Jump to content

Sfat achizitie auto


DJ47AUG
 Share

Postare recomandată

Crezi ca el face downgrade degeaba? Probabil nu-si permite costurile de intretinere…cat despre km, poate avea si dublu, nu e nimic cert ; de regula la schimburi se cam pacales ambele parti…adica dai o masina cu probleme si iei alta cu probleme…eu nu as cumpara decat cu cash ; cu siguranta ca merita bmw-ul in locul golfului…nu are termen de comparatie la nimic ; insa, dupa cum bine ai auzit…se pune problema costurilor de intretinere specifice claselor premium ( diferenta de pret dintre suspensie / electrica / turbo / ambreiaj / etc ) ; interiorul de piele il poti da la schimb cu unul textil si mai primesti si diferenta…nu asta ar fi problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina aia e undeva putin sub pretul pietei. mai ales ca are ceva dotari nu este cheala.

daca o iei, neaparat sa o verifici la reprezentanta bmw. e posibil sa fi venit cu km fara numar din germania/olanda/franta/belgia. la reprezentanta o sa aflii ce probleme a avut, precum si km la fiecare revizie din afara.

anuntul pare de om serios, dar in acelasi timp ai grija ca in arges sunt in general arzoi/samsari/combinatori/tepari f mari.

 

in rest cum spuneai si tu, un e90 nu se poate compara niciodata cu un golf, sunt dintr-o cu totul alta clasa.

 

nu stiu ce golf ai, daca ai un golf luat de nou cu km ~100.000 eu nu as face schimbul. daca ai un golf tot asa adus, cu km spre 200.000, atunci e altceva. cu rezerva ca trebuie sa fii pregatit financiar pentru acel bmw, se poate strica orice si oricum. e bine ca macar are distributia schimbata (costa vreo 1000euro si orice motorizare ca aia trebuie sa ii schimbi distributia - problema din fabrica). dar daca ai un golf cu multi km si la asta sansele sa se strice sunt la fel de mari, deci nu e mare diferenta. cum diferenta majora nu este nici la piese, exista diferente dar sunt minime.

 

interiorul este textil, de unde ai dedus ca ar avea piele?!

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi voi suna un prieten care lucreaza la BMW sa aflu adevarul despre masina. Aveti mare dreptate in ce spuneti, insa mie mi-a sarit o chestie in ochi : -  ,,In 2013 a fost inlocuit filtrul de particule cu unul nou in Germania'' ... Oare de ce ?! In mod normal un DPF se schimba la un numar mare de km  sau .....

 

Motivul pentru care ar face downgrade  :,, Vreau sa o schimb fiindca masina am luat-o pentru mama mea dar nu ii place ca e mare pentru ea si nu o foloseste.. sta degeaba, nici nu i-am mai făcut asigurare.''

 

Minciuni sau nu, revin cu detalii dupa ce reusesc sa verific seria VIN.

 

Daca chiar are toate facturile cum se prezinta in anunt si nr de km este cel real, voi accepta schimbul ( vorba voastra , nu se poate compara cu un golf 6 ). 

 

P,S:- 

bossake , eu am un golf 6 din 2009 2.0, 140 cp , DSG , 230.000 km ( cumparat din Austria ). Legat de intrebarea ta , am zis ca eu am piele la masina, nu cel care vinde BMW. Imi place foarte mult si golful, merge impecabil , dar parca nu simt aceea bucurie , care o simti cand iti cumperi o masina care ti-o doresti foarte mult ( in limita bunului simt financiar :)

 

 

 

 

Va multumesc inca o data pentru ajutor. Sunteti niste oameni de mare caracter !!

 

Stima,

Modificat de MariussBV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DPF se schimba in jurul valorii de 200,000km la e90. daca a avut interventia din 2013 facuta in reprezentanta din Germania e perfect, ca vei vedea cati km avea masina la momentul ala :).

 

masina a mai fost la vanzare, are mai multe anunturi, prima data chiar prin martie anul asta. putin ciudat ca nu s-a vandut pana acum dar mai ciudat este ca intr-unul din poze masina apare cu numere de cluj

http://www.ebursaauto.ro/vanzare/autoturisme_break/bmw_318/arges/2310529.html

http://www.ofertalocala.ro/anunturi/2009-bmw-seria-3-diesel_ad_1516459.dhtml

 

in cel de-al 2lea anunt se pot observa pozele cu masina cu nr de cluj. f posibil baiatul a cumparat-o de la cluj, deci nu este el cel care a adus-o in tara. mai multi proprietari mai multe sanse ca unul dintre ei sa fii umblat la km. sau poate nu e asta, poate mama lui sta la cluj, sau poate nu a inmatriculat-o de cand a cumparat-o...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este clar ceva in neregula cu masina si nici nu mai merita a fi verificata. Personal nu as da Golful in care am incredere si care momentan nu necesita nicio investitie pe o masina premium cu putine dotari si istoric necunoscut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate mi-a zis omul, masina a fost cumparata de la cineva din Cluj. Eu nu am incredere deloc, chiar daca se lauda ca are facturile celui care a cumparat masina si care a investit in 2014 aprox 8500 RON in ea. Daca DPF-ul se schimb la aprox 200 k  in 2013, este clar....

 

In mod normal , nu as mai fi fost interesat de masina, dar sunt curios tare sa aflu cati km are masina. Revin cu detalii :)

 

P.S:-Nici eu nu as da golful, dar parca nu-mi gasesc locul in el. Este aproape full , dar exista ceva ce nu-mi da pace ( cred ca am prea multi pitici pe creier :))

 

Daca mai caut mult masini, am sa deconspir o mare parte din samsari :))

 

Va multumesc.

Modificat de MariussBV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vrei sa vezi cati km are, intri cu o interfata si vezi la cati km si-a facut ultima regenerare DPF-ul. Asta nu o poate maslui nimeni.

 

Legat de DPF, conteaza daca masina a fost rulata preponderant pe autostrada sau in oras. Eu am 168k si-mi zice ca-n 13k tre sa schimb/curat DPF-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vb la reprezentanta. DPF-UL a fost schimbat la sfarsitul anului 2012 la 230.000 km. Ultima intrare o are in 2013 la 247.000 km.In 2013 a fost cumparata si adusa in Romania. Baiatul care a cumparat masina in 2013 a investit suma care se zice in descriere,iar dupa 1 an si ceva a vandut masina , cica a plecat din tara. Cel care o vinde acuma,crede ca masina ar avea 40.000 -50.000 km in plus , fata de ce ii apare acuma, dar ca este foarte ingrijita , etc.

L-as pune sa faca un drum pana la BV sa o vad si live, mai ales ca se lauda ca are facturi cu investitia din 2014 8500 Ron ( o suma destul de importanta ).

Ce parere aveti , de cand a fost cumparata cat ar mai fi putut sa faca in Romania , are oare 300.000 km ?!

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

270 000-300 000km nu e tot una? are multi km, pastreaza golful, in bmw-ul de 300 000km intretinerea si mentenanta costa mult mai mult.

 

Daca vrei sa schimbi masina orienteaza-te spre ceva cu km mai putini, gen 200 000.

 

 

Apropo, daca tu iei bmw-ul cu 280 000km il mai tii 3 ani, si faci 320 000km cu el sau mai mult cand ai sa-l vinzi cine-l mai cumpara? doar daca dai km inapoi.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce dotari are Golful tau "aproape full"?

Personal, as da masina mea doar pe un E90 cu M-Pack, alcantara, CIC ("facelift" la navi), trapa, 18", si km sub 200k. Nu mi se pare deloc mai masina decat Golful. La dieselurile manuale tremura schimbatorul la relanti, FFS, unde e atat de mai masina decat un mk6 dotat decent (= "aproape full")?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam aveti dreptate!!Cum nu prea imi gasesc locul in golf ( vorba vine ) , sunt cam entuziasmat cand vine vorba de o schimbare, ca si in cazul de fata cu acest schimb.

Am scris mai sus cati km are golful 230.000 km. Poate gresesc cand vine vorba de dotari la masina mea , dar in afara de TPMS, reglare suspensii ( Sport ,Confort) si xenon fabrica , cred ca le cam are pe toate. Mai corect zis , este un model, ca si nivel de dotare de la mediu in sus.

Fata de ce am vazult la alte golfuri, chiar si an mai ridicat, are tot ce ii trebuie.

Am vrut neaparat combinatia 2.0 , 140 cp cu DSG si piele , etc

On topic,daca vrea omu sa vina pana la BV, nu am nimic de pierdut. Dupa sfaturile primite de la voi , parca as vinde mai bine masina mea cash, dupa care voi avea mult mai multe posibilitati.

Oricum , inca o data ca multumesc foarte mult pentru opinii/sfaturi. Sunt convins ca o sa fie de ajutor si pentru alti colegi , care sunt in situatia mea.

Modificat de MariussBV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trapa, webasto, dynaudio, xenon, triple LED, R-Line..? cu astea, ar fi fost "aproape full" :). nu vreau sa te superi pe mine, dar urasc samsareasca si cuvantul "full".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma supar. Nu am de ce , mai ales ca si eu urasc sa vad in anunturi,, aproape full, fara piele , etc ) :))

Asa mi-a venit mai usor sa scriu in momentul respectiv. Omu din greseli invata !!

Revenind la subiect,parca mi-a sarit entuziasmul pentru acest schimb.

Prea multe necunoscute si parca nu m-as duce asa pe ,,noroc'' ca pica sau nu ceva in viitorul apropiat :)

Curiozitatea maxima care o am , este ceea legata de nr km reali.Sa gasesti o masina pe bune in ziua de astazi , parca ai castiga la loto....si cand ma gandesc ce usor mi-am vandut fosta masina cu 110.000 km reali , cumparata de noua.

Stima,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gresit! Nu e deloc greu sa gasesti o masina cu km reali. Important e de unde o cumperi. Ca idee, stiu caz cu o reprezentanta premium care a scos o anumita masina la vanzare cu <1k km in anunt iar cand eu am mers in masina respectiva, cu 2 sapt inainte, avea in jur de 3k km. Asa ca....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot timpul se gasesc masini corecte, cu km reali, dar nu la pretul pe care il vor cumparatorii :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un e90 lci cu km ~100-120.000 costa mult, foarte mult.

acel lci este printre cele mai ieftine lci-uri de pe piata, foarte rar spre niciodata o masina ieftina raportat la alte masini similare nu este ... "curata".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modelul facelift 2.0 diesel are probleme cu distributia, costa cam +1000e schimbul lantului. Vad ca il are schimbat, de acolo si factura de 8500ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Pt. incepator, merita un Golf 4 din Germania, pana in 1500 euro? Euro 4, bineinteles, ca sa nu usture la taxe, si de regula te uiti si dupa unfall frei (adica fara accident)? Daca totusi iau una cu accident in trecut, poate sa creasca RCA (pt. ca rca se face pe masina)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt incepator merita orice, in limitele bunului simt, si ceea ce poti intretine desigur ; depinde ce nevoi ai..de spatiu, motorizare ( diesel / benzina ), preferinte samd. Rca-ul se face pe persoana ; poti sa iti faci o simulare pe numele tau pe orice site si vezi la ce preturi sa te astepti ; daca ai sub 30 ani va ustura putin la portofel. Cu ~1700 - 2000 euro iti iei si un fiat punto din 2007/2008, ( cu taxa platita ) 1,2 60 cp, destul de placute la condus, usor de manevrat si cu un consum foarte mic pt o benzinara ; plus ca au un cuplu foarte bun, se misca mai bine decat un golf 1.4 75 cp benzina si sunt foarte usor de intretinut ; plus ca cei ~ 7-8 ani de zile vor face diferenta, iar cu un kilometraj decent ( sub 150k ) nu vei avea mari probleme, asta daca esti atent la achizitie si nu iei o toroapa ( valabil pt orice masina ).

Modificat de bgd_b92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

 

Doresc sa achizitionez o masina  sh din 2011 sau peste si vreau cateva pareri din experientele voastre si am optat pt:

-audi A4 1.6/2.0  diesel

-skoda superb 1.6/2.0     diesel

In prezent detin o octavia 1.9 90cp alh si sunt foarte multumit de ea(consum bun,ff usor de intretinut ,fara stricaciuni dor consumabile, dar cam lasa de dorit la confort)

Astept parerile voastre...

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai depinde si de buget... dar A4 si Skoda Superb sunt doua masini total diferite. Nu prea esti hotarat in ce clasa vrei sa te incadrezi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei o scimbare de confort mergi pe Audi 2,0l este o clasa peste Skoda, doar ai una cred ca te-ai plictisit sa iei tot Skoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.doresc sa  achizitionez un golf 7 si sa renunt la 6 al meu care il am acum! voi ce ziceti merita?ma gandescca daca au aceleasi probleme ca g6 si 7!? schimbarea as vrea sa o fac doar  pt an si nr de km. ce pareri aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 2 ore, bZ1 a scris:

Pai depinde si de buget... dar A4 si Skoda Superb sunt doua masini total diferite. Nu prea esti hotarat in ce clasa vrei sa te incadrezi :)

Un buget de 10000-13000,doar ca imi plac amandoua...nu am condus si nici nu am mers cu niciuna dintre ele

 

în urmă cu 2 ore, calin.g a scris:

Daca vrei o scimbare de confort mergi pe Audi 2,0l este o clasa peste Skoda, doar ai una cred ca te-ai plictisit sa iei tot Skoda.

Si de motorizare care ar fi mai buna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Vizitator a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!