Jump to content

Conectivitate Bluetooth OEM


porky
 Share

Postare recomandată

Multumesc mult, @spido . Daca m-as intepa la firul de la becul de avarie care ilumineaza doar cand aprind farurile/pozitia? 
Intreb... poate suna penibil dar as cauta o cale usoara. Din panoul de sigurante,ma gandesc ca este mai greu sa ajung cu firul. Sau sa demontez trimurile si am acces rapid?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e ok pe iluminare. Oricum scoti radioul..ai acces care sigurante prin spatele ceasurilor de bord. Sau vezi bricheta-e pe contact?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta firul de plus contact jos, la panoul climatronic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,sau acolo. Sigur ai 2 plusuri in conectorul mare de la climatronic/climatic.Unul permanent,unul prin contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!După multe căutări am rămas între 2 variante: 

1.RCD 510 cu o panarama de modul bluetooth: g2mSH9I.jpg

 

2.RNS 315 cu ceva adaptor Quadlock.

 

Nu știu unde aș găsi în RO să cumpăr acel adaptor pentru RNS și dacă este nevoie să schimb can-ul.

Mașina are echipare Highline și este produsă in 09.2007 model 2008.Radioul este RCD 300 cu mp3.Volanul are 8 butoane și doresc să rămână funcționale.Mă interesează bluetooth-ul și să fie ceva ecran,  să nu mai vad radioul ala.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai este si varianta RNS310 + modul bluetooth OE. Te ajunge apx. 1000 lei dar ai totul ca de fabrica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 6 ore, z e n i t h a scris:

Mai este si varianta RNS310 + modul bluetooth OE. Te ajunge apx. 1000 lei dar ai totul ca de fabrica

 

Mi se pare complicat de realizat traseul cablajului pentru modul și vad că doar cablajul e în jur de 300 RON (are și adaptor quadlock pt RNS).Nu am găsit tutorial pe yt, doar cu unul care-l lasă sub bord, la picioarele pasagerului.

De RCD mulți zic ca s-ar mișca cam greu.

La RNS315 ar mai trebui ceva în afară de adaptor quadlock, un CAN mai nou și adaptorul pentru mufele antenei ?

 

Acesta ar fi adaptorul ?Nu vad passat b6 în descriere...

eQF3wkD.jpg

 

Modificat de stf9
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai nevoie de kit microfon...eventual can gateway mai nou, daca al tau nu e compatibil. Trebuie verificat înainte 

Adaptor quadlock, pt ce? Sunt aceleasi mufe, nu ai nevoie de adaptor 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar cu 315 vei pierde comenzile volan ptr radio.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

18 hours ago, stf9 said:

Mi se pare complicat de realizat traseul cablajului pentru modul și vad că doar cablajul e în jur de 300 RON (are și adaptor quadlock pt RNS).

Se poate instala un cablaj doar pentru streaming audio (fara microfon) si iesi la jumatate de pret. RNS310/ RCD510 sunt compatibile cu volanul de B6, deci nu mai ai nevoie de adaptor

Modificat de z e n i t h
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

41 minute în urmă, F l o r i n a scris:

Ai nevoie de kit microfon...eventual can gateway mai nou, daca al tau nu e compatibil. Trebuie verificat înainte 

Adaptor quadlock, pt ce? Sunt aceleasi mufe, nu ai nevoie de adaptor 

Vazusem undeva ca-l pune ca să poată folosi comezile de pe volan, m-am uitat din nou si era pt RCD330.

 

14 minute în urmă, z e n i t h a scris:

Se poate instala un cablaj doar pentru streaming audio (fara microfon) si iesi la jumatate de pret. RNS310/ RCD510 sunt compatibile cu volanul de B6, deci nu mai ai nevoie de adaptor

Cred ca voi merge pe RNS310.Să vad ce găsesc pe la dezmembrări, că pe olx pare că se face speculă cu navigații de vw :)).

 

Mulțumesc pentru răspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, stf9 said:

Vazusem undeva ca-l pune ca să poată folosi comezile de pe volan, m-am uitat din nou si era pt RCD330

Este numai pt 330g

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut!

 

As vrea sa montez un modul bluetooth pentru streaming (in principiu) pe un Golf 5 variant. Ceasurile sunt rosii, CD player-ul este RCD 310, iar volanul este fara comenzi. Ce module ar fi compatibile si cu Android si cu iOS?

 

In plus, as mai fi curios daca trebuie sa-l cumpar impreuna cu cablaj sa daca acesta ar trebui sa fie deja montat?

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie modul, cablaj si microfon, iar la tine merge 7p6......X, dar nu o sa afiseze pe ceasuri.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, Al Bundy said:

Trebuie modul, cablaj si microfon, iar la tine merge 7p6......X, dar nu o sa afiseze pe ceasuri.

 

Multumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 8/28/2022 at 1:24 AM, stf9 said:

Salut!După multe căutări am rămas între 2 variante: 

1.RCD 510 cu o panarama de modul bluetooth: g2mSH9I.jpg

 

2.RNS 315 cu ceva adaptor Quadlock.

 

Nu știu unde aș găsi în RO să cumpăr acel adaptor pentru RNS și dacă este nevoie să schimb can-ul.

Mașina are echipare Highline și este produsă in 09.2007 model 2008.Radioul este RCD 300 cu mp3.Volanul are 8 butoane și doresc să rămână funcționale.Mă interesează bluetooth-ul și să fie ceva ecran,  să nu mai vad radioul ala.

 

Am montat eu acel modul bluetooth chinezesc si sunt multumit! Este fara microfon, urmeaza sa trec la cel cu microfon in cateva zile...

ma declar multumit chiar daca nu am info in display despre ce redau, etc. Folosesc telefonul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Am un Passat B6 2010 cu RNS 510 si sunt interesat de un modul bluetooth OEM. Ce alternative am si cat de complicat e de montat? O sa am afisare pe Maxi Dot? Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai intai verifica daca nu cumva ai cablajul instalat sub scaunul pasagerului. Daca il ai doar achizitionezi un modul premium si il montezi. Masina are volan cu 8 sau 12 butoane?

Daca nu ai cablaj vei fi nevoit sa-l instalezi si aici sunt 2 variante:

1. Daca RNS510 este echipare de fabrica atunci ai deja microfon pentru comanda vocala si instalezi doar cablajul pentru modul

2. Daca nu ai microfon in plafoniera va trebui sa instalezi cablajul complet (2 fire de alimentare, 2 de CAN si microfonul)

In functie de softul RNS-ului si al modulului bluetooth posibil sa fie nevoie de update de firmware la navigatie

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut surpriza sa găsesc asta sub scaunul pasagerului.

 

Ce înseamnă? 😂 Il pot activa cumva? Momentan nu am funcție BT activa pe RNS510.

PXL_20220930_140425902.jpg

PXL_20220930_140439759.jpg

Modificat de nastasedan
Adaugare poza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este un modul standard. Il poti folosi dar nu afiseaza nimic nici in bord nici pe navigatie

In legatura cu codarea si imperecherea citeste cu o pagina in urma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta însemna totuși ca pot pune plug&play alt modul premium? 

 

Pentru asta standard, trebuie sa activez ceva? Nu am optiunea de redare prin BT in RNS, nici nu găsesc modulul pe telefon. Sa fie ceva din codare? Ma poate ajuta cineva, va rog?

Modificat de nastasedan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, nastasedan said:

Asta însemna totuși ca pot pune plug&play alt modul premium? 

 

Pentru asta standard, trebuie sa activez ceva? Nu am optiunea de redare prin BT in RNS, nici nu găsesc modulul pe telefon. Sa fie ceva din codare? Ma poate ajuta cineva, va rog?

Citeste posturile mele anterioare si raspunde la intrebari daca vrei sa fii ajutat. Tot in topicul asta vei gasi si codurile modulelor premium (stiu ca asta va fi urmatoarea intrebare)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!