Jump to content

GTI Ed35


Edy E

Postare recomandată

55 minutes ago, Bitter_Sweet said:

Poza de la spalatorie este de Luni cumva? Mi s-a parut ca tu erai dar eram pe fuga si nu am realizat decat dupa ce am trecut.

E de ieri poza :)

Modificat de Edy E
Link către comentariu

Black, grey, silver or red? :) Tind spre cele red dar nu sunt 100% hotarat

Black.jpeg

Grey.jpeg

Silver.jpeg

Red.jpeg


Curand vin niste bunătăți. Stay tuned :)

Link către comentariu

Silver care sa se potriveasca si cu ornamentul de pe volanul de gti. Rosu arata bine in poza, dar efectiv sa fie acel rosu aprins in fata daily cam obosește plus ca e cam prea flashy, da aspect de tuning exagerat.

Link către comentariu

Vezi aici :) O varianta mai buna e asta, dar cu astea pierzi luminile de pe padele

Acum am pe masina unele din plastic si s-au zgariat. Ma mai gandesc la culoare insa, oscilez intre rosu / negru

19 hours ago, The_Ego said:

Silver care sa se potriveasca si cu ornamentul de pe volanul de gti. Rosu arata bine in poza, dar efectiv sa fie acel rosu aprins in fata daily cam obosește plus ca e cam prea flashy, da aspect de tuning exagerat.

Depinde mult si cum arata in realitate rosul ala. Asta pare OK, nu sunt foarte mari prelungirile ca sa sara asa rau in ochi

Modificat de Edy E
Link către comentariu

Eu le-am luat pe astea link aici, varianta pe negru. Imi vin Luni-Marti. Au si pentru G6 la fel :)

Modificat de C Z R
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Incep sa vina din piese, sper sa fie toate pe masina saptamana viitoare :) Momentan masina are un pic sub 91k

Suruburi pt capacul de la motor nu am gasit niciunde. Am comandat de la PBN - nu se poate; am comandat de la magazine de piese din oras - nu se poate; am comandat din State - nu se poate. M-am lasat pagubas si am luat de aici. Singurul downside e ca am platit 22euro transportul pt 2 suruburi, deci au fost de 4x mai scumpe decat cele originale care apar prin programe la 30 lei/buc :)

IMG_2474.jpg

IMG_2475.jpg


Zilele trecute am primit si o comanda din State. Am luat insertia de aluminiu pt suportul anti-balans de la 034Motorsport. Nu am vrut de poliuretan pentru ca se face bucati dupa o vreme din ce am vazut, cu asta stiu o treaba :)) Vedeti aici.

IMG_2476.jpg

IMG_2477.jpg


Am luat un stud kit conversion pt HPFP de la DAP. Daca trec in primavara la 2+ o sa verific cam followerul la fiecare revizie (probabil) si nu vreau sa schimb de n ori suruburile, cu astea o sa fie mai simpla treaba :) Vedeti aici.

IMG_2478.jpg


Sper sa ajunga si suportii de motor pana vineri :D Am mers pe astia:

Suporti.jpg


Mai am de schimbat rulmentii de la flansele fata, poate cu ocazia asta scap de galagie cand iau de volan pe loc. Am mers pe Sachs, sper sa nu mai am probleme.

Update-uri si poze cand ne apucam de montat :icon_thumleft:

 


LE: Ma bate forumul se pare, nu stiu de ce imi apare postul cu bold. De fapt ultimile 3 posturi imi apar cu bold. E de la browserul meu? :unsure:

Screen%20Shot%202016-08-22%20at%2014.49.

Screen%20Shot%202016-08-22%20at%2014.49.

Modificat de Edy E
Link către comentariu

Felicitari pentru investitii. Imi place sa vad (inca) lucruri facute cu gust si simt de raspundere. 

Legat de rulmentii flanselor fata, eu cand le-am schimbat am luat lemforder, fiind mai scumpe putin decat febi-bilstein..ca sa aflu la doua zile ca Lemforder nu sunt foarte ok (ceea ce am constatat si personal) si ca Febi-Bilstein sunt cele mai putin zgomotoase (ai de ales intre astea si alea de S3, daca tin bine minte; ambele ar avea aceleasi rezultate, din ce spune lumea).

Bafta! Ai o masina foarte frumoasa!

Link către comentariu
5 hours ago, TrIcK said:

Spotted.

File_000.jpeg

M-ai prins, iesisem la plimbarea de seara :D Ne bucuram de vara cat mai tine
 

4 hours ago, mike. said:

Felicitari pentru investitii. Imi place sa vad (inca) lucruri facute cu gust si simt de raspundere. 

Legat de rulmentii flanselor fata, eu cand le-am schimbat am luat lemforder, fiind mai scumpe putin decat febi-bilstein..ca sa aflu la doua zile ca Lemforder nu sunt foarte ok (ceea ce am constatat si personal) si ca Febi-Bilstein sunt cele mai putin zgomotoase (ai de ales intre astea si alea de S3, daca tin bine minte; ambele ar avea aceleasi rezultate, din ce spune lumea).

Bafta! Ai o masina foarte frumoasa!

Multumesc, apreciez! :)

Flansele si rulmentii de pe masina sunt de RS3, le-am pus odata cu arcurile acum ~12.500km. Au inceput sa faca zgomot dupa ~7500km.
Le-am lasat in pace initial ca nu se auzea foarte rau/tare dar acum zgomotul de la flanse combinat cu cel de la suportul antibalans ma baga la balamuc.
 

39 minutes ago, quattro3001 said:

Ti as recomanda flansele OEM de Audi rs3 ( flansele de la amortizoare) 

De RS3 am acum, dar nu original Audi, ci Febi-Bilstein (flansele) si rulmentii SKF. O sa vedem cand schimbam rulmentii daca se rezolva ceva sau tot fac scandal :)

Modificat de Edy E
Link către comentariu

Sunt mai scumpe cele OEM dar crede ma ca merita ( daca te hotarasti PM si iti dau seria de caroserie de RS3 )

Link către comentariu

10x! Iti dau un PM dupa ce montez daca nu se rezolva nimic. Am codul flanselor de RS3, cred ca dupa seria de sasiu tot astea vin:
Flanse 8J0 412 331; rulmenti 6N0 412 249 D

Link către comentariu

Am primit azi suportii. Cum sunt eu un norocos de fel, n-am primit tocmai ce am comandat :) In loc sa primesc 1x suport motor + 1x suport cutie + 1x pendulum mount, am primit 2x suport cutie + 1x pendulum mount... Minunat :))

IMG_2550.jpg


Merg maine sa schimb rulmentii de la flanse si pun pendulum mount-ul cu insertia 034. Suportul de la cutie il pun cand vine si cel de la motor din UK.

IMG_2556.jpg

IMG_2554.jpg


To be continued.

Modificat de Edy E
Link către comentariu

Si stock! Cum am zis in primul post ca o pastrez :))
Pe 29 s-au implinit 2 ani si ~31.5k km de cand e la mine :beer:

2 hours ago, ~LauR~ said:

Superb !!! :icon_thumright:

Multumesc! :)

Modificat de Edy E
Link către comentariu

Prima piesa e pe masina, gata :)

IMG_2573.jpg


O veste buna pt mine e ca nu trebuie sa iau distantiere pt rotile de iarna. Cand am pus roata in martie cred ca eram beti, pentru ca ni s-a parut ca ating spitele in etrier, dar avem cativa mm de joaca :) Doar trebuie mutati plumbii mai spre spite.

IMG_2579.jpg


Am schimbat si rulmentii de la flanse. Momentan e liniste in masina, nu se mai aud pocnituri cand iau de volan pe loc. Sa vedem cat tine minunea :D

Modificat de Edy E
Link către comentariu

Saluut! Am pozat si eu cand am plecat :) M-am gandit ca nu a fost intamplator :D

IMG_2615.jpg


Si o poza care dovedeste ca fac numai tampenii cand ma plictisesc :))

IMG_2629.jpg

Modificat de Edy E
Link către comentariu

:beerchug:

A venit azi ultima piesa din puzzle. Mai am de primit bujiile (NGK BKR7EIX) si supapa de retur de RS4 si ne apucam de treaba. Cu putin noroc lunea viitoare pleaca HPFP-ul la modificat la Oradea.

GO PLAY! :D

IMG_2649_1.jpg

Link către comentariu

Sunt foarte curios cum se vor prezenta aceste tampoane si daca vrei rezista cu ele pe masina mai mult de 1 saptamana :) Asteptam feedback

Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!