Jump to content

GTI Ed35


Edy E

Postare recomandată

Am vazut ca erai cu mana pe afara dar n-am mai apucat sa te salut :))

On 11/08/2017 at 7:49 PM, mike. said:

Felicitari pentru plimbari si spor la upgrade-uri!

Nu o mai vinzi odata?! :))

Cumperi? :P
 

On 11/08/2017 at 8:38 PM, Bitter_Sweet said:

Mașina ideala pentru astfel de plimbare. Felicitări pentru cum o întreții!

Multumesc :) Mai mult upgradeuri decat intretinere. Din fericire nu a picat nicio piesa in aproape 50k de cand e la mine. Proaste VW astea :)
 

On 12/08/2017 at 9:58 AM, blordc said:

Frumos...

Multumesc colegu' :)

Modificat de Edy E
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Am reusit sa pun piesele de la CTS pe masina. Alta treaba la geometrie acum :) Am facut poza inainte sa regleze baietii caderea si convergenta, sta cadrul tipla acum. Final cadere 1.1 si convergenta 0.08 daca imi amintesc bine.

IMG_5820.jpg


Intre timp am implinit 106k, acum se apropie de 107k. Tot fara probleme, sa speram ca si pe viitor la fel :D De fapt mint, am trimis pompa DW65V in Germania la garantie pt ca mi-a facut probleme. Am pus la loc pompa originala pana se rezolva.

IMG_5892.jpg


Am schimbat parbrizul cu unul Pilkington helimat pe cod de MK5, pt MK6 nu exista heliomat.

IMG_6006.jpg


Si 2 poze facute cu potato-phone. GTD + 2x Edition 35

IMG_6021.jpg


2x Edition 35

IMG_5819.jpg


Drumuri bune sa aveti! :)

Modificat de Edy E
Link către comentariu

Foarte frumos! Parbrizul l-ai schimbat in Constanta? Cat a costat toata operatiunea? 

Link către comentariu

Multumesc! :) L-am schimbat la centrul de parbrize Pilkington din Constanta, a fost 940lei cu montaj inclus

Link către comentariu

Foarte bine! Si esti multumit de calitatea lucrarii? parbrizul are exact aceleasi dimensiuni cu cel original de dinainte?

Link către comentariu

E mai scurt pe inaltime cu 3mm si pe latime cu 1mm din ce mi-a aratat doamna de la Pilkington in programul lor. Pare si un pic mai gros.

Citisem pe un forum din State ca se potriveste de pe MK5 pe MK6 si am comandat direct :))
Am avut heliomat pe masina anterioara si daca tot s-a crapat cel original am zis "De ce nu?" :)

Modificat de Edy E
Link către comentariu

Cu reflexii UV, laminat, cu tenta albastra ? :)
Daca ai senzor de ploaie si lumina, n-ar strica sa-ti codezi senzorul de ploaie pentru noul parbriz (daca ai schimbat tenta)

Edit: 1K0 845 011 BF aveam eu pe Edition 30 (cu lacas de senzor) si desi in program scrie clear glass, aveam tenta albastra. Era ~1600 RON pe original :)

Modificat de C Z R
Link către comentariu

As coda daca as sti cum e codata o masina cu parbriz heliomat din fabrica.. M-am uitat prin VCDS dar am lasat setarea originala, par sa functioneze OK senzorii
 

13 hours ago, motan said:

Ne spui si noua codul de parbriz heliomat de mk5? Multumesc

Codul parbrizului original heliomat nu il am/stiu. Mai mult de atat nu am cum sa te ajut din pacate. Mergi la un centru de parbrize si spune-le ca vrei parbriz heliomat pt MK5. Eu asta am facut :))

IMG_6037.jpg

Modificat de Edy E
Link către comentariu

E submodul pe central electrics-RLS (rain light sensor). Ai acolo variantele, e simplu
End of offtopic :)

Modificat de C Z R
Link către comentariu
  • 1 month later...

Stiu variantele, insa nu stiu care e bifata pe masinile cu parbriz heliomat din fabrica, la asta ma refeream :)) Am lasat cum era din fabrica, mi-a fost lene sa ma documentez

In other news, astazi am primit niste bunatati :) Extensii de padele din aluminiu, asemanatoare cu cele pt MK7 care se gasesc pe net. Am scapat de panaramele alea din plastic

IMG_0171.jpg

Poza cu padelele pe volanul unui prieten, eu n-am reusit sa le pun azi

IMG_0175.jpg


Ne-am innoit si pe parte de jante. Cele OEM raman de iarna :)

IMG_0180.jpg

IMG_0177.jpg


Si o poza in care m-a chinuit putin talentul :))

IMG_0179.jpg

IMG_0174.jpg


In 2000 km urmeaza revizia si schimbul de ulei la cutie deci voi pune in sfarsit carcasele din aluminiu pt filtre de la CTS :D

Modificat de Edy E
Link către comentariu

Foarte misto jantele cat si extensiile de padele. Sa le folosesti cu placere! Niste specificatii la jante?

Link către comentariu

Neata buna,

is silent follower la topic de cand am intrat pe forum....degeaba, ED35 are ceva aparte, care pe mine personal, ma atrage maxim!

Sincere felicitari pentru masinuta ;)

Link către comentariu

Va multumesc domnilor :)

Jantele sunt Rotiform Las-R,  8.5x19 cu ET45.

ETul final de pe masina nu-l stiu pt ca pe fata e posibil sa fie nevoie de distantiere because TT-RS brakes :))

Modificat de Edy E
Link către comentariu

Am avut eu 8,5 cu ET45, sunt flush cu caroseria.

Nu mai tin minte, ai aripile fata wide de la SRS? 

Daca ai suspensia OEM (nici asta nu mai tin minte), o sa iti atinga la giratorii si denivelari in viraje - poti diminua asta cu fender screw mod (prinzi contraaipile pe fata deasupra aripii, nu sub - cum e prinsa din fabrica).

Sunt interesat despre cum/de unde ai reusit sa le iei, da-mi, te rog, un PM cu detaliile achizitiei; acum cativa ani, cand am incercat si eu, era nu doar scump, dar si foarte complicat sa le aduc originale si sunt curios daca s-a mai schimbat ceva.

Sunt foarte tari jantele, sa le porti sanatos si sa le invarti repede :).

A, si btw, head’s up cu 6 luni inainte de Autovit, pls! :))

 

Modificat de mike.
Link către comentariu

Am fender screw mod + aripile rolluite si umflate cam 10-15mm si carenajele modificate. Deci eu zic ca va fi ok cu distantiere :D

Iti trimit detalii in PM putin mai tarziu

Modificat de Edy E
Link către comentariu
  • 2 months later...
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!