Jump to content

GTI Ed35


Edy E

Postare recomandată

In cazul asta chiar nu merita jantele de 19. :)

Inseamna ca am vazut anvelope de 235 pe jante de 19 la Golf R si la Leon Cupra, cum ai spus.

Link către comentariu

Am avut eu 8.5J cu ET45 si confirm ca e ce trebuie pentru PQ35 :).

IMG_0809.thumb.JPG.4a9e4d92c0e9c63e4060427e1e0666a4.JPG

Imi place mult masina ta, daca era 4x4, te pandeam pana o vindeai :)).

Multa bafta in continuare si spor la orice planuri mai ai!

PS: Nu stiu daca retin bine, dar parca tu ai amortizoarele OEM si Sportline-uri, nu? Daca e asa, iti sugerez un coilover, face mai multa diferenta decat ai crede.

Modificat de mike.
pics, or it didn happen
Link către comentariu

@mike. m-am gandit si la coilover, dar incerc sa ma las de sportul asta extrem. Ma uitam la KW V2 dar nu prea mai vreau sa arunc cu bani in ea :) E foarte OK cum e acum

Modificat de Edy E
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Nimic nou, merge bine :) Între timp am ajuns la 98k. La 100k urmează revizie + distribuție.
De marți intră o lună la hibernat în garaj pentru că viteză + radar... :))

IMG_2908.jpg


Am tunat și cheia ieri :D

IMG_3124.jpg


Și evoluția frânelor :)

IMG_2761.jpg

Modificat de Edy E
Link către comentariu

This is painful !!! (m-am imbolnavit de inima rea 90 de zile, si acum mi se ridica parul pe ceafa cand imi amintesc) :banghead: Apropos de cheie, stage 1 sau 2 ? :P

Modificat de VW CC
Link către comentariu

E custom inelul brelocului, deci teoretic e stage 2 :))
90 zile mi l-au luat si mie, dar ma duc sa dau examen si se reduce suspendarea la 30 zile :)

Modificat de Edy E
Link către comentariu

Macar ai apucat sa testezi noile frane? :) Daca nu, sa sti ca de aratat arata bine. :) Macar de-ar fi vreme rea in perioada urmatoare, ca sa nu regreti pentru ca oricum nu ai fi putut merge cu rotile de vara. :)

Bafta la "examen"!

Modificat de volvol
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Am apucat sa le testez pana sa dau de radar, tin bine :))

Anul viitor sau poate chiar la toamna am de gand sa trec la discuri de 370mm. Asa ca, plictisit fiind inca fara permis, am inceput sa comand una-alta :) Azi am primit un set de portetriere de TT-RS si ieri am comandat placute EBC Yellowstuff fata-spate. Am fost multumit de placutele astea pe sistemul stock de GTI si pe setupul anterior cu etriere 17Z asa ca why not :) Lasa cam mult praf dar asta e. Pe spate voi merge pe discuri EBC BSD si pe fata discuri OEM de TT-RS cu terminatie K (probabil).

Incepand cu 30 martie ne vedem din nou pe strazi :))

IMG_3438.jpg

Modificat de Edy E
Link către comentariu
  • 5 weeks later...

Alta viata cu permisul in buzunar :)

Masina merge bine, ieri am schimbat distibutia si am facut revizia. Am mers pe pompa de apa HEPU si kit curea+role Contitech (rolele am vazut ca sunt INA), cureaua de accesorii Contitech + intinzator INA (cel OE tot INA era).

IMG_4110.jpg

IMG_4179.jpg


New

IMG_4181.jpg

vs old

IMG_4183.jpg


Dupa revizie am implinit 99k :)

IMG_4194.jpg


Paste fericit tuturor!

Modificat de Edy E
Link către comentariu

Ne-am mai intersectat în oraș de câteva ori(Mamaia/delfinariu), evacuarea aia e dementiala si dsg fart ?. Chiar ieri seara te-am văzut și îți dădusem flash uri în ideea de a vedea Masina mai de îndeaproape, dar nu cred că ai sesizat.

 Paste fericit !

Link către comentariu

@Andy24 Cred ca ti-am vazut masina, mi s-a parut ca o stiu de undeva dar nu mi-a picat fisa ca de pe forum. Flashurile nu le-am vazut, ca ma opream :) Daca ma mai vezi opreste-ma si te las s-o studiezi cat vrei :))
Face galagie mare? N-am auzit-o niciodata de afara :)

Modificat de Edy E
Link către comentariu

Te-am vazut si eu o data in trafic, aproape de Casa de Cultura, pe la cimitir daca nu ma înșel. Am recunoscut imediat. :cheers:

Modificat de roberteeel
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Nimic nou sub soare, n-am mai umblat la ea. Intre timp a implinit 100k. Sanse mari sa ajung sambata cu ea la trackday la Motorpark, cu ocazia asta poate cunosc personal si niste colegi de pe aici :) Daca sunteti pe acolo si ma vedeti come and say hello :D

IMG_4539.jpg

IMG_4515.jpg

Link către comentariu
  • 1 month later...

N-am mai ajuns la track day din cauza ploii, poate la urmatorul in iulie :)

Saptamana trecuta a decedat compresorul de la AC; cel original de pe masina era Denso. Mi s-a parut absurd pretul pt cel original (3300) vs Denso (~1000). Pana la urma am pus Valeo :))

IMG_5079.jpeg

IMG_5086.jpeg

Maine sper sa aiba timp mecanicul pt un mic refresh :)
Am luat bucsele de pe fata si bieletele antiruliu, pompa de joase (am luat DW65v) si furtunasul de retur de la pompa de inalte.

IMG_5089.jpg

Link către comentariu

Salut, de ce ai optat pentru upgrade de pompa? Am citit unele pareri pe net cum ca DW65v incinge controlerul stoc al masinii si intra in limp mode.

 

Link către comentariu

N-am citit nicaieri treaba asta. Pompa de joase de TT-RS se incinge daca se monteaza fara controller.

A inceput sa oboseasca pompa originala si diferenta de bani e nesemnificativa intre OE si DW65v. Am preferat sa iau asa si sa stau linistit decat sa pun originala si sa lesine iar in 2-3 ani :D

Bonus: am comandat si un TOP (Turbo Outlet Pipe) de la CTS Turbo :) Sa vedem cand ajunge din State

Modificat de Edy E
Link către comentariu

Gata nebunia :) 

Pompa nu s-a potrivit in cosuletul masinii pt ca am un model mai nou, asa ca am luat altul de la dezmembrari de pe un MK5. Toate bune acum, e ce trebuie. 
Azi dimineata am facut geometria, dar cum Constanta ploua, nu am apucat sa vad ce si cum. Oricum din cat am apucat sa merg, se simte altfel masina cu bucsele Powerflex. Am setat camberul pe fata la 1.05, fata de 0.40 cat e stock. Era inca in zona verde in program cu 1.05 :D

Am schimbat setarea softului, merg cu 9-6-9 acum :)

Bonus: am pus si bascule din aluminiu de Passat B6. Sunt usurele fata de cele stock ale masinii; 1.4kg vs ~3 din ce am inteles, nu am apucat sa le cantaresc inainte de montaj

go play! :Driver:

IMG_5176.jpg

Modificat de Edy E
Link către comentariu

Uite aici diferentele , basculele de aluminiu de audi tt sunt ce ai nevoie, impreuna cu fuzetele de audi tt ! Restul sunt degeaba !

638.jpg

730.jpg

13366959lx.jpg

Link către comentariu

Am citit despre astea, dar am nevoie si de alte aripi ca sa pun asa ceva pt ca sunt deja cam la limita din cauza distantierelor :) Poate pe viitor iau si fuzete de aluminiu de S3/Cupra ca sa mai scad din greutate si cam atat

Multumesc pt sfaturi :D

Modificat de Edy E
Link către comentariu

Fa-mi un pret bun :)) Glumesc. Spor la modificari :) 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Pt pretul corect... :)

Double trouble :D Fostul CL-xx-WOB, l-a cumparat un prieten zilele trecute

790770D2-1344-4EC2-A44F-65A42E5BB7D3.jpg


Nimic nou la mine. Am comandat un subframe collar kit si carcase din aluminiu pt filtrul de ulei + DSG; toate astea de la CTS Turbo

Modificat de Edy E
Link către comentariu
  • 1 month later...

Nicio noutate pe aici; mi-au ajuns intr-un final chestiile din State, saptamana viitoare sper sa le montez impreuna cu toate suruburile de la cadru si fuga la geometrie :)

IMG_5772.jpg

IMG_5775.jpg
 

Saptamana trecuta am reusit sa ajung pe Transfagarasan, f bun drumul, de cand am cumparat masina tot am zis ca merg :D

IMG_5714.jpg

IMG_5713.jpg

IMG_5698.jpg

IMG_5751.jpeg

IMG_5752.jpeg

Modificat de Edy E
Link către comentariu

Mașina ideala pentru astfel de plimbare. Felicitări pentru cum o întreții!

Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!