Jump to content

Brady Trade Bucuresti


godoroja
 Share

Postare recomandată

"Normarile" sunt impuse de niste normative dupa care lucreaza toata lumea, sau cel putin asa ar trebui. Singura diferenta o face tariful pentru ora de manopera.

doru, daca sunt informatii pe care ai vrea sa le stii si sa le scrii aici nu trebuie decat sa intrebi ... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu masina la Brady in parcare de ceva timp. Am luat o piatra ce a lovit masina pe dedesubt in dreptul pasagerului dreapta spate unde a rupt tevile de motorina tur si retur. Ne mai fiind "operationala", am sunat la tractari Brady(de unde am cumparat-o) sa o duca la service. Aici totul a fost foarte rapid, in 2 ore masina era in parcare la ei(adusa din Floreasca).

Bine, dupa cateva zile in care am umblat dupa constatarea de la asigurator am vorbit cu un consilier sa o bag la reparatii. Acesta a dat comanda de piese - 2 tevi de motorina si aparatoarea lor - pe data de 23 noiembrie, acum 6 zile. Azi cand am sunat, tot nu se stie ce se intampla, daca au venit sau nu piesele.

Acum vreau sa va intreb, e un timp normal de asteptare pentru piese, sau sunt eu mai ghinionist? Am inteles ca vineri a fost ceva inventar la magazia Brady si nu s-au comandat piese 2 zile.

Is destul de necajit, masina are 5 saptamani si de aproape 2 sta la ei in parcare. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu masina la Brady in parcare de ceva timp. Am luat o piatra ce a lovit masina pe dedesubt in dreptul pasagerului dreapta spate unde a rupt tevile de motorina tur si retur. Ne mai fiind "operationala", am sunat la tractari Brady(de unde am cumparat-o) sa o duca la service. Aici totul a fost foarte rapid, in 2 ore masina era in parcare la ei(adusa din Floreasca).

Bine, dupa cateva zile in care am umblat dupa constatarea de la asigurator am vorbit cu un consilier sa o bag la reparatii. Acesta a dat comanda de piese - 2 tevi de motorina si aparatoarea lor - pe data de 23 noiembrie, acum 6 zile. Azi cand am sunat, tot nu se stie ce se intampla, daca au venit sau nu piesele.

Acum vreau sa va intreb, e un timp normal de asteptare pentru piese, sau sunt eu mai ghinionist? Am inteles ca vineri a fost ceva inventar la magazia Brady si nu s-au comandat piese 2 zile.

Is destul de necajit, masina are 5 saptamani si de aproape 2 sta la ei in parcare. :)

salut sincer iti pot spune k esti ghinionist!cei d akolo nu cred k au nici un motiv sa t lasa sa astepti pt o asa mik problema...sunt sigur k sapt aceasta se vor rezolva problemele!apropo de comanda d piese ...ea s-a facut pe 24 noiembrie deoarece cand ai venit u sa deschizi comanda era seara sau dupaamiaza....si comanda de piese se face a 2 zi......deci pe 24...intre timp a fost weekendul si nu se aduk piese....consider k timpul este unul normal!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te rog sa scrii inteligibil, cu semne de punctuatie si fara k in loc de ca, t in loc de te. Citeste te rog regulamentul si fii mai atent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te rog sa scrii inteligibil, cu semne de punctuatie si fara k in loc de ca, t in loc de te. Citeste te rog regulamentul si fii mai atent.

OK!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am invatat lectia cu brady... the hard way. Se da una bucata Fabia atinsa usor pe aripa spate, bara spate stop zgariat si oglinda stanga fata sparta. Cu masina asta m-am dus la Brady desi am mai dus si octavia si am vazut ca nu lucreaza prea ok, dar din comoditate m-am dus tot la ei.

Dupa ce au tinut masina vreo 12 zile a sunat sotia in ziua in care trebuia ridicata sa se asigure ca poate sa o ia. Surpriza... cica nu e gata. Sun eu, vorbesc cu Doru si se lamureste problema. Masina era gata dar receptionerul de la service o confundase cu alta... Iau masina, cam pe la 5, putin innorat ... o parchez langa bloc unde se lucreaza la o strada. S-a acoperit de praf relativ repede. Dupa o saptamana am spalat-o. Atunci am avut prima surpriza .

Masina era revopsita cu o noanta vizibil diferita de cea originala. Mai mult era vopsita si portiera stanga fata si avea si cu coltul putin deplasat! Nu mai zic de petele de vopsea de pe luneta si chederul geamului de pe portiera stanga spate.

M-am dus la ei sa le arat problema si sa gasim solutia. In prima faza imi spuneau ca portiera s-ar putea sa nu fie vopsita la ei:) dupa discutii am stabilit sa verifice pe camera ce s-a intamplat in ziua cand a fost bagata masina in lucru.

Concluzia a fost cea pe care eu o stiam, portiera a fost vopsita la ei. Mi-au dat o explicatie ridicola dar eram satul asa ca i-am lasat in pace. Cica s-a vopsit si portiera pentru ca asa se face cand nu iese noanta corecta. se vopsesc si reperele adiacente. Poza nu e compatibila cu explicatia lor. s-ar fi vopsit poate usa din spate...

Pana la urma am asteptat inca vreo 10 zile sa vina gigi de la vopsitorie, de parca ala era responsabil in fata mea, nu brady. Au refacut-o si mi-au dat o masina la schimb pe perioada in care masina a stat la ei.

Indiferent de amabilitatea lui Doru, acolo nu mai calc. Am mai postat cred ca tot in threadul asta poze cu Octavia dupa ce au reparat-o... cu ochelarul de la far ciocanit si nerevopsit, cu praf pe sub vopsea, vibratii etc.

Pacat de masini ca sunt bune, cel putin pana intra in service-urile din ro.

post-6615-1193738573_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am fost si eu ieri la revizia de 15k la Brady...

Pot sa zic ca sunt multumit... as fi zis foarte multumit, insa nu mi-a placut deloc o chestie..

cica n-am voie sa vin cu uleiul meu daca vreau garantie!! Pai cum adica? de ce? hai sa zicem ca inteleg partea cu filtrele.. ca la alea din service scrie pe cutie Skoda, la ce aduc eu scrie MANN.. deci e o diferenta.. insa la ulei, care-i diferenta dintre uleiul Mobil pe care-l cumpar eu si uleiul Mobil pe care-l gasesc la service?? Si uite asa, de data asta am pus botul la ce mi s-a spus la telefon si n-am venit cu uleiul meu... mi-au zis la telefon ca oricum au ei acolo tot ce-mi trebuie.. Buun, si ma duc la service si vad pe mecanic ca-mi vine cu Mobil 505.01... asta in conditiile in care am QG1.. si masina a venit din fabrica cu Longlife si in carte scrie clar ca pt. schimbul de ulei se foloseste ulei 506.01 sau 507.00... Asa ca am cerut ulei 506.01 sau 507.00... "Pai, n-avem! Noi numai 505.01 folosim la PD-uri" Bun, mi s-a explicat ca e bun si asta, am intrebat si eu in alta parte, mi s-a spus ca merge si 505.01... asa ca am acceptat pana la urma, plus ca eram foarte foarte obosit si ma grabeam foarte tare... la urma urmei, se lauda ca asa am garantie, deci daca pateste ceva motorul.. la ei ma duc.

Dar, de data viitoare, voi merge cu uleiul meu si vor face schimbul cu uleiul meu si nu voi pierde nici garantia! Pentru ca asta e ceva cu totul aiurea.. pierd garantia daca vin cu uleiul meu, care RESPECTA norma 506.01 inscrisa in cartea masinii... dar daca iau ulei de la Brady, care NU RESPECTA norma trecuta in cartea masinii, am garantie! Bullshit! Abia astept urmatoarea revizie, sa vad cum raman eu fara garantie! Si daca ma enervez, poate vin si cu filtre originale VWAG... :)

In rest, numa` bine.. s-a lucrat rapid si curat iar pretul a fost ok.. 520RON toata treaba, o sa revin mai tarziu cu factura detaliata.. :D

As da si note, dar nu stiu ce note.. cred ca dau doar mecanicului care s-a ocupat de masina un 10+ :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buun, si ma duc la service si vad pe mecanic ca-mi vine cu Mobil 505.01... asta in conditiile in care am QG1.. si masina a venit din fabrica cu Longlife si in carte scrie clar ca pt. schimbul de ulei se foloseste ulei 506.01 sau 507.00... Asa ca am cerut ulei 506.01 sau 507.00... "Pai, n-avem! Noi numai 505.01 folosim la PD-uri" Bun, mi s-a explicat ca e bun si asta, am intrebat si eu in alta parte, mi s-a spus ca merge si 505.01... asa ca am acceptat pana la urma, plus ca eram foarte foarte obosit si ma grabeam foarte tare... la urma urmei, se lauda ca asa am garantie, deci daca pateste ceva motorul.. la ei ma duc.

Dar, de data viitoare, voi merge cu uleiul meu si vor face schimbul cu uleiul meu si nu voi pierde nici garantia! Pentru ca asta e ceva cu totul aiurea.. pierd garantia daca vin cu uleiul meu, care RESPECTA norma 506.01 inscrisa in cartea masinii... dar daca iau ulei de la Brady, care NU RESPECTA norma trecuta in cartea masinii, am garantie! Bullshit! Abia astept urmatoarea revizie, sa vad cum raman eu fara garantie!

Ai perfecta dreptate cu ce scrie in cartea masinii. Exista insa si un DAR...si anume faptul ca intervalul de service pt Romania este QG0, asadar toate masinile noi la livrare primesc botezul asta. De aceea norma 506.01 pt PD-uri (si 5W30) se schimba in 505.01 (cu 5W40). Atentie, 507.00 de care vorbesti tu este pt PD-urile cu DPF.

P.S. Ai venit aici, Bogdan, si n-ai dat un semn si tu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gresesti Doru...507.00 este superior lui 506.01,505.01 si le poate inlocui. Cat timp producatorul accepta 507.00 nu sunt probleme de garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai am spus acelasi lucru :lol: , cu deosebirea ca 507.00 este uleiul specificat pt motorizarile cu DPF. Normal ca le include si pe celelalte 2...dar e si mai scump decat ele. Si da, garantia nu se pierde atat timp cat se foloseste un ulei ce respecta norma VAG pt un motor anume.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si atunci...de ce i se refuza garantia daca folosea ulei adus de el de acasa dar care respecta norma? Ieri am vorbit cu Shkoda la telefon si era foarte suparat pe acest lucru. Nu mi se pare un lucru normal atitudinea prin care daca nu cumpar de la service-ul tau ceva nu mi se mai acorda garantie la masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un raspuns oficial si corect ar fi din partea service-ului, pe care eu nu-l reprezint. Sunt insa convins ca daca Bogdan ar fi purtat o discutie cu directorul de service, se ajungea la un numitor comun. Mai ales ca vorbim de norme VW...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da.. si eu cred ca daca as fi vorbit cu dl. Tomescu rezolvam cumva... insa n-am mai stat de discutii pt. ca oricum ar fi insemnat sa ma duc eu dupa ulei atunci, pe loc.. si n-aveam timp! Dar daca stiam de dinainte ca nu aveti 506.01, cu siguranta veneam cu el si plecam cu el in motor si fara sa-mi afecteze garantia in vreun fel! Mi s-a spus insa la telefon ca nu-i problema, gasesc..

Oricum, data viitoare stiu la ce sa ma astept si vin cu uleiul meu, QG1! :lol: nu ma intereseaza ce botezuri primesc masinile in romania.. eu am la mana o carte si un service plan, unde scrie clar: QG1 / 506.01.. si asta voi baga incepand de la 30k km.. si avand in vedere ca am folosit uleiul inscris in cartea masinii, cu siguranta nu voi avea probleme cu garantia! :blink:

Sunt curios doar.. daca la service vroiau sa-mi bage 506.01 si eu veneam de acasa cu 505.01... si ulterior, (Doamne fereste!) aveam probleme cu motorul... nu o puneam rau de tot, ca n-am folosit ce scrie in cartea masinii? Ba da! :)

P.S. Am stat la voi 4 ore, dar nu te-am vazut pe acolo.. nu ti-am vazut nici masina prin curte! :censur: Am vorbit insa cu Andrei de la vanzari despre tine.. te tot lauda ca vrei sa faci una, alta la masina.. etc.. :lol:

Oricum, pacat ca se fac din astea! Ca altfel, chiar ar fi un service super ok! Ca fapt divers... mecanicul mi-a demontat tot scutul (prietenii stiu de ce! :) ) a luat 5 bidoane de ulei.. a bagat 4 dupa care a asteptat sa vada nivelul inainte de a desigila si ultimul bidon, sa nu-l platesc degeaba.. si in final, m-a intrebat daca vreau sa-mi puna piesele vechi in portbagaj (cu toate ca statusem langa el pe toata perioada reviziei, deci stiam ca a schimbat filtrele, nu imi trebuia dovada.. :censur: )

later edit: Acum mi-am adus aminte.. cred ca si daca vorbeam cu directorul de service tot nu rezolvam mare lucru cu uleiul.. am vorbit cu o zi inainte de revizie la telefon cu un angajat al serviceului (nu dau nume) si el mi-a zis ca treaba cu "n-ai voie cu uleiul tau ca pierzi garantia" este un ordin direct de sus, de la Tomescu..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca uleiul este adus de tine si se intampla ceva cu motoru ai pus-o!! Uleiul sunt de acord sa-l iau de la ei, dar filtrele???Deja aici sunt figuri de Buftea din partea lor. De ex la Avia poti merge cu filtrele lor!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce sa fii de acord cu ei la partea de ulei? Uleiul tau are un sigiliu + avizare de la RAR prezenta. Cat timp respecta normele nu exista probleme. Crezi ca uleiurile lor sunt aduse direct din Germania sau de la producator? Te inseli...si ei cumpara de la aceeasi importatori , singurele diferente sunt adaosurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul este foarte important pentru motor si de aceea merg pe mana lor!! Daca prin absurd se intampla ceva la motor stiu pe cine omor!! Traim in Romania si poti gasii oricand orice numai ulei nu in bidoanele de ulei!! Parerea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curiozitate intreb si eu...oare in tarile civilizate se practica la fel?

@Alextz a zis bine, uleiul din magazin e sigilat, mecanicul care-l toarna deschide sigiliul...toata abureala asta este datorita adausurilor...service-ul castiga de pe urma noastra obligandu-ne sa luam de la ei ulei...ROCKMANIA...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai faceti comparatie cu tarile civilizate caci suntem in urma rau! Unde sincer nu cred ca sta neamtul sa cumpere ulei si filtre si apoi sa mearga la service.

Ideea este ca cei de la service isi asuma responsabilitatea pentru calitatea uleiului, mai ales in perioada de garantie. Diferenta de pret intre service si magazin este substantiala si sunt de acord cu tine i de aceea vrem cu uleiul nostru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bogdan2 de ce ti se pare asa normal sa mergi cu filtrele, dar cu uleiul nu? 1. daca zici ca traim in romania si nu poti fi sigur pe nimic.. de unde stii ca filtrele pe care le duci tu sunt de calitate? si cele de la service nu? :D 2. care e diferenta dintre uleiul pe care-l cumperi tu de la magazin si uleiul pe care ti-l pun in motor cei de la service?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum iti poate strica nou si curat masina???

Diferenta de pret ? Si eu as merge cu uleiul meu dar nu vreau sa risc!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea este ca cei de la service isi asuma responsabilitatea pentru calitatea uleiului, mai ales in perioada de garantie. Diferenta de pret intre service si magazin este substantiala si sunt de acord cu tine i de aceea vrem cu uleiul nostru.

Ideea este ca cei de la service ne prostesc printr-o fraza simpla, "daca nu iei de la noi, pierzi garantia" sa cumparam de la ei mai scump... si asa castiga si ei un ban... crezi ca mai sta cineva si analizeaza cum stam noi aici pe forum? Nu.. sunt o groaza de clienti care o iau de buna, se conformeaza si nu se intereseaza daca cei de la service au dreptul sa impuna treaba asta sau nu..

Si o alta idee este ca cei de la service sunt obligati sa-si asume responsabilitatea si in cazul in care ai bagat ulei adus de tine! daca uleiul respecta norma data de producator, tu esti in regula!

Mai asteptati 15.000km si o sa va demonstrez ca asa e! :Driver: Iar o sa ma tin in coltz cu ei.. iar n-o sa-mi dea dreptate... iar dau cu gura la Skoda.. iar ma suna Porsche Romania a doua zi sa-si ceara scuze.. iar ma duc la Brady si de data asta se rezolva imediat... dar asta e, ce sa-i faci.. daca in Romania nu merge altfel.. dar inca vreo doua intamplari din astea si va zic eu ca sunt prieten bun cu cei de la Brady.. nu stiu daca a treia oara se risca sa ma mai refuze, sa se ia iar Skoda de Porsche Romania si Porsche Romania de Brady si Brady de Porsche Romania ca asa au fost instruiti.. etc.. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum, data viitoare stiu la ce sa ma astept si vin cu uleiul meu, QG1! :D nu ma intereseaza ce botezuri primesc masinile in romania.. eu am la mana o carte si un service plan, unde scrie clar: QG1 / 506.01.. si asta voi baga incepand de la 30k km.. si avand in vedere ca am folosit uleiul inscris in cartea masinii, cu siguranta nu voi avea probleme cu garantia! :angry:

Chiar daca pui ulei motor 5W30 (506.01) si sa ramai pe QG1, sfatul meu este sa-l schimbi la maxim 15.000km, doar traim in RO.

Ieri am stat destul la livrari cu clientii prin curte...ma mir ca nu ne-am intalnit. Iar masina mea este parcata vizavi, in parcarea special amenajata pt masinile noi si angajati. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu uleiul sa-l schimbi la 15.000 dar macar filtrul de aer si polen. Uleiul il poti tine mai mult de 15.000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alextz, da-mi crezare cand iti spun ca una din conditiile de garantie este ca masina sa vina la servisare pana la 15.000km sau 1 an zile, oricare intervine prima. Nu pot sfatui clientii sa depaseasca aceasta valoare pt ca s-ar initia numai discutii intre service-uri in general si clienti pe de alta parte si cred ca nimeni nu vrea asta. Atentie, nu contest datele tehnice, ci atrag atentia asupra perioadei de service agreate in RO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de acord cu tine. Eu vorbeam de cei aflati in afara garantiei.Oricum astea sunt lucruri care nu tin de Brady Trade si as dori sa revenim la aprecierile despre service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!