Jump to content

Sistem de franare Polo 9N


vladDC
 Share

Postare recomandată

... e posibil sa nu aiba? ...

Daca vrei sa stii daca ai sau nu ABS ridici capota si te uiti dupa pompa ABS.Asa arata:post-10189-0-69940200-1419937313_thumb.j.

Daca vrei sa stii toate dotarile cu care a iesit masina ta din fabrica vezi ca in portbagaj (langa roata de rezerva) ai lipit un stiker cu toate informatiile necesare (cod motor,cutie, coduri PR,...).Pentru decodarea codurilor PR cauta si tu cu "goagalul".

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms mult, ai fost de mare ajutor!

Modificat de flotheboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca al meu Polo 1.4 din 12/2003 nu are ABS, nu am gasit pompa ABS in locul indicat de ionel.d.2007 :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut,imi poate spune cineva de ce atunci cind franez usor in special la viteza mica masina ruleaza in valuri deci franarea nu este lina,discurile si placutele sunt relativ noi,asa am cumparat-o din germania

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit niste jante foarte interesante si as dori sa stiu daca s-ar potrivi la 9N3 urmatoarele dimensiuni:  15" 6J 5x100 ET38. Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dl "nostromu" discurile sunt ovalizate , de aceea nu este franare lina.

Sper ca am ajutat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Şi eu am avut problemă cu frânarea în "valuri". S-a ameliorat la mine prin schimbarea discurilor de frână pe partea faţă, însă se mai simte destul de puţin, deci cred ca urmează şi cele de pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat o chestie foarte interesanta la masina mea. La viteze mai mari, cand franezi destul de brusc, franeaza bine, pentru ca ulterior sa simti cum se inmoaie pedala de frana si te duci putin ca si cu sania. E ceva ce nu am patit la vechea masina, un Opel Astra G, ce frana perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da nu cred ca se pune problema sa nu am. Ar trebui sa aiba standard. Adica are alte dotari precum aer conditionat, geamuri electrice si jante aliaj, banuiesc ca ABS are. Dar oricum nu m-am exprimat eu chiar bine. Nu te duci cu sania, adica rotile nu se blocheaza, doar ca pedala se inmoaie si avansezi ca si cum nu ai apasa mai deloc pe ea.

Modificat de efijy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la polo-ul meu cu toate ca este din 2008 eu nu am abs

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super...chiar nu ma asteptam la asta. Banuiesc ca se poate pune. Sau costa prea mult?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am citit pe forum ar costa mult si nu isi justifica cheltuiala.

Dar este ok si asa!

Cu motor de 1.4 la polo sincer nu prea ai nevoie de abs , asta nu este masina sa zbori cu ea si pt mersul normal franele ce le are sunt ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu, dar nu e chestia ca o forjezi si ai nevoie de frane bune sa opresti. Dar nu stii in ce situatie poti ajunge si ABS-ul nu e chiar asa neimportant pana la urma.

Modificat de efijy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca este foarte bun.

Dar daca nu am asta este!

Oricum si mie mi se pare oricum o prostie ca o masina nemteasca din 2008 sa nu aiba abs la versiunea standard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar. Dar e standard oare modelul meu daca are dotarile astea?

Modificat de efijy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De al meu vb.

Eu am doar ac , geamuri electrice pe fata , servodirectie si scaunele de pe fata cu reglaj pe inaltime.

Al meu e cel standard

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Dar ma gandeam ca poate am si eu tot standard. Sau are ceva pompa de abs. Inchidere centralizata ai?

Modificat de efijy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai in plus fata de al meu doar abs-ul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca al tau nu este standard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog frumos sa respectați regulamentul și sa reveniți on topic.

Am șters posturile off, următoarele posturi de acest fel vor fi sancționate.

Mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze nu am realizat ca postez pe topic, eram pe telefon cand am postat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

efijy - ai pompa de frana uzata, trebuie inlocuita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok mersi. Oricum de cand s-a uscat pe jos nu se mai simte intarzierea la franare, merge normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Vizitator changed the title to Sistem de franare Polo 9N
  • Vizitator pinned this topic
  • Marian unpinned şi pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!