Jump to content

Sfat achizitie auto


DJ47AUG
 Share

Postare recomandată

Salutare la toata lumea.

 As dori sa achizitionez o masina ( SH ) dar sunt cam nehotarat. Majoritatea drumurilor( PE CARE LE VOI FACE) vor fi  in Bucuresti facute. 

Daca ma puteti ajuta cu cateva sfaturi in vederea viitoarei achizitti?

  VA MULTUMESC.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu o iei de la samsari, sa fie cu benzina ca sa nu se imbacseasca filtrul de particule, sa fie compacta ca sa poti parca-Golf-, sa nu fie rulata prin Bucuresti, sa nu aibe navigatie ca nu ai nevoie si se fura. Daca este cu benzina, de preferat sa fie dupa 2013-distributie cu curea. Asa ca ramane Golf7-cam scumpa. Adica Golf 7 sh este cam la acelasi pret cu un rapid nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare!

As vrea sa cumpar o masina SH Volkswagen Transporter4 de 1.9. Vreau sa o transform in autorulota sau sa o gasesc de-a gata, dar am un buget cam micut de 3500-4000 de euro. Intrebarea mea este daca am sanse la noi in tara sau mai bine merg in Germania( mentionez ca am un prieten acolo care ma poate ajuta) ?

Multumesc!

 

Ce parere aveti de masina asta? si de ce isi ascund oamenii placutele? sigur ascunde ceva...

https://lajumate.ro/vw-transporter-t419-td1998-5678555.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru ca in afara tarii,placutele se pot face la orice atelier mecanic mai rasarit...daca cineva isi face placute false si ia radare,sa vezi atunci distractie...

un pic off topic...eu am facut o placuta pt masina pe internet si mi au trimis o prin posta,fara sa le dovedesc ca eu sunt proprietarul

:)scuze ,abia acum am vazut ca anuntul e din romania....

 

oricum ai mai intrebat pe alt topic,de ce isi ascund placutele...daca anuntul e din afara tarii atunci poti lua i considerare ce am scris mai sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor,

Am facut comanda de un golf 7 FL la PBN care se presupune ca va ajunge in tara la inceputul lui decembrie; am intrebat la dealer daca va ajunge cu anvelope de iarna tinand cont ca livrarea se face in luna nov-dec si raspunsul a fost ca va ajunge cu anvelope de vara si ca nu pot fi schimbate printr-o cerere in prealabil sau altceva.

Vreau sa intreb daca stie cineva daca intr-adevar toti dealerii practica lucrul acesta sau doar eu sunt un fraier care nu stie a negocia ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut vreau sa cumpar un VW Scirocco 2010 ,2.0tdi 170cp dsg la ce ar trebui sa fiu atent motorul 170cp este ok ? are 200000km cum pot verifica ? Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

km ii verifici pe cutie, daca nu s-a umblat la mecatronic.

motorul - daca nu face span in instalatia de alimentare cu motorina, e ok.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Athenavan , mie mi se pare cam scumpa masina aia ; spre exemplu ( fara vreo legatura cu anuntul ) https://www.olx.ro/oferta/vand-vw-t4-ID9y8gd.html#70d40a776c

Ia in calcul ca daca o vrei pentru camping, nu o sa fie prea confortabil pt tine sa iei una neagra. Afara ai sanse sa le gasesti mai intretinute, dar cu f multi km ( pt unele ai certitudinea ca sunt reali ) ; preturile nu o sa difere prea mult, iar daca mai pui si drumul plus taxele cred ca iesi din schema cu bugetul ; de ce musai 1.9 si nu 2.5 ? impozitul nu este mare avand in vedere ca este autoutilitara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar cam trebui luata in calcul si viitoarea taxa anuala, mai ales pt masinile euro 2/euro 3. Nu cred ca o sa fie o suma neglijabila gen 100-200ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare! Am un buget de aprox 6-7k euro si ce-am gasit decent in banii astia ar fi un Seat Leon 1P Copa, final de an 2012 (luna dec), rulat in RO, cu istoric si revizii in reprezentanta, ~65k km, 1.4TSI 125CP cu distributie lant. Are printre altele clima automata, faruri xenon, senzori parcare, comenzi pe volan, volan piele, samd.

Ce altceva ar mai fi in buget cu putini km si asa de noua? E diferenta mare intre Leon 1P si Leon 5F la suspensii, confort, interior? Cum e cu TSI-urile cu distributie pe lant? Ma gandesc ca fiind pe final de productie s-au remediat problemele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca e diferenta, dar depinde si cum sunt intretinute masinile. Distributiile pe lant sunt ..cum iti e norocul :)). Poti sa iei in calcul din start  sa o schimbi. Daca vrei km putini nu cred ca gasesti 5F in banii aia, deci gama VAG in banii aia ai Golf 6 / Octavia sau Leon. Daca tie iti place si e intretinuta masina merita sa o iei doar daca poti suplimenta bugetul cu costul distributiei (daca se pune problema , ea costa in jur de 500E ). , 

Modificat de V A L I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singurul VIN decoder gratuit care face referire si la tipul de combustibil zice ca masina cu acel VIN ar fi un diesel, deci posibil ca nu acela sa fie VIN'ul corect.

In rest, ce probleme ar putea ascunde o masina adusa special ptr vanzare, n'o sa'ti zica nimeni din fata monitorului, dar cu siguranta poti gasi topic-uri cu problemele tipice acelui TSI pe forum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

https://www.olx.ro/oferta/skoda-superb-ii-pdg-IDbPVu1.html#4f52a5cbad

 

Salutare , ma intereseaza in viitorul apropiat ceva de genul  (sau Passat combi , cel mai probabil B6 .. as prefera euro5 )

Ce parere aveti , asa la prima vedere , mai merita asa ceva ? adica Euro4 , un ax cu came - asta inseamna motor PD. 

Ce alte aspecte ar mai fi de luat in considerare la aceasta masina ? 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa mergi pe Euro 5 orice ar fi.

Si Skoda aia numai Superb nu mai e. Pare obosita rau asa din poze... vezi in partea spate lovit haionul, sticker negru sa acopere defecte, aripile spate cu puncte mari sarite , cauciucuri de varsta bunicii si ele, proiectoare fata cu apa in ele.. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este ca mai bine un euro 4 corect, decat un euro 5 darapanat..adica, la banii astia ( ~ 5000 e ) ai sanse sa gasesti un B6 okeiutz ( sau o skoda o2 FL ) pe la 4000 euro in care sa mai bagi 1000-1500e sa il aduci intr`o stare foarte buna. Momentan nu s-a pus nicio restrictie nici pe euro 1, si nici nu o sa se puna prea curand ( parere personala ), cu atat mai putin pe euro 4 ; dar daca vrei o masina intr-un buget de ~ 8k+ euro si intentionezi sa o tii mai mult de 3-4 ani, atunci da..poti alege un E5 din prisma asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina va sta la mine cel mai probabil peste 4 ani , de aia ma gandeam si eu mai mult la euro5.

O sa incerc sa o si vad live , poate imerfectiunile alea nu sunt asa grave in realiate :)) . Ideea e ca daca ar fi ok ca si motor , si daca are o evidenta credibila macar la reviziile la cutie , poate merita pusa in balanta cu bune si cu rele .

Multumesc de observatii @V A L I  si  bgd_b92

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La banii si dotarile astea merita pusa in balanta chiar si cu 2000€ investitie dintr'un foc dupa achizitie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca masina are 500.000km tot e buna oferta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu sper sa nu fie cazul ; ce imi da sperante in privinta asta e fatul ca vanzatorul nu pare sa fie samsar , adica anunturi de la el am vazut ca mai are doar cu casa si un laptop . Vedem ce o fi si la fata locului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, mowgly said:

 

O sa incerc sa o si vad live , poate imerfectiunile alea nu sunt asa grave in realiate :)) . Ideea e ca daca ar fi ok ca si motor , si daca are o evidenta credibila macar la reviziile la cutie , poate merita pusa in balanta cu bune si cu rele .

 

Eu zic ca esti naiv :).  Un om care nu isi intretine masina pe exterior, nu o va face "tipla" nici la motor, nici la alte capitole. Este posibil sa ma insel, nu zic nu. 

Nu e regula cu Km intr-adevar, dar sunt putine masini cu km atipici vs anul de productie. De obicei sunt masini low-budget, conduse mai mult in oras de femei si oameni mai batrani, care n ufac atatia km. Am masina in curte din 2006 cu 90.000 km cumparata de noua dar am si din 2016 SH cu 185.000 km . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mult ca sigur ca te inseli, stiu ft multe cazuri care nu se ocupa de exterior atat de in detaliu tocmai pt ca traim in Ro si oricum va mai aparea o zgarietura, o lovitura etc, iar la motor si tren de rulare masinile sunt impecabile. 

Chiar acum cateva luni am fost cu un prieten sa isi ia o masina care la exterior nu arata deloc prea bine, zgarieturi pe bari, vopseaua zgariata destul de bine(a se intelege matuita), na, masina din 2006 care a trait in Romania. Ei, la motor si articulatii era totul impecabil, dovedit cu facturi, garantii si piesele de pe masina.

Modificat de minu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba chiar samsarii au obiceiul sa le faca un detailing, ca sa iti distraga atentia de la adevaratele probleme ale masinii, pe parte mecanica, ce costa in unele cazuri o mica avere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat un Passat B6 din 2008, euro4, acum 2 ani si pot sa spun ca daca ai grija de ea, te duce din A in B fara nici o grija.

Bineinteles masina luata personal din Austria, de la propietar, am vorbit inainte cu el pe whatsapp vreo luna ?. Am schimbat lucrurile uzuale la timp si in prezent are 290.000km reali iar DSG schimba ca in prima zi, fara sa zdruncituri. Anul asta i-am curat DPF la Odorheiul Secuiesc dupa care am observat o scadere a consumului semnificativa.

Parerea mea, Passat B6, nu e scump si incapator.

Motor 170CP - PD 16v.

Modificat de Dan.MDLL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!