Jump to content

Sfat achizitie auto


DJ47AUG
 Share

Postare recomandată

La banii aia iti iei focus 2 , dar e offtopic

Indiferent de masina, la 1.6 benzina consuma tot pe la 9-10l/100km

Nu ne-ai zis cati km/an face tatal tau. Sub 10000, nu are rost sa iti faci probleme de consum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

indiferent ce marca ai lua, la benzina, la aceeasi capacitate consumul este ~ acelasi.

deci, ca si criterii mergi pe starea masinii, pe fiabilitate, pe dotari, pe pretul pieselor.

fiind pe un forum vw e normal sa incline balanta catre acest grup..

nu lua focus 1 sau 2, am in familie si nu as da un golf 4 pe niciuna din ele: calitate scazuta la orice, consum asemnator, poate ceva mai multe dotari la ff2, dar nu cantaresc mult in balanta vis-a-vis de calitatea materialelor, atat interior cat si pe dedesupt/motor.

 

mergi pe skoda, seat.

motorul de 1,6 este un motor super pentru un mers linistit si cu un numar mic de km/an.

daca zici ca merge mai ales in afara orasului, si drumuri scurte, este un motor ideal, se incalzeste repede si costurile de intretinere sunt mici.

eu am avut 16 si acum am 1.9tdi pd, deci recomand 1,6 de la golf pentru ce conditii ai dat tu!

nu lua frantuzesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut Megane 1 cu aceeasi motorizare ca cea de pe 2 . Codul motor difera. Avem un consum mixt de 7-7.5%  50-50% oras-afara din Brasov. In oras imi lua cam 9%. Iarna se ducea in 10.5%.

Probleme la motor nu sunt. Ai bobinele de inductie care mai pica dar daca iti iei una de rezerva nu o sa ai probleme. (1,5 mil Beru). Ar mai fi senzorul de la axul cu came care il cureti sau il schimbi. Cartela mai e iar o problema, daca o scapa sau nu o tine curata. In rest nu ai alte probleme cu ea. Costurile sunt ca la Logan. 

 

Ce poate pica la partea de bucse sau piese din interior pica la orice masina in mare masura la fel. Poti sa compari pe un site de piese online preturile de la Golf4 cu Megane 2 si te convingi singur.  La diesel ai alte riscuri.

 

Eu totusi mi-as lua o masina rulata nu una statuta cu km putini.  Verifica putin si anvelopele sa nu fie niste talpici , discurile de frana .. ca astea te cost 25% din valoarea masinii . Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

megane2 este o masina cu destule probleme de fiabilitate. m-as feri de asa ceva mai ales ca nici nu este o masina care sa se tina bine pe termen lung. interiorul se decojeste, greierasi la greu etc. iar motorul de pe megane2 de 1.6 16v este diferit de cel de pe megane1 1.6 16v. ala de pe megane1 ala da, motor f bun.

golf4 mi se pare prea mare riscul, f greu mai gasesti ceva care sa fie ok pe termen lung. vechime + km multi.

 

un clio3 1.4 16v ar trebui sa gasesti pe la 3000, 3000 si ceva sufera putin la cap spatiu dar asta e. alta varianta ok ar mai fi focus2., pe la 3000 si ceva poti lua un benzinar 1.4 sau 1.6. ai grija ca 1.4 e lesinat rau pe focus2, lesinat rau nu asa, am inteles ca este nepotrivita combinatia cutie + motor.

 

vezi si un ford fusion 1.4-1.6.

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Ford Focus 1.6 benzina consumul se situeaza pe la 10% in oras (Galati), la Golf 4 1.6 tot pe acolo, de fapt cam la orice benzina aspirata consumul se situeaza in jurul valorii de 9-10%. Brasovul cum e un oras mai aglomerat ca Galatiul te poti astepta la un consum cu 1% mai mult. La un parcurs de max. 10000km/an si mai ales cu preponderenta extra-urban, parerea mea e ca nu prea mai conteaza consumul de 10%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Peugeot 207 1.4 hdi nu te intereseaza? Gasesti in ro direct de la proprietar cu km sub 170k la 3000 euro. Eu am modelul asta si consuma 4% pe autostrada in uk la 110km/h. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc tare mult !! Ma ajuta foarte tare sfaturile primite de la voi si in urma analizei, renunt la ford focus. Cu anumite riscuri as merge intre renault si golf 4. Am o simpatie pentru renault megane 2 ( desi am vazut ca nu recomandati renault ). Un golf 4, daca il si gasesc pe cel cinstit , ar fi o alegere buna ( evident , benzina ). Ma bucur ca am aflat de la voi, cam toate benzinarele in variantele spuse au spre 10% in oras, deci este ok. 

 

Tatal meu, face sub 10.000 km pe an, deci este ok pe benzina.

 

La sfatul lui florin03, m-am uitat dupa peugeot 207 si imi place foarte mult, dar preturile sunt intre 3.500 - 4900 E ( deja depasesc bugetul ). Am gasit una la aprox 5.000 E cu doar 39.000 km, cumparata de noua din romania .... Suna tentant, dar nu vreau sa depasesc bugetul, nu-si are rostul.

 

Sincer cel mai mult ma atrage peugeot 207 ( daca as gasii in bugetul stabilit ). A 2-a varianta mi-ar placea totusi un renault ( cu risc evident ) si ultima varianta golf 4 ( multe dar putine ,, masini '' )

 

P.S:- Sunteti niste colegi de breasla de nota 10+ . Va multumesc

 

Stima,

Modificat de MariussBV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La banii aia poti sa iei ce masina gasesti mai bine intretinuta. Nu cred ca va conta marca.

Skoda sta bine la capitolul tabla. Daca te uiti pe strazi nu o sa vezi multe ruginite.

Golf-ul 4 are probleme la capitolul asta. Nu dati cu pietre dar nu o sa gasesti in veci Golf 4 sub 100.000 km asa cum pare ca vrei tu. Unul bun din 2004-2006 este peste bugetul tau. 

Mergi pe o marca mai "exclusivista" sa zicem daca vrei o masina cu km putini. Renault nu sunt ele cele mai bune dar nici cele mai proaste. Din cele frantuzesti cu motor pe benzina eu catre Renault m-as duce. E adevarat ca li se exfoliaza plastice etc dar daca nu sunt uzate tare asa cum trebuie sa fie o masina la 80.000 km nu trebuie sa iti faci mari probleme. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc VALI,

 

Sunt total de acord cu tine, cu precizarea, nu tin neaparat sa aiba sub 100.000 km, dar nici 200.000 reali ( nu vorbim de cele samsarite )

Golf 4 am vazut cateva, nu stiu cum, dar numai la samsari am ajuns, minciuni pe fata si masini care aratau ,, sa nu le zic epave '' groaznic. Sa nu mai vorbesc de nr de km...

 

In incercarea de a mai restrange cautarea ce parere aveti de ultimele 2 la care m-am oprit , am vb cu ambii vanzatori. Cel cu peugeot 207 m-a tinut vreo 15 minute la telefon, a zis ca este adusa din germania acuma 1 an de zile si ei in familie au mai multe masini si cu aceasta nu prea se circula. Au dat comanda de ford mondeo nou si nu mai are nevoie si de aceasta masina ( poveste sau realitate, nu stiu )

Peugeot 207  - ultimul pret zicea 3.000 E  ( am uitat sa intreb de taxa, dar revin cu telefon, daca mai raspunde )

 

http://autovit.ro/anunt/peugeot-207-ID7Gf1H5.html#92a7da78a0

 

 

Renault  - mai trebuie platita taxa, in jur de 650 E 

 

http://olx.ro/oferta/renault-megane-2-82-000km-ID4zzlC.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as merge pe megane 2, benzina. Am unul achizitionat de nou, este si acum in familie (la tatal meu) si are 81000 km, din care el a parcurs 25000. Pana acum, in 9 ani, masina fiind 2006.10, cel cu facelift, s a schimbat distributia la 60 k, bielete de directie si placute fata-spate si consumabile la 10-12 k. In prezent nu are greieri si nici nu a avut vreodata, ambreiajul este original, dar tremura cateodatasi va fi schimbat in curand, la fel si discurile de frana. In garantie s a schimbat maneta de la frana de mana. Motorul este ok, pana la 170 km/h accelereaza chiar bine, iar consumul este 6.5% afsra mers sportiv si in jur de 10-11 in oras. Ca fost posesor de octavia 3, pot spune ca de megane, am fost mult mai incantat la achizitie....si manerele interioare pe fata s au cojit si bobinele sagem inlocuite cu beru. Masina de la 5000 km are soft tcm, ca idee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la aprox 3000 euro ma indoiesc ca poate lua megane cu facelift si cu km putini sa mai fi fost si intretinuta.

atentie si la taxa auto, tot ce este sub 2007luata din Romania nu are taxa platita, iar meganeurile 2.1 de 1.6 (adica fara facelift) sunt euro3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum a zis si un coleg mai sus, un g4 in banii astia are minim 100k km pe o axa:))

E ok si renault-ul. Daca ai putin noroc si prinzi unul bun nu vei avea probleme. Nu sunt eu fan, dar am de serv unul si e mai pretabil pt drumurile noastre. Plus ca francezii fac masini confortabile.

Partea buna la megane fata de vw, ford, in banii astia ca poti nimeri unul cu km putini la oameni care au avut grija. Vezi cu timbru de mediu ca sigur vei plati si nu cunosc ce noxe au

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este valabil doar la cele cumparate din Romania, inainte de 2007  sa nu aiba taxa de mediu platita ?! Vad multe anuntui cu taxa platita si nerecuperata cu masina din 2003 - 2004 , ma gandesc ca sunt aduse din afara si atunci s-a platit  sau se plateste la inscriere .

 

Dupa cum ati spus si voi, renunt si la golf 4. Ma orientez intre peugeot 307 si renault megane 2. Taxa la megane 2 este in jur de 650E , la peugeot inca nu stiu.

 

Va multumesc din suflet, am citit cu mare atentie fiecare raspuns si sfat primit. 

 

Cu stima,

 

Marius

Modificat de MariussBV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la megane2 din 2005, 1.6 16v, taxa este peste 1000. masinile snt euro3, cele luate din Romania. mare grija.

nicio masina luata de noua din Romania inainte de 2007 nu are taxa platita, cu singura exceptie, daca s-a vandut din 2013 si pana azi, atunci ala care a cumparat-o a trebuit sa ii plateasca taxa.

 

alea aduse au taxa platita toate (cele aduse dupa 2007), ramane sa vezi sa nu fie si recuperata.

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Peugeot 207 motorul de 1.4 benzina este destul de lesinat, 87CP nu prea ii simti. Sunt doar pe hartie. Si daca este sa vorbim de consum, o sa se situeze in jurul valorii de 9 pe oras. La Golf 4 iarasi 1.6 benzina nu e cel mai reusit. Motorul de pe Renaul 1.6 benzina e mult mai reusit decat celelalte doua variante, insa atentie la timbru de mediu. Km sa te astepti la peste 180000 reali din anii acestia. Nu te amagi ca au 80000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu banii pe taxa euro 3 din 2006 mai cumperi o masinuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu noutati. Aveti mare dreptate cu motoarele acestea pe benzina. Unele sunt in ultimul hal, nu ca ar merge tatal meu cu viteza, dar daca le mai dai drumu la AC , parca mergi cu spatele si te rogi sa creasca in viteza. Astazi am vazut in brasov un renault clio 3 din 2006. 

http://olx.ro/oferta/renault-clio-5-usi-ID42u9u.html

 

Condus de o femeie, schimbat ambreiajul , distributia , etc. Totul bine si frumos, pana ajung la fata locului , am ramas OMG :- masina arata ca dupa razboi, km par intr-adevar cei reali, dar o masina care sa arate atat de neingrijit nu am vazut din 1900 toamna. Zgariata, spoiler desprins, interior ,, cocina totala'' julit, zgariat, murdar, oribil !! Din bun simt, am zis sa fac un drive tes sa vad cum merge motorul de 1.2 benzina,..... mai bine merg cu bicicleta.

 

Deci, din cate inteleg de la voi, sa fie neaparat euro 4. Am calculat la masini inainte de 2006 cu euro 4 , gen peugeot 207 , taxa in jur de 400 E .

 

P.S:-O alta masina, renault megane 2 din 2007 1.5 diesel , in anunt erau 117.000 km , adusa din franta, carte service, bla bla. Verific seria la reprezentanta , raman masca : 03.2015 - 301.000 KM .... Bai frate, chiar in halu asta sa dai km inapoi...deja este,.... Am sa caut linkul cu masina sa-l postez, in caz ca sare cuiva in ochi, sa evitati aceea masina..

Acesta este linkul cu ,, teparul ''  : 

http://autovit.ro/anunt/renault-clio-iii-ID7GeZbL.html#72a0efe0e4;promoted

 

Acelasi vanzator, de data asta cu renault megane 2. Mie imi zice ca are 198.000 km , pe site este cu 130.000 

http://autovit.ro/anunt/renault-megane-ii-ID7Gf4sb.html#a9f6cd894e;promoted

 

Multe din cele pe care am pus ochii s-au cam vandut deja. Mai caut....

Modificat de MariussBV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

orice masina recent adusa are km fara numar. orice masina recent adusa.

daca cauti masina cu km putini nu vad rostul sa te bagi in seama cu samsarii sau masini recent aduse :)

cauta masini luate de noi din tara, dupa 1 ian 2007 si pe cat posibil sa fie de la prim proprietar (omul care a luat-o de noua)

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea are 340k km si e din 2005. Oare s-o inghesui careva la ea daca o pun cu km astia? :)))

Oricum, sfatul meu este sa o verifici temeinic, tehnic si sa nu arate neingrijita. Nu km reflecta starea masinii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

300.000 km in 10 ani este un rulaj perfect normal pt un diesel, chiar mic as putea spune ; daca voi sperati sa gasiti masini de la samsari care sa fi rulat sub 50.000 km / an si fara sa fi fost lovite grav, sunteti norocosi daca gasiti ; intr-adevar la noi in tara sunt si masini care ruleaza 7-15.000/an si sunt diesel, cum detin si eu, si vecinii / rudele mele, etc ; dar de regula nu prea se vand, si in niciun caz pe preturi de nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Din bun simt, am zis sa fac un drive tes sa vad cum merge motorul de 1.2 benzina,..... mai bine merg cu bicicleta.

 

In primul rand tu compari puterea unui benzinar aspirat de 1.200 cu un 2.0tdi de 140cp, doar nu ai vrea sa traga ca ala ?

Depinde si la cat ai schimbat vitezele.

Motorul ala e capabil la drum lung daca mergi normal de consumuri 4.x. + ca renault face motoare pe benzina aspirate mult mai reusite ca cele de la vw, cel putin in categoria 1.2 pana la 2.0.

Iar in ziua de azi, din ce am vazut, in anunt e bibelou, iar in realitate e cocina, inclusiv loganuri cu km de 50-60.000 a verificat un prieten si in realitate avea peste 150.000 (diesel desigur)

 

Depinde ce buget ai, dar daca vrei o masina fiabila, fara batai de cap, cu km reali, cauta un sandero sau logan pe benzina, de la prim proprietar cu max 50.000km, euro 5, cu dotari full si o sa gasesti la 4500 de prin 2011, lasa clio din 2006, ca e mai vechi cu 5 ani si mai dai si taxa de prima inmatriculare vreo 500euro + ca la revanzare peste cativa ani tot cu clio vei avea de pierdut. BAFTA !

Modificat de Scorpyon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o data, apreciez foarte mult implicarea si sfaturile primite. Sper sa ma revansez fata de voi. Momentan am sistat cautarile , din mai multe motive, dar cel mai important : - am gasit numai ,, epave'' de masini. Poate la anul, o sa fie cu mai mult noroc si poate mai decis.

 

Cu stima,

 

Marius

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toma.viorel.petrut

Salut as fi interesat de un VW bora 4motion imi puteti recomanda o motorizare si ce consum are?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motoare benzina;

 

-1,8,:consum mediu, cca. 8,9 l/100 km

        consum oras  cca 12,5 l/100 km

        consum exterior cca. 6,9 l/100 km

 

2.0  consum mediu, cca. 8,8 l/100 km

        consum oras  cca 11,7 l/100 km

        consum exterior cca. 7,0 l/100 km

 

2,3  consum mediu, cca 10,4 l/100 km

       consum oras  cca 14,8 l/100km

       consum exterior cca. 7,9 l/100km

 

2,8  consum mediu, cca 11 l/100 km

       consum oras  cca 15,7 l/100km

       consum exterior cca. 8,2 l/100km

 

Motoare diesel:

 

1,9 101CP  consum mediu, cca 6,4 l/100 km

                    consum oras  cca 8,4 l/100km

                    consum exterior cca. 5,2 l/100km

 

 

1,9 116 CP  consum mediu, cca 6,2 l/100 km

                    consum oras  cca 8,0 l/100km

                    consum exterior cca. 5,1 l/100km

 

1,9 131 CP  consum mediu, cca 6,3 l/100 km

                    consum oras  cca 8,0 l/100km

                    consum exterior cca. 5,0 l/100km

 

1,9 150 CP  consum mediu, cca 6,3 l/100 km

                    consum oras  cca 8,2 l/100km

                    consum exterior cca. 5,2 l/100km

 

Acestea sunt date aproximative, date de producator. Care din ele iti perimiti sa-l intretii?

 
Modificat de dydu_kuf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu o intrebare catre voi, am aceasta nelamurire dinainte de a cumpara golful 6. Mereu mi-a facut cu ochiul BMW seria 3 din 2009 ( stopuri led , etc ) , dar  au o imagine tare proasta in Romania + vorbe de rau in privinta costurilor in viitor.

 

Am masina mea la vanzare ( nu sunt foarte decis sa o dau, mai ales ca nu mai am nici o problema la ea ) si am tot primit oferte de aproape 9.000 E + o oferta interesanta ( desi nu-mi place break ) cu un schimb BMW seria 3 din 2009 ( automata, etc )

 

Cel mai mult ma deranjeaza pielea din interior , transpir mai mereu la spate si de cateva zile stau cu spatele intepenit si iau tratament si parca am prins o frica de interior piele ( desi arata traznet VS velur , etc )

 

Masina pentru schimb este aceasta : + un rand de jante pe 17 in doua latimi ( altele, decat cele in poze ) .Ca si dotari , in afara de piele, are cam tot ce am si eu + faruri adaptive. Nu-mi place break , dar acesta arata tare bine... Daca mai are si km reali , incepe sa-mi dea de gandit. 

 

http://olx.ro/oferta/bmw-seria-3-facelift-euro-5-automat-navi-xenon-ID396zX.html#725f3ceb52

 

Credeti ca merita sa renunt la Golf 6 , pentru Bmw seria 3 ( nu neaparat cel din link ). Cu siguranta sunt persoane aici, care imi pot da sfaturi concrete.

 

Apreciez foarte mult acest forum, doar colegi de calitate si cu mult bun simt, am intalnit aici .

 

Stima,

Modificat de MariussBV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Vizitator a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!