Jump to content

GTI Ed35


Edy E

Postare recomandată

Detaliile care fac diferenta..chiar imi place masina, modul in care a evoluat, cum ai grija de ea..etc

 

Felicitari!

Link către comentariu

Au ceva probleme cu tipul asta de caseta pentru ca se uzeaza doi tacheti. Nu este foarte costisitoare reparatia casetei, insa cred totusi ca ai cadrul motor slabit.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Hai ca s-a rezolvat. Adică am aflat sursa sunetului și nu e nimic grav; caseta OK, flanșe OK.

De la arcul din stanga se aude, cand iau de volan are momente in care se blocheaza. Cand incepe sa se miste se aud sunetele minunate. Solutia pe moment a fost sa curatam si sa ungem putin. Sa vedem pe viitor ce e de facut. Macar asa stau linistit ca sunt OK restul pe acolo.

In rest nicio noutate. Zilele trecute am dat jos admisia si am spalat filtrul, avea ~11.000km, era cat de cat curățel. Cu ocazia asta am sters putin praful prin zonă :)
Weekendul asta e posibil sa trecem si noi la slapi :)

IMG_9206.jpg

IMG_9207.jpg

Modificat de Edy E
Link către comentariu

Azi am reusit sa dau comanda de anvelope de vara: Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3 225/40 R18 92Y XL cu protectie de janta (MFS): 463,90 lei/buc :)

Saptamana trecuta am dat comanda de intercooler; pana la jumatatea saptamanii viitoare cred ca ajunge. Mai trebuie discuri+placute pt etrierele Brembo si cam gata (for now) :)

Poze zilele urmatoare cand trec la rotile de vara :D

Modificat de Edy E
Link către comentariu

L-am comandat pe acesta, dar varianta cu inlet/outlet de 70mm. Sa vedem ce e de el :)

Modificat de Edy E
Link către comentariu

Va urma :)

Am trecut si eu acum 2 zile la rotile de vara. Am cantarit de curiozitate una de iarna, are 18.8-19 kg. E ok, una de tabla avea 18.5kg :)

Per total sunt multumit de alegerea facuta. Imi pare rau ca nu am prins aproape deloc zapada de cand le-am pus, poate iarna viitoare le testez ca lumea :P 

FWD + ESP off + WOT + cauciucuri de iarna = Big no-no! Cam asa arata cele de pe fata dupa 700km si vreo 3-4 plecari. Iarna viitoare le mut pe spate

Stanga - fata, dreapta - spate. Franjuri le-a facut :)

P1060301.jpg

P1060299.jpg

P1060285.jpg

 

Modificat de Edy E
Link către comentariu

Am primit aseara intercoolerul si ne-am apucat de montaj. Toate bune si frumoase dar nu s-a potrivit cupla care a venit cu kit-ul. Mi-au trimis cei din Germania 2 bucati, dar culmea, ambele sunt aceeasi marime. Probabil trebuia sa fie una mai mare si una mai mica, dar nu s-a nimerit. E un pic mai mare decat teava care iese din turbo (discharge pipe).. Am facut provizoriu o combinatie intre cupla originala si cea noua pana gasim o solutie permanenta. Cu ocazia asta poate fac upgrade si la discharge pipe. Sa vedem :)

IMG_9354.jpg

IMG_9353.jpg

IMG_9356.jpg

IMG_9357.jpg

IMG_9358.jpg

IMG_9359.jpg

Si țeava nărăvașă :)

IMG_9361.jpg

Link către comentariu

Am primit si anvelopele azi :) DOT 0816

GY.jpg

Masina sta in garaj pana gasim solutia finala pt cupla de la intercooler. Astept raspuns de la nemti sa vad ce-mi propun

Link către comentariu
  • 1 month later...

Am reusit in sfarsit sa montez noile frane :) Am mers pe discuri ATE, placute EBC Yellowstuff si furtunase HEL. Partea proasta e ca a trebuit sa mut distantierele de 15mm pe fata ca altfel atingeau spitele in etrier. C'est la vie :)

Urmeaza sa dau o vopsea galbena si pe etrierele spate pana iau un kit de R / S3.

IMG_0487.jpg

IMG_0490.jpg

IMG_0493.jpg

Modificat de Edy E
Link către comentariu

:wub:frumos frumos,15mm distantiere si parca tot sunt apropiati etrierii de jante,ce et au?

Link către comentariu

Sal,imi spui te rog de unde ai cumparat discurile si placutele si cat te-au costat?,multumesc.

Banuiesc ca e prea devreme pt un feedback la placute? :)

Link către comentariu

Salut, ai PM pt detalii. Pentru feedback e cam devreme, insa pe franele stock am avut placute Yellowstuff cu discuri EBC USR si am fost multumit :)

4 hours ago, nemtzalau said:

:wub:frumos frumos,15mm distantiere si parca tot sunt apropiati etrierii de jante,ce et au?

Multumesc! 7.5x18 ET51. Actual ET36 :)

Nu e chiar asa rau cu 15mm pe fata, a inceput sa-mi placa cum arata. Ramane de vazut ce fac cu carenajul ala de la aripa :D Zilele astea trebuie sa comand inca un set de distantiere de 15 ca sa le pun pe spate. Cele de 10mm le pun la vanzare.

Pt jantele de iarna trebuie 5mm, deci setup-ul final iarna va fi 8.5x17 ET45, PERFECT :)

IMG_0500.jpg

IMG_0499.jpg

IMG_0494.jpg

Modificat de Edy E
Link către comentariu

10x! :) M-am jucat ieri putin cu VCDS si am setat Brake Assist-ul pe 2 (hard). Tot ce pot spune e WOW :)

Vorba unui prieten care are frane de TT-RS: "Setup-uri de facut poze, nu de pus frana" :))

IMG_0525.jpg

Modificat de Edy E
Link către comentariu
On 4/27/2016 at 7:42 PM, Edy E said:

Niciodata :)) Am zis ca gata, iau si franele spate si am terminat :)

Foarte frumos Golful! Felicitari pentru modificarile aduse! E ce trebuie :) 

Cat despre partea cu "Am zis ca gata..", toti zicem asta.. :))  

Link către comentariu

Te vei opri doar atunci cand vei vinde masina....plus ca nu are rost sa iti aduc aminte ce ziceai cand ai cumparat-o si ai prezentat-o aici..

"...o sa o las exact asa cum e..." bla bla bla :)) 

Link către comentariu

Mai e muuult pana o vand :) De fapt, sincer sa fiu, nu stiu daca o sa o vand, e masina mea de suflet :P De prin 2010 visam la un GTI.
Chiar am vrut sa o tin stock, dar stiam ce potential are si n-am reusit sa ma abtin :))
Urmatorul pas logic ar fi upgrade-ul pompei de benzina pt Stg 2+.
 

15 hours ago, EmilianPop said:

Foarte frumos Golful! Felicitari pentru modificarile aduse! E ce trebuie :) 

Cat despre partea cu "Am zis ca gata..", toti zicem asta.. :))  

10x :) Sunt constient, incerc sa ma opresc :))

Modificat de Edy E
Link către comentariu

Haha :lol: M-am gandit, recunosc, dar pt FWD e cam mult si Stage 2+ oricum. Daca aveam R m-ar fi tentat cu siguranta Stage 3, insa la GTi e mai mult decat suficient 2+ :)

Modificat de Edy E
Link către comentariu

Imi place foarte mult masina ta. Fitmentul este perfect. Arata si bine si nici nu te incurca la tractiune. 

Albul ii vine de minune, imi place atat la G6, cat si la G5 (cu bandourile la fel) si G7. 

Spor la treaba in continuare. 

Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!