Jump to content

Intretinerea si costurile service Skoda Octavia 3


Teodoreanu
 Share

Postare recomandată

Stie cineva in ce consta inspectia service (cea de 4 ani)? si cat costa sa fac operatiunea asta la reprezentanta?

Nu service cu schimb ulei, inspectia service. Asa imi apare pe bord.

Modificat de Eto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

150 de lei am platit eu la reprezentanta . O abureala sa iti mai tamponeze niste bani din buzunar nu am inteles rostul acestei inspectii .

Modificat de Teodoreanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce nu ai inteles? E o verificare in 100 de puncte............inchidere centralizata, presiune roti(eventual cu ele calde), presiune roata rezerva, functionare pompa parbriz, verificare lamele stergatoare, masurare uzura anevelope, etc, etc..............o pomana de 150 de lei................bine, pentru ei, nu pentru tine. La tine e ........de pomana. Asta e, nu ai ce face...........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e neaparat abureala (desi cateodata poate fi dar asa e cu masina in garantie). Poate ai placutele / discurile uzate sau altceva... Oricum daca esti in garantie si ai interval flexibil de service, ultima inspectie cum e in cazul tau, la 4 ani poti nici sa nu o mai faci. Iti resetezi intervalul de service si atat.

Mie la inspectia respectiva mi-a schimbat bateria de la cheie :)) si mansonul de la schimbator pe garantie (il comandasem in prealabil).

Modificat de V A L I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bateria de la cheie sigur ai platit-o. Ma rog, o baterie buna, dar buna, e vero 3-4 lei. Am cumparat 6 baterii de la Lidl cu 7 lei.

Iar cu 150 de lei e manopera pentru schimb placute-fata spate in alt sevice. Dar asta-i viata. Eu as fi multumit daca ar fi facuta cu simt de rspundere, gen tragere de roti, verificare jocuri, etc. Ca vreo 3 revizii la rand mi-au scris uzura placute fata 10 %, desi de la prima revizie facusem cu ele vreo 40000 de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Schimb ulei, filtru polen, inspectie service, igienizare clima 770 de lei la Intercar Sibiu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

prima revizie, schimb ulei (vrac) si filtru (14.000 km) si modificat intervalul fix in interval flexibil, 632 lei la Porsche Vest.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Prima revizie si la mine (1 an - 7500 km - 11 Aprilie)...Midocar Vitan....ulei LL 5w30, filtru ulei, fitru polen , filtru aer, manopera aferenta - 730 lei cu toata reducerea care mi-a impuiat ala capu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

dupa ce am schimbat toate filtrele si uleiul in reprezentanta (Ivas Galati) si verificare generala cu 970 lei.. mi-au zis ca ar trebui schimbate placutele frana fata pentru ca sunt la limita.. Costul ar fi fost 700 lei..  si le-am zis ca aman putin..

Le-as schimba in alt service unde cu siguranta ma va costa mai ieftin.. Ce placute sa cumpar? (Fara senzor de avertizare)

O3 2014 1,6 tdi 105 cp

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Placutele le cumperi tu daca vrei sa le schimbi singur-este foarte usor pe fata. Sa cumperi niste placute fabricate de cineva de care macar ai auzit, de genul: Brembo , Textar , Ferodo, ATE, TRW. Se cumpara dupa talonul masinii. Sunt topic-uri unde se vorbeste despre placute de frana, nu este locul aici.  Daca mergi la un service oarecare, mai bine ii lasi pe ei sa cumpere ca le convine mai mult sa se ocupe ei de piese. 

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa iei ATE. Nu ii lasa pe ei sa ia ce vor pentru ca este posibil sa iti ia ceva prost ca sa iesi ieftin (sau poate la fel ca si cum ai pune ceva bun). 

De schimbat e usor dar daca esti atehnic mai bine lasi pe cinva care se pricepe, pentru 50-100 Ron cat o fi manopera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor,

O sa va rog sa nu faceti versus la placute aici. Exista zone dedicate. Explicatiile deja oferite de voi au fost suficiente pentru acest topic, daca se doreste, se poate continua la zona dedicata, astfel incat sa nu poluam aici.

Voi mentiona doar ca OEM echiparea este TRW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut. A schimbat cineva bateria? Daca da, ati pus originala sau after market? E nevoie de vreo baterie speciala daca masina are start stop?

Eu am sunat la Avia si mi-au spus ca o baterie originala pt masina mea costa 1150 lei + 150 lei manopera. Mi se pare extrem de mult!

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La SS trebuie baterie AGM si trebuie codata pe masina. Stiu sa faca asta si dealerii de baterii mai rasariti. Nu ajungi la scorurile astea cu o baterie aftermarket chiar daca cele AGM sunt mai scumpe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut

A schimbat cineva uleiul la cutie pana acum?Unde gasesc info despre ce ulei in cutia manuala cu 6 trepte la 1.6tdi 110cai? stie cineva  ?

Modificat de sylver170
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Conform manualului, aceasta cutie este lubrifiata pe viata. Daca vrei totusi sa-l schimbi, mai bine cumperi uleiul original de la reprezentanta conform talonului. Costa vreo 100 lei/L si iti trebuie vreo 2L sau iti spun ei cat. Avand in vedere ca se schimba rar spre deloc, nu merita riscat cu alt ulei. Sau este topic aici:

 

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Dupa o programare la brady pentru o revizie de 15.000 km si un an, la octavia 1.8 tsi - de schimbat filtru ulei, aer, polen si ulei cost comunicat 1100 lei. Nu e cam mult?! ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Toate masinile vin cu prima revizie si inspectie la 2 ani sau 30000 Km. A fost alegerea ta expresa sa alegi intervalul fix si sa mergi la 1 an sau 15.000 Km la reprezentanta. Nu te oprea nimeni sa schimbi"uleiul si toate filtrele" la un service oarecare mai repede, si sa ocolesti reprezentanta. Normal ca este mult, dar asta ai cerut., 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum este foarte mult. SI eu merg pe 15 000km fix pe motorizarea 2.0TDI cu filtre originale si ulei Castrol LL3 cumparat de la ei la suprapret si totusi nu mi s-a urcat pana acum peste 850 lei/revizie. Doar cand am schimbat si filtrul de motorina (exclus in acest caz) sau placute frane iarasi exclus inca. Nu imi dau seama din scurta descriere a proprietarului daca s-a mai efectuat ceva pe masina lui. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, la 120.000 km schimb ulei si filtre ( mobil 1 5w40, filtru habitaclu carbon activ) service ad garage, 370  lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, miliktsi said:

Dupa o programare la brady pentru o revizie de 15.000 km si un an, la octavia 1.8 tsi - de schimbat filtru ulei, aer, polen si ulei cost comunicat 1100 lei. Nu e cam mult?! ?

Renunta la filtre. Schimba uleiul si filtrul de ulei la  reprezentanta si schimbi singur filtrele de aer si polen. Pretul pare oricum foarte mare chiar si cu cele doua filtre.... Eu tot 1.8 TSI am si prefer sa fac un schimb la ei si unul in regie proprie, motiv pentru care am lasat-o pe flexibil (cum mai mult de 10-11.000 km nu tin uleiul, cateodata fac chiar doua schimburi singur la unul facut in reprezentanta).

Modificat de PaulT
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa o las si eu pe interval flexibil, vreau sa ii fac o verificare si la pompa de apa. in 14500 km si un an a baut 400 ml de antigel... dupa revizie, revin cu devizul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

400ml antigel pt o masina noua in 14500km nu e de loc mult. Cum s-a mai discutat pe forum masinile vin din fabrica cu un nivel aproape minim de antigel. Plus ca furtunele fiind noi se mai dilata. Eu am avut aceiasi problema. In primii 12000 am completat vreo 500ml. Pe urma in 4 ani si 136 000km nu am mai completat nimic si nivelul a ramas acelasi.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Facut a doua revizie cu ulei si filtre la Brady, la sfârșitul lui noiembrie, masina din semnatura 20.000km.

Din pretul total de pe bon se scade discount 5%, lichidul de parbriz si bateria pentru telecomandă. 

Pret revizie 950 lei cu ulei original vw-skoda. Cu ulei Castrol la butoi era un pic mai ieftin. 

Din cate am înțeles, ulei Mobil nu mai aduc la Brady, în schimb au adus Valvoline.

20181126_095344.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/8/2019 at 5:59 PM, miliktsi said:

Dupa o programare la brady pentru o revizie de 15.000 km si un an, la octavia 1.8 tsi - de schimbat filtru ulei, aer, polen si ulei cost comunicat 1100 lei. Nu e cam mult?! ?

Avia  -  106lei (manopera) + 165lei (5l ulei achizitie proprie) + 53 lei (filtru ule) + 22lei (buson baie+garnitura) + 12lei (materiale mici) = 358 lei

Regie proprie - 0 lei manopera + 58lei (filtru aer) + 60lei (filtru polen) = 118lei

Total: 476lei...da este scump @miliktsi devizul de 1100lei....de 2 schimburi si-o sticla de vin :)

Daca nu este necesar se poate renunta la inspectie si mai scade costul ca sigur ti-au bagat-o si pe aia pe deviz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • george29 changed the title to La ce interval de km se face distribuitia Skoda Octavia 3 1.0tsi an 2018 ?

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!