Jump to content

Sfat achizitie auto


DJ47AUG
 Share

Postare recomandată

Contracost la reprezentanta din cate stiu. ~ 80 lei ;

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum spune si titlul as dori niste sfaturi pt achizitie auto......suma intre 6500-7000 euro.....ma intereseaza sa fie an cat mai bun si un minim de 100 de cai.Sunt de parere ca este mai ok o masina cumparata din RO pt ca nu se fac asa multi km la noi plus ca se poate verifica cat de cat un istoric la ea,voi ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zi-ne si ce vrei mai exact..diesel / benzina, hatch/ berlina / break? Strict vag..? La 7000 euro poate gasesti un vag 2009-2010 euro 5 ca sa scapi de taxa ; daca vrei altceva, peugeot 308, ford focus, opel astra, depinde ce vrei de la masina ; la banii astia gasesti si masini aproape noi cu garantie..http://www.autovit.ro/renault-megane-C35840445.html

Modificat de bgd_b92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doresc un vag cu an de fabricatie cat mai bun....hatch sau berlina....intre benzina si diesel nu stiu daca are rost sa aleg diesel tinand cont ca nu o sa merg mai mult de 7000 km/an.am tot citit despre motorul 1.4 tsi ca ar fi destul de fiabil sau 1.9 diesel 105 cai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Benzina all the way..cuplu bun, silentios, rafinat, consum decent, putere destula..nu-si are rost dieselul decat daca mergi 100% extraurban sau faci buc - germania..

Dar la o cautare rapida pe autovit nu prea se gasesc 1.4 tsi la banii astia ; in rest, 1.6 tdi si 1.9 / 2.0 tdi gasesti fara numar din 2009-2011 la 7000 euro..skoda octavia 2, seat leon 1p facelift, passat, etc. Deh..romanu nostru cumpara doar dizal ca s-a auzit ca virgula consuma putin si cele cu km cat tiru se manaresc si se vand repede la noi..ori mai plusezi ceva, ori te orientezi spre diesel ori spre alta marca..repet..la banii astia, gasesti masini 2012-2013 alte marci. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai 80% o sa merg in buc...octavia nu prea imi place,pare batraneasca asa,ma gandeam la un golf 5 2008.eu visez la golf 6 dar din ce am vazut nu prea ma incadrez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seat leon nu iti place? Eu n-as da atatia bani le un G5..dar poate e doar parerea mea. In general nu prea imi plac golfurile..prea " clasice " si comune..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma gandeam la golf ca tine si cat de cat la bani in timp....dar care ar fi cel mai fiabil motor de pe golf?sau ma bine zis motoru cu cele mai putine probleme....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel aspirat de 1.6 102 cp ; dar consuma mult si e lent..acum depinde ce asteptari ai ;

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ,am si eu o intrebare daca ma puteti ajuta :D
Vreau sa cumpar o masina sh si sa o inmatriculez pe numele meu.
Problema este ca masina are doi proprietari : Proprietarul A pe care este inmatriculata masina si proprietarul B care a cumparat masina de la A ,dar nu a mai inmatriculat-o pe numele lui (decat a luat-o in evidenta pentru impozit si a circulat cu ea pe numele proprietarului A). Eu vreau sa cumpar masina de la proprietarul B si sa o inmatriculez pe numele meu. Se poate ? Sau imi mai trebuie ceva acte de la proprietarul A ? Si de asemenea ce acte trebuie sa primesc de la proprietarul B pentru a o putea inmatricula pe numele meu ?
Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da..se poate ; tocmai acum cateva zile a intrebat un coleg acelasi lucru..primesti 2 contracte de vanzare cumparare si doua fiscale ; una dintre proprietaru a si b si alta dintre proprietaru b si tine ; primesti si actele masinii in original, carte + talon ; te duci cu toate actele si inmatriculezi masina ; asta daca are taxa platita..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! 
Am postat si pe topicul de octavia dar nu am primit foarte multe impresii, eu nu sunt setat pe acel model, m-ar interesa si passat-ul insa am vazut ca la bugetul meu ( aprox. 8000 ) gasesc passat doar mai vechi ca an , la ce ar trebui sa ma uit ? ce motorizare? ce cod motor ? 

. Nu am avut pana acum nimic din grupul VAG, caut o berlina neagra spatioasa , A4 si Exeo de ex. mi se par cam stramte in spate unde eu am nevoie de confort, mi-au ramas ca optiuni Octavia II si Passat. Am ales Skoda pentru ca imi place mai mult estetic si mi se pare mai simpla ca masina  dar si pentru faptul ca pretul unei Skode mai noi este similar cu un Passat cu o vechime mai mare si ma intereseaza oarecum si valoarea de revanzare.  Mi se pare ca o Octavia II neagra e si foarte eleganta / business , spatioasa, cost de intretinere ok si se poate vinde ulterior destul de rapid . 

Desi suna banal din tot ce am cautat eu am doar 2 optiuni mari si late : 

1. Skoda Octavia  , 1.6 TDI, Euro 5, bine dotata dmpdv , km cam multi, pret putin peste bugetul meu , proprietarul zice ca primit-o la un schimb acum 2 ani, ca de atunci este proprietar in carte si ca a mers cam 15-20 k km cu ea de cand o are , acum a luat un passat de la un prieten ca era sa-l piarda la leasing si ca vinde Skoda dar ca lui ii placea mai mult Skoda ,era mai inalta, trage mai bine, etc. cam aiurea explicatiile 

2. Skoda Octavia , 1.4 TSI ,122 cp, mai putini km, pret mai ok, DSG 7  insa locatia si proprietarul ei ma pune serios pe ganduri. Am sunat sa intreb unde pot vedea masina si cand mi s-a dat locatia mi s-au aprins niste beculete, masina se afla pe blvd. timisoara in capat de tot pe dreapta unde sunt multe ateliere auto , eu am un prieten cu sediul acolo si merg frecvent la el si vad ce se intampla prin curte, masini aduse de afara, majoritatea busite , sunt reconditionate acolo de arata ca noi si sunt puse la vanzare . M-am dus anyway sa vad ce zice omul, facea pe necunoscatorul total, ca masina e f buna, ca mergem la reprezentanta la Brady fara probleme, ca se poate verifica istoricul si reviziile, ca mai lasa si la pret , are o mica infundatura sub sigla din spate de la portbagaj dar insesizabila si un stop putin crapat la o margine . 

 

Amandoi erau foarte deschisi privind mersul cu masina la reprezentanta , la masini de generatia aceasta se mai pot face manarii ? Adica stiu ca o carte de service se cumpara de la vitan si de niste stampile faci rost fara probleme , ma gandesc ca baietii aia care fac zeci de masini pe luna ( majoritatea vag )au o retea bine pusa la punct . Ma gandeam sa ii propun sa mergem in alta parte , pe centura la PB V , e mai ok asa ? Mi se pare suspect si ca cea pe benzina a fost adusa in dec. si acum o vinde, cand l-am intrebat daca se ocupa cu asta a zis ca nu , dar s-a ivit o ocazie la un beetle si ca acum o vinde pe asta ca ii mai raman niste bani etc. Omul vinde masini de mult timp, are mai multe anunturi pe numarul ala de tel . , etc. 

Ma incanta foarte mult acel DSG, ma gandeam sa merg totusi cu ea la o verificare completa la PB sau la Avia , sau daca recomandati voi altceva, daca baietii zic ca e totul ok si ca masina corespunde cu istoricul si toate cele , nu prea are ce sa fie dubios, ca o fi fost trasnita pe vreo aripa sau ceva chiar nu ma intereseaza, ideea ea sa stiu si eu  :)

 

O alta chestie : cel cu dieselul mi-a zis ca urmatoarea distributie se face la 210.000 km , ca asa e la motoarele astea noi common rail. la benzina tipul asta nu a stiut ce si cum se face . 

 

Multumesc anticipat si sorry pentru long post ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, sunt nou pe aici, am citit un picut rubrica de la vw touran, ideea este ca vreau sa cumpar un vw touran 2010+ 12000-13000 euro maxim ( daca se pot da informatii cat mai costa taxele inscrierea etc) 150000 km , diesel, motor 1.6 tdi sau 2.0 tdi vreau sa vad parerile voastre pro si contra despre motorizarile acestea ( daca exista diferente mari la mentenanta masini),. Doresc aceasta masina pur si simplu pentru ca mi-se pare o masina de familie, am un copil de 1 an si jumatate, vreau sa plec in concedii fara sa imi fac griji pentru spatiul de depozitare ( anul trecut am fost la mare cu sotia copilul, mama mea si fratele meu, a trebuit o buna parte din bagaje sa le trimit prin autocar), in acelasi timp ma intereseaza foarte mult si consumul tinand cont ca in afara de concedii cu familia masina o voi folosi foarte mult in oras circa 70% din timp, lucrez ca agent imobiliar cu masina mea proprie.Va multumesc si astept pareri sfaturi etc.

Modificat de pamfil.adrian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
iuliu1984

Posted 25.01.2015 @ 10:03

referitor la VW Lupo 1,2 TDI.Este vreo varianta cu mai multe dotari ? servodirectia este pe toate? clima, ESP?"

 

 

Salut,

 

  Si eu am cautat acum circa 6 luni o masina automata intr-un buget restrans. Lupo in 2500 euro am vazut la noi doar cazaturi si cutia e robotizata / pilotata. AC/clima si servodirectia sunt f rare pe acea masina. E destul de pretentioasa din ce am inteles si am zis pas. Am mai vizionat o corsa 1.2 automata din 2001 foarte accesorizata. La fel cutie robotizata la care mereu tb sa mergi la baietii care se pricep, sa faci o minima mentenanta destul de des (pe masura ce se uzeaza ambreiajul, tb recalibrata cursa actuatorului). Am zis pas si la asta. Fiat Panda 2005 diesel de 1.3 automata - aceeasi cutie pacatoasa de corsa. Altcineva amintea de yaris automata. Uita de ea - e robotizata si nu se ridica la fiabilitatea toyota, apoi mergi la fiecare cateva mii de km in service toyota la recalibrarea cursei ambreiajului contra cost evident.

 

  Mi-am bagat picioarele si m-am orientat spre o automata clasica cu convertizor de cuplu. Am luat un golf 4 automat de 1.6 din 2001 in 4 usi. Are 4 trepte si suntem foarte multumiti. Am schimbat distributia, kit accesorii, ulei, filtre. Peste o luna o sa o iau la niste verificari mai amanuntite ca avand 15 ani nu e perfecta. consum urban 10-12 (aglomeratie mica dar drumuri stricate si se merge incet), consum extern 6.5-7% mers legal. M-am speriat acum o luna ca intrase cutia in limp mode si in D statea mereu doar intr-a 3-a si pana la urma a fost un contact imperfect la o mufa. S-a rezolvat fara cheltuieli.

 

  In 2500 euro nu prea ai ce automata sa alegi - e o chestie de noroc. Eu iti recomand sa cauti Golf 4, este ieftin la intretinere, numai cutia sa fie ok, sa schimbe lin, sa faca kick down, sa nu curga fluide din ea... etc. 

 

Succes!

Modificat de Mr.Chow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand e urata ca dracu', si la peste 250k pe bord mai adaugi minim 100k cei dati inapoi motorul este cam la a doua tinerete. Putin dai  putin face. Adica sa te astepti la o investitie cam jumate din valoarea ei.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms de sfat. Stiu de asta, dar masina daca a fost intretinuta corect nu are de ce sa aiba probleme. Golful meu are vreo 480.000 cred acum si merge ireprosabil, passat-ul a ajuns la 240.000 idem, iar smartul pe la 190.000, km la care toti imi ziceau ca o sa schomb motorul, dar a mea a fost incapatanata si nu a ceut deloc piese in afara de cele uzuale.

Deci, nu km ma sperie ( de altfel la o masina de varsta ei nici nu are cum) ci intretinerea masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Adaugam o masina uritica la lista.

 

Audi A2 a fost achizitionat si adus la Bucuresti. Multumesc pe aceasta cale coelgului Bebeee care a mers si a facut o evaluare profi a masinii (diagnoza + evidentierea corecta a tuturor defectelor).

Binenteles fiind masina de samsar sunt unele probleme, dar rezolvabile usor si fara investitii costisitoare.

 

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

As dori sa achizitionez o a doua masina.

Bugetul ar fi in jurul sumei 3000 euro.

Motor pe benzina (urmand sa o trec ulterior pe gpl), de preferat minim 1.6, iar caroseria as dori sa fie Break (nu este obligatoriiu).

Ca an de fabricatie imi doresc sa fie dupa 2000, as prefera sa fie min 2002. 

Tot urmaresc anunturile (doar din Prahova) de vreo 2 saptamani si am gasit 2 masini care imi plac (la prima vedere, doar cititind anuntul)

 

http://olx.ro/oferta/skoda-octavia-elegance-1-6-102cp-2004-ID3Wy0g.html#08c64732e7

 

si 

 

http://olx.ro/oferta/vw-bora-model-special-1-6-germania-ID42SaO.html#67d26d684a

 

Ma ajutati cu o parere, sfat ?

 

Multumesc frumos,

Bogdan 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O parere: skoda nu e vw, vw are materiale mai bune

Modificat de drazzy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt foarte bune amandoua ca modele. Vw da, e mai bun la interior. Ca platforma, sunt la fel. Tancuri. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu as opta tot pe VW ,este peste Skoda din toate punctele de vedere atât tehnic cât și estetic.

Modificat de laurentiuNT
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Vizitator a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!