Jump to content

Skoda Octavia 3 vRS


TudorM

Postare recomandată

Tudore eu nu am apucat sa te felicit. Sper ca totul merge ok si sa fii ferit de incidente. Poate la tine e lumea mai ok si nu sparge masina pentru Columbus ca la mine o sparge pentru Bolero doar...

Link către comentariu
  • Replies 248
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • TudorM

    75

  • bogdann81

    11

  • FRE

    9

  • bZ1

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Multumesc de urari.

 

Am vazut ce ai patit si da, cred ca as scoate niste expresii nefrecventabile sa vad asa ceva... Eu stau intr-o zona relativ linistita si sunt si niste masini destul de interesante prin apropiere. Deci au de unde sa aleaga! :)

 

PS: Poate incet incet se duce vorba si in randul hotilor ca fura unitatile degeaba deocamdata.

Link către comentariu

Sincer si la mine era linistita. Politia zicea ca nu au mai intalnit Octavii sparte de ceva ani de zile si ca interesante sunt BMW-urile si marci din astea de lux. Am cateva exemplare in aceeasi parcare cu mine. Insa totusi interesanta a fost doar a mea. Asta e. Sper ca pe viitor sa nu mai fie atractiva pt ei..

Link către comentariu

Un update la aproape 1000km, pe cine intereseaza consumul. A se vedea ce efect au traseele mele zilnice:

 

 

post-11061-0-86125400-1387484258_thumb.j

post-11061-0-99476700-1387484259_thumb.j

post-11061-0-95576100-1387484260_thumb.j

Link către comentariu

Nu inteleg ceva...since refuelling. Adica ai facut 247 km si mai poti face inca maxim 45? In total 300 de km cu un plin?

Link către comentariu

La 220 Cp , benzina, mers in Bucuresti ala e consumul.

Eu ma uit la dieselul meu si sub 9-10 acum de cand a venit frigul e cam imposibil de scos.

Robizet...la consum de 17 ala e rangeul daca mai scade consumul creste si range :)

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Modificat de bogdann81
Link către comentariu

Cam p-acolo, la distanta parcursa, pana se incalzeste motorul mai fac sub 1 km. Masina e facuta pt distante lungi, unde sper sa incep s-o scot la anul. :)

Link către comentariu

Nu era vb de calcule. Doar m-am mirat... insemna ca mergi foarte mult in aglomeratie. Eu fac 450-500 range cu un plin

Link către comentariu

Tu ai rezervor de 55 litri, masinile bazate pe noua platforma, MQB, au rezervor de 50 litri. In plus, tu poate faci drumuri mai lungi, se stie ca motorul consuma mai mult pana ajunge la 90 grade, apoi consumul se stabilizeaza si incepe sa scada.

Link către comentariu

Oricum aveti grija cu mersul pe distante foarte scurte... ce am patit eu mai mult ca sigur a fost din cauza distantelor astea scurte.

Link către comentariu

Eu nu cred ca poti face o legatura directa intre ce ai patit tu si dinstantele scurte parcurse. Fiabilitatea unui motor nu trebuie sa depinda de viteza medie sau ditanta parcursa, mai ales cand discutam de zeci de mii de km si nu de sute de mii.

Link către comentariu

Nu uitati ca e din cauza drumurilor de <4km, cand fac drumuri mai lungi se duce spre 12-13%. Adica pe unde eram si cu 1.6MPI de pe Leon.

Link către comentariu

Tii minte cat de optimist erai cu consumul, inainte sa-ti vina masina? Spuneai ca sigur va consuma Octavia mai putin decat Leonul. Oricum, consumul e clar pe ultimul loc cand alegi o masina cu motorizarea asta.

Link către comentariu

Si asa e, ar consuma relativ similar pe distante de >9-10km. Pe autostrada, la viteze similare, consuma la fel.

Link către comentariu

Cam ce consum ai la 140km/h, in treapta a sasea, cu cruise control? In acelasi regim de mers in care ai scos 16 cu Octavia, cu Leonul cat scoteai?

Modificat de cristian
Link către comentariu

La 140 km/h pe bord am avut cam 9.5-10%, dar am facut un singur drum lung cand masina aveam cam 200km. Pe acelasi traseu in oras, cu Leonul scoteam intre 11 si 17 in functie de trafic. Motoarele se incalzesc cam la fel de repede din ce-am observat.

Link către comentariu

Nu stiu cum e 1.6 MPI, dar 1.4 MPI sigur se incalzea mai repede decat 1.4 TSI, in ultimele zile, cu ceata asta idioata, am cam tremurat in masina pana s-a incalzit motorul, mai ales ca eu am prostul obicei de a conduce fara haina de iarna, pe care o arunc pe bancheta din spate. La 140 km/h eu am cam 8%, mi se pare destul de mult 9,5-10%.

Link către comentariu

La fel mi se pare mult la 140 10% bine nu era nici rodat motorul. In mod normal trebuie sa ai 7.5-8%

Link către comentariu

Probabil o sa mai scada 0.5-1%, nu-mi fac idei ca o sa scada cu 2-2.5%. Pt mine e ok si acum, un plin ma tine o luna de folosire zilnica. Nu-i o tragedie oricum te uiti la situatie. :)

Link către comentariu

Depinde cum privesti lucrurile, un 1.6 TDI consuma in acelasi regim 5,X%. Pe mine un plin ma tine cam 7-8 zile, in conditiile in care fac frecvent 70-80 km intr-o zi.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!