Jump to content

Brady Trade Bucuresti


godoroja
 Share

Postare recomandată

eu am vopsit la brady 2 masini si pe amandoua dupa 5-6 luni am observat ca s-a crapat si se cojeste vopseaua. Plus ca m-am cam certat cu ei cand am luat una dintre masini pt ca probabil au avut carpa murdara cu care steg masina dupa spalare si avea o gramada de zgarieturi. In concluzie nu va recomand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

brady sunt complet lipsiti de bun simt. am lasat la ei o octavia 2 si cand am preluat-o de la vopsitorie toata masina era murdara pe interior de praf de vopsea de la sablat. m-a costat 6 milioane sa spal tapiteria dupa aia. in plus, mi-au stricat ceva la chedere si se aude fluxul de aer in mers...o usa mi-au rezolvat-o dand cu niste silicon, dar alta nu; pe una din zonele vopsite au pus prost lacul si s-au format picaturi care s-au scurt si asa s-au intarit (se observa in 2 zone).

pe scurt sunt extrem de nemultumit de modul cum s-au purtat si de lipsa lor de profesionalism. oricui este nevoit sa o faca la ei ii recomand sa stea cu gura pe ei tot timpul si sa nu se bazeze pe bunul simt pentru ca nu exista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Sunt cam speriat de ceea ce am auzit despre Brady!

Mi-am lasat acum o saptamana masina la Torb motors (Brady de pe Valea Oltului cu bd. Timisoara)pt. inlocuit aripa stanga fata, reparat usa stanga fata,spte, aripa spate si vopsit.Baietii de la receptie au fost draguti. Sper sa iasa bine..In cateva zile ar trebui sa o scot.Va tin la curent.Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vopsit eu o usa si o aripa la ei, au fost zgariate cu cheia. Sincer...au facut treaba buna, a durat cam 5 zile, dar nuanta nu este aceeasi. Daca te uiti cu atentie se vede o diferenta de nuanta. Masina e gri metalizat. A trecut cam un an si nici o schimbare, tot se vede:(.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AudiPerformance

Diferente de nuanta apar atunci cand nu se respecta norma de pierdere. Majoritatea fac aceasta "pierdere" pentru ca inseamna sa foloseasca mai multa vopsea => cost mai mare = profit mai mic.

Exemplu practic:

1 usa de vopsit inseamna cam 150ml de vopsea, un vopsitor foarte bun o face cu 100-120ml dar pretul ramane acelasi doar ca ai castig la vopsea si implicit un profit mai maricel insa problema nu este asta ci faptul ca atunci cand vopsesti o usa, pentru a nu avea diferente de nuanta trebuie sa existe o suprafata de pierdere pe urmatoarele 2 piese apropiate de minim 5 cm si asta pentru ca "fura ochiul".

Ideea e foarte simpla pentru ca vopseaua se prepara la fel (adica dupa cod) dar 10 vopsitori cu aceeasi vopsea in pistol si tot nu vor avea aceeasi nuanta pe piesa finisata.

Eu spre exemplu daca am diferente de nuanta polisez si apoi nu se mai vede dar daca sunt diferente mari (aici e clar greseala vopsitorului) se revopseste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin....Sunt linistit si fericit ...Ieri am discutat cu baietii de la Torbmotors,satelitul Brady de pe bd-ul Timisoara(foarte de treaba), mi-au spus ca masina e gata , dar asteapta acordul de plata de la asigurator.(din pacate cel mai prost de pe la noi).Oricum, am profitat de ocazia ca aveam treaba prin zona,si am fost sa-mi vad masinuta,oarecum sceptic deoarece era destul de mult de lucru la ea:inlocuit aripa si usa stanga fata, usoare reparatii la usa si aripa stanga spate,toate vopsite inclusiv bara fata.A durat doar o saptamana,deci baietii s-au miscat repejor.Am fost placut surprins si fff fericit sa vad masina parcata si spalata, iar dpdv al lucrarii...impecabila.Sper sa nu ma hazardez aiurea , deoarece nu am apucat sa deschid usile si sa oo vad si pe interior, dar la prima vedere pare OK.Luni sper sa pot sa o iau,si o sa va mai tin la curent dupa ce o voi ridica.Deocamdata, fara nici un fel de reclama falsa ....RECOMAND!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am prezentat la Brady pentru a incerca o solutionare a problemei volan si schimbator exfoliat.

Foarte surprins am fost ca nu au dat inapoi au fost receptivi la problema mea.

"Am schimbat zeci de volane pe garantie din cauza exfolierii dar niciunul de piele dar din partea noastra noi schimbam nu este problema". Mi-au deschis dosar si acum astept sa dea acceptul si porsche-ul.

Au facut poze pana au terminat bateriile si au si bagat-o juma de ora in service.

La fix o saptamna primesc telefonul veniti ca au venit piesele. Ajung intra masina in service iese la care vi s-a schimbat doar volanul schimbatorul nu stim nimic de el, reveniti luni (inlocuirea volanului facandu-se intr-o sambata)

Revin luni sa vorbesc cu tipul de la garantii care imi zice ca nu e nici o problema dar nu a sosit inca schimbatorul si am cheama ei cand soseste.

Deci un mare minus puteam astepta sa vina amandoua piesele nu sa fac 30 de drumuri.

Dupa ce volanul a fost schimbat in timp record , sub timpul specificat de ei.

Am facut 2 drumuri in plus deoarece nu au fost in stare sa ma cheme cand au venit amandoua piesele , m-au chemat pe rand.

Astazi ma prezint sa imi inlocuiasca schimbatorul , prezent la ora 12:30.

dupa 2 ore jumate masina inca era in parcare :078: , incep sa dau ture in jurul biroului , incepe lumea sa se foiasca sa dispara , mai astept juma de ora intru in vorba cu un tip de la receptie service care imi zice ca tocmai acum se verifica de ce masina mea nu a intrat in service.

In 5 minute deja masina era inauntru , ma uit pe ecrane operatie este finalizata in 15 minute.

Sunt chemat in sfarsit la receptie mi se dau actele cartea masinii si sa ma duc la iesire ca o scot imediat baietii si imi dau si cheile.

Ma duc afara si astept astept ma uit si masina mea ii impiedica dar nimeni nu o scotea afara , o mutau ba in fata ba in spate.

Intr-un final dupa inca 30-40 de minute iese un tip cu ea din service ii fac semn sa opreasca la care opreste si imi zice ca "de ce nu am intrat sa intreb ce e cu masina mea" .

:035: :021: :018:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Imi pare sincer rau sa citesc toate tiganiile care se intampla in service oamenilor care au platit 20-30000 euro pe o masina dar care a fost implicata in accident si adusa la dealer pentru reparatie.

Unul dintre motivele din care nu o sa-mi cumpar niciodata masina 0 km din Romania.

Pentru ce sa-mi fac nervi cand sunt zeci ce service-uri mai talentate decat dealerii ?

Eu unul sincer cred ca i-as rupe in pumni sa vad scursuri de lac pe masina mea.

Nu au experienta si interes.

Nu stiu ce inseamna customer service.

Nu sunt educati sa poarte o discutie cu un client.

In Romania respectul si educatia lipsesc total in 99% din business-uri.

Pai si atunci pe banii mei, cum sa-mi vorbeasca un pusti de 20 ani in nas ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut! la ce afirmatii ai facut te referei cumva la un service anume sau o generalitate?? am fi interesati sa aflam??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mi-am facut si eu revizia de 90000de km la Brady Trade luna trecuta.

Partea nasoala fost ca m-am programat pentru sambata, si nu prea aveau tragere de inima baietii sa lucreze, dar pana la urma au facut treaba buna.

M-am prezentat pe la ora 8 dimineata si am plecat pe la ora 14. Asa ca va recomand daca aveti de gand sa va schimbati distributia sa va programati in timpul saptamanii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Distributia nu se schimba la 120.000 km? Din experienta eu stiu ca brady a incercat sa ma faca sa vin la cate 10.000 km la revizie cu skoda mea o2.

Sa nu te fi facut sa arunci banii aiurea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa fiu eu linistit, am vrut sa schimb distributia la 90 de mii, m-am gandit ca sunt destul de imbatranite curelele, masina fiind din 2002.

Am schimbat si pompa de apa. Oricum, am venit cu piesele mele, nu aveau cum sa ma faca sa arunc cu banii aiurea, eu platind la ei doar manopera, si 3L de antigel, ca am schimbat si lichidul de racire odata cu pompa de apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

aviz celor care cauta Brady pe dlv. Timisoara, "satelitul" NUMAI exista. Am fost acolo sa-mi repar masina si m-am speriat, sincer.

Intru in showroom cum ajung acolo, ma intampina un tip care ma intreaba ce doresc pe un ton clar deranjat. Ii spun ca vreau sa-mi vopsesc masina si ma trimite in spate unde era vopsitoria, acolo cativa "tiganei" ma trimit de la unul la altul, un fel de ping-pong, pana dau de unul care avea un birou ascuns dupa un elevator, el ma intreaba pe un ton la fel de iritat ce doresc eu pe acolo. Ii spun ce doresc dupa care vine cu mine la masina, ii arat aripa lovita dupa care imi spune ca ma costa in jur de 8 mil. Eu ii spun ca nu ma intereseaza, reparatia fiind pe casco, pe mine interesandu-ma numai sa iasa bine. Dupa care iritat imi spune ca acolo trebuie sa platesc numai cash alfel nu se poate.

Iritat ma duc in showroom sa vorbesc cu cineva abilitat sa-mi spuna ce se intampla, si daca-i deranjez asa de tare sa-mi spuna ca plec. Intr-un final vine un pusti in salopeta si imi spune ca defat Brady numai are locatia de la inceputul anului si ca acuma sunt 2 firme una cu mecanica din fata si "tiganusii" cu tinichigeria din spate, si asta e.

Ies afara dau un telefon la Brady pe fix si primesc confirmarea spuselor celui din urma in salopeta si anume ca sediul de pe blv. Timisoara s-a mutat peste drum pe Valea Oltului. Ajuns acolo chiar asa iritat cum eram am fost placut impresionat sa vad ca-i o hala noua mai curata si cu oameni civilizati.

In concluzie.... aveti grija cu cei care au luat vechea locatie Brady ca nu-i de gluma, era s-o gresesc si sa-mi las masina acolo, cine stie cum o gaseam si daca o mai gaseam....

SID

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Nota 10 pentru mecanica insa la partea de vopsitorie mi-au macelarit masina. Draguti desigur, m-au chemat sa mi-o refaca. Colctionez straturi de vopsea si pana n-o fac de 2 degete nu ma las.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la Brady cu volanul exfoliat in partea stanga jos pt constatare in vederea schimbarii in garantie,mi-au facut poze la el,au bagat masina in teste sa verifice ce ar fi putut strica volanul("asa e procedura") si dupa 3 sferturi de ora cat am asteptat mi-a spus consilierul de service ca sa astept din partea lor un telefon ca sa imi schimbe volanul.Am intrebat inca odata ca sa fiu sigur daca e vreo problema la constatare si mi-a reconfirmat ca nu e nici o problema,se va schimba si sa astept sa ma sune.Astept linistit 2 saptamani un telefon din partea Brady si nimic,azi sun sa vad daca a sosit piesa.Imi raspunde un consilier de service si imi da o veste deloc placuta: fabrica a respins dosarul pe motiv ca aceea este uzura normala :) .Este vorba de un volan de piele de la pachetul Dynamic in 3 spite care s-a depigmentat doar intr-o zona unde nu tin mana,nu port inele si nici nu il curat cu cine stie ce solutii care ar putea sa il strice.Puteam sa astept linistit telefonul lor in continuare inca 2 saptamani cand imi iesea masina din garantie si nu mai aveam ce pretentii sa mai am.Culmea,mi-a spus ca s-au mai schimbat volane de piele,dar in ultima perioada nu s-a mai aprobat niciunul.

Este a 2-a experienta neplacuta cu ei datorita necomunicarii.Data trecuta am avut masina lovita si am primit de la un consilier de service un termen de programare peste 1 luna si jumatate iar colegul care era in spatele lui la alt birou m-a programat in 2 saptamani.Motivatia de atunci: probleme interne de comunicare.

Concluzie: m-au pierdut de client!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am avut o problema legata de un scartait la virare si intamplarea a facut sa ajung cu aceasta problema la Brady. Au fost foarte serviabili mi-au pus-o pe elevator si au tot mesterit la ea. In juma de ora a fost gata ; m-a costat 50 ron toata treaba; acu am alte probleme si m-ar interesa o vopsire dar vad ca parerile voastre sunt nefavorabile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am vazut si eu topicul asta si mi se confirma si mie nemultumirile legate de vopsitoria de la Brady.

Sotia are o Octavia 1 din 2003, gri metalizat, luata si intretinuta mereu la Brady.

Anul trecut, adunandu-se mai multe zgarieturi pe masina, plus un incident in trafic cu un nene care a fugit si a produs nevoia de vopsitorie, ne-am gandit ca e bine sa vopsim toata masina si sa schimbam parbrizul, care era ciobit in mai multe locuri de la pietre, daca tot trebuie folosit casco. Drept pentru care, masina a fost dusa la Brady, desi personal, sunt circumspect in ceea ce priveste majoritatea service-urilor VAG (nu dati cu pietre, am avut mereu Renault si japoneze, avem in continuare in familie Renault-uri si japoneze, stiu ce inseamna si service Renault si Toyota, nu sunt mai breji).

Am luat masina, cu o senzatie de neplacut, din urmatoarele considerente :

- vopsea scursa in cateva locuri;

- urme de slaba izolare pe unele elemente, care teoretic trebuiau scoase;

- bandouri usi ondulate, ca au trebuit refolosite cele originale, chipurile asigurarea nu a acceptat schimbarea lor, la fel ornamentelele de pe plafon (din discutii ulterioare cu cei de la asigurari, am aflat ca Brady nici macar nu a solicitat bandouri noi, avand in vedere ca cele vechi se deterioreaza sistematic la demontare);

- bara spate, care teoretic fusese data la schimbat, era cea veche (urme de noroi pe interior);

- parbrizul avea urme nesterse de la etichetele lipite pe el, peste care s-a pus siliconul de montaj;

- masina murdara in interior (urme de praf si mizerie, care pe tapiteria neagra de la Octavia se vedeau foarte bine)

- lipsa emblema Octavia 1,9 TDI...

Problema e ca eu am vazut masina mai tarziu, dupa ce sotia semnase de acceptare (ea vazuse doar ca era masina murdara in interior si ca nu mai are emblemele pe hayon, fapte remediat de cei de la Brady care au dus masina la spalat si au adus o emblema noua - sau luata de pe alta masina?, restul le-am vazut eu ulterior - nu am mai putut spune nimic, pe considerentul ca nu s-au facut remarcile la receptie). Nici nuanta nu mi se parea la fel ca inainte, dar nu ma puteam pronunta, masina fiind toata vopsita proaspat.

Toate bune si frumoase, am zis, ca tot romanul, "asta e", si am mers mai departe.

Problema a fost in iarna, cand in urma unui mic incident a fost nevoie sa vopsim cele doua aripi fata. Nu ne-am mai dus la Brady ci la un service care colaboreaza pe partea de tinichigerie cu Midocar, unde au fost vopsite aripile, dupa codul de culoare al masinii si, stupoare - nuanta era diferita decat vopseaua de la Brady si, stupoare si mai mare, izbitor de asemanatoare cu nuanta originala a masinii (am dat cu putina vopsea ramasa de la aripi pe pasajul rotii stanga spate si nu se vede nici o diferenta...)

Asa ca degeaba au hala noua daca oamenii sunt lipsiti de bun simt si isi bat joc de lucrurile altora. Mai mult, la o analiza mai atenta a masinii, am constatat ca volanul este schimbat cu altul mai uzat si taiat...

Si exemple din astea pot da mai departe despre acest service, unde noi nu mai ducem masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Continuare - am fost sa retusez si usa ramasa zgariata, cei de la Brady au spus ca daca vopseaua se face dupa cod - argintiu 9102 iese la fel ca cea data de ei pe masina. I-am crezut, am fost in Vitan unde se fac vopseluri, am luat vopsea 9102 si am avut confirmarea incompetentei lor - este la fel, doar ca nu cu ce au dat ei pe masina, ci cu cea data ulterior pe aripile fata...si cu cea data initial de fabricant pe masina...in concluzie, in loc de retus a fost necesara revopsirea intregului element. Vopsitorul crede ca cei de la Brady nu s-au mai preocupat sa faca vopseaua dupa cod si au amestecat mai multe resturi de argintiu, avand in vedere ca se vopsea toata masina si nu se vedeau diferente de nuanta...

Am fost nevoit sa schimb si bandourile, puse prost de ei (la demontare le-au tras de jos in sus si de aceea s-au ondulat), dupa ce le-am dat jos am vazut ca nu pregatisera bine masina, in nervura usii (sub bandou, vizibila doar la cele fara bandou) nu mai frecasera nimic, erau urme de zgarieruri dupa cum bagasera surubelnita sa scoata bandourile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Diferente de nuanta apar atunci cand nu se respecta norma de pierdere. Majoritatea fac aceasta "pierdere" pentru ca inseamna sa foloseasca mai multa vopsea => cost mai mare = profit mai mic.

Exemplu practic:

1 usa de vopsit inseamna cam 150ml de vopsea, un vopsitor foarte bun o face cu 100-120ml dar pretul ramane acelasi doar ca ai castig la vopsea si implicit un profit mai maricel insa problema nu este asta ci faptul ca atunci cand vopsesti o usa, pentru a nu avea diferente de nuanta trebuie sa existe o suprafata de pierdere pe urmatoarele 2 piese apropiate de minim 5 cm si asta pentru ca "fura ochiul".

Ideea e foarte simpla pentru ca vopseaua se prepara la fel (adica dupa cod) dar 10 vopsitori cu aceeasi vopsea in pistol si tot nu vor avea aceeasi nuanta pe piesa finisata.

Eu spre exemplu daca am diferente de nuanta polisez si apoi nu se mai vede dar daca sunt diferente mari (aici e clar greseala vopsitorului) se revopseste.

Nu am putut sa ma abtin.........tu esti vopsitor?..........ce treaba are diferenta de nuanta cu POLISATUL???........ce scoti tu diferente cu polis............probabil te crede cineva....diferenta de nuanta e diferenta de nunata si punct! nu o scoti decat cu maturire si revopsire.........iar ce spui tu de pierderi.............esti total pe langa subiect.......iar ce vorbesti despre cati ml de vopsea intra pe o usa.........esti iar pe langa subiect...........de puterea de acoperire a pigmentilor din vopseaua respectiva ai auzit?...........of of.............daca nu stii........nu te mai baga sa dai tu sfaturi.......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am vopsit spoilerul spate la Brady pe Valea oltului asta vara si deja mi-a sarit vopseaua de pe el intr-un loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Been there, done that.

Indreptat & Vopsit la Bardy (dupa o avarie "gasita" in parcare) Usa spate + Aripa Spate + Inlocuit Geam Usa Spate , nu se vede absolut nicio diferenta. E ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Am ramas multumit de calitatea serviciilor de tinichigerie oferite. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Am fost si eu azi la Brady la service pentru schimbul de ulei si filtru la cutia dsg. Personalul f.f. amabil NUMAI ca am fost programat la 7:30, la 7:45 am ajuns acolo iar masina ai ntrat la 10. Cica mecanicul a lasat masina sa se raceasca chiar daca eu ii precizasem ca am mers doar 5min cu ea. Alta problma ar fi ca ei tineau sus si tare ca in cutie intra 9l de ulei. Restul intelegeti voi de aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am fost saptamana trecuta si am facut revizia + distributia + pompa de apa la Brady. Eu am fost multumit de serviciile lor, mi-a placut faptul ca au argumentat cele sustinute si nu au vrut sa "dea lovitura", sa ma puna sa platesc mai mult decat trebuia.

Am platit 1650 ron cum ziceam pe : distributie + revizie + schimb antigel + reglaj faruri + masurat baterie. Cerusem oferta si de la un alt dealer, iar acela imi daduse un pret dublu, pentru revizie + distributie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am fost la Brady pentru revizie, pentru ca din vara au in portofoliu si VW.

Manopera la uleiul si filtrele mele + verificarea masinii si o diagnoza, revizia m-a costat 138 roni, in conditiile in care la PBN si PBA mi s-a cerut in jur de 300 roni.

Si am stat langa masina si am primit si sfaturi bune de la mecanic.

Iar ITP-ul m-a costat 105 roni.

Repede si bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!