Jump to content

Skoda Octavia 3 vRS


TudorM

Postare recomandată

  • Replies 248
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • TudorM

    75

  • bogdann81

    11

  • FRE

    9

  • bZ1

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mereu mă uit ca cei de lângă mine să aibă loc să iasă. Discurile de frână sunt de 340mm pe față și 272mm pe spate.

Jantele sunt Dezent.

Link către comentariu

Scuze la R32 sau R20 erau de 345 :) si scuze de off topic.

 

TudorM, ma bucur sa vad ca au pus frane serioase si pe RS :D

Link către comentariu

Eu cred ca ma multumeam si cu franele de 312mm de pe GTI-ul standard si puteam sa raman pe jante de 16" iarna. ;)

Link către comentariu

daca sunt mai mari e mai bine, oricum diferenta de pret e foarte mica intre cele de 345 si 312, aseara ma uitam la preturi si ma gandeam la un upgrade cand le schimb. E drept ca 340 nu iti permit jante pe 16", dar oricum ar arata rau cu ele.

Link către comentariu

Multam!

 

Sunt in continuare f incantat de confortul cu jantele pe 17". Acum chiar ca se simte mai bine decat Leon-ul, dpmdv. Ma bate f serios gandul sa trec pe 17" si vara si sa vand setul de Conti si jantele OEM pe 18". Autonomia pare sa se fi stabilizat pe la 400km in Bucuresti, cu condusul meu semi-sportiv (in limitele rodajului) si trasee scurte.

 

Azi am alergat pe la administratii financiare (sunt vreo 3-4 in sectorul meu si a trebuit sa merg la 2) si am platit impozite etc. Miercuri ridic decizia de taxa prima inmatriculare pentru Euro 6 (adica 0 ron) si joi la Pilitie pentru talon si numere.

Link către comentariu

Ce ciudat... eu azi am trecut pe jantele pe 16 de iarna si nu mi se pare o mare inbunatatire a confortului. Doar directia e mai usoara...

Link către comentariu

Uite inca nu le-am cantarit pe cele pe 18", dar mie mi s-au parut extreeem de grele. La modul ca cred ca o sa am probleme cu spatele daca le plimb de colo-colo. Sigur au peste 25-30kg/roata. Si poate din cauza asta transmit socuri mai puternice in suspensie, avand inertia mai mare. E drept ca arata f bine! :)

 

De pus pe lista, cantarit si comparat setul pe 17" cu setul pe 18".

Link către comentariu

Sincer, conteaza mai mult cauciucul decat dimensiunea intre 17" si 18", un 17" XL e mai dur decat un 18" normal. Dar e o decizie sanatoasa sa treci la 17" pentru mutat copii de colo-colo.

Link către comentariu

Pai tocmai, ca la mine am 18" normal si am 17" XL la cauciucuri (Conti amandoua seturile). Si totusi pe 17" se simte masina mult mai bine, filtrarea fiind mult mai buna.

Link către comentariu

Mai mult de cat ai tu acum, nu prea are ce sa ofere Skoda in 2014 :). Sa o stapanesti sanatos si fara incidente.

Sa iei cu tine copie dupa COC cand mergi la politie, daca ai avut omologarw individuala(asta daca nu stiai de detaliul asta :) ).

Sa ne zici si noua cat a fost taxa, de curiozitate :)

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link către comentariu

Am avut copii dupa mine si azi, dar n-a fost nevoie de ele. O sa le iau si la politie, ma duc cu tot dosarul. Mi-a ajuns cat m-au plimbat azi.

 

Taxa ar trebui sa fie 0, ca si la cei cu 1.8TSI.

Link către comentariu

Multam de urari. Eu sigur nu ma plang sa am frane puternice pe masina. ;)

 

Poate mai vedem si noi ce se mai intampla cu R-ul tau. Mi se pare un proiect f interesant dpdv tehnic, chiar daca e ceva ce multi dintre noi nu vor face niciodata cu masinile lor.

Link către comentariu

Inca o data felicitari, sa o folositi sanatosi si sa va bucurati de ea!

 

Miercuri ridic decizia de taxa prima inmatriculare pentru Euro 6 (adica 0 ron) si joi la Pilitie pentru talon si numere.

Ca fapt divers, eu nu am luat decizie pentru taxa = 0 si nu m-au intors dupa ea. I-am dat lu' nenea hartiile, i-am zis ca e Euro 6 si nu se plateste taxa, a notat acolo pe ceva, si gata. E drept, eu am inmatriculat-o in VL, desi ar trebui sa fie peste tot la fel.

Link către comentariu

Am fost azi si am luat decizia pentru taxa de prima inmatriculare si scrie negru pe alb "0 Lei". Am zis sa nu risc si sa ma plimb aiurea prin oras, daca dau peste vreun ofiter mai zelos la inmatriculari si vrea absolut totul ca la carte. Plus ca asa, daca voi da vreodata masina la SH, voi avea o foaie la mana in legatura cu subiectul asta.

 

Urmeaza sa ma inarmez cu multa rabdare pentru inmatriculare!

Link către comentariu

Am fost eu la înmatriculare fără hârtia de taxa 0 și m-a întors!

Cum e pe zăpadă? Zice ceva XDS ul?

Link către comentariu

Deci cum ziceam! :)

 

Inca nu am prins zapada pe nicaieri in oras. Si dupa o experienta neplacuta cu Leon-ul, stau cuminte in oras (stateam eu oricum, dar mai greu cu distanta fata de cei din fata). Nu prea am unde sa fortez masina suficient de tare cat sa intre XDS-ul. Si cauciucurile de iarna trebuie rodate vreo 200km si acum au sub 30km.

 

Oricum, masina mi se pare atat de stabila si sta atat de bine in curbe, incat cred ca trebuie tras serios de ea sa inceapa sa lucreze sistemele. Inca nu am facut asta! ;)

Link către comentariu

În zona aia stau. :)

Am înmatriculat mașina azi, în sfârșit. Ca informație generală, am întrebat la ghișeu, cine are Euro 6 și taxă zero, nu e obligatoriu să se aducă decizia de la administrația locală. Cris.g a avut dreptate.

Link către comentariu

Ma gandeam eu ca tu esti..nu vad in fiecare zi skoda VRS ca a ta :)) nu stiu daca m-ai vazut, dar ai stat in spatele meu la intersectia aia mica de drumuri de pe alunisului, eu am facut dreapta pe straduta care iese in giurgiului si tu erai in spate ; foarte frumoasa masina si unicata  :icon_thumleft:  chiar atrage priviri..

Link către comentariu

Am observat masina, ai bara spate facuta in stil FR/Cupra, nu? Avand Leon inainte, imi cam fug ochii dupa masinile marcii. Foarte frumusica si Ibiza ta.

 

Eu chiar sper sa nu fie unicata, cu cat mai multe cu atat mai bine... ;)

Modificat de TudorM
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!