Jump to content

Intretinerea si costurile service Skoda Octavia 3


Teodoreanu
 Share

Postare recomandată

în urmă cu 12 ore, dod0 a scris:

Mai exista vreo metoda ca reviziile sa apara in baza de date dacă nu lucrezi cu o reprezentanta? 

 

                Da, mai exista o varianta, iti faci revizia intr-un service si completezi revizia in cartea masinii.

 

                Ulterior iti poti face cont pe https://erwin.skoda-auto.cz/erwin/showHome.do (Elektronische Reparatur und Werkstatt Information), platesti in functie de cat timp vrei acces

 

image.thumb.png.b9a56c80104781c8a28b656ce65fc503.png

 

           si iti poti trece si revizia in caietul de service electronic. In felul asta cred ca exista o trasabilitate cat mai sigura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur poti sa adaugi tu "pe persoana fizica" 🙂 informatii despre revizii ? Ai facut tu asta? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am facut. 

 

             Banii oricui sunt buni pt grupul VAG, oricum nu poti adauga revizii mai in urma de 10 zile ( gen intocmire carti de service "pe genunchi", cum mai practica samsarii ).

 

             Singurul "inconvenient" in cazul meu e ca am aflat mai tarziu si prima revizie de cand e la mine am bagat-o cu intarziere ( trecand km de la data respectiva, dar informatiile despre revizie conform data si km din factura ). 

 

              Pana la urma tot facturile le vad "de baza" ( la mine e ca in bancul cu 2 bilete de tramvai si abonament :)) ).

Revizie 160 km.jpg

 

             M-am revansat la urmatoarea revizie

 

1262446281_Revizie170km.thumb.jpg.9dee772951a9984e27af76b3e8328d0d.jpg

Modificat de Adria_n
attach
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, dod0 said:

@BeciAcusticcum ai realizat ca ți-au pus 4 litri în loc de 5?

Dupa cativa km de la revizie mi-a aparut in bord "nivel ridicat de ulei". Am fost inapoi, am verificat si pusesera mai mult, cu scuzele de riguare 🤬.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine era chiar trecut pe factura pe o linie 4.3L ulei, iar pe alta linie 0.2L ulei. Apoi am fost plecat aproximativ o saptamana din tara iar la intoarcere mi-a aparut si mie in bord mesajul.

Modificat de tzuicomicina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai e varianta in care se pune 4-4.3L de ulei si nu a fost schimbat filtrul :P 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Adria_nte rog mult, poți detalia mai mult pașii necesari pentru a introduce datele pe Erwin?

 

Merg și fac o revizie la orice service, fac cont pe Erwin, cumpăr "access" și după? 

 

Mersi mult. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

 

       In pozele postate, vezi in partea de jos in stanga "editare tabele de intretinere". De acolo urmezi pasii. 

 

       Ca o recomandare, mai bine iei acces 24 de ore si te joci prin meniuri, decat sa faci ca mine, sa iei 1 ora si sa te grabesti. Si daca se greseste ceva, se poate sterge si crea din nou (eu m-am incurcat in tipul de service, in DE era flexibil cu inspectie). 

 

       Ca un bonus, in cele 24 de ore poti descarca orice documentatie ai nevoie pentru masina (manuale de reparatii gen). 

 

LE : exista si o brosura pe site.

Modificat de Adria_n
compl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Mi s-a recomandat la service (non reprezentanta) sa schimb distribuția. Am 5 ani și 60k km. 

 

Părerile vad ca sunt împărțite pe Briskoda, iar eu știam vechea poveste cu schimbatul distribuției la 120k. 

 

Pana la urma cum sta treaba aici? Oficial vad ca aia de la Skoda UK bat tare moneda cu 5 ani sau 120k. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dod0 la 2.0 TDI distributia nu e la 10 ani fara limita de km?

Baga un ochi pe erwin si ia-ti manualul de mentenanta pentru VIN-ul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista sa schimbi distrubutia atat de repede. Aia au nevoie de venituri, cu orice pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/24/2022 at 11:33 AM, dod0 said:

Mi s-a recomandat la service (non reprezentanta) sa schimb distribuția. Am 5 ani și 60k km. 

 

Părerile vad ca sunt împărțite pe Briskoda, iar eu știam vechea poveste cu schimbatul distribuției la 120k. 

 

Pana la urma cum sta treaba aici? Oficial vad ca aia de la Skoda UK bat tare moneda cu 5 ani sau 120k. 

Doar la 2.0BiTDI de 240CP trebuie la 120 000 km. La celelalte TDI-uri la 210 000 km sau 8-10 ani, cu inspectie vizuala la 180 000km. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde si unde si cum sunt facuti km aia. 60k in 5 ani par mai mult oras, praf, proniri opriri dese.

Pana la urma daca vrei sa tii masina mai mult timp si sa nu-ti faca probleme, costul unei distributii nu este enorm.

Estimarile de 210k km sunt pentru tarile cu apa calda unde masinile fac cateva sute de km pe zi pe autostrazi in regim constant.

Verifica distributia si pompa de apa, daca sunt sau nu probleme. Deobicei pompa de apa cedeaza in tot ansamblul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu conteaza unde au fost facuti kilometrii respectivi, sa schimbi distributia la 60000km este inutil, bani aruncati pe geam. Masinile nu sunt bibelouri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

210k e in tarile cu apa calda unde Romania nu e inclusa.

Pe banii lui fiecare face cum considera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 minutes ago, acidone77 said:

210k e in tarile cu apa calda unde Romania nu e inclusa.

Pe banii lui fiecare face cum considera.

 

Manualul te contrazice ;))

 

3614F870-068A-4D30-9933-84B3B829890A.png

@Doc Morelli si eu stiam 10 ani/300.000km dar aia e la 1.6TDI.

De aia e util manualul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@zidanne manualul zice si revizii la 30k, schimb filtru combustibil la 90k, si tot asa. Ne luam dupa manual sau ne intretinem masinile corect? :)

Eu am sugerat verificarea curelelor, accesorii, pompa apa de scurgeri etc si luat decizia schimbarii diatributiei.

Nu inteleg de ce e asa panicata lumea de un schimb de distributie, e o consumabila pana la urma care nici macar nunare un cost asa mare. Costurile reparariilor in urma cedarii unei piese din kitul de distributie sunt mult mai mari.

Fiecare decide pana la urma pentru buzunarul lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

An nou fericit tuturor!Daca ne luam dupa manuale,o sa tot rupem masinile,pentru ca totul depinde de modul de folosire,si de calitatea materialelor care ni se ofera,filtre,uleiuri,distributii,etc.

Pentru cine are bani,oricum nu costa cit ar costa repararea motorului daca se rupe,de preferat sa se schimbe inainte de ce recomanda fabricantul,cu siguranta nu veti face rau masinii.

Mai nou,masinile cu filtre de particule,ca tot se discuta atit de mult pe forum,au nevoie de schimbruri de ulei cit mai dese,si datorita sistemelor de injectie piezo electrice,de schimburi de filtre de combustibil la fel de dese sau chiar si odata la citeva luni,bineinteles ca totul depinde.

Mai vad uneori si comentarii,ca X si Y a schimbat si dupa ce a trecut termenul,si ca masina nu a dat probleme,sau ca a schimbat inainte,si chiar si asa a avut de suferit.Poate ne invatam sa nu mai ascultam la toata lumea,sa luam decizii personale si sa ascultam mecanicii mai mult decit decit youtuberii,in orice caz,sigur 100%,daca veti schimba distributia,ulei,filtre,etc,inainte de ce recomanda manualul,nu veti face rau,din contra,e doar o chestiune de logica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Efectuat de curand revizia nr.4 la Octavia 3 tdi cu dsg,an 2017,110.000km.Toate consumabilele le-am cumparat eu pe original.Cost aprox.1800 lei.Aici intra ulei motor,filtru ulei,filtru aer,filtru polen,filtru carburant,ulei dsg,filtru ulei,buson baie ulei motor.Manopera a fost 620.lei la Protos Alba Iulia.Foarte multumit de tot.Pe perioada intregii operatii am fost langa masina.Timp petrecut,aprox.3 ore.Oameni deosebiti.

IMG_20221128_084343.jpg

IMG_20221128_084355.jpg

IMG_20221128_084346.jpg

Modificat de schummyford
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizia de 4 ani, 46000km efectuata in reprezentanta. Octavia 3FL 1.5TSI

20230406_172259.jpg

20230406_172729.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca, la tine, Avia CT au facut reducerea de 1 litru pt club avia. La mine au uitat, desi cand am discutat mi-au spus ca e aplicata. Am vazut factura abia acasa🤦

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • george29 changed the title to La ce interval de km se face distribuitia Skoda Octavia 3 1.0tsi an 2018 ?

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!