Jump to content

Skoda Octavia 3 vRS


TudorM

Postare recomandată

  • Replies 248
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • TudorM

    75

  • bogdann81

    11

  • FRE

    9

  • bZ1

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu arata a culoare ci mai degraba a grund, nu e nici metalizat. Un fel de uranograu mai deschis :))

Mult mai bine alb :D

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Trebuia fotografiata din alta pozitie ca sa o vedeti in adevarata splendoare :)

Modificat de robi_zet
Link către comentariu

Păcat de motorul de pe ea! Glumesc... :P

Mic update la consum, București - A2 - Drajna - Slobozia cu medie de 8.2%. Mers cu 120km/h pe A2 cu ACC. Dacă după ce se mai lasă motorul voi scoate aceeași medie la 140 km/h, eu mă declar absolut mulțumit.

Link către comentariu

Interesant, eu am 8,2-8,5 si inainte si dupa soft la 140 pe bord si cam 135 pe gps.

Link către comentariu

Daca nu ajunge sa iti consume 8.2l/100km la 140, e cam trist. Inseamna ca RS-ul consuma cat Golf-ul meu, ceea ce e tare ciudat.

Passat-ul consuma 7.7-7.9 la 140, asadar Octavia trebuie neaparat sa iasa tot pe acolo.

Link către comentariu

Mai e pana se lasa motorul. Pana atunci, ma bucur de motor, cutie si optiuni care fac masina o placere la condus. :)

Link către comentariu

Cea mai culoare misto pentru RS! :D

 

 

Cand a configurat masina, i-a alunecat mouse-ul pe culoarea aia, era sub BLUE RACE si a dat SEND din greseala ! :))

Modificat de corad0
Link către comentariu
  • 1 month later...

Felicitari, cred ca ai luat cel mai bun Kombi ca si raport pret/aspect/dotari/performante.

Super culoarea, super dotarile, scaunele mi se par bestiale, ce mai nu prea ai ce sa carcotesti la asa masina.

Imi place ca tu spui ca e masina de familie :P, pai daca a ta e de familie, atunci un Kombi cu 1.6 TDI ce o fi ?

Link către comentariu

Pai ce sa fie, tot o masina de familie, dar care nu e asa grabita sa ajunga la destinatie. Mersi de urari. :)

 

Eu am reusit "performanta" sa-mi iau vopseaua pe vreo 10 cm de pe "splitter" cand inca mai erau maldari de zapada pe marginea strazilor. Trebuie sa vad daca reusesc sa gasesc un touch-up pen din acela, poate scap usor.

 

D-abia astept sa se mai incalzeasca afara sa pot trece la jantele originale. M-am cam plictisit de astea de iarna.

Link către comentariu

Cosumul la 140 nu are cum sa fie mai mic de 9%,iar cel de 8,2% este normal pentru 110 120 km/h. Consumul cel mai bun il ai la 90 km/h in a6a,cam 7 7,2 %,asta daca poti merge cu 90,eu unu nu prea reusesc ma plictisesc,si asa nu simti viteza la 140

Link către comentariu
  • 1 month later...

Am revenit si noi la incaltarile de vara. Surprinzator, cele de iarna s-au tocit mai mult decat ma asteptam in ~2800 km. Se pare ca sunt destul de agresiv cu masina. :)

 

Before:

 

post-11061-0-45809400-1396199624_thumb.j

 

After:

 

post-11061-0-64442300-1396199634_thumb.j

 

LE: Am uitat sa mentionez ca am cantarit rotile. Dezent 17" + Continental Winter Contact TS 850 au 20 kg, iar Gemini Antracit OEM 18" + Continental Sport Contact 2 au 23 kg. Acum nu mi s-a mai parut asa mare diferenta in confort fata de cele pe 17", desi masina este mai rigida. Cand am facut trecerea de la 16" pe Leon la 18" cu suspensie sport pe Octavia a fost un mic soc. :)

 

La intoarcere spre Bucuresti a condus sotia (sa-si mai aduca aminte cum) si am stat in spate, iar trapa panoramica e de mare efect pentru pasagerii spate. Si suspensia spate absoarbe binisor gropi, denivelari etc. Spatiul la picioare e enorm, chiar impresionant.

Modificat de TudorM
Link către comentariu

Multumesc de aprecieri!

 

Si consumul se mai aseaza. Mergand constant cu 140 km/h pe ACC am cam 8,2-8,6% in functie de vant/inclinarea drumului etc. Si motorul inca nu are decat 3000 km pe care i-am depasit acum in weekend. Dar cum eu nu sunt atent la cifre de genul asta, am ratat momentul si poza. :)

 

Trebuie neaparat sa ajung sa ii fac niste codari, mie personal imi displace serios generatorul acela de sunet...

 

PS: Am incercat si cauciucurile de vara si cu 3 ocupanti in masina si 80 kg de jante+cauciucuri in portbagaj, masina se duce f repede spre viteze ce nu vor fi mentionate. Si cu sunet de V8 in Sport.  :dry:

Link către comentariu

Consumul tau e super la 140km/h. Am fost de 2 ori la Bucuresti in ultima luna si la mers constanta pe tempomat la 140km/h mie imi ia 8.5 :)

 

Ce te enerveaza le generatorul ala de sunet? Sunetul in sine sau vibratiile? Eu l-am auzit de 2 ori 'live' si vibratiile alea sunt oribile.

Link către comentariu

Fiind un sistem similar cu cel din telefoane, sunetul este emis prin vibratia parbrizului si a montantilor A. Eu avand trapa, nu mai am locasul pentru ochelari pe plafon. Unii se plangeau ca le zbarnaie plasticul acolo. Mie din fericire nu-mi vibreaza nimic "anormal". E doar ideea ca e un sunet prea puternic si nenatural pentru modul in care se manifesta motorul in conditii normale. Faptul ca in modul Normal te duci si la 6000 rpm si se aude ca orice motor de 2 litri si apoi apesi un buton si se aude in masina de zici ca ai un muscle car american mi se pare o prostie. Daca aveam vreun AMG de 6 litri sau echivalente V8 de la Audi/BMW mai ziceam si m-ar fi uns pe suflet sunetul, dar eu am o Skoda de 2 litri si nu-mi place cu cioara vopsita. :)

 

PS: Da, consumul atunci cand nu tragi de masina e chiar f ok pt puterea ei. La aceeasi viteza stateam cu Leonul in 4500 rpm si 9,5-10% (5 viteze).

Modificat de TudorM
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!