Jump to content

Skoda Octavia 3 vRS


TudorM

Postare recomandată

Da, eu fac de 10 ori mai putini km zilnic, deci consumul nu e un factor extrem de important. Iar la drum lung, motorul asta poate fi rezonabil. Poate ajunge si la un range de 550-600km cu mers in limitele normale/legale pe autostrada. E arhisuficient pt mine.

 

1.6 TDI desi e un motor f ok, nu e ce mi-am dorit eu de la masina asta. ;)

Link către comentariu
  • Replies 248
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • TudorM

    75

  • bogdann81

    11

  • FRE

    9

  • bZ1

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Normal, nici eu nu mi-am dorit 1.6 TDI, altfel asta luam. Ca si tine, am ales un motor turbo pe benzina, desi eu am fost nevoit, din motive de costuri, sa aleg un motor mai mic, suficient insa pentru ce imi doresc eu de la el.

Cand va fi mai cald poate ne intalnim sa vad si eu masina, sunt curios cum arata fata de o Octavia normala.

Link către comentariu

robi_zet, do the math: 300 cu 50 litri inseamna 16,6 litri/100 km.

Ala da consum...16.6 l/100km la motor de 2.0...nush dupa ce se mai chinuie astia cu downsize la motoare, a mea ia 18,5-20 in oras...

Link către comentariu

@msclemike, tu stai intr-un oras relativ mai normal. Vino cu motorul ala si fa traseul meu si te asigur ca il termini cu peste 30% consum. Nici un 1.6 TDI nu cred ca iese sub 9-10% pe traseul ala pt simplul fapt ca nu apuca sa se incalzeasca destul de repede.

 

Si inainte sa ma certati ca-s fudul care nu stie decat in masina, ca sa fac traseul asta cu transportul in comun ar trebui sa schimb 1 autobuz + 1 tramvai/metrou + 10-15 min de mers pe jos. Si cam greu sa faci asta pe frig, cu copilul in brate. In schimb il fac in 10-15 min cu masina. Eu sunt altfel un mare adept al transportului in comun. :)

 

@cristian, daca ne intersectam sau daca ajung si eu la o intalnire, cu placere.

 

PS: Un anume dealer voia sa arate masina mea unui posibil client de RS pt ca ei nu au una de test. :D

Modificat de TudorM
Link către comentariu

Mers pe distante foarte scurte si in aglomeratie, da, consumul e ridicat. Eu insa de exemplu am un consum mediu de ~11%-11,5% pe un traseu zilnic de 10 km dus + 10 km intors, cu S/S dezactivat - fac cam 450 km cu un plin. In fix aceleasi conditii reusesc un consum de 6,8% cu 1.4 HDI. Daca nici asta nu e consum rezonabil, mai ales pentru motorul asta, atunci nu stiu care mai e. :)

Modificat de cris.g
Link către comentariu

E acelasi motor. Ma rog, al meu are Performance Pack si are 10 cai in plus fata de al lui. Eu vroiam sa intaresc ceea ce a subliniat si Tudor, si anume faptul ca acel consum "reusit" de el se datoreaza distantelor foarte scurte si in aglomeratie. La un mers cat de cat normal (pentru Bucuresti) lucrurile nu stau chiar asa rau.

Link către comentariu

Nu era vb de calcule. Doar m-am mirat... insemna ca mergi foarte mult in aglomeratie. Eu fac 450-500 range cu un plin

mai stinge si tu din faruri ca mai las si eu din pesti... unde faci tu, in bucuresti 500 km cu un plin cu 2.0 benzina?:))))))))

Link către comentariu

Sper sa fie ultimul post in legatura cu consumul. Astea sunt consumurile mele.

Send from my Nokia 3310

post-42557-13875609608355_thumb.jpg

Link către comentariu

Sper sa fie ultimul post in legatura cu consumul. Astea sunt consumurile mele.

Send from my Nokia 3310

Sunt mai multi factori de care trebuie sa tinem cont,cand vorbim de un consum strict in oras,in cazul de fata Bucuresti.In specificatiile tehnice la Scirocco 2,0 TSi consumul in oras este 10,6 %,iar din experienta,in Bucuresti poti scoate in cel mai bun caz cel putin 1 litru peste.

Link către comentariu

Cu ce trebuie sa ramana din discutia asta cei care vor citi este ca eu am un consum atipic. Chiar si pt motorul asta. Si sa nu se sperie si sa fuga de 2.0 TSI ca dracul de tamaie. Asta e o extrema si se poate mult mai bine. :)

 

Ca sa linistesc spiritele, o sa postez niste consumuri si dupa un drum pe autostrada cu ACC (daca nu uit sa fac poze!).

Link către comentariu

Si eu pana la birou am 6 km,insa plecand destul de devreme,in jur de ora 07.00,nu prea am trafic sa imi arunce in aer consumul,dupa amiaza la intoarcere,se compenseaza ( bara la bara ) ; chiar si in aceste conditii nu depaseste 12%,asta la mers normal ( am aprox 4300 km facuti numai in Bucuresti,cu o medie de 30,3 km/h si un consum de 11,4 % - specific ca e vb de motor 2,0 turbo 245 cp xDrive.

Link către comentariu

@FRE, in situatia data de tine cred ca as fi pe la 12-13%. Nu uitati ca eu am si DSG, care nici el nu ajuta la consum. Dar pe viitor oricum nu mai iau masina fara DSG sau ZF-ul in 8 trepte cum au BMW si altii. Nu duc dorul cutiei manuale absolut deloc.

Link către comentariu

Cu siguranta dupa cateva mii de km se va stabiliza pe la 12%,acum este si frig iar pe distante scurte e normal sa consume mai mult.

Link către comentariu

Si eu pana la birou am 6 km,insa plecand destul de devreme,in jur de ora 07.00,nu prea am trafic sa imi arunce in aer consumul,dupa amiaza la intoarcere,se compenseaza ( bara la bara ) ; chiar si in aceste conditii nu depaseste 12%,asta la mers normal ( am aprox 4300 km facuti numai in Bucuresti,cu o medie de 30,3 km/h si un consum de 11,4 % - specific ca e vb de motor 2,0 turbo 245 cp xDrive.

Cu 30km/h viteza medie inseamna ca nu prinzi aglomeratie mai deloc. La mine viteza medie variaza intre 18-20km/h :(

Link către comentariu

Am specificat faptul ca plec pana in ora 07.00 de acasa,cand pot merge,cel putin pe traseul meu,de la Razoare catre Primaverii destul de tare,ceea ce face ca media sa fie mai mare.

Link către comentariu

Ca sa vedeti ca se poate, am facut azi traseu de vreo 45 km din sudul Bucurestiului pana la aeroport si inapoi. Trafic lejer de Bucuresti (adica normal oriunde altundeva), viteza medie 38 km/h, consum final 9.6%. :) Am prins cam toate semafoarele de pe traseu, dar cu S-S fiind atat de comod de folosit cu DSG il tin activat mereu.

 

PS: Am trecut in seara asta de 1000km, am inceput sa o alerg un pic mai tare. Dar in oras, deja e periculos sa apesi mai mult de 2/3 din pedala daca nu ai mult spatiu liber in fata...

Modificat de TudorM
Link către comentariu

Sa ii faci rodajul bine ca alfel o sa iti pape ulei. Eu l-am facut 3000 km cu toate ca unii zic ca e rodat si pe banc. Consum de ulei sub 100 g e insesizabil de la schimb la schimb. Timp de alergat ai dupa. Daca vrei mai repede fa un drum mai lung si mai zbori cateva sute.

Link către comentariu

Sincer sa fiu 3000km mi se pare un pic excesiv cand insusi producatorul sugereaza 1000km plus inca 500km de mers cu relativa grija. Inteleg ce ziceti si in mod clar nu face niciun rau motorului un rodaj de 3000km, dar la cat imi ia mie sa-i fac o sa stau juma' de an in rodaj. :P

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!