Jump to content

Intretinerea si costurile service Skoda Octavia 3


Teodoreanu
 Share

Postare recomandată

Le am dus la extrem, to make my point... :) 

Pe banii lui, fiecare face si isi intretine masina cum vrea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca reprezentanta nu are 0w20, o solutie ar fi sa cumpar eu VAG LongLife IV  0W-20 care are normele VW 508 00, VW 509 00.

Falsurile in bidonul original de ulei VAG or fi mai putine decat Castrol.

Nu gasesc niciun indiciu cine e producatorul uleiului ambalat ca ulei VAG, dar prea multe batai de cap nu ajuta la nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi pe aria de uleiuri si o sa gasesti multe informatii acolo.

A fost Castrol, acum e Shell. 

Prima umplere la masina mea de exemplu a fost Shell, la tine nu stiu. Dar daca te documentezi mult, vei afla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te temi sa cumperi uleiul original din Romania, desi exista si aici furnizori seriosi de OE, poti apela la magazinele online de afara. Exista discutii extinse pe tema asta in aria de uleiuri si carburanti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Revizie 1.5 tsi la 20.000 km, la cererea mea.

Ulei Mobil1 0w20 X2, filtru aer si filtru polen- 904 lei

S-a facut si update la soft, tot la cererea mea, cred ca nu stiau nimic. Oricum le-ar fi aparut update-ul cand resetau intervalul de service, probabil.

scan0264.pdf

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare!

Poate sa-mi spuna cineva, va rog, la ce interval (timp/km) este recomandata inlocuirea curelei de accesorii la O3 FL 1.8 TSI CJSA?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut!

 

Am o Octavia 3 vRS 2.0 TDI DSG, distributia ar trebui schimbata la 210 k din ce am citit prin posturile voastre, dar schimbul la de ulei si filtre la cutia DSG la cati km trebuie efectuat? 

Exista un plan de service pentur aceasta masina?

 

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@D0minic, distributia se recomanda sa se schimbe in jurul a 210k km, dar tot recomandat este si verificarea acesteia pe la 180k km. Revizia la DSG se face la 60k km, la Haldex la 3 ani.  

image.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare!

 

La cati km/ani se schimba lantul/distributia la motoarele 1.8tsi an 2015? se poate verifica acasa nivelul de intindere al lantului?

Scuze daca s-a mai intrebat

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inspectia de 1 an si schimb ulei la 15.000 km (chiar s-au potrivit aproape perfect ca moment) la Avia Motors Pantelimon. Ulei de la butoi. Cost total 710 lei. Motor 1.6 TDI cod CXXB. 

Am trecut inapoi pe interval variabil ca sa vad cum e si cu asta (inainte il aveam tot variabil dar faceam schimbul mult mai devreme ca numar de km dar tot la maxim 1 an). Masina a afisat schimb ulei in 30.000 sau 730 zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hello!

Am avut ceva mai mult timp zilele astea si facand curat in hartii si uitandu-ma apoi in Skoda Connect, am observat niste chestii care nu-mi dau pace:

 - masina este pe program de service flexibil;

- ultimul schimb de ulei+filtru a fost in 22.11.2019 la cca. 42.000 km. Asta inseamna ca perioada maxima pana la urmatorul schimb ar fi 22.11.2021 sau cca. 72.000 km;

- in 10.04.2020 am facut inspectia (unde s-a completat si cu ceva ulei, dar fara schimb total si fara schimb filtru ulei).

 

Astazi, 29.11.2020 conform Skoda Connect, observ urmatoarele:

- am cca. 56.600 km, inca 133 zile pana la urmatoarea inspectie (CORECT, inseamna pana pe 10.04.2021, 1 an de la precedenta inspectie), insa pana la urmatorul schimb de ulei imi arata inca 19.800 km sau 498 zile (pana la cca. 76.400 km total sau pana pe 10.11.2022). Adica fix 2 ani sau cca. 30k km de la INSPECTIA facuta in apr.2020 si NU de la REVIZIA din nov. 2019.

 

Asta inseamna cumva ca la inspectie s-a resetat cumva si intervalul de revizie in mod eronat? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mult ca sigur asta s-a intamplat 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Mi-au zis acum ca nu mai exista uleiul VW "de origine" 5w30 si ca recomanda sa pun fie Castrol la butoi, fie Mobil 1. Cu Mobil 1 (am uitat sa intreb ce specificatii, 5w sau totusi 0w) + inspectie + schimb filtre aer si polen + bujii costul ar fi pe la 1700-1800 lei. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare si vine v.am gasit,sunt posesor nou de Skoda Octavia 3, 2.0 tdi 150cp, masina are 57000km si mai are garantie pana in octombrie, stiti cumva care este planul de revizie la 60000km pt aceasta motorizare?

Am dat mail si am cerut devize la vreo 3 reprezentante skoda din bucuresti si n.au fost ,,doua,, la fel cu ce ar trebui schimbat la acesti km.

As vrea sa fac revizia intr.o reprezentanta deoarece vreau sa pastrez garantia si eventual s.o prelungesc...multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De prelungit se poate doar pe cutie si motor(care nu pica) cu inca 2 ani de o firma subcontractoare care lucreaza cu Skoda. Eu am ales sa nu prelungesc avand in vedere ca acopera doar motor si cutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

A schimbat cineva telescoapele fata,care a fost devizul?

Daca aveti un cod pt ele as fi recunoscator, multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Vreau sa schimb discuri si placute frana fata si spate. 

 

Motor 2.0 tdi 150 cp DSG.

 

Ce marca recomandati? Ceva premium cat mai aproape de OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ate... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, Eto said:

Vreau sa schimb discuri si placute frana fata si spate. 

 

Motor 2.0 tdi 150 cp DSG.

 

Ce marca recomandati? Ceva premium cat mai aproape de OEM.

Cele OE sunt de fapt TRW(cel putin in cazul masinii mele - sistem de franare identica), sau poti opta pentru OEM(iesi undeva pe la 1000-1200 lei discuri si placute) si nu te duci la reprezentanta pentru montaj unde te incarca si cu o manopera nerealista + vesnicul testare de franare dupa, pe care te pun tot pe tine sa-l platesti. Schimbul de disc si placute este foarte usor de facut pentru orice mecanic auto. 

Eu am optat petru OEM si sunt foarte multumit, la masinile mai vechi nu am fost asa de multumit nici macar de ATE...avand probleme de ovalizare dupa o vreme. Depinde si de noroc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La reprezentanta, 3700 lei material

+ manopera…. 🤭

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, eu m-am referit doar la cele pe fata! Dar oricum iesi mai ieftin, categoric!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat TRW pana la urma 850 lei tot pachetul (discuri, placuta si lichid fata si spate). Manopera 450 lei. De obicei merg la reprezentanta, chiar daca e o diferenta de 50% sa zicem... dar in cazul asta diferenta era 300%. Trebuie sa fi nebun sincer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

2.0 diesel, 150 cp, revizie la Metrotehnica Jilava, ulei Mobil, toate filtrele, pret 1380 lei.

Cel mai mult m.a deranjat pretul pt filtrul de polen,200 lei plus manopera vreo 50 lei... cred ca toate astea de la un magazin de piese nu depaseaua 500 lei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • george29 changed the title to La ce interval de km se face distribuitia Skoda Octavia 3 1.0tsi an 2018 ?

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!