Jump to content

Intretinerea si costurile service Skoda Octavia 3


Teodoreanu
 Share

Postare recomandată

Salutare, trebuie sa schimb plăcuțele de frâna fata la o Octavia 3 , 1.2 tsi , 2014-72 000 km și am primit oferta de 470 lei pe origine cu montaj inclus de la reprezentanta Skoda (din Buzau) !

Voi ce prețuri ați mai dat la plăcute ?
ps: la schimb de ulei castrol 5w30 LL m a costat 340 lei!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu tot la reprezentanta am schimbat si a fost mult mai mult dupa cum poti vedea mai jos.

image.thumb.png.8be4966dfcced5013a0d167397bdeded.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ai primit oferta cu piese economy, verifica codurile la piese daca incep cu JZW xxxxx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In absenta oricaror date (inclusiv referitoare la tipul consumabilelor, masinile din semnatura fiind diferite in specificatie), discutia este superflua. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revizie3.jpg?raw=1

Revizia de 3 ani (se schimba obligatoriu lichidul de frana) plus schimb ulei si filtre (dupa 1 an jumatate).  O3FL 2.0TDI M6.

Preluarea (Brady), placutele si lamelele stergatoarelor (3 ani, 36.000 de km) sunt bonus.

Modificat de razvan.ac
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SI eu am facut revizia de 3 ani (90k km) si fost 1985.56 RON fara stergatoare, dar am schimbat filtrul de combustibil.

image.thumb.png.56c125234c7b1b99b02135ae4d7e19c2.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pe data de 3 iunie sunt programat sa schimb distributia si uleiul la cutia de viteze. Pretul total incluzand manopera este cel din poza

Untitled.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi la noi cat se cere la reprezentanta? Nu cred ca ar cere 7600 lei (cam cat sunt 1679 franci elvetieni), intr-un an, doua ma intereseaza si pe mine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Astazi am facut revizia de 2 ani la Brady. Octavia 3 din 2018, 1,5 TSI, 14.000 km. Costul a fost 1005 ron.

Mi s-a spus ca urmatoarea revizie va fi peste 2 ani sau 30.000 km.

O seara buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Revizia completa de 120.000km.

- toate filtrele + ulei

- ulei cutie DSG + filtru DSG

2360 lei, reprezentanta Skoda TGM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Octavia 3FL 1.5TSI schimb de ulei la 1an/15000km

IMG-20200624-WA0006.jpg

IMG-20200624-WA0005.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara suparare dar marii mesteri de la reprezentante baga in continuare ulei cu norma 504/507 00 in 1.5TSI in loc de 508 00 ? Sau de asta au si aia e!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au bagat acelasi ulei care a fost pus din fabrica. Atat timp cat producatorul a gandit ca acesta este uleiul ideal eu de ce sa il schimb?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca modelul tau este 1.5 TSI 2019 atunci ai GPF si din fabrica este pus ulei cu norma VW 508. Poti pune si 504 dar cu consecintele aferente ( de performanta ) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Din pacate, reprezentantele nici nu au pe stoc ulei cu norma VW 508.

Masina mea are deja un 1 an si 3 luni si 18500 km la bord, dar cred ca o sa-i fac revizia conform recomandarilor producatorului 2 ani/30.000 km, poate pana atunci apare si oloiul cu VW 508 in reprezentante.

Nu risc sa merg la ei cu uleiul in sacosa, nu stii niciodata cand cedeaza ceva si ti se va spune ca o cauza ar putea fi uleiul adus de tine, chipurile contrafacut.

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@halamadrid maxim 30.000 km sau 2 ani. Teoretic ar trebui să-ți zică mașina când e uzat uleiul.

Practic, m-am uitat la mine - 4000 km făcuți și zice încă 26.000 km până la schimb, deci nu cred că se mai tine cont de regimul de utilizare. 

P. S. Eu as schimba uleiul. Să-l lași 30.000 km cred ca e mai rău decât dacă mergi cu el în sacoșă și-l schimbi mai des. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina imi spune ca mai am 11500 km/270 de zile pana la revizie, calculatorul masinii face doar niste diferente, nu are niste superalgoritmi care sa imi analizeze stilul de condus, conditiile de exploatare ale motorului, etc. Astea sunt basme.

Partea cea mai interesanta vine de la site-ul Castrol, care pentru motor DADA recomanda nici mai mult, nici mai putin decat

Castrol Magnatec Professional A3 5W-40

Motor DADA

Normal: Schimbare 15000 km/ 12 luni

 

https://applications.castrol.com/oilselector/ro_ro/c/recommendation?vehicleType=autovehicule&manufacturer=skoda&model=octavia-iii-5e-(2012-)&modelType=octavia-iii-1-5-tsi-(110-kw)-(2017-)

Adica nici macar un Edge 5w30.

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avind in vedere ca pe foarte multi dintre noi, masina cu interval de service extins ne-a chemat la schimb de ulei la intervale cuprinse intre 9 mii de km (pe subsemnatul) pina in 30 de mii inclusiv (pe altii), nu sunt deloc basme. 

Daca, bineinteles, ai argumente si explicatii contrare, te rog sa ni le impartasesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar din experienta personala vorbesc.

DIn cei 18.500 km,  aproximativ 10.000 sunt facuti in traficul din oras, cu viteza medie de ~15 km/h.  Calculatorul masinii ar fi trebuit sa analizeze si timpul de functionare al motorului cat timp parcurgi distanta respectiva. 150 km pe autostrada ii faci intr-o ora in Italia, iar in Iasi ii fac in 10 ore in conditii de trafic la ore de varf. In 9 ore motorul uzeaza uleiul,dar  bordul nu inregistreaza kilometri (nici nu scade intervalul de revizii, din ce observ).

Nu cred ca peste noaptea masina imi va limita km pana la revizie de la 11.500 la ... 5000, sa zicem, sau mai putin.

Va tin la curent daca se intampla asta.  Pana atunci o sa fac o vizita in service, sa vad ce ulei pun in discutie cei din repezentanta.

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba fix asta se intimpla, din cind in cind masina actualizeaza informatia referitoare la schimbul de ulei. Cind mai sunt parca 30 de zile, te notifica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu cum functioneaza pe alte marci,  la Skoda sunt la prima masina, de aici si nedumerirea mea de ce nu reactioneaza computerul.

Dupa calculele mele empirice, avand in vedere ca 5000 de km de autostrada au fost facuti tot in conditii grele, ar fi cazul  sa ma notifice in perioada imediat urmatoare masina sa o scot in oras la un ulei si filtre. :)

Cum am zis, uleiul pe care sa-l pun e problema mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu va recomand sa faceti schimburile asa cum zice cartea/computerul masinii. Eu am 120.000 km cu schimburi din 30.000 km in 30.000 km si nu am avut nici un fel de problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca faci toti cei 30.000km extraurban, in conditii optime pentru motor e una. Sa faci 30.000km doar urban, gen Bucuresti, e alta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cine face 30.000 km doar urban, cred ca 1%. Am facut ca un om normal si urban si extaurban.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • george29 changed the title to La ce interval de km se face distribuitia Skoda Octavia 3 1.0tsi an 2018 ?

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!