Jump to content

Intretinerea si costurile service Skoda Octavia 3


Teodoreanu
 Share

Postare recomandată

   In nici o carte oficiala/manual  VW/Skoda/Audi/Seat nu este specificat intervalul de timp in ani. Doar Km. Am carti din 2001, din 2016 si in toate este trecut doar Km. Fa o poza la pagina din manualul oficial unde scrie de ani, dar nu cred ca o sa gasesti asa ceva.

   Si era vorba de pompa de apa care la modelul asta chiar nu are legatura cu distributia pentru ca nu este antrenata de cureaua de distributie, deci poti schimba oricand pompele de apa fara sa umbli la distributie.

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi eu nu as merge nici 15 ani cu distributia originala chiar daca nu am facut 210.000 km. Curelele de distributie " mai noi" , care au interval mare de schimb sunt mai rezistente cu insertii de kevlar, dar totusi este un ansamblu care poate ceda. La Volvo diesel VEA >2015 , au primul schimb la 240.000 km (in ""afara", km aia se fac si in 3-4 ani, deci nu cred ca e prost producatorul sa dea un interval asa de mare pentru ca apoi sa schimbe motoare). 

Modificat de V A L I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru raspunsuri.

Probabil voi schimba distributia, eventual fara pompa de apa, daca Ebi spune ca se poate face separat (unii cu care am vorbit te contrazic vehement, dar probabil stiu de la alte masini ca se  schimba obligatoriu impreuna). Km sunt reali, masina este din Romania si cu istoric clar la reprezentanta. Distributia e pe curea, masina fiind din Mai 2013, cele pe lant fiind produse pana prin Martie 2013. Ebi, ai dreptate, pare foarte devreme si nu cred ca va fi la acceasi calitate, dar mecanicul imi recomanda sa o schimb pentru ca timpul "imbatraneste" cauciucul, mai ales la o curea de distributie, care lucreaza "in sarcina". Iar eventuala rupere ar insemna  dauna mult mai mare decat un kit de distributie. Cat despre pompa, nu am auzit sa fi avut cineva probleme cu ele. Voi ati auzit pe cineva sa fi "pierdut" pompa de apa din cauza uzurii? Exista cineva care sa fi schimbat in service autorizat pompa de apa fara kit distributie sau invers? 

Inca o data, multumiri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Ia intreaba si la reprezentanta ce parere au de distributie? Poate o sa-ti spuna mai multe despre materialul curelei si ne spui si noua (ceva kevlar, long-life, etc.). Vezi ca ai tot motorul explicat cateva posturi mai sus (   https://procarmanuals.com/vag-ssp-511-new-ea211-petrol-engine-family/       )si poti sa vezi singur localizarea pompelor de apa si ca nu sunt antrenate direct de cureaua de distributie.

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@blla      Postez niste link-uri de pe site-ul drive2.ru:

https://www.drive2.ru/l/477631975348240844/

https://www.drive2.ru/l/450950676432815952/

https://www.drive2.ru/l/496352535200661549/

https://www.drive2.ru/l/481744973469843614/

https://www.drive2.ru/l/496007838305354168/

https://www.drive2.ru/l/527249636574888059/

https://www.drive2.ru/l/531239764272088208/

https://www.drive2.ru/l/531420359056949318/

Se poate traduce cu google translate din rusa in engleza sau romana pentru explicatii. Sa imi arate si mie nenea mecanicu' unde este cauciucul in curea, ca eu nu prea il vad. Toata lumea vorbeste de curea ca se poate rupe, dar de o rola ca se poate bloca nu spune nimeni nimic. Exista si defecte de fabricatie chiar si pe piesele OEM, rar, dar exista. Ii mai spune si ghinion. 

Daca vrei sa iti trimit pe e-mail manualul de mentenanta si manualul pentru 1.4 TSI 103 kw da-mi adresa de e-mail pe PM si le trimit. Ai sa vezi si unde este pompa de apa cu prilejul asta. Bafta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Manualul de mentenanta pentru 1,2 TSI EA211 nu-l ai?  Cred car fi bine daca ai putea pune un link sa le descarcam ca precis multi am dori sa le avem. Oricum multumim pentru oferta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

" Distributia e pe curea, masina fiind din Mai 2013, cele pe lant fiind produse pana prin Martie 2013."

 

Exista octavia 3 TSI cu distributie pe lant? eu din cate stiu pe 1.4 tsi (indiferent ca vorbim de octavia 3, leon 5f, golf 7) nu exista motor 1.4 tsi cu distributie pe lant. Pe octavia 2 facelift 2010-2013 exista 1.4 tsi pe lant.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ebi   Bine ai zis (scris). Uite un link care cred ca o satisfaca pe toata lumea:

https://www.dropbox.com/sh/6mvh3pqryshv3rp/AAAYSoCsp-vVWz-h4ko4QoAha?dl=0

Sa  scrieti daca e functional. Si unul pentru Seat-iști:

https://drive.google.com/drive/folders/1M4ofxxMgsFjE7hNWg6l4KuifelmdMUu0

Modificat de Alunakis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Alunakis pentru 2.0 tsi 140 kw 2019, unde as putea găsi asa ceva?

Modificat de tetea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tetea  Imi pare rau dar nu am asa ceva. Singurul loc unde poti sa gasesti documentatie pentru motorul tau cred ca este pe erwin skoda. Faci cont, platesti 7,33 euro si ai o ora sa descarci ce doresti. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ebi - ma gandeam sa intreb si la reprezentanta, dar cred ca ei nu au interes sa iti schimbe doar distributia fara sa iti zica si de pompa de apa, ca asta inseamna incasare mai mare :) . Dar voi incerca sa le scriu un mail.

@Alunakis - multumesc frumos de link, a functionat si am descarcat ce ma interesa. Cat despre forumul rusesc momentan nu am timp sa traduc si sa vad ce spun ei, dar poate o voi face intr-un viitor apropiat.

@deenman - asta e informatia pe care am gasit-o eu, dupa mai multe cautari inainte de a cumpara masina: din februarie 2013 s-a renuntat la distributia pe lant. Nu pot sa o garantez 100%.

Multumesc tuturor pentru informatii/sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Eu ti-am zis sa intrebi la reprezentanta  ca sa vezi ca desi interesul lor este sa vanda si sa-ti schimbe distributia, ba chiar si pompa de apa ca sa castige mai mult, totusi te vor trimite acasa si-ti vor spune ca intretinerea se face conform planului de service si ca ei recomanda 210000 Km. (Desi daca citesti planul de service -ai link de descarcare cateva posturi mai sus- o sa vezi ca la 1.4 TSI nici macar nu spune ca ar trebui vreodata sa schimbi cureaua de distributie, dar asa este incetatenit 210.000 Km pentru ca asa este recomandat la diesel). La diesel spune sa schimbi la 210.000 Km si in tari cu praf la 120.000. Tarile cu praf sunt in poza urmatoare:

 

intervale service.jpg

tari cu praf.jpg

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@blla link-urile de la ruși le-am trimis mai mult pentru pozele in care se vede cât cauciuc are cureaua. Forumul lor este destul de interesant. Și pentru Skoda Octavia 3 ( Octavia A7 la ei) și pentru VW Golf 7. Cand ai timp încearcă sa te uiți prin el, merită.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ebi - multumesc inca o data! Deja inclin sa o mai las putin, sa nu o schimb inca. Ca observatie e ca ei recomanda schimbul filtrului de polen la 60.000 km sau la 2 ani, iar la noi dupa vreo 20.000 km si un an arata imbacsit rau de tot. Filtrul de ulei la 30.000 km, ceea ce mi se pare multisor, dar nu intru in discutia asta aici, s-a mai dezbatut intens si de altii :) . Interesant e ca Rusia e considerata cu praf, Romania nu :) . Sa mai spuna cineva cu nu avem infrastructura... In mintea mea e si ideea ca ei au spus la 210.000 km, gandindu-se, cred, la o rulare uzuala de aproximativ 30.000 km/an, cum sunt plimbate masinile. Ceea ce inseamna cam 7 ani. Dar asa gandesc eu, nu stiu daca inginerii germani au gandit asa :) . Incerc, cat de curand, sa trimit e-mail la service, sa vedem parerea lor si va tin la curent.

@Alunakis - multumesc! Dupa cum spuneam, intr-o buna zi, o sa imi fac timp sa "rasfoiesc" forumul rusesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Astazi am facut a treia revizie la masina mea  90 de mii de km . Am schimbat :

- ulei motor

- filtru ulei motor

- filtru de aer

- filtru habitaclu

-filtru motorina ( prima data dupa 90 de mii de km )

- igenizare instalatie de climatizare

- schimb lichid de frana

-stand de franare reglare frana de mana 

Cost TOTAL 1300 de lei service de reprezentanta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

28 minutes ago, Teodoreanu said:

-filtru motorina ( prima data dupa 90 de mii de km )

Sunt curios cum arata acel filtru de motorina dupa cei 90k km... ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Conteaza cum arata? Este concurs de frumusete care are cel mai frumos filtru? Masina respectiva a fost servisata  ca la carte respectand recomandarile oficiale. A zis constructorul sa schimbe lichidul de frana la 3 ani apoi dupa 2 ani? Asa a facut. A zis producatorul sa schimbe filtrul de motorina la 90.000 Km? Exact asa a facut. Nu s-a infundat, nu a avut probleme, ba chiar un filtru nou lasa sa traca particule mai mari prin el decat un filtru folosit in termenul dat de producator. Mai daunator este sa schimbi filtrul anual la garaje de cartier fara amorsare lasand sa mearga pe uscat pompa de inalte. La masinile pe benzina de ex. filtrul de combustibil nu se schimba niciodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ebi Intrebarea mea era oarecum... retorica. Nu inteleg "scanteia" aprisa in tonul reply-ului tau. Dar pana la urma, asa e, fiecare isi intretine masina cum doreste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va raspund eu, care l-am schimbat prima data la fix 45 000 km. Era absolut curata. Chiar si cei din service s-au mirat cand le-am zis ca acum le schimba prima data. Dar mentionez ca alimentez doar de la pompe cu rulaj mare, doar motorina extra, OMW-MOL si ROMPETROL. Daca era asa curata la 45 000...daca a alimentat de unde trebuia, nu cred ca era chiar asa mare drama. Sincer si eu o sa fac urmatorul schimb tot la 90 000 km adica la urmatoarea inspectie ( vorbesc de motorizare identica cu cel al colegului Teodoreanu)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va propun, in spiritul de colegialitate care ne leaga, sa depasim momentul filtru de combustibil :). Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu comentez fiecare face cum considera cu privire la revizii . Asa cum a spus si Ebi nu am facut decat sa respect recomandarile producatorului . Circul mult cu masina in strainatate alimentez doar la statii de firma reviziile au fost facute doar la reprezentanta .

Modificat de Teodoreanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Vreau si eu un sfat pentru gasirea unui service skoda care sa accepte piese aduse de clienti, mai precis vreau sa fac un schimb de placute fata la masina din semnatura, la brady mi-au cerut 900 ron la avia 1000 si nu accepta piese aduse de clienti. Am gasit aceleasi placute originale la 522 ron si vreau sa le folosesc pe acestea la schimb. Pana la urma nu este vorba de bani, as fi facut si la preturile astea, ci de principiu ... nu stiu de ce am impresia ca astia iti baga mana si-ti fura din buzunar. Mi se pare exagerat pretul. Si in alta ordine de ideii, initial mi-au spus ca am senzor de uzura placute, ulterior mi-au spus ca nu mai am, desi o consultare dupa VIN arata ca masina are senzorii respectivi.

Multumesc

Modificat de aureliandan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Eu in locul tau m-as enerva si le-as schimba singur. In fata este chiar usor, in spate mai greu ca trebuie rotite pistoanele in timp ce sunt impinse. Poate gasesti si pe youtube.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe spate am schimbat placute TRW cu tot cu montaj 150 la un garaj de cartier . Pe fata m-au prajitt la reprezentanta 700 de lei . Concluzie pentru operatiunea asta evita reprezentanta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa il ajutam pe om cu un service pentru aceste operatiuni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • george29 changed the title to La ce interval de km se face distribuitia Skoda Octavia 3 1.0tsi an 2018 ?

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!