe.

Rezultatul final este ca dai banutii pe niste piese slabe calitativ si dupa aceea tragi cu ele iar dupa ce le-ai montat pe masina , nu ti le mai schimba nimeni.

Modificat de FLO-RIN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Flo-rin ai adevarata dreptate :icon_thumleft: problema cea mare este ca produsele aduse in tara nu sunt lafel ca cele din vestul europei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut

intr-un final mi-au ajuns placutele cele noi (TRW) pe masinutza ...din pacate nu am reusit sa le montez eu desi se monteaza relativ usor dar neavand un cap imbus de 7 ce se monteaza pe o keie cu clichet am lasa toata treaba in mana mecanicului . cu ocazia ridicarii masinii pe elevator am schimbat si filtrul de benzina de langa rezervor , roata dreapta spate ,pentru toata treaba am platit 40 de lei.

Zic eu ca am scapat relativ ieftin !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare, imi poate spune cineva cum pot verifica repede si usor daca am sau nu senzori la placutele de frana , fata, spate?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca senzor de placute exista numai pe stanga fata. Dai roata jos sau ridici masina si vezi daca de la placuta de frana ies doua fire ce pleaca in instalatie (pentru senzorul de abs sunt fire separate). :screwy:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca acel martor se aprinde cand pun contactul , teoretic am senzor nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se aprinde martor de placute....da ,ai placute de frana cu senzor iar pentru modelele(nu toate,numai de la un nivel de echipare) cu discuri de frana si pe spate,senzorul de placute este pe dreapta spate,pentru ca pe fata sunt pe stanga... si,in general, dispunerea senzorilor de placute se face pe diagonala, nu la toate rotile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, multumesc frumos.

De cateva zile, cand am schimbat cauciucurile, am observat ca discurile si placutele sunt cam uzate, ca urmare am inceput sa caut informatii cu privire la placute si discuri.

Placute de frana initial am vrut ATE, citisem numai lucruri bune, dar din pacate magazinul de unde iau eu de obicei piesele nu are numai remsa si bosch, cu senzori.

Discuri de frana tot ATE vroiam dar...surpriza nu au...

Voi ce placute/discuri recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal am recomandat pana acum celor care mi-au cerut sfatul placute Textar. Sunt mai moi si nu afecteaza discurile. De asemenea placutele Ferodo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare,

Saptamana trecuta vroiam sa scurtez cursa franei de mana, dar am reusit sa il scurtez "bine"incat placutele frecau non stop pe discuri, dupa care am mai reglat pe acolo si roata stanga nu mai prinde deloc, maneta schimbatorului are un joc destul de mare.Ce ziceti care ar fi problema?

A si inaca o intrebare, mi so aprins indicatorul de uzura al placutelor odata dupa care sa stins si gataaa nu mai arata nik, ce poate fi?

Numai bine,

Modificat de microb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut

de cateva zile aud un scartzait firav la utilizarea pedalei de frana , dar nu e de la placute sau tambure e un altfel de sunet si se aude pe undeva la puntea din spate la mijlocul masinii . zgomotul se aude si cand stau pe loc si franez , in mers daca franez constant nu se aude doar cand face pedala de frana o cursa de aprox 1 cm ...

ce ar putea fi sau daca a mai intalnit cineva problema asta i-as fi recunoscator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca te lamuresc eu ca am acest scartait de un an de zile.

Am fost si la Reprezentanta locala si am sesizat de cateva ori dar pana nu m-am dus personal cu masina inauntru nu au catadicsit sa descafa ceva la ea.

Ok....situatia sta asa. Probabil ca si tu ca si mine ai pe spate tambure cu saboti in loc de discuri cu placute. Eh...acolo la saboti dupa o perioada se creeaza tocatura din aia de la saboti imbibata cu apa (eventual cea de la spalarea masinii cand baga baietii cu presiune pe la roti) si la un moment dat ajunge sa scartaie parghiile acelea de ghidare ale sabotilor. La mine scartaia sanatos ca se uita lumea pe strada dupa mine. Au desfacut roata, au dat jos tamburul si au dat cu un spray pe acolo si nu a mai scartait .... o zi. Ca apoi a inceput iar.

Toata perioada de iarna fiind umiditate a lucrat ca un lubrifiant acolo insa acum cand a inceput sa se usuce si sa fie cald afara....scartz, scartz.

La mine ajunsese sa scartaie si cand trageam frana de mana. Ia sa incerci sa tragi frana de mana 1 dinte sau 2 si apoi sa calci frana sa vezi ca nu mai scartaie. Probabil se repozitioneaza sabotii acolo.

In fine....nu este o problema grava insa este enervant sa auzi scart scart cand calci frana.

Sper ca ti-am fost de ajutor.

Drumuri bune iti doresc ........................ (ca tocmai am dat eu ieri intr-o groapa de am spart capacele insa surpriza - janta e intreaga).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polo 9N3 1.4 TDI are discuri de frana pe spate sau tambure ? Cine a desfacut roata sa imi spuna sigur ? Multumesc

eu am un polo 1.4 tdi 2003 si are discuri pe fata si pe spate...eu am inlocuit placutele si pe fata si pe spate...sigur are discuri cel putin modelul care zic eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

va salut si cu scuzele de rigoare ca va sciu cu intarziere

din pacate am tambure pe spate desi mi-ar fi placut sa am discuri , asta a fost dotarea pentru romania la momentul respectiv din pacate!

inca nu am reusit sa ma uit la tambure sa-i desfac si sa ung parghiile alea , adevarul e ca nu scartzaie tare , o persoana care nu cunoaste masina nu observa dar pentru mine conteaza , cred ca in viitorul apropiat o sa-mi schimb ferodourile ca masina are 73 de mii de km si inca nu au fost shimbate ....apropo voi la catzi km schimbatzi placute si ferodouri ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niciun model Polo de 1.2 12V nu are discuri pe spate,eu am masina adusa din Germania si... pe spate,tot frana pe tambur am.In general,frana pe disc si pe spate,gasesti la masinile peste 100 CP,cu unele exceptii...vezi motorul de 1.4 16V 75 CP ,1.4 TDI ..de la VW.....si poate mai sunt si alte marci.

Cat despre placute si ferodouri:cel mai bine sa mergi in service sa-ti verifice starea acestora,mai ales a sabotilor de frana.Acestia se uzeaza destul de greu,mai degraba se depune mizerie pe la mecanismul de actionare si apar tot felul de sunete ciudate....si cu o simpla curatare se rezolva.

Eu am 130.000 km si abia acum trebuie sa-mi schimb sabotii... iar la placutele de frana ar trebui sa ai senzor de uzura,care sa te avertizeze cand placutele sunt la limita de uzura admisa. :)

Modificat de Aditu
QUOTE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci FLO-RIN de raspunsuri intr-adevar am senzori pe fata si le-am schimbat acu vreo 2000 de km , ma interesa pe voi ca va tzine un rand de placute , catzi km ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La un condus normal, :D fara sa fortezi franele si bineinteles sa-ti montezi placute de calitate,ar trebui sa poti merge cel putin 30.000 km cu un set de placute,..... pe mine asa m-au tinut :cool: ,le-am inlocuit dupa 33.000 km si tot mai aveau un pic pana la senzorul de uzura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....mda placute de calitate !!! pai mi-am pus TRW nush ce calitate au , masina are 73 de mii km si astea-s al 3-lea set de placute, deci originalele cu care a venit masina si am mai schimbat eu 2 randuri..al doilea rand la 44 de mii si acum la 71 de mii al treilea set.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Vizitator changed the title to Sistem de franare Polo 9N
  • Vizitator pinned this topic
  • Marian unpinned şi pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!