Jump to content

Sfat achizitie auto


DJ47AUG
 Share

Postare recomandată

Si eu m fost in situatia ta si am ales VW, crede ma ca nu se compara cu Skoda.

 

Plus ca skoda gasita de tine arata cam "obosita" cred ca are mai multi km decat are Skoda reali.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia are  porbagajul mult mai mare din cauza haionului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragomiricacristinel

Daca iti iei Bora( e acelasi lucru ca si Golful) o sa iti blestemi zilele,cas VARZAAAAAAAA.

Mergi pe Skoda,chiar daca nu are materiale la interior interior ca la Bora dar la restul este mai dubila,plus ca o sa gasesti piese de VW si pe SKODA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie mi se par ambele f scumpe.

nu poti sa dai atatia bani pe o masina de vechimea asta  si pe benzina, mai platesti si cateva sute taxa plus 100 euro rarul.

la un buget f putin mai mare eu spun ca poti gasi un focus2 sau astra h, masini superioare bora/octavia1 dar pe langa asta, masini mult mai noi ca an.

poate daca erau pe la 2000euro ar fi meritat masinile puse de tine.

 

ambele fiind break, recent aduse dupa 13-14 atatia ani de strainatate nu mai sunt masini la prima tinerete, poate nici macar a doua, chiar daca samsarul poate le-a aranjat foarte bine si exterior interior arata bine sa stii ca tehnic iti vor manca ceva bani ca sa le tii pe linia de plutire.

daca ieseai sa zic la un 2500 cu totul poate alta era discutia, era o masina ieftina, te bucurai ca merge si asta e. dar asa mi se pare ca esti cu bugetul mult prea aproape de masini mult mai noi ca varsta.

km de la skoda alba sunt SF, la fel cum cred ca este si numarul de airbaguri de unde naiba 10?

 

http://www.autovit.ro/kia-cee-d-C36762657.html

uite aici o masina de calitate peste cele puse de tine. kilometrajul cred ca tot pe acolo este doar ca este cu ani buni mai noua.

pe la 4200-4500 gasesti ceed cu km mult mai putini lejer asa ca de ce ai da ~3500 pe o masina de 11-15 ani? si sunt si alte variante, ceed mi a venit asa in minte rapid. e doar parerea mea.

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu obisnuiesc sa comentez sugestiile altora, dar stiu CATEVA Kia Ceed 1.4 benzina cu distributia pe lant sarita de la punct plus daunele aferente.

Kia Ceed e o masina f buna pana se strica, la fel ca oricare masina.

 

Strict ca intretinere as merge oricand pe VAG in loc de Kia, Hyundai daca vorbim de masini SH.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu obisnuiesc sa comentez sugestiile altora, dar stiu CATEVA Kia Ceed 1.4 benzina cu distributia pe lant sarita de la punct plus daunele aferente.

Kia Ceed e o masina f buna pana se strica, la fel ca oricare masina.

Strict ca intretinere as merge oricand pe VAG in loc de Kia, Hyundai daca vorbim de masini SH.

Si eu cunosc pe cineva care s pățit să -i sară lanțul de distribuție la un Hyunday I30
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru sfaturi si pentru pareri tuturor.

Din ce am inteles si am citit pe forum despre motoarele pe benzina de 1.6, care de obicei sunt AZD, am ajuns la concluzia ca ar fi bine sa ma feresc de masinile aduse din afara de samsari, care de obicei au peste 200 K KM. Apar probleme si eu nu vreau sa le am.

 

@ Bossake :  Ai dreptate, ambele sunt destul de scumpe. SI daca as merge sa le vad si m-as decide sa iau una dintre ele, sigur nu as lua vreuna din ele la banii la care sunt punse in anunt. Cererea este foarte mare din cate am vazut si oamenii tin la pret, desi masinile poate nu merita.

Din puncutl meu de vedere Opelul si Fordul nu vor fi superioare, asa cum spui tu, Skodei si VW niciodata. Nici nu sunt , si nici nu au fost. Parerea mea.

Intr-adevar, preturile masinilor sunt mai mici pentru marcile respective. Ai dreptate. Cu banii de Golf din 2002 , pot lua Focus din 2004. Ceva de genul asta.

Cat despre Cee'd as lua una doar daca este noua. In rest, nu intra in cautarile mele. Sunt masini bune dar sa fie noi. Parerea mea.

 

Multumesc pentru pareri.

Cautarile continua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Focus 2004 e sub Golf 2002, poate te referi la Focus 2?[emoji15]

Modificat de laurentiuNT
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era doar un exemplu legat de anul de fabricatie si de cat costa un anumit model de masina.

La asta ma refeream.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua ! Am o nelamurire ... Care ar fi pasii ca sa pot achizitiona o masina pentru o ruda de gradul I ? Tranzactia as dori sa fie prin virament bancar.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Vreau sa achizitionez o masina sh,diesel,  cat mai noua (2006 +), buget 3500 max. 

 

Ma intereseaza consumul in exterior sa fie cat mai mic 3.5%-4.5% mers pana in max 100km/h. 

 

Ar mai fi peugeot 207

 

http://olx.ro/oferta/vw-polo-1-4-tdi-80cv-impecabil-97000km-ID4kBh2.html#c38691f8c0

Modificat de florin03
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca cele de 1.4 tdi 80 au dpf ! A mea consuma ~ 4-4,5% la mers pana in 110 fara clima si accelerari progresive ; insa cel mai ecomomic e 1.4 hdi-ul ; pe 206 consuma cat ai spus tu, fiind o masina usoara ; a mea are ~ 1250 kg pe cand 206-le ~ 950 kg ; depinde si cum stai cu costurile de intretinere…eu am evitat volant cu masa dubla si dpf-ul ; daca nu sunt o problema, mergi pe corsa D 1.3 cdti ; si fiatul are aceeasi motorizare insa sunt cam problematice la electrica / directie ; corsa e silentioasa, spatioasa si confortabila ; 1.4 tdi-ul e cel mai galagios si se resimt vibratii in caroserie, insa cred ca este si cel mai fiabil ;

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru info bgd_b92.

 

Peugeot 206 mi se pare un model vechi, nu ma atrage, 207 in schimb arata mai spatios si mai bine decat polo, gasesc la aceiasi bani 207 cu an de fabricatie mai bun 2007/2008. 

 

O sa ma mai interesez despre 207 sa vad cum sta la capitolul fiabilitate/ consum/comfort si eventual sa fac un test drive cu unul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este ok pt o masina din segmentul ei de pret ; ca si fiabitate…ca orice masina, mai scartaie una alta, motorizare e fiabila insa mai potent este 1.4 tdiul, mai ales resoftat, dar nu cred ca te intereseaza performantele ; cutia e relativ ok, insa mai placuta este cea de la vw ; volant cu masa dubla de la 207 absoarbe vibratiile, insa in traficul urban pica destul de repede, ca la oricare alta ; iar sh fiind masina, o iei in calcul ca si consumabil ; ca si spatiu este ok, ca si garda la sol este cam joasa ; in rest…o verfici ca oricare alta si aia e ! Spor la achizitie !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie la pug 207: caseta directie, cutie(manuala), senzori(abs-ul clasic si altele) + probleme electrice diverse. De mers, merge frumos. Am mers ceva cu un 2-7 1.4hdi si mi-a placut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

 

Caut de mult timp o masina pentru tatal meu. Face distante scurte prin localitate ( in afara orasului Brasov ) si rar prin oras. Ma orientam in cazul asta catre o masina pe benzina, cu motor pana in 1.600 cmc. Am vazut ca au consum mare, mai ales in oras, dar la cat circula el, mai mult s-ar baga bani intr-un diesel , asa ma gandesc eu.

 

-Prima optiune : -80% sunt incantat de renault megane 2 benzina , desi mi-ar placea si motorul de 1.5 diesel , dar prefer sa evit probleme de injectoare , etc + ca masinile pe benzina , consider ca au mai putini km ( indiferent de marca)

- A doua optiune : golf 4 ( este full de anunturi, ce-i drept , 90% ,,samsarite'' ) si sunt tare indecis asupra km reali .

Exlud skoda fabia, polo, nu-mi plac nici cum.

 

Bugetul este de : 2000 - 3000 E 

 

Am si o referinta pentru renault megane 2 ( am tot vorbit cu omul respectiv, mi-a zis toate defectele, marunte ce-i drept ) + se lauda ca are facturi la zi si cartea service pana aproape de 2014. Este al 2-lea proprietar si s-a circulat destul de putin cu masina din cauza consumului mare , etc.. Mai este si taxa de mediu, aproape 650 E

 

http://olx.ro/oferta/renault-megane-2-82-000km-ID4zzlC.html

 

Golfuri 4 , nu are rost sa pun link, sunt anunturi multe in banii astia, dar nu am deloc incredere...

 

Ce parere aveti ?!

 

Saptamana asta vreau neaparat sa cumpar o masina.

 

Va multumesc.

Modificat de MariussBV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- despre renault, nu zic decat ca sunt scumpe la piese, prea scumpe.

- despre golf 4, eu personal as lua ceva cu motor de 1.6 ( alea de 1.4 tacane tachetii)

- Cat despre km si restu, casca bine ochii si fii realist. Aceeasi masina in germania are peste 200k km si pret mai mare decat pe olx. In general o masina cu 200k km arata de la bine la ft bine. e imposibil de gasit 100k km din 2001, cum viseaza majoritatea si reusesc sa ia niste tepe. Nu de alta, dar e masina de 14 ani, si imi este greu de crezut ca s-a circulat cu ea mai putin de 10k km pe an.

 

In bugetul tau, te poti uita si la o fiesta 2004-2005 1.4 tdci euro4. Sunt ft fiabile si merg motorasele alea de te uimesc.

 

p.s. da-mi mesaj si te pot ajuta cu cel mult un sfat despre anunturile care iti sar in ochi ( sa zicem ca stiu destul de bine domeniul;)

Modificat de adrian.cozma
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am in familie un Renault Scenic 2.0 benzina, din 2002 cu 130.000 km la bord.. Cumparat nou din Romania. Mai gasesti si exceptii cu km putini.

Sunt tare curios la un model pe benzina, cum e cel din link, ce piese sunt asa scumpe? Astea sunt povesti de speriat copii. Directia e tot Lemforder, filtrele tot Man, ulei tot Castrol,etc..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am in familie un Renault Scenic 2.0 benzina, din 2002 cu 130.000 km la bord.. Cumparat nou din Romania. Mai gasesti si exceptii cu km putini.

 

Da ' o masinuta din 2006 cu 17.800 km , cum suna ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si bunicul meu cand conducea, facea maxim 5.000 km pe an. Si a avut doar masini noi (Dacii, Cielo - l-a vandut dupa 5 ani cu 20.000 km) dar suntem Offtopic :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru ajutor si pareri ( va rog din suflet sa ramanem on topic, vreau neaparat saptamana asta sa cumpar o masina )

 

M-am uitat si pe forum de renault , ma sperie de ce consumuri se vorbeste acolo la benzinare ( 13% sau mai mult in oras, ce-i drept in bucuresti , dar si in alte orase in jur de 10% ). Merg oamenii in prostie prin service si degeaba...

 

La golf 4  pe benzina , este de asemenea un consum mare 10% in oras si combinat in jur de 7-8 %. De diesel mi-e frica, ca au multi km ,, mesteriti '' si probleme standard la diesel calarit cu multi km ( injectoare, volant, etc ). Dar castig foarte mult cu consumul, care este injumatatit , fata de benzina.

 

 

Parca nu mai am incredere deloc in anunturi , am intrat intr-o dilema mare....

 

 

La indrumarea unui coleg , vizavi de consumul mare care exista pe benzina renault si golf, m-am uitat si dupa ford focus ( care am inteles ca au consum foarte ok , pentru benzina, )

Ce parere aveti de asta : - km, oare sunt ,, mesteriti '' ?!

 

http://olx.ro/oferta/vand-ford-focus-ghia-1-6-16-valve-98000-km-reali-ID4gdiM.html#fa7a742154

 

Va multumesc anticipat.

Modificat de MariussBV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ce merg in service proprietarii de Renault? Pt. ca e mare consumul? 

 

Ford-ul Focus din anuntul postat de tine are un consum urban dat de producator de 9,4 L/100 km. (La Reno e dat 8,8%) La consumurile oficiale mai poti adauga linistit 1-2 Litri pentru a se apropria de realitate.

Oricum, orice masina cu motor aspirat 1.6 benzina consuma in jur de 10% urban si in Bucuresti si mai mult. Cei ce spun ca le consuma 6%, folosesc transportul in comun.

Modificat de Bebeee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Vizitator a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!